Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna-czy dobrze podłączona???

17 Lis 2007 22:07 7901 62
  • Poziom 23  
    Witam niedawno zakupiłem kolumnie (z komisu), i po rozebraniu jej okazało sie, i zaciekawwiło mnie dlaczego wszystkie głośniki sa 8ohm a na wejściu kolumny po zmierzeniu miernikiem, wychodzi 4ohm... po rozebraniu znalazłem w środku pewien układ chyba jakiś filtr... i jak dla mnie to głosnini są trochę dziwnie podłączone...
    a oto zdjęcie kolumny:
    a to układ który sie w niej znajdował:
    a oto schemat podłączenia tych głośników (wszystkie głosniki sa 8 ohm)
  • Poziom 15  
    Drogi kolego, to co przedstawiłeś na zdjęciach to zwrotnica głośnikowa, jest to rodzaj filtru, a w zasadzie kilku filtrów, których zadaniem jest podzielenie pasma odpowiednio do rodzaju przetworników. Zwróć również uwagę na to ze występują tam bezpośrednie lub pośrednie połączenia równoległe głośników, czyli dwukrotne zmniejszenie ich impedancji, stąd wynik 4 Ohm
    Pozdrawiam Elmo
  • Poziom 23  
    tak myślałem ze to jest pewnego typu filtr, ale zastanawiam się dlaczego np. głośniki wysoko tonowe (te 3 małe) sa tak podłączone ze jeden jest na jednym kondensatorze a pozostałe dwa sa połączone szeregowo + jeden kondensator. a było by lepszym rozwiązaniem zastąpienie tego "filtru jakąś inna zwrotnica albo filtrem???
  • Admin grupy audio
    Witam

Coś mi mówi, że ktoś w tej kolumnie coś kombinował. Nie ma prawa mieć 8Ω dlatego, że dwa głośniki niskotonowe są połączone równolegle, co daje 4Ω. Myślę, że ktoś wymieniał głośniki i zamiast 4Ω dał 8Ω.

Jesteś pewny, że dobrze rozrysowałeś zwrotnicę (filtr) ? Co to jest za złącze opisane na Twoim rysunku jako "B", a co to jest "V"
    Co do łączenia szeregowo - równoległego to być może w zamyśle ktoś chciał stworzyć kolumnę 4 drożną. Wynika to z zasady działania zwrotnicy - częstotliwość podziału jest zależna od pojemności lub indukcyjności lub obu na raz (zależy dla jakiego głośnika) oraz rezystancji (impedancji) samego głośnika. Na tym schemacie dwa głośniki wysoko tonowe są połączone w szereg co daje 16 omów, a jeden jest sam i ma 8 omów, a więc częstotliwości podziału są różne.

Czy jakaś firma przyznaje się do wyprodukowania tej kolumny ?, bo coś mi się wydaje, że to jakiś samodział albo naprawdę kiepsko zrobiony sprzęt.

