Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jednopunktowy termometr na DS18B20

michal2666 05 Sie 2007 15:41 14541 45
  • Jednopunktowy termometr na DS18B20
    Ostatnio popsuł mi się w domu kolejny zaokienny termometr, postanowiłem, że już nie kupię kolejnego tym bardziej, że są one bardzo niedokładne i sam odczyt temperatury sprawia problemy. Postanowiłem wykonać własny termometr z zastosowaniem cyfrowego czujnika DS18B20, mikrokontrolera ATtiny2313 oraz wyświetlacza pozytywowego LCD. Dokładny opis standardowo znajduje się w moim portalu www.portalnaukowy.edu.pl jest tam także wsad do procka oraz mozaika PCB gotowa do wydruku.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    michal2666
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: informatyka, chemia
    michal2666 napisał 483 postów o ocenie 1074, pomógł 7 razy. Mieszka w mieście Pionki. Jest z nami od 2005 roku.
  • PCBway
    Crazy
    Poziom 14  
    bardzo ładnie wykonane wszystko schludnie i pożądnie daje 6/6 na pewno z tego skorzystam :P
    gule
    Poziom 11  
    Jaka jest przybliżona cena projektu ? ? ?
    Dawidoos
    Poziom 14  
    O kurczę! Ta płytka wygląda świetnie ;)
    Z resztą wyświetlacz też niczego sobie. Jak zwykle u Ciebie - wszystko profesjonalnie.
    Ps. Chyba skorzystam z projektu :)
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Mogą mi koledzy wyjaśnić czym się tak podniecają ?
    Nie dość, że układ zaprojektowany nie optymalnie (przewymiarowany procek) a jakby tego było mało to soft pisany w bascomie - żenada..
    Z mojej strony ocena 3 - za chęć rozwoju własnych zainteresowań.
    michal2666
    Poziom 20  
    Moim zdaniem kolega Jarema przesadził trochę ... ze słowem żenada ! dla kogoś kto nie jest programistą i nie zna się na programowaniu w C czy asemblerze Bascom jest jedyną alternatywą umożliwiającą przygodę z mikrokontrolerami. Ktoś włożył w jego opracowanie mnóstwo pracy, a korzystają z niego nie tylko początkujący.
  • PCBway
    oj
    Poziom 42  
    Jarema napisał:
    Witam,
    Nie dość, że układ zaprojektowany nie optymalnie (przewymiarowany procek) a jakby tego było mało to soft pisany w bascomie - żenada..

Proszę napisać w C albo Asemblerze, ocenimy
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    michal2666 Czy możesz napisać program dla 2 punktowego pomiaru temperatury na DS18B20??
    d-evil
    Poziom 11  
    Jarema napisał:
    Witam,

Dlaczego się czepiacie tego bascoma?? Ten język jest stworzony dla ludzi niewymagających super optymalnego kodu a co za tym idzie nieskomplikowanych układów-konstrukcja ma działać i tyle. Bascom jest prosty w opanowaniu dla początkujących co pozwala na poznanie budowy i działania niektórych bloków µC.

Co do samej konstrukcji to zastosowałbym obudowy smd, wszystko przykręcić za wyświetlacz(do tego zadania też nie jest potrzebny taki duży wyświetlacz wystarczy LED ewentualnie lcd jednorzędowy). Zasilanie dałbym z baterii, a µC w stanie oszczędzania energii (odczyt co pewien czas np 5, 10 min).
    Mat_91
    Poziom 25  
    Witam!

Świetne wykonanie. Tylko na tej twojej stronie nie podoba mi sie zdjecie z obudowa... Nie za duża przypadkiem ona jest??:)

Co do bascoma to rowniez nie wiem czemu Jarema sie tak go czepia. Dla prostych projektów (tak jak ten) to jest dobre i proste rozwiązanie.

Pozdrawiam!
    kamiljus
    Poziom 14  
    Może nic nadzwyczajnego, ale schludnie wykonane, spełnia swoje przeznaczenie, mi się podoba. Jak dla mnie, nie ma się do czego przyczepić.

Cytat:
    Witam,

A ktoś tu się podnieca? Nie u każdego pochwała jest równoznaczna z podnieceniem.
    Procek może mógłby być mniejszy, ale zwróć uwagę, że często przy budowie urządzenia, korzystamy z tego co mamy, szczególnie jeśli to jest urządzenie do własnego użytku.
    A Bascom hmm, może nie jest najambitniejszy (choć nie mogę tu za dużo powiedzieć, bo nigdy nie korzystałem), ale urządzenie spełnia swoje zadanie i to jest chyba najważniejsze.
    michal2666
    Poziom 20  
    Wiem, że mikrokontroler, obudowa itp są za duże, wyświetlacz też ale wszystkie elementy muszę specjalnie zamawiać. Ten projekt wykonałem w sobotni wieczór i korzystałem tylko z tego co miałem w pracowni. Takie były elementy i z takich wykonałem. A tak duża obudowa ma swój plus, będzie stał na niej kwiatek :D bo całość stoi w kuchni na parapecie.

