Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

turbosprężarka?

lukas313 06 Gru 2007 20:16 16521 55
  • TermopastyTermopasty
    tplewa
    Poziom 38  
    Garrett TD025 - (szukaj danych po tym numerku 49173-06501)

Jest to turbinka do TurboDiesla, w benzynie z racji wyzszej temperatury spalin znacznie zmniejszy sie jej zywotnosc...

A co do mocy itp. to zalezy jaka pojemnosc silnika itp. itd. Szeroki temat...

Jednak patrzac na wykonanie tej turbiny cos ona mi smierdzi Chinskim badziewiem (choc moge sie mylic bo to tylko fotki) - trzeba by ja wziasc w reke i obczaic dokladniej...
    tplewa
    Poziom 38  
    nie jest to dziwne :) bo to chyba z tego co sie orientuje silniko Mitsubishi montowane w Oplach...

A co do stwierdzenia ze Garrett to dlatego ze Garrett robi turbiny dla wielu producentow (Nissan, Mitsubishi itp.) - a numer wyglada na Garrett-owy :)
  • TermopastyTermopasty
    Jerzy Węglorz
    Poziom 39  
    Witam!
    Budzi moje wątpliwości dodanie turbosprężarki do silnika, który nie był do tej konstrukcji przewidziany.

Moc mechaniczna = moment x obroty.

Jeżeli w wyniku dodania sprężarki wzrośnie moment, to oczywiście ten większy moment wynika z wyższych ciśnień w cylindrze.
    Czy elementy obciążone np. o 50% bardziej, niż to przewidziano, nie rozsypią się niespodziewanie znacznie wcześniej? Co z denkiem tłoka, korbowodami, wałem, łożyskami, przekładnią ...? Który z tych elementów ma najmniejszy "zapas"? Czy skrócenie żywotności silnika z kilkuset tysięcy do kilku tysięcy kilometrów może być akceptowane? A co z chłodzeniem? Przecież sprawność silnika nie wzrośnie, więc wzrostowi mocy mechanicznej MUSI towarzyszyć większe wydzielanie ciepła, co z temperaturami wewnątrz silnika? Czy wyższe ciśnienie i wyższa temperatura będą akceptowane przez uszczelkę głowicy?
    Jakiego przyrostu mocy oczekujesz? Bo po to, aby uzyskać moc 2 razy wiekszą, musisz mieć ciścnienie po sprężarce 2 atmosfery! A jak wtedy będzie pracować gaźnik? Czy może masz wtrysk? A co ze składem mieszanki?

Oczywiście, jest możliwe, że ten samochód wcale nie jest przeznaczony do zwykłego jeżdżenia, tylko do jednorazowego wyścigu na dystansie 1 mili, o ile pojedzie ...
    tplewa
    Poziom 38  
    Jerzy Węglorz napisał:
    Witam!
    Budzi moje wątpliwości dodanie turbosprężarki do silnika, który nie był do tej konstrukcji przewidziany.

Moc mechaniczna = moment x obroty.

Jeżeli w wyniku dodania sprężarki wzrośnie moment, to oczywiście ten większy moment wynika z wyższych ciśnień w cylindrze.
    Czy elementy obciążone np. o 50% bardziej, niż to przewidziano, nie rozsypią się niespodziewanie znacznie wcześniej? Co z denkiem tłoka, korbowodami, wałem, łożyskami, przekładnią ...? Który z tych elementów ma najmniejszy "zapas"? Czy skrócenie żywotności silnika z kilkuset tysięcy do kilku tysięcy kilometrów może być akceptowane? A co z chłodzeniem? Przecież sprawność silnika nie wzrośnie, więc wzrostowi mocy mechanicznej MUSI towarzyszyć większe wydzielanie ciepła, co z temperaturami wewnątrz silnika? Czy wyższe ciśnienie i wyższa temperatura będą akceptowane przez uszczelkę głowicy?
    Jakiego przyrostu mocy oczekujesz? Bo po to, aby uzyskać moc 2 razy wiekszą, musisz mieć ciścnienie po sprężarce 2 atmosfery! A jak wtedy będzie pracować gaźnik? Czy może masz wtrysk? A co ze składem mieszanki?