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    mysle ze dobrze narysowałem shemat to znaczy tak jak jest w kolumnie zrobione... (tylko nie wiem gdzie kondensatory maja - a gdzie +) nic o firmie nie pisze... za niedługo wrzucę zdjęcia głośników, które siedzą w tej kolumnie... a V oznacza miejsce w którym podłancza sie kolumnę do odtwarzacza, B to gdzie sa podłączone głosniki "basowe" i jest jeszcze H i M, tak sa oznakowane ścieżki do których przylutowane są kable na filtrze (widać to na zdjęciach). A kolega mówił mi ze jak głośniki basowe o impedencji np.4ohm podłaczy sie do wzmacniacza 8ohm, czy na odwrót to bas jest wtedy taki mocniejszy i dłuższy...
  • Poziom 31  
    Wzmacniacz z wyjsciem na 4Ω i podlaczona kolumna 8Ω to dwa razy mniej mocy niz moze dac wzmacniacz.
    wzmacniacz z wyjsciem na 8Ω i podlaczona kolumna na 4Ω - prosta droga do spalenia wzmacniacza.
    Oczywiscie wypada by moc kolumny na wszelki wypadek przewyzszala moca wzmacniacz.
    I tylko tyle , nic o basach dłuzszych czy krotszych...
  • Poziom 23  
    to jak można uzyskać efekt takiego mocnego basu??? wiem pewnie przez zakup jakichś dobrych głośników i wzmacniacza a jest jakiś inny sposób?? a czym sie różnią głośniki 4 i 8ohm w dźwięku??
  • Poziom 31  
    roznice miedzy wersjami 4Ω i 8Ω tego samego parametrowo glosnika, nie roznia sie najczesciej niczym innym.
    brzmienie odbierane subiektywnie jest zalezne od innych parametrow glosnika, pudla na niego - czyli dobrze obliczonej obudowy, porzadnego wzmacniacza i dobrego zrodla dzwieku.
  • Poziom 20  
    Niczym w dźwięku się nie różnią, jedynie napięciem jakie trzeba im podać, aby uzyskać określoną moc.
  • Poziom 31  
    Trochę dziwaczna ta zwrotnica jest.

Głośniki niskotonowe podłączono przez filtr 6dB/okt., jest to do przyjęcia, ale raczej w zespołach dwudrożnych. W układzie trójdrożnym lepszy byłby filtr 12 dB/okt.

Głośniki średniotonowe podłączono tylko przez filtr górnoprzepustowy 12 dB/okt. pozwalając im jednocześnie na pracę równolegle z głośnikami wysokotonowymi w górnym zakresie pasma. Stwarza to niepotrzebne interferencje fal akustycznych. Trzeba ograniczyć od góry pasmo przenoszenia głośników średnoitonowych przez zastosowanie odpowiedniego filtru. Jeżeli te głośniki też mają impedancje po 8Ω to sumaryczna przy połączeniu szeregowym wychodzi 16Ω. W szczególnych przypadkach można się bawić różnymi impedancjami głośników odtwarzających różne zakresy pasma akustycznego, ale raczej nie w tej konkretnej konstrukcji.

Głośniki wysokotonowe podłączono już całkiem dziwacznie. Te połączone szeregowo pracują od niższych częstotliwości niż ten pojedyńczy. Do tego dochodzi nachylenie filtru 6dB/okt. raczej trudne do zaakceptowania w konstrukcjach trójdrożnych.

Te zwrotnice trzeba na nowo zaprojektować, aby głośniki pracowały poprawnie. Trzeci głośnik wysokotonowy będzie zbędny.

Literka H na płytce oznacza wyjście do głośnika wysokotonowego, a literka M wyjście do głosnika średniotonowego.

Aby kolumna dobrze odtwarzała basy musi być przede wszystkim dobrze zaprojektowana z wykorzystaniem odpowiednich głośników niskotonowych. W Twoim przypadku przeznaczonych do pracy w obudowie typu bass-reflex.
  • Poziom 23  
    to może dlatego "pierdzieć" kolumna na wyższym volumie??? co prawda nie mam za dobrego wzmacniacza do niej ale jakiś jest... a co sie będzie lepiej opłacało (w efekcie) wymiana tego filtru na inny lub zwrotnice czy przeróbka tego co jest?? i jak chce kompletować zestawik do domu to lepiej 4 czy 8 ohm???
  • Admin grupy audio
    ...KUBA... napisał:
    to może dlatego "pierdzieć" kolumna na wyższym volumie???

Raczej nie, prędzej to wina wzmacniacza. chyba że masz wzmacniacz o większej mocy niż kolumny.
    ...KUBA... napisał:

co prawda nie mam za dobrego wzmacniacza do niej ale jakiś jest... a co sie będzie lepiej opłacało (w efekcie) wymiana tego filtru na inny lub zwrotnice czy przeróbka tego co jest??

