Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX-30-100-4-SC by HP - prezentacja

Pytong 15 Maj 2006 17:16 4840 14
  • STX-30-100-4-SC

Od czego by tu zacząć J
    Chciałem mieć taka kolumnę po prostu. To się kaprys nazywa :D. A tak serio ... Moje poprzednie konstrukcje tego typu ... a było ich 3 sztuki, w tym jedna do zastosowania CarAudio, nie były zbyt udane. Większość wykonana, bez specjalnego rozrzutu, w zbytnim pośpiechu, chęć wykonania czegoś wspólnie ze znajomym przy piwku w garażu etc. Głośniki stosowane do tego celu .. typowo Alphard i pokrewne konstrukcje, wszystkie na 12-sto calowych przetwornikach.
    Dlaczego ta konstrukcja, dlaczego tu ją pokazuje ?
    Ta konstrukcja, ponieważ nigdy nie słyszałem kolumny basowej z głośnikiem skierowanym „do dołu”, miałem również chęć zmierzyć się z STX po raz pierwszy. Umieszczam ją tutaj przede wszystkim, dlatego że nie znalazłem w DIY kolumny na tym głośniku, (choć jak wiemy, już po trochu wszyscy zaczynają rzygać tymi kolumnami i wzmacniaczami na TDA jeśli błąd poprawić mnie). Trzeba powiedzieć na wstępie, że jest to obecnie najtańszy 12-sto calowy model GDN. Całość nie miała przekroczyć 100zł, a całkowite koszty jakie poniosłem, wyłączając elementy które były w moim posiadaniu to około 80zł.
    Ten prototyp cechowało wielogodzinne wertowanie w sieci w celu uzyskania jak najdokładniejszych informacji. W tym przypadku nie można mówić o żadnej przypadkowości jeżeli chodzi o konstrukcje, dobór i zastosowanie konkretnych elementów. Ponad 2-tygodniowe zmagania, przyniosły pełen sukces. Uzyskany efekt zaskoczył nie tylko mnie. Ale o tym później.
    Ogólny zarys wyglądu jak i proporcje obudowy sprawiły mi sporo klopotu. Chciałem wpasować kolumnę w wolne nigdy nie wykorzystywane dotąd miejsce w pokoju, przy tym nie stworzyć wielkiego „taboretu” lub „pralki”, a moim zdaniem; wyglądem takich konstrukcji w DIY elektrody jest pełno. Niestety przy dużych litrażach często bywa to nieuniknione. Kolumna wpasowana w to wytyczone miejsce pokoju, robi wrażenie mniejszej i niepozornej. Jednocześnie nie zdradza zawartości „silnika”.
    Problemy pojawiały się od początku ... popełniłem błąd podczas przygotowania jednej z płyt, co przedłużyło znacznie czas wykonania. Pierwsze zastosowane wykończenie ... to okładzina w kolorze „jasny szary” i totalna porażka. Kolor nie współgrał dosłownie z niczym. Dlatego zdecydowałem się usunąć okładzinę na drugi dzień i wymienić ją na widoczny na zdjęciach kolor „ciemny granat”. Nie mogłem także chwilowo nigdzie dostać okrągłego terminalu dobrej jakości. Te kwadratowe jakoś po prostu mi się nie podobają. Tunel bass-reflex jest bardzo złej jakości .. nie poraża wyglądem. Nie mogłem jednak nigdzie spotkać tunelu z „nie-matowym” łagodnym wejściem o średnicy 10 cm.
    „Opakowanie” wykonane jest z selekcjonowanych płyt wiórowych (piwnica city :D) o grubości 22mm. Solidnie skręcona konfirmatami (zwykłe śruby nie zapewniają takiego docisku). Dosyć idealnie dopracowane powierzchnie na styku płyt (uff) wykluczyło babraninę z jakimiś silikonami ... perfekcja panowie .. wikol i nic więcej nie potrzeba. Żadnych świstów dziur etc. A ciąłem wszystko ręcznie .. żadne maszyny ani wyrzynarki (zresztą nigdzie silikonu nie widziałem w prof. sprzęcie) i nie ma na niej nawet grama szpachli. Obudowa została wygłuszona gąbka piankową o grubości 50mm. Nie wzmacniałem ścianki, na której montowany jest głośnik poprzez podwójna płytę, wydało mi się to zbędne. Zastosowane nóżki ... to ograniczniki meblowe z utwardzanej gumy o wysokości 25mm ... z racji wagi całości i kosztowności dotoczenia „igiełek” .. to rozwiązanie wydało mi się najbardziej sensowne (ok. 1,5 sztuka). Nie montowałem uchwytów do przenoszenia kolumny, ponieważ znacznie psuły ogólny wygląd .. zresztą na typowo domowy sprzęt wydało mi się to zbędne.