Oczywiście, jest możliwe, że ten samochód wcale nie jest przeznaczony do zwykłego jeżdżenia, tylko do jednorazowego wyścigu na dystansie 1 mili, o ile pojedzie ...

Wszystko mozna rozwiazac - kwestja nakladow pracy i kasy :) W niektorych silnikach latwiej w innych trudniej...

A co do cisnienia to nie koniecznie bo nie na cisnienie silnik jezdzi...
    Wieksza turbina mniej rozgrzeje powietrze i efekt wiekszej mocy osiagnie sie przy mniejszym doladowaniu :)

Ale jak mowilem to szeroki temat i wszystko trzeba uwzgledniac majac na uwadze konkretny silnik (do tego trzeba dobrze go znac)...
    lukas313
    Poziom 13  
    nie chce osiągać dużych przyrostów mocy i momentu obrotowego chce doładować silnik ciśnieniem 0.3bara tak żeby nie musiał być odprężany
    tplewa
    Poziom 38  
    lukas313 napisał:
    nie chce osiągać dużych przyrostów mocy i momentu obrotowego chce doładować silnik ciśnieniem 0.3bara tak żeby nie musiał być odprężany

I tak warto dac przynajmniej grubsza uszczelke... Ale zamiast dawac jakies szczatkowe informacje moze napisal bys co to za silnik, jaka pojemnosc itp. itd.
    lukas313
    Poziom 13  
    800cm3-51KM
    3-cylindry,odchudzone koło zamachowe do 4kilogramów wyważony układ korbowotłokowy wałek z matiza
    jednopunktowy wtrysk paliwa z słifta1.0
    do tego świnia ecumaster
    samochód to tico
    tplewa
    Poziom 38  
    hmm 800cm troche malo - moze lekko lagowac...

Choc na zdjeciach trudno wyczuc rozmiar... a nie moge znalezc jakie ma A/R ta turbinka... Masz mozliwosc zrobienia fotek przy zapalniczce, pudelku zapalek itp. tak aby bylo jakies odniesienie...
    tplewa
    Poziom 38  
    A spoko malenstwo :) powinna byc OK :) tylko jakis WG musisz wymajstrowac na niskie cisnienie... Bo ona mimo malych rozmiarow bedzie potrafila troche dmuchnac...
    tplewa
    Poziom 38  
    lukas313 napisał:
    czy ta turbina odpowiada garettowi gt1241?
    jeżeli tak to znalazłem taki katalog http://www.motoarena.pl/download/garrett2008catalog.pdf

tym z katalogu raczej nie bo GT to seria "tuningowa"... W sumie dla turbin robionych dla producenta nie jest nieraz latwo dojsc... Np. T28 w nissanach mialy kilkanascie oznaczen (numerow)...
    lukas313
    Poziom 13  
    jak założę tą turbinę będę musiał zmienić map tylko jakiego mam szukać?
    ten co mam to denso na trzy przewody
    tplewa
    Poziom 38  
    najlepiej cos z MPX-ow Motoroli (obecnie Freescale)...

Mozna zamowic jako sample czyli bedziesz mial za free (sam sobie zamawialem) - trzeba by tylko dobrac zakres pracy do tak niskiego doladowania. Z EcuMasterem spokojnie sobie to odpalisz, a jak bys mial jakies problemy to sluze pomoca, akurat dosc dobrze znam ta swinke od strony elektroniki i firmware (robilem analize kodu), a kolega jest konstruktorem...

Wracajac jednak do mapsensorow tutaj cos znajdziesz:

http://www.freescale.com/webapp/sps/site/overview.jsp?nodeId=011269yvHrz8vY07Lw
    lukas313
    Poziom 13  
    wiesz może jak podłączyć szeroko pasmową sondę do ecumastera?
    tplewa
    Poziom 38  
    Niestety ale szerokopasmowki sie nie podlaczy bezposredni do zadnej znanej mi swinki. To samo tyczy sie nawet niektorych standalone.