Dodano po 3 [minuty]:

Termometr dwupunktowy planuję wykonać w przyszłym tygodniu, będzie to termometr do mojego samochodu.
    lechoo
    Poziom 39  
    Kwarc do takiego zastosowania jak termometr to zbyteczność... W zupełności wystarczy wewnętrzny skalibrowany generator RC, wbudowany w każdy mikrokontroler ATmega i ATtiny.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Elegancki projekt, zwłaszcza wykonanie płytki. A to nie jest żadna gra telewizyjna, żeby kod musiał być super zoptymalizowany. Więcej takich projektów :-)
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    oj napisał:
    Jarema napisał:
    Witam,

Proszę napisać w C albo Asemblerze, ocenimy

Witam,
    Zapraszam z aparatem fotograficznym celem wykonania zdjęć zegara z termometrem który napisany został przeze mnie w asm.
    Żeby nie być gołosłownym zamieszczam plik źródłowy.
    Zegar ustawiany jest przez podczerwień.
    Reakcją na każdy pilot jest wyświetlenie temperatury.
    Loccutus
    Poziom 14  
    Doprawdy nie rozumiem po co kolejne wycieczki użytkowników C i A w stronę tych co piszą w B i na odwrót. Każdy pisze w tym czym potrafi i jak mu wygodnie. Nie ma sensu brać łyżeczki jeśli trzeba kopać rów a do dyspozycji jest łopata. Równie bez sensu jest branie tej samej łopaty do posłodzenia filiżanki herbaty. To jest moje zdanie na temat kiedy używam Bacoma a kiedy Asma.
    Szanujmy się Panowie nawzajem, zamiast propagować elektroniczny rasizm typu- jestem lepszy bo znam asma a ty jesteś żenujący bo piszesz w bascomie - co za bzdura!!!
    Liczy się czy urządzenie zrobione przez amatora działa zgodnie z założeniami, a ja wolę projekt który działa z bascomem i widać że konstruktor włożył w niego siły i serce, od badziewia skleconego na uniwersalce, które ma się samo promować bo oprogramowane w C -rotfl.

Co do termometru - bardzo ładna płyteczka - robiona w Eagle - to jak dla mnie kolejny plus ! 5/5
    Co do przedniego panelu urządzenia - proponuję wykorzystać mój patent ;)

http://images1.fotosik.pl/183/fac0e2b01a02cdbamed.jpg

http://images3.fotosik.pl/174/9b7f660b5a5cb136med.jpg
    michal2666
    Poziom 20  
    Nie rozumiem kolegi Jarema, nie rozumiem tego co chcesz udowodnić tym że pokazałeś nam program napisany w asm ?? jeszcze z bajerami. Przecież ja napisałem, że jestem amatorem nie znam się na programowaniu mikrokontrolerów, po prostu dostrzegam ich potęgę i chcę się nauczyć. Jak już poznam Bascoma pewnie wezmę się za naukę C, ale na razie Bascom mi wystarcza. Zresztą wogóle nie jestem elektronikiem, wszystkiego uczę się dzięki Elektrodzie.pl i EdW.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    RPG
    Poziom 13  
    Kolego michal2666 możemy prosić o twój wsad do procka ?
    Pozdrawiam
    kamiljus
    Poziom 14  
    Cytat:
    P.S Ja to w uP jestem nowy. Dlaczego w znakomitej większości stosuje się zewnętrzne rezonatory ? Przecież niektóre AVR mają wewnętrzne rezonatory.

Z zewnętrznego korzystasz wtedy gdy:
    1. Potrzebujesz większej dokładności, np. robisz RTC (zegarek).
    2. Potrzebujesz jakiejś konkretnej częstotliwości np. dla transmisji asynchronicznej np. UART
    3. Nie wszystkie uC mają wewnętrzny zegar.
    Corni
    Poziom 10  
    Rezonator kwarcowy ma wiekszą stałość częstotliwości (jest bardziej dokładny ) od wbudowanego oscylatora RC, poza tym np. ATTINY 2313 ma tylko dwie częstotliwości taktowania na wewnętrzym oscylatorze tj. 4 i 8 MHz Błąd +/- 10%
    Dawid _ amator
    Poziom 13  
    A np. jednakowy AT90S2313 niema wewnętrznego rezonatora a gdy ktos skożysta z tego PCB a niema ATtiny tylko AT90.. to nie musi przerabiać płytki ! :D
    bobo
    Poziom 29  
    Ludzie, dajcie już spokój z tymi kwarcami, generatorami i częstotliwościami. To juz zaczyna być nudne.
    Pozdrówka
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    michal2666 napisał:
    Nie rozumiem kolegi Jarema, nie rozumiem tego co chcesz udowodnić tym że pokazałeś nam program napisany w asm ?? jeszcze z bajerami. Przecież ja napisałem, że jestem amatorem nie znam się na programowaniu mikrokontrolerów, po prostu dostrzegam ich potęgę i chcę się nauczyć. Jak już poznam Bascoma pewnie wezmę się za naukę C, ale na razie Bascom mi wystarcza. Zresztą wogóle nie jestem elektronikiem, wszystkiego uczę się dzięki Elektrodzie.pl i EdW.