Reszta to pierdólki .. czyli wyszukanie poczernianych śrub .. zarówno do montażu terminalu jak i pierścienia głośnika.
    Całość zmontowana wymagała dopracowania na styku krawędzi okładziny ... niestety miejscami łączenia widać i w tym momencie jest to rzecz do poprawki, będzie to dosyć pracochłonne, ale myślę, że pozbędę się tego. Troszkę mi w niej czegoś brakowało gdy na nią patrzyłem. Postanowiłem pobawić się w logo (niestety STX nie miał nic do zaproponowania). Do tego celu posłużyło aluminium o grubości 4,5 mm (cieńsze jakoś tak mizernie wyglądało). Myślę sobie .. hehe 3 litery, pójdzie szybko. Jednak każda litera musiała być zgodna z oryginałem firmowym STX ... istnie jubilerska robota .. każda litera to efekt 5-6 godzin pracy. Do końcowego efektu zostały wypolerowane wierzchnie części liter .. niestety okazało się, że lustrzanej powierzchni nie zdołam samodzielnie uzyskać. Postanowiłem więc pozostać przy lekkim macie. Umiejscowienie liter .. najbardziej cieszą oko na samej górze .. ostatecznie lekko pod wejściem tunelu, bo po środku „ni przypiął ni przyłatał”.
    Cóż .. czas odsłuchu :D
    Jako napęd posłużył mój amplituner AT9100. W tym momencie użyłem go wyłącznie do testów, ponieważ konstrukcja tego wzmacniacza nienawidzi „4-omówek”. Dodam, że kolumna pracuje w trybie pasywnym, a wiec przewody idące od głośnika trafiają bezpośrednio na terminal. Jeżeli chodzi o kwestie filtrów ... to używam filtru aktywnego .. pracującego w zakresie do 170Hz. Dół pasma obcinam .. mając do dyspozycji taką możliwość na karcie Live! Tak więc na wzmacniacz nie trafia nic poniżej 30Hz.
    Pierwsze wrażenia są... ZACNE ! Konstrukcje tą cechuje duża kierunkowość. Całe szczęście w tym, że kolumna najlepszy odsłuch proponuje mi w miejscu dla niej przeznaczonym. Można przy niej słuchać muzyki wieczorem i nie trzeba w nią wtłaczać zbyt wiele mocy by mieć satysfakcje z odsłuchu. Prawdziwa bajka zaczyna się przy około 40% mocy użytego wzmacniacza :D Przy dobrym ustawieniu BAS staje się „potężny” ... jednocześnie nie jest „pudłowaty” i daje spora satysfakcje .. co oznacza że tony z najniższej gamy odtwarza dosyć dobrze .. i wciąż słychać że dysponuje dużym zapasem. Zaskoczyło mnie, ze głośnik tej klasy tyle potrafi. Szczerze, to nie trzeba zbytnio się wysilać (dodawać bas-u) żeby usłyszeć to co chcemy. Wejście na około 60% możliwości mojego wzmacniacza .. to już jego granica, przy której kolumna wprowadza w solidne drgania, wszystko co na nie podatne (okna meble i ciało etc :D). Testy przeprowadzałem na kawałkach wyłącznie popowych. - George Michael itp. Wiele kawałów stało się nowymi utworami, teraz aż chce się tego słuchać. Przysiadł się nawet mój ojciec (niezwykle wybredny facet – zoopiniował dźwięk miłym uśmieszkiem – po czym spędziliśmy przy muzyce chyba ze 3 godziny mając przy tym niezła frajdę) Bity z list przebojów .. :DDD jak kto lubi .. dla mnie jest GIT GIT. Dla samego głośnika ... była to „bułeczka z masełkiem”, odwrócenie kolumny na plecy i przyjrzenie się membranie w momencie gdy dałem na nią wszystko co mogłem ... hehe ; nie robi na niej zbyt dużego wrażenia.
    Także jestem zdecydowanie za ... za STX. Od wieków przyzwyczajony do konstrukcji Alphard, z którego dźwięk, teraz mogę porównać do tłuczenia młotkiem w doniczkę, powiem tyle: nie obawiajcie się STX w tym wykonaniu. 55zł to cena warta wydania. Ja jestem usatysfakcjonowany.
    Poprawki: Jak wyżej nadmieniłem; jeszcze musze dopracować wykończenie ... co dziwne próbując zestroić tunel, na zamierzone 40 Hz .. kolumna zaczynała dziwnie przeciągać 80-100Hz .. a pozostanie przy fabrycznych rozmiarach tunelu, a więc 10x10cm okazało się najtrafniejsze. Przypadek czy fart?
    Jeszcze chciałbym ustrzec wszystkich przed załatwianiem spraw przez „STX Soundstation”. Byłem po raz pierwszy klientem tej firmy. Niestety ... czas oczekiwania na głośnik w moim przypadku sięgnął niemalże 2,5 tyg (dobrze ze zamówiłem wcześniej)! Towar wysyłają raz w tygodniu w środę, a zamówić trzeba go co najmniej w poniedziałek aby trafił na stół wysyłek. Paczka to wydatek 15zł (kurier) ... (od środy) przychodzi najwcześniej w piątek (minimalna wartość zamówienia to ponad 5zł). Zabezpieczenie paczki ... karygodne. Dostałem to w takim stanie, że dech zaparło. Głośnik luzem w wielkim kartonie. Krążek i pierścień został uszkodzony i połamany w transporcie, zamówiłem jeszcze inne rzeczy do regeneracji ... te jakoś nie ucierpiały, choć na zakupionych resorach widać było odciśnięty ślad po magnesie. Cóż niektóre rzeczy mam nadzieje uświadomiłem, bo dla mnie podczas zamówienia nie wszystkie były oczywiste. Czekam na słowa krytyki...