Najtanszym wyjsciem (jesli chcemy miec szerokopasmowke) jest chba zakup
    innovate LC1 http://www.innovatemotorsports.com/products/lc1.php

Mozemy wtedy logowac na kompie, dokupic do tego wskaznik oraz mamy wyjscie analogowe ktore mozna podpiac do swinki itp.

Dodano po 39 [sekundy]:

tplewa napisał:
    Niestety ale szerokopasmowki sie nie podlaczy bezposredni do zadnej znanej mi swinki. To samo tyczy sie nawet niektorych standalone.

Najtanszym wyjsciem (jesli chcemy miec szerokopasmowke) jest chyba zakup

Mozemy wtedy logowac na kompie, dokupic do tego wskaznik oraz mamy wyjscie analogowe ktore mozna podpiac do swinki itp.
    Moulder
    Poziom 23  
    Jerzy Węglorz napisał:
    Cytat:
    Jakiego przyrostu mocy oczekujesz? Bo po to, aby uzyskać moc 2 razy wiekszą, musisz mieć ciścnienie po sprężarce 2 atmosfery!

Przy cisnieniu doładowania (jak to ująłeś za sprężarką) 2 atm moc wzrośnie ok 3 razy. Moc będzie 2 razy większa przy doładowaniu 1 bar (zakładając niezmienioną temperaturę)

Więc kolego nie opowiadaj bzdur
    Jerzy Węglorz
    Poziom 39  
    Moulder !

1 atmosferę masz wokół siebie już, bez sprężarki. Nie żyjesz w próżni, nie opowiadaj bzdur.
    Moulder
    Poziom 23  
    Od kiedy to liczy się ciśnienie w skali bezwzględnej na codzień. Dodatkowo pisząc 2 atmosfery postawiłeś wykrzyknik jak by to było niesamowite ciśnienie doładowania...

Każdy wskaźnik ciśnienia doładowania mierzy w skali względnej i przy ciśnieniu atmsferycznym pokazuje ZERO.
    Nie wprowadzajmy udziwnień bo ktoś niewtajemniczony się pogubi...
    Jerzy Węglorz
    Poziom 39  
    Należy odróżnić CIŚNIENIE od NADCIŚNIENIA.
    Niemcy (język techniczny niemiecki jest nadzwyczaj precyzyjny!) stosują powszechnie termin: "Ueberdruck", podając ciśnienie n.p. 2,5 Atu - oznacza 2,5 atmosfery nadciśnienia ponad ciśnienie atmosferyczne, jest to dość jednoznaczne.
    W każdym razie, pompując opony do 2,5 Atu pompujesz je do nadciśnienia 2,5At powyżej ciśnienia atmosferycznego, wtedy wewnatrz opony fizycznie jest ciśnienie 3,5 Atmosfery, a na zewnatrz 1 At, albo 0 Atu. Chyba teraz jasne?

Przy okazji, podczas spalania "doładowanej" mieszanki oczywiście ciśnienie działające na tłok jest proporcjonalnie wyższe, więc może się okazać, ze zwykłe "doładowanie" spowoduje spalanie stukowe, z wszelkimi tego konsekwencjami. Ponieważ zmiana paliwa na jeszcze wyżej oktanowe (np. L.O.>120) nie jest raczej możliwa, więc można uratowac silnik obniżając stopień sprężania.
    A jak wygląda skuteczność chłodzenia silnika "doładowanego", w którym poza ciśnieniem mieszanki nic się nie zmieniło? Bo tyle, ile razy większa moc, to tyle razy więcej ciepła ...
    A jak wyglada jednostkowe zużycie paliwa (w gramach na KM na godzinę)?
    Jaka część przyrostu mocy wynika z większego momentu, a jaka z osiągania wyższych obrotów?
    I jeszcze jedno: trzeba chyba też zmienić opony na takie o wyższym wskaźniku prędkości?
    Chętnie bym się zapoznał z opiniami kolegów na temat doświadczeń z pracy silnika z doładowaniem i bez ...
    Moulder
    Poziom 23  
    Dla mnie jest to oczywiste, w technice (w Polsce) przyjęło się operować nadciśnieniem i podciśnieniem (względem ciśnienia atmosferycznego) i tego się trzymajmy.
    Atmosfery fizyczne zostawmy termodynamikom, fizykom i meteorologom.