Witam,
    Życzę Koledze by po pewnym czasie zauważył, że ten język to droga do nikąd. Ja zauważyłem to ponad trzy lata temu i od tamtego czasu jestem szczęśliwy - nawet jeśli na projekt mam poświęcić więcej czasu.
    lechoo
    Poziom 39  
    Corni napisał:
    Rezonator kwarcowy ma wiekszą stałość częstotliwości (jest bardziej dokładny ) od wbudowanego oscylatora RC, poza tym np. ATTINY 2313 ma tylko dwie częstotliwości taktowania na wewnętrzym oscylatorze tj. 4 i 8 MHz Błąd +/- 10%

Wcześniej pisałem, że do takiego zastosowania nie ma znaczenia stabilność częstotliwości generatora taktującego procesor. Pozatym ten błąd nie jest aż tak duży jak podałeś, co można odczytać z odpowiedniego wykresu w karcie katalogowej. Oprócz podanych przez Ciebie 2 częstotliwości można włączyć dodatkowy dzielnik (preskaler) :8, a więc można uzyskać jeszcze szerszy zakres częstotliwości. Przykładowo fabrycznie mikrokontroler jest zaprogramowany do pracy z częstotliwością zegara 1MHz (8MHz:8). Dodatkowo do taktowania mikrokontrolera można wykorzystać oscylator 128kHz od watchdog'a.
    Jeden z przedmówców ma rację - skończmy już z tym zegarem ;)
    KwoiteK
    Poziom 16  
    i ja sie dołączę. projekt może nic wielkiego ale starannie wykonany. bascom czy nie ... czy to ważne. nie sam język czyni urządzenie dobrym. jakby ktoś miał wątpliwości to niech sie przejdzie choćby do Praktikera. wszystkie czytniki kodów paskowych sa zrobione właśnie w bascomie. moze ktos powie ze nic wielkiego.
    kolejne:
    http://www.ios.krakow.pl/projektyUE/doposazenie/a6/index.php

z tego co mi wiadomo nie pisane ani w asm ani w c.

ktoś może powie ze w bascomie pisze sie szybciej. hmmm. termometr mogę napisac w 10min. mam napisane własne biblioteki w c. tylko wykorzystać.

przepraszam za offtopa.

pozdrawiam.
    Bisuside14
    Poziom 15  
    Wszystko poukładane jak należy. Mógłbyś spróbować stworzyć (jak oczywiście już nie masz) jakąś obudowę na układ scalony i wyświetlacz, bo jak ja sie orientuje to będzie ta część w domu i raczeń takie coś nie komponuje sie zbytnio z drewnianymi mebelkami:D
    Ocena 5/6
    mirekk36
    Poziom 42  
    Witam,

ja także dołączę się do pozytywnych opinii na temat wykonanego układu przez autora. Naprawdę fajnie pomyślane - i hmm ciekawy ten nadruk na płytce - to chyba wydruk na kartce, która została przyklejona do płytki ;) efekt super! ;)

to że nie ma obudowy no jest może jakimś tam mini mankamentem ale tak ze swojej praktyki podpowiem tylko, że może zamiast stosować taki transformatorek jak kolega, zamiast wbudowywać mostek gretza na płytkę itp itp może warto kupić naprawdę czasem za kilka psich groszy taki typowy zasilacz na 9V z którego kabelkiem mamy wyprowadzone wyprostowane napięcie 9V niekoniecznie stabilizowane. Wtedy wystarczy tylko 7805 ze 2 - 3 kondensatory i osiągamy:
    1. mniejsze gabaryty obudowy
    2. ogromną wygodę
    3. dobre zabezpieczenie przez niechącym "kopnięciem" za pomocą 220V ;)
    4. prawie wszystkie urządzonka takiej małej mocy na świecie korzystają z takich zasilaczy ;)

.... bardzo łatwo o taki zasilacz albo na allegro, albo w jakimś dowolnym sklepie itp a czasem leży nawet taki w naszej składnicy podręcznej

ale z tym zasilaczem to tylko tak na marginesie oczywiście i twoje rozwiązanie z tranformatorem w niczym nie umniejsza jakości wykonania takiego nawet poglądowego układu

pozdrawiam