Wszystkie dane:
    Płyta wiórowa (w tym dwie boczne ścianki to MDF tłoczone) + wykładzina – po około 1,1m2.
    Klej do drewna według uznania - 0,5l
    Butapren – 0,2l
    Konfirmaty – około 40 sztuk
    Gąbka – około 0,8m2
    Terminal
    Bass-Reflex – 100mm – 6zł
    STX-30-100-4-SC – 55zł
    Wymiary zew. – 35x40x50
    Waga – bd . mysle że około 18-20kg
    Testy w pokoju o powierzchni – 18m2
    Użyty wzmacniacz – AT9100 (2x60Wx8)
    Koszty poniesione przeze mnie – około 80zł w przypadku kupna wszystkich podzespołów – min +50zł.
    Czas pracy z przerwami ok. 2 tyg.

Pozdrawiam – nie wiem czy się komuś spodoba .. jak dla mnie jest OK. (jedynie kolor w rzeczywistości jest ciemniejszy niż na zdjęciach). Nie pisałem bzdur, ze bas jest miękki czy jakiś tam (chociaż śmiać mi się chce bo co druga osoba zrobi jakiś badziew i mówi, ze ma miękki bas :D), jest to kwestia indywidualna (każdy ma inne ucho). Jak dla mnie dysponuje zejściem które mnie się podoba, choć gdyby ją przyrównać do czegoś porządniejszego, pewnie już tak kolorowo by nie było. Ale nie o to tu chyba chodzi. Jeszcze raz pozdrawiam.
    Sąsiedzi błagam wybaczcie :D , a was przepraszam za ten wiejski dywan na zdjęciach <lol>
    Na wszelkie pytania odpowiem w miarę wiedzy, czasu i możliwości.

Fajne!
  • #2 15 Maj 2006 18:19
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam

Nie no jak dla mnie miodzio zwłaszcza wykonanie i opis;] W zasadzie nie ma już o co pytać;p no może poza jednym, jak zrobiłeś to logo STXa? Ręcznie czy masz coś specjalnego do takich robutek ;]??

Pozdrawiam

• #3 15 Maj 2006 18:29
    ArriSS
    Poziom 11  

Hehe... wiesz... ja tez mialem taki kaprys na dobry system stereo i mam (cos w tym jest) :-D Konstrukcja jak na budzet 100 zl jest calkiem wporzadku ...i mebelki tanczą ;-) Chociaz ja osobiscie preferuje fornir od kocyka, ale najwazniejsze jak gra. Co do loga stx'a jestem pelen podziwu - na zdjeciach wyglada bardzo profesjonalnie.
    Tak wlasciwie fajny opis! ;-)

A jezeli chodzi o zamowienia przez "STX Soundstation" to tez nie polecam. Ostatnio na przesylke czekalem niemal 3 tygodnie. Zabezpieczenie paczki do transportu pozostawia wiele do zyczenia :-/