Cytat:
    A jak wygląda skuteczność chłodzenia silnika "doładowanego", w którym poza ciśnieniem mieszanki nic się nie zmieniło? Bo tyle, ile razy większa moc, to tyle razy więcej ciepła ...

Wszystko zależy od wydajności układu chłodzącego i tego jak często korzystamy ze zwiększonej mocy. Jeżeli chcemy jeździć non stop z maksymalnym obciążeniem silnika, to seryjna chłodnica okaże się za mało wydajna. Jeżeli jeździmy po ulicy normalnie, to seryjny układ chłodzenia w większości przypadków wystarczy.

Cytat:
    A jak wyglada jednostkowe zużycie paliwa (w gramach na KM na godzinę)?

Jednostkowe zużycie paliwa (odpowiednik sprawności), konkretów nikt nie poda, bo trzeba mieć hamownię by to zmierzyć. Sprawność silnika doładowanego rośnie (jednostkowe zużycie paliwa maleje - pod warunkiem niezmienionego wsp. nadmiaru powietrza). Spowodowane jest to tym że podczas suwu dolotu siła tłokowa jest dodatnia (w silniku wolnossącym ujemna).

Cytat:
    Jaka część przyrostu mocy wynika z większego momentu, a jaka z osiągania wyższych obrotów?

Moc, moment i prędkość obrotowa (kątowa) powiązane są ze sobą prostą zależnością P=M x ω
    Wszystko masz w tej zależności

Cytat:
    I jeszcze jedno: trzeba chyba też zmienić opony na takie o wyższym wskaźniku prędkości?

To zależy czy będziemy osiągać większe prędkości niż te które dopuszczają aktualnie zamontowane opony. Jeżeli tak to opony należy bezwzględnie wymienić.

Dla mnie silnik bez doładowania to silnik niepełnowartościowy.
    lukas313
    Poziom 13  
    tplewa napisał:

Najtanszym wyjsciem (jesli chcemy miec szerokopasmowke) jest chba zakup

Dodano po 39 [sekundy]:

tplewa napisał:

Najtanszym wyjsciem (jesli chcemy miec szerokopasmowke) jest chyba zakup

a dałoby rade podłączyć szerokopasmówke pod laptopa wyposażonego w miernik napięcia?
    Jerzy Węglorz
    Poziom 39  
    Tu znalazłem fachowy artykuł na temat silników z doładowaniem:
    http://www.turbosprezarki.pl/cos_dla_prof.htm
    W artykule jest m.in. zdanie o pewnym istotnym ograniczeniu (o czym wspominałem wcześniej):
    Barierą jest tutaj jednak pojawiające się spalanie stukowe. Aby tego uniknąć stosuje się paliwa o większej liczbie oktanowej oraz sterowanie kątem zapłonu jak i stopniem doładowania.
    W artykule oczywiście wspomina się też o zwiększeniu ciśnienia w komorze(czyli obciążeniu tłoka i wszystkich następnych elementów przekazujących siłę) i zwiększeniu obciążeń termicznych, zatem "proste" dodanie sprężarki do silnika, który nie ma odpowiednich "rezerw konstrukcyjnych" może się skończyć dla tego silnika szybkim zejściem.
    Operacja się udała, pacjent zmarł.
    W niczym to jednak nie zmniejsza doskonałości technicznej silników które od początku zostały skonstruowane z doładowaniem.
    kortyleski
    Poziom 42  
    Jerzy Węglorz - masz spore pojęcie teoretyczne n/t turbo... Praktyka pokazuje jednak że lekko "uturbiony" silnik zazwyczaj nie wykazuje objawów dużo szybszego zużycia. Swoją drogą prawidłowe założenie i zestrojenie turbo to trudna robota... Ja od siebie proponuję moduł power commander od dynojeta i podtlenek. Instalacja prostsza, tańsza a efekt niezły
    lukas313
    Poziom 13  
    kortyleski napisał:
    Jerzy Węglorz - masz spore pojęcie teoretyczne n/t turbo... Praktyka pokazuje jednak że lekko "uturbiony" silnik zazwyczaj nie wykazuje objawów dużo szybszego zużycia. Swoją drogą prawidłowe założenie i zestrojenie turbo to trudna robota... Ja od siebie proponuję moduł power commander od dynojeta i podtlenek. Instalacja prostsza, tańsza a efekt niezły