Zwrotnica to to samo co filtr :), nie wystarczy wymiana. Tą kolumnę trzeba gruntownie przebudować - inaczej nigdy nie będzie pracowała tak jak należy.
    ...KUBA... napisał:

i jak chce kompletować zestawik do domu to lepiej 4 czy 8 ohm???

Zależy jaki masz wzmacniacz, jeśli Twój wzmacniacz może pracować z kolumnami 4Ω to wtedy mogą być kolumny 4Ω, jeśli nie może, to podłączenie kolumn 4Ω grozi uszkodzeniem wzmacniacza.

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    4Ω lub 8Ω to zalezy tylko od tego do jakiej impedancji obciążenia przystosowany jest Twój wzmaczniacz.

Trudno powiedzieć czy elementy, które są wlutowane będą dobre do nowych zwrotnic. To zależy co wyjdzie z obliczeń. Ale to już zadanie dla fachowca.
    Najprostrzym i chyba najtańszym wyjściem będzie zakup gotowych zwrotnic.

To "pierdzenie" w głośnikach przy wyższych poziomach głośności może pochodzić ze wzmacniacza. Podłącz inny, sprawdzony wzmacniacz, aby to ocenić. Jeżeli nadal dźwiek będzie zniekształcony trzeba sprawdxić same głośniki. Ich cewki mogą być zdeformowane i ocierając się o nabiegunniki magnesów powodować te zniekształcenia dźwięku. Aby to sprawdzić trzeba delikatnie naciskać palcami na membrany w obydiw strony wsłuchując się w odgłosy. Głosnik, w tórym słychać szmery ocierania się cewki o nabiegunniki nadaje się tylko do naprawy albo na szmelc. Ta próba sprawdza się w przypadku głośników niskotonowych. W przypadku sredniotonowych z zamknietym koszem może dać połowiczny rezultat, a praktycznie odpada przy głosnikach wysokotonowych.
  • Poziom 23  
    A jaka wzrotnica będzie lepsza przeznaczona do domowego audio czy samochodowego bo w moim przypadku trzeba zwrotnice 3 drożna, czy lepiej samemu zbudowac??? Co do wzmacniacza to nie mam jak na razie za dobrego... właśnie przymierzam sie do kupna, i nie wiem ilo ohm czy 4 czy 8... praktyczne zaczynam od podstaw... a te "pierdzenie" słyczać bardziej w głośnikach wysokotonowych bo z niskotonowych nie słychac...

A macie jakiś opisik odnośnie tłumienia coś tego typu http://audioefm.w.interia.pl/dla_doc.htm ???
  • Admin grupy audio
    Co do zwrotnicy to chyba oczywiste że kolumny będą używane w domu, więc żadne patenty Car audio nie będą najlepsze... Poza tym w Car audio używa sie głośników 4Ω.
    Własnoręcznie raczej nie zbudujesz dobrej zwrotnicy (trzeba mieć odpowiednią wiedzę).
    Te kolumny trzeba przebudować, masz 3 głośniki wysokotonowe po 8Ω, dwa głośniki średniotonowe po 8Ω i dwa niskotonowe po 8Ω, z tym wiele sensownego nie da się zrobić, a połączenia mieszane nie mają sensu ze względu na moc :). Można olać (zostawić niepodłączony) jeden głośnik wysokotonowy i zrobić z tego kolumnę 4Ω, wtedy łączysz głośniki równolegle parami i uzyskujesz 4Ω do tego kupujesz trójdrożną zwrotnicę 4Ω i może jakoś zagra :).
    Głośniki mają jakieś symbole czy to są typowe "no name" ?

Wzmacniacz oczywiście lepszy 4Ω, ponieważ może również pracować z głośnikami 8Ω (lecz z trochę mniejszą mocą), odwrotnie nie polecam.
    "pierdzenie" na 99% jest wynikiem lekkiego przesterowania wzmacniacza, a nie uszkodzenia głośników. Innymi słowy masz za slaby wzmacniacz.