• #4 15 Maj 2006 20:38
    oleczek1988
    Poziom 21  

Plus za to ze wybrales taki glosnik.
    Niestety nie podoba mi sie co to zrobiles z obiciem ;/ Jak dla mnie kaszana. i te nozki wygladaja jak od starej pufy. I lepiej przykrec terminal to bedzie lepiej wygladal.

plus za checi i wlak pracy;) 4/10

• #5 15 Maj 2006 22:05
    Misian@
    Poziom 27  

Napisz jak zrobiłeś to logo STX'a?? Ładnie by wyglądało jak by było pochromowane i wypolerowanej, jak to STX takie daje na Swoich kolumienkach :D :D

A pozatym to fajnie Ci to wyszło...
    Ale każdy będzie miał jakieś ale.... ;)
    Konstrukcja całkiem spoko :D :D

Pzodrawiam
    Misian@

• #6 15 Maj 2006 22:25
    michaelmo
    Poziom 10  

Ja nie mam 'ale' :P
    Bardzo mi się podoba Twoja konstrukcja! Chciałem kiedyś coś podobnego złożyć ... :)

też ostatnio zamawiałem glosniczki z STX i także długo czekałem, ale było to spowodowane świętami i małą ilością roboczych "środ", ponieważ tylko w środy wysyłają towar :) przywozi je kurier, wiec nie musza byc specjalnie zabezpieczone :D

Pozdrawiam! Michał M.

• #7 15 Maj 2006 23:52
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie podoba mi sie kocyk, wolalbym fornir, ale to rzecz gustu. Ogolnie bardzo dobra robota. Mialbym tylko jedna prosbe a mianowicie ocene przetwarzania basu w kawalku black eyed peas - my humps. Chodzi mi o to czy ten glosnik radzi sobie z tak niskim basem bez problemu i z odpowiednim nazwijmy to(tak, chce ostrzezenie) "dupnieciem" czy poprostu przenosi to ale bez odpowieniej dawki energii?

• #8 16 Maj 2006 02:39
    Pytong
    Poziom 32  

Witam ponownie :D ... postaram sie nie pozostawić żadnej wypowiedzi bez odp. lub sprostowania. Dziekuje ponadto wszystkim za wzięcie udziału w dyskusji. A więc:

conQeror napisał:
    Witam
    Nie no jak dla mnie miodzio zwłaszcza wykonanie i opis;] W zasadzie nie ma już o co pytać;p no może poza jednym, jak zrobiłeś to logo STXa? Ręcznie czy masz coś specjalnego do takich robutek ;]??
    Pozdrawiam

Dziękuje :D Opis wykonania loga za chwile mniej więcej opisze. Szczególnie dla osób które będą chciały coś podobnego wykonać.
    ArriSS napisał:
    Hehe... wiesz... ja tez mialem taki kaprys na dobry system stereo i mam (cos w tym jest) Konstrukcja jak na budzet 100 zl jest calkiem wporzadku ...i mebelki tanczą Chociaz ja osobiscie preferuje fornir od kocyka, ale najwazniejsze jak gra. Co do loga stx'a jestem pelen podziwu - na zdjeciach wyglada bardzo profesjonalnie.
    Tak wlasciwie fajny opis!

Dziękuje :) .. Tak .. konstrukcja jak na ten przedział cenowy, wypadła całkiem nieźle muszę przyznać. Dlaczego nie fornir lecz okładzina, postaram się za chwile wypowiedzieć; Logo z bliska faktycznie zaskakuje detalami :D mój sąsiad był przez chwile przy pracy nad jedną z liter i podsumował to tak: "jesteś nienormalny .. i tak ci to nie wyjdzie" ; a tu prosze taki zonk :) hehe niedowiarkom dziękujemy
    ArriSS napisał:

A jezeli chodzi o zamowienia przez "STX Soundstation" to tez nie polecam. Ostatnio na przesylke czekalem niemal 3 tygodnie. Zabezpieczenie paczki do transportu pozostawia wiele do zyczenia :-/

Zabezpieczenia przesyłki nie dopatrzyłem się w zasadzie żadnego .. no może poza rozrzuconymi skrawkami czegos bliżej nic mi nie przypominającego wyglądem smietnika. Heh 3 tyg. a ja narzekałem <lol>
    oleczek1988 napisał:

Plus za to ze wybrales taki glosnik.
    Niestety nie podoba mi sie co to zrobiles z obiciem ;/ Jak dla mnie kaszana. i te nozki wygladaja jak od starej pufy. I lepiej przykrec terminal to bedzie lepiej wygladal.
    plus za checi i wlak pracy;) 4/10