sory kolego kortyleski ale to nie jest temat z propozycjami to tuningu silnika ja montuje turbo i nie interesują mnie chwilowy przyrost momentu i mocy

kolego Węglorz na poprzednim silniku zrobiłem 350 tysięcy i nie był oszczędzany bo autko śmigało w serwisie po całej polsce wiec nawet jeśli żywotność silnika spadnie o połowę to i tak jestem przekonany że opłaci mi się zamontować turbosprężarkę
    tplewa
    Poziom 38  
    lukas313 napisał:

sory kolego kortyleski ale to nie jest temat z propozycjami to tuningu silnika ja montuje turbo i nie interesują mnie chwilowy przyrost momentu i mocy

kolego Węglorz na poprzednim silniku zrobiłem 350 tysięcy i nie był oszczędzany bo autko śmigało w serwisie po całej polsce wiec nawet jeśli żywotność silnika spadnie o połowę to i tak jestem przekonany że opłaci mi się zamontować turbosprężarkę

Nie powinno byc zle :) kiedys robilem sobie turbo w CC Sportingu :) efekt okolo 105KM... W sumie auto spisywalo sie ok, jednak trudno mi cos powiedziec o trwalosci, u mnie smigalo bez problemu i pozniejszy wlasciciel tez nie narzekal... (co bylo potem to nie sledzilem dalej auta)...

Podstawa to eksploatacja bez jakis kompromisow (dobry olej, zmiany w terminach - a nawet przed itp. itd. - wszelkie drutowanie odpada)...

Choc drugi raz juz nie wiem czy by mi sie chcialo walczyc z uturbianiem :) - chyba jednak wole oryginalne silniki tego typu...

Co do teoretycznych wywodow to mozna sobie gadac i gadac, jednak bez testow cala ta gadanina jest niewiele warta.

Odnosnie stukow z powodu za malej liczby oktoanow to temat normalny, prawde mowiac jedynym paliwem (poza sportowym Elfem itp.) nadajacym sie to Shell VPover.

Pzy orlenowskiej 98 mialem roznie (zalezne od stacji gdzie sie tankowalo)... jednak 98 oktanow to chyba mit :)

Jesli chodzi o zaplon to nie jest zle, chyba ze faktycznie liczy sie na osiagniecie max power :) to leci sie niemal na granicy stuku :) - choc ten projekt to z tego co widze raczej lekkie podniesienie mocy, a nie robienie ekstremy. W sumie zastanawia mnie prawde mowiac trwalosc tej jednostki :).

No i jeszcze dosc istotna sprawa AFR i EGT co by tloki nie splynaly :) ale kolega juz sie pytal o szerokopasmowke - czyli raczej to uwzglednil...
    lukas313
    Poziom 13  
    tplewa powiedz mi dlaczego nie można podłączyć sondy szerokopasmowej do ecumastera?
    bo wykres napięcia z tej sądy jest nie liniowy?
    a tak po prawdzie to co za sygnał powinien dostać ecumaster?
    tplewa
    Poziom 38  
    Nie nie o to chodzi :)

Poprostu sterowanie sonda szerokopasmowa jest dosc skomplikowane (nie ma ona jak standardowa sonda wyjscia napiecowego)...

tutaj masz to opisane:
    http://wbo2.com/lsu/lsuworks.htm

niestety ECUMaster nie posiada sterownika do sondy dlatego taki jest potrzebny (aby dostarczyc napiecie z przedzialu 0-5V)...

Tak samo w wielu Standalone kontroler szerokopasmowki to oddzielny modulik (kupowany jako opcja)...