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    dobra to sie będę rozglądał za zwrotnicą 4Ω, 3 drożną a ta zwrotnica janie ma mieć tłumienie na każdym "kanale"?? a za niedługo wrzuce zdjęcia głośników z symbolami
  • Admin grupy audio
    Jak pójdziesz do sklepu i poprosisz zwrotnicę 3 drożną 4Ω to na pewno dostaniesz odpowiednią... nie martw się tłumieniem, to nie jest aż tak istotny dla Ciebie parametr. Zwrotnice tego typu mają tłumienie standardowo 12dB/oct.
    Ja bym się raczej martwił czy głośniki które posiadasz są w stanie pracować w takim paśmie jakie przydzieli zwrotnica (póki co nie wiemy o nich nic).

Nie prościej przepisać oznaczenia głośników ? Zdjęcie w tym wypadku raczej niewiele pomoże...

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    a oto zdjęcia głośników wysokotonowych:
    głośniki średniotonowe:
    głośnini niskotonowe:
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Głośniki wysokotonowe oraz średniotonowe to typowy okaz "chińszczyzny" co prawda w Twoim wypadku to Taiwan ale i tak skośni :P.

Głośniki niskotonowe są wporządku :), dobrze mi się wydawało, że ktoś je wymieniał na coś normalnego :) (choć nie do końca z głową).

Polecam wymianę zwrotnicy na jakąś normalna trójdrożną i niepodłączanie jednego z trzech głośników wysokotonowych.

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    a jak radzisz wymienić głosniki średniotonowe??? jak tak to na jakie (jak możesz to podaj parametry)
  • Poziom 42  
    Po pierwsze powinieneś w choćby WinISD przeliczyć Twoje obudowy... Na moje oko tunele są stanowczo za małe przy tej powierzchni przetworników, może "gwizdać" powietrze. Co do ich długości program też wiele podpowie. Zwrotka jak koledzy wyżej pisali, ale już do prawidłowego pudła.
  • Poziom 23  
    a jaki zestawik gra lepiej 4 ohm czy 8 ohm o tej samej mocy i paśmie???
    mam program WinISD ale nie wiem jak uwzględnić to ze w tej kloumnie oprócz 2 głośników niskotonowych sa jeszcze inne głośniki?? moze spróbować obliczyć to innym programem???
  • Poziom 42  
    Czy do Ciebie nie dociera to co koledzy piszą? Ani 4 ani 8 ohm ani nawet 16 nie zagra lepiej czy gorzej!
    Podłączysz zestaw 4 ohm do wzmacniacza 8 ohm to go upalisz, zrobisz na odwrót, nie wykorzystasz pełnej mocy wzmacniacza... Jak na razie nie potrafisz nawet napisać jaki masz wzmacniacz...
    Win ISD liczy tylko pudło do basu, średnie i wysokie nie potrzebują obudowy żeby grać.
  • Poziom 42  
    zawsze bedzie "pierdzieć" nie znam parametrów tych basowców ale przypuszczam że nawet nie wejdą w obszar "prawidłowej pracy" jak skończy się te mizerne kilkanaście watów z korektora. Pożycz od kogoś wzmacniacz o większej mocy i posłuchaj tych kolumn, póżniej przelicz skrzynię dla basów i porównaj z tym co masz...
  • Poziom 23  
    ok zobacze co da się zrobić. A skąd można dowiedzieć sie czegoś więcej na temat tych głośników??
  • Poziom 42  
    Parametry... Są w bazie win ISD....
    podejrzałem na szybko i... obudowa br nie jest najlepszym pomysłem dla tego przetwornika, closed sprawuje się lepiej.
  • Poziom 23  
    znalazłem te dane i nie wiedziałem tylko czy są wiarygodne... bo juz w nowszej wersji Win DIS pro nie ma tego typy w katalogu... to co radzisz zrobić?? zaślepić te dziury??
  • Poziom 42  
    Podaj wymiary pudła - komory dla niskotonowych.
    Spróbuję toto policzyć zobaczymy co wyjdzie...