Rozumiem, ze niektórzy wogóle nie stosowaliby okładziny. Jest to moim skromym zdaniem rzecz bardzo indywidualna ... niestety koledzy położenie forniru jest nie tyle proste (wymaga jedynie zręczności i nieco dobrego pomyslunku) co pociąga za sobą koszty takie jak chociażby: lakier lub bejce ogólnego stosowania, którą impregnować/zabezpieczyć trzeba również. I tutaj niestety w DIY nie spotkałem się z ładnym wykończeniem forniru. Wkrótce pokaże wam przewage politury nad lakierem. Ale to w innej konstrukcji. Okres czerwiec/lipiec. Jeżeli chodzi o wykończenie jednak samej wykładziny, tak jak wstępnie napisałem, ranty, brzegi i wszelkie łączenia bedą wymagały ode mnie jeszcze kilku godzin pracy i sporych poprawek. Jeżeli chodzi o kolor/odcień .. to zamieszczone zdjęcia nie oddają rzeczywistej barwy zastosowanej okładziny. Najbliższe zdjęcie stanowi faktycznemu to "top".
    Jeżeli chodzi o nóżki .. są brzydkie to fakt, jednakże dotoczenie interesujących mnie "igiełek" pociągnełoby za sobą koszty znacznie przekreslające opłacalność całej konstrukcji (niestety nie mam możliwości ani znajmości zadziałac w tym temacie, jedyna możliwośc to zakład który dysponuje tokarką i pracownik który to wykona wedle moich instrukcji - wiadomo, że za darmo nikt tego nie zrobi).
    Jeżeli chodzi o teminal .. rozumiem, że chodzi o lekkie "nie ułożenie terminala w pionie" ... fakt istnieje lekki odchył 1-1,5mm, ale nie jest widoczny, z tej perspektywy obiektywu po prostu tak to dziwnie wygląda. Zapewniam, że nie jest to widoczne.
    Misian@ napisał:
    Napisz jak zrobiłeś to logo STX'a?? Ładnie by wyglądało jak by było pochromowane i wypolerowanej, jak to STX takie daje na Swoich kolumienkach

Pochromowanie liter ... nie zakładałem takiego rozwiązania od początku, choć nie wątpie, że efekt mógłby być ciekawy. Wypolerowanie aluminium (o czym sie przy tej okazji przekonałem) nie jest sprawą łatwą. W założeniu top liter miał być spolerowany na lusterko, a brzegi pokryte czarnym lakierem. Niestety brak styczności i wiedzy na temat nie pozwoliły mi na realizacje tego założenia. STX ostatnio posiada loga typu: napis zalany w przeźroczystym tworzywie "ala" silikon. Loga w jednych rozmiarach i praktycznie niedostępne (przynajmniej w momencie kiedy o to pytałem)w sprzedaży detalicznej.
    Misian@ napisał:

A pozatym to fajnie Ci to wyszło...
    Ale każdy będzie miał jakieś ale....
    Konstrukcja całkiem spoko

A dziękuje za następny plusik :D
    michaelmo napisał:

Ja nie mam 'ale'
    Bardzo mi się podoba Twoja konstrukcja! Chciałem kiedyś coś podobnego złożyć ... też ostatnio zamawiałem glosniczki z STX i także długo czekałem, ale było to spowodowane świętami i małą ilością roboczych "środ", ponieważ tylko w środy wysyłają towar przywozi je kurier, wiec nie musza byc specjalnie zabezpieczone

Dziekuje :D ... Tak .. jest to bardzo ważne, abyśmy mieli na uwadze wszelkiego typu, przestoje i "nie robocze środy", ponieważ możemy być niemile zaskoczeni, brakiem spodziewanej paczki. Niestety jak zwykle brak jest tego typu informacji na stronie producenta. Jeśli chodzi o zabezpieczenie to ... kurier nie daje nam dosłownej gwarancji. Może tam pracować człowiek o niebo gorszy niz na poczcie. Nie dajmy ulec złudzeniu, że zlecając paczke firmie kurieskiej możemy tam wsadzić kurze jajka do środka i być o nie spokojni.
    chaka napisał:

Nie podoba mi sie kocyk, wolalbym fornir, ale to rzecz gustu. Ogolnie bardzo dobra robota. Mialbym tylko jedna prosbe a mianowicie ocene przetwarzania basu w kawalku black eyed peas - my humps. Chodzi mi o to czy ten glosnik radzi sobie z tak niskim basem bez problemu i z odpowiednim nazwijmy to(tak, chce ostrzezenie) "dupnieciem" czy po prostu przenosi to ale bez odpowieniej dawki energii?

Poprosze mi podesłać próbke na email - kontakt na PW :D

A teraz postaram sie wytłumaczyć, dlaczego wykładzina - dla wielu fornir jest dostępny w pakietach i nie da się kupić jednej pojedynczej sztuki. Wykończenie to należy do jednego z najdroższych. Od razu przypominam, że powierzchnia którą musiałbym pokryć fornirem to około 1,1m2;. Ktoś kto wie ile by to kosztowało .. przy tej konstrukcji, nie podjałby sie tego. Do tego lakier .. nie posiadam pistoletu i nie mam mozliwości własnoręcznie położyc lakieru. O pędzlu to od razu zapomnijcie, chyba że ktoś przepada za kaszaną, a mnie drażnia szczegóły. Doliczcie więc litr dobrego lakieru, czas i prace lakiernika. Etc Etc ....... koszty koszty koszty. Kogo stać , chętnie poczytam i wezme udział w dyskusji, dodam swoje wnioski i propozycje. Jednym słowem ... położyłem wykładzine nie dlatego, że nie potrafie położyc forniru - ale jak widzicie koszty przywołują zdrowy rozsadek.

Wykonanie "STX"
    Trzy litery, zostały wykonane z aluminiowej blachy o grubości 4,5mm. Posłużyły do tego radiatory (odpady); Al. o mniejszej grubości, nie przyciągały mojego wzroku i nie kontynuowałem docięcia blachy po pierwszych zarysach przykładowej formy.
    Efekt końcowy nieznacznie odbiega od wyznacznika, różni sie tylko tym, że uzyskane litery sa nieco gubsze niż być powinny. Zastosowana czcionka to "Book Antiqua" rozmiar 90" [b]. Prace rozpocząłem od wydruku każdej litery osobno, stworzenia z niej swego rodzaju szablonu, naklejeniu jej na docinany kawałek blachy, a następnie przejścia przez żmudny proces piłowania brzegów małym pilnikiem .. do tego rodzaju pracy wystarczyły mi 3 sztuki ... dwa płaskie o różnej grubości oraz "trójkąt". Zaokrąglenia na literze "S" nie polecam robić małym okraglakiem. Mnie w zupełności wystarczyło do tego celu wiertło 6". Czas spędzony przy kazdej z liter to 5-6 godzin średnio, przy czym "S" okazało się najprostrze moim zdaniem, a najbardziej pracochłonne "X". Jednego dnia nie dało się wykonac dwóch liter; za duża męczarnia dla oczu.
    (zresztą w tym momencie jeszcze czekałem na głośnik, wiec mi nie zależało). Efekt .. a nawet ładnie udało sie spasowac litery w jedna całość, spolerowane jak w.w napisałem ... za mało mam wiedzy na ten temat i nie udało mi sie uzyskać lustrzanej powierzchni. Dlatego top liter został zeszlifowany papierem 400" oraz 800", a następnie spolerowany filcem z białą pastą polerską, o przeznaczeniu "aluminium" i "powłoki lakiernicze" (ogólnie miękkie powloki). Uzyskałem w ten sposób lekki półmat. To chyba tyle co moge powiedzieć ... jeśli jeszcze jakieś pytania chętnie odpowiem.

• #9 17 Maj 2006 09:31
    bincar
    Poziom 12  

Bardzo ładna konstrukcja fajnie oklejona i wogule nie ma o czym więcej mówić po prostu ekstra.

• #10 19 Maj 2006 13:02
    Pytong
    Poziom 32  

Kilka dobrych dni trwało dokładniejsze obadanie co mój wynalazek potrafi :D
    Są utwory (co niestety trzeba powiedzieć) w których słychać jego niedoskonałości. Ucho przyzwyczaja się do natężenia dźwięku dosyć szybko. No cóż :) dźwięk który oferuje tak duży głośnik, jest zdecydowanie inny niż małe domowe konstrukcje. Natężenie o wiele większe, oraz zdecydowanie inne zachowanie się przy próbie dodawania basu w nieskończoność :D Mogę powiedzieć, że uzyskany bas nie jest tak krótki i dynamiczny jak chciałby się chcieć ... no ale cóż jest to głośnik o SPL≈87,5. Powoduje to, że ma skłonności do zbyt długiego przeciągania niektórych dzwięków, a muzyka typu (nazwijmy ja) techno nie jest tym co ten głośnik lubi najbardziej :D

A teraz przechodzimy do generatora .. Moc ciągła wzmacniacza około 50%
    I tu duże zdziwienie :?: głośnik przy 15-17Hz jest bardzo aktywny podaje bardzo ładny (miękki chciałoby się powiedzieć), bardzo dobrze słyszalny bas ... chmmm ? cuda hehe ..ucho mam jakieś dziwne albo coś nie wiem :D przy 17Hz w gore jest już ledwo słyszalny aż do granicy 36Hz ... przy 38 zaczyna rozbrzmiewać ładnym basem, choć jeszcze lekko stłumionym. 42Hz to przepiękny rezonans dla mebli :D itp .. 44-47 Hz to jest to co lubi najbardziej .. w tym przepiękne 46Hz naprawdę ładne. 48-52 zlewają się jakby w jedną całość .. chmm nie słychać jakby selektywności tych tonów. 70-82Hz staje sie jakby ciche i mało słyszalne .. 96-100 jest to jakiś dziwny rezonans, które może wynikać chociażby z kubatury mojego pomieszczenia ... bardzo niemiłe dla ucha jak również 135Hz błeee ... i to tyle jeśli chodzi o test na słuch.

Przechodząc do utworów. Po kilku dniach znalazłem już upatrzone wcześniej utworki. Niektóre z nich niczym mnie nie zaskoczyły. Jednak zdecydowana większość ukazała ich nowe oblicze. Chciałbym sie podzielić ta wiedzą .. dlatego podaje nazwy i wykonawców jeśli ktoś chciałby sobie porównać ze swoim sprzętem.

George Michael - One More Try - miodzio; bardzo dobrze się tego słucha
    Bob Sinclar - Everybody Movin - miodzio - kawałek wręcz stworzony na ten basik.
    Bob Sinclar - World Hold On - całkiem fajnie hehe nie wiedziałem że jest tak stworzony ten utworek apropo hehe
    U96 - Club Bizarre - łoo żesz :D odkryłem nowe brzmienie
    Reszta .. akurat miałem pod ręką "Beyonce" no to lecimy po kolei:
    1. Crazy In Love - całkiem miło - niczym klubik - dosyć dobrze sobie radzi
    2. Naughty Girl - polecam się przyjrzeć temu kawałkowi, niskie tony z zakresu 35-38Hz (tak mi sie wydaje) bardzo dobry test gdy chcesz przetestować jak nisko schodzi twój głośnik - opinia: tony niezbyt słyszalne, trzeba podać na prawdę dużo mocy by móc cieszyć się tym dźwiękiem.
    3. Baby Boy (feat. Sean Poul) - całkiem fajnie .. momentami mozna być zaskoczonym nagłym zejściem basu.
    4. Hip Hop Stars - oki mimo, że kawałek nie za specjalny (nie ciekawy)
    5. Be With You - miodzio (ulubione okolice kolumny ok 45Hz)
    6. My Myself And I - momentami zbyt niskie zejście - kolumna nie daje dużej satysfakcji z odsłuchu
    7. Yes - niezbyt miło się tego słucha (1 wrażenie)
    8. Sings - nie za bardzo ... bas mocny ale jakiś taki rozlewający się
    9. Speechless - pominąłem
    10. Thats How You Like It - przyjemny bicik - głośnik odpowiada dosyć zgrabnie
    11. The Closer i Get To You - Bardzo fajnie skonstruowany utworek, a gra różna tonacją basu wyraźnie słyszalna i ciekawa dla ucha.
    12. Dangerously In Love 2 - totalna porażka, kolumna sobie z tym nie radzi .. męczarnia również dla uszu.

Poproszony o ocenę kawałka "My Humps" - Bas jest dziwny w tym utworku ...bo bez znaczenia na regulacje basu brzmi tak samo .. myślę jednak, że spodobał by ci się "chaka" w tym wykonaniu :D natężenie i moc z jaką przetwarza głośnik jest zaskakująco dobra. Mnie się ten rodzaj dźwięku nie podoba po prostu, dlatego nie wsłuchiwałem się w niego zbytnio.

Pozdr.

• #11 21 Maj 2006 11:47
    Miki_13
    Poziom 12  

Mam pare pytań co do głośnika skierowanego w dół, ja też będe robił suba ale na stx27/150/8ss i głośnik w dół. Jak to gra? A subek ładnie wykonany. Skrzynie czym liczyłeś? Tylko kolor wykładziny troche za jasny ale co kto lubi :P
    Pozdro

• #12 21 Maj 2006 11:59
    oleczek1988
    Poziom 21  

Ja mysle ze to tez kwestia gustu. Choc nie powiem ze dzwiek tez pewnie ma znaczenie. Zalewzy od rozmieszczenia glosnika. Ludzie najczesciej robia symulacje w : WinISD Pro, lub BassBox 6 Pro

• #13 21 Maj 2006 20:07
    raf_ff
    Poziom 9  

super konstrukcja, wlasnie zastanawialem sie jaki glosnik kupic, no i juz wiem jaki:) jeszcze raz gratulacje, bardzo mi sie podoba, nic dodac nic ujac

• #14 30 Maj 2006 03:05
    Pytong
    Poziom 32  

Miki_13 napisał:
    Mam pare pytań co do głośnika skierowanego w dół, ja też będe robił suba ale na stx27/150/8ss i głośnik w dół. Jak to gra? A subek ładnie wykonany. Skrzynie czym liczyłeś? Tylko kolor wykładziny troche za jasny ale co kto lubi :P
    pozdrawiam

Ho ho ho .. troszke odświerzymy temacik.
    Jak gra w takim układzie? Gra inaczej, jest zdecydowanie lepiej słyszalny, gdy stoi pod ścianą (nie polecam w rogu). Pomimo tego, najlepszy odsłuch zapewnia gdy siedzimy na wprost niego.
    Odnośnie wersji 150/8 oraz 150/4 sa to dwa różne głosniki. Musisz to przeanalizować. Ja w tym momencie, jak sie dobrze zastanowie, mogłem lepiej wymierzyć kupując 8Ω-ówke. Dlaczego? chociażby bardziej podpasuje gdy bede chciał zmostkować wzmacniacz itd.
    Skrzynia liczona z pomocą (na tyle ile pozwalały moje umiejętności) ogólnie dostepnej WinISD.
    Ten kolor wykładziny faktycznie na zdjęciach wygląda ochydnie, zapewniam jednak ze jest to "ciemny granat". Poszukuje na terenie Kielc miejsca, w którym dostane czarny "koc" lub "koco podobny" materiał.

oleczek1988 napisał:
    BassBox 6 Pro
    yhm .. niestety nie miałem jeszcze tego w ręku.

raf_ff napisał:
    super konstrukcja, wlasnie zastanawialem sie jaki glosnik kupic, no i juz wiem jaki:) jeszcze raz gratulacje, bardzo mi sie podoba, nic dodac nic ujac

:D

Pozdrófka

• #15 20 Cze 2006 20:38
    Rot
    Poziom 9  

Witam!
    Tez mam wlasnie zamiar zrobic suba na tym glosniku i wlasnie jestem w trakci zbierania info z tym ze ja chce zrobic aktywny i wlasnie rozkminiam wzmacniacz i zwrotnice no i mam pare pytan

chcialbym sie dowiedziec jaka pojemnosc ma skrzynia do tego suba co zrobiles no i widze ze zrobiles obudowe z B-R a z tego co narazie mi sie udalo ustalic (byc moze blednie) to ten glosnik z parametrow tak srednio nadaje sie na obudowe B-R bo obudowa musiala by byc bardzo duza w granicach 300 paru litrow co mija sie z celem bo objetosc ekwiwalentna tego glosnika wynosi ok 168 a obudowa nie powinna byc wieksza od tej objetosci natomias z obliczen wychodzi mi przy obudowie B-R 70 litrow pasmo 35Hz jest przy -3dB ale jest spore podbicie a im mniejsz obudowa tym mniejsze pasmo przenoszenia i jeszcze wieksze podbicie wiec bardziej sie nadaje na zamknieta z tym ze przy zamknietej to z obliczen przy zalozeniu qtc=0,74 to pojemnosc obudowy mi wychodzi 160 litrow natomiast przy zmniejszniu obudowy pojawia sie podbicie wiec chcialbym abys mi napisal jak doszedles to tego zeby ten glosnik umiescic w obudowie B-R?

chcialbym tez wiedziec jak to jest z pasmem przenoszenia dla tego glosnika bo dla mojego projektu (obudowa 160 litrow bo wtedy charakterystyka najlepiej wyglada) pasmo przenoszenia bedzie tak gdzies od 30Hz (mniej wiecej bo przy 35Hz bedzie tylko polowa slyszalnosci) do ok 150Hz (no tu musze zrobic zwrotnice a chce zrobic 12Bd/okt.) z gory dzieki za odp

a projekt calkiem fajnie wyglda no ja bym uzyl innego koloru ale to kwestia gustu jak cos pokrecilem to sorka pozdro

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME