Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu

szybownick 17 Gru 2007 00:15 24599 15
 • #1 17 Gru 2007 00:15
  szybownick
  Poziom 11  

  Witam.
  Oto zdjęcie termostatu w lodówce. Objawy: przy skali pokrętła 1-6 lodówka chłodzi stale (nie wyłącza się) już przy ustawieniu pokrętła na 3-4. Dobrze by było przeregulować termostat by możliwe było wygodniejsze operowanie pokrętłem (np. ustawienie słabszego chłodzenia niż obecnie na "1"). Która ze śrubek przesuwa działanie termostatu w kierunku wyższych temperatur i w którą stronę należy pokręcić? O ile stopni zmienia się skala termostatu przy jednym obrocie śruby regulacyjnej?
  Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu

 • #2 17 Gru 2007 00:41
  movzx
  Poziom 39  

  Jeśli dzieje się tak od niedawna, to albo masz nieszczelny układ chłodniczy, nieszczelną lodówkę, albo uszkodzony termostat.
  Zacznij od zmierzenia temperatury w lodówce, bo wydaje mi się że usuwasz skutek a nie przyczynę.

 • #3 17 Gru 2007 00:43
  lidmar
  Specjalista AGD

  śrubami radze nie kręcić bo to prowadzi do rozregulowania termostatu i potrzeby jego wymiany. prawdopodobna przyczyna nie wyłaczania sie lodowki jest ubytek czynnika chłodniczego. jezeli układ chłodniczy jest ok a lodowka sie nie wyłacza to produkty w lodowce powinny zamarzać. jezeli zamarzaja to winien termostat.

 • #4 17 Gru 2007 09:40
  szybownick
  Poziom 11  

  Tak było od początku, więc żadnego ubytku czynnika chłodniczego nie podejrzewam. Ot po prostu, termostat był zawsze ustawiany w przedziale 1-2 bo już na 3 chłodziło zdecydowanie za mocno, a przy 3.5 sprężarka pracowała nieprzerwanie. Mi chodzi tylko o sposób na to by przesunąć tą skalę, a chyba od tego jest regulacja termostatu?

 • #5 17 Gru 2007 09:51
  nares
  Specjalista AGD

  Regulacja jest do kalibrowania fabrycznego - wymień ten termostat.

 • #6 17 Gru 2007 10:29
  lidmar
  Specjalista AGD

  napisz czy jak chodzi bez przerwy to zamarzają produkty ?

 • #7 17 Gru 2007 10:39
  colcolcol
  Poziom 25  

  Przekręć śrubę regulacyjną w lewo (!) o około 270 stopni, tą głębiej (nie widoczną na zdjęciu) i tylko tą (!)

 • #8 17 Gru 2007 21:30
  artfik
  Poziom 23  

  Witam żadna regulacja nic nie da jeśli tak było od początku że przy 3,5 chodziła non stop tobyła już fabrycznie a mało nabita trzeba było zgłaszać na gwarancji ale podejrzewam ubytek gazu ja wcześniej ktoś pisał sprawdz temp jeśli ma ok 5 stopni w lodówce to ok ale jak powyżej 10 to coś z układem.i bez fachowca się nie obejdzie

 • #9 18 Gru 2007 00:55
  szybownick
  Poziom 11  

  lidmar,
  Przy ciągłej pracy nie mroziło mi produktów, ale temperatura była około 0 stopni. Z tym że ta ciągła praca była przeze mnie przerwana po kilku godzinach (około 12). Normalnie lodówka pracuje maks. kilkadziesiąt minut (przy ustabilizowanej temperaturze) i ma podobne przestoje. Tu się spodziewałem że chodzi o termostat, ale to co inni napisali zwróciło moją uwagę na czynnik czynnika chłodniczego (jego np. niedoboru). Gdzie można sobie coś o tym poczytać?

 • #10 18 Gru 2007 01:05
  movzx
  Poziom 39  
 • #11 21 Gru 2007 22:40
  szybownick
  Poziom 11  

  Dziękuję za poradę z wyszukiwarką i nieszczelnością. Chodzi jednak o to że moim zdaniem agregat nie jest nieszczelny. Okazało się że przy ciągłej pracy jednak mrozi (niektóre) produkty w komorze chłodniczej, a tylna ścianka jest coraz bardziej oszroniona - aż do dnia w którym wyłączam lodówkę w ogóle.
  Dziękuję za sugestie w kwestii nieszczelności, ale chciałbym w miarę możliwości się dowiedzieć, która śruba reguluje temperaturę włączenia/wyłączenia agregatu.

  Jeszcze raz powtórzę: pokrętło ustawione na minimum, chłodzi niemal bez przerwy, nawet mrozi. To musi być termostat. Więc pytanie jest o tą śrubkę. Czy to ta którą widać na wierzchu termostatu - od strony pokrętła? Chodzi mi o tą schowaną pod białą pokrywą (zdejmowalną).
  I czy ewentualna wymiana termostatu to trudna rzecz? Zastanawia mnie czy mogę wyjąć czujnik pociągając za rurkę na której jest umocowany.

  I ostatnie - kiedyś sklep z częściami był w Warszawie na ulic Popularniej. Byłem tam dziś ale został przeniesiony. Podobno gdzieś we Włochach ale nie znalazłem. Czy ktoś mógłby podać adres?

 • Pomocny post
  #12 22 Gru 2007 05:50
  skryn
  Admin grupy AGD

  szybownick napisał:

  I ostatnie - kiedyś sklep z częściami był w Warszawie na ulic Popularniej. Byłem tam dziś ale został przeniesiony. Podobno gdzieś we Włochach ale nie znalazłem. Czy ktoś mógłby podać adres?

  http://www.popularna.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1

 • Pomocny post
  #13 26 Gru 2007 01:57
  rangi
  Poziom 17  

  Maksymalnie możesz wkręcić ta widoczną śrubkę o półtora obrotu (w prawo) wtedy będzie się wyłączać wcześniej. Jeżeli przekręcisz więcej może się nie włączyć! Najlepiej ustaw na pozycji „3” poczekaj ok. 0,5h i zacznij bardzo powoli kręcić. W pewnym momencie powinna ci się wyłączyć. Nie raz sprawdzone. :D Działa. Powodzenia.

 • #14 21 Lip 2008 17:16
  szybownick
  Poziom 11  

  colcolcol podpowiada, by pokręcić NIEWIDOCZNĄ śrubę w LEWO i TYLKO TĄ, natomiast "rangi" pisze by pokręcić W PRAWO i to WIDOCZNĄ śrubkę, z tym że nie wiem którą bo widoczne są dwie. Na zdjęciu - jedna na metalowej obudowie, druga na pokrywie z tworzywa. Pomijając że te dwie porady są sprzeczne ze sobą, o którą widoczną śrubę chodzi? Chcę coś wreszcie pokręcić, może się uda zrobić dobrze.

 • Pomocny post
  #15 21 Lip 2008 19:20
  skryn
  Admin grupy AGD

  szybownick napisał:
  Pomijając że te dwie porady są sprzeczne ze sobą, o którą widoczną śrubę chodzi? Chcę coś wreszcie pokręcić, może się uda zrobić dobrze.

  Jeżeli chcesz, by lodówka się wyłączyła, to skręć o ok. 3 obroty w prawo śrubkę widoczną na zewnątrz - chłodziarka osiągnie wyższą (będzie cieplej) temperaturę i tym samym szybciej się wyłączy. Jak przesadzisz z kręceniem, to ten termostat wyrzucisz do śmieci, bo po takim masakrycznym kręceniu sprzęt nie załączy się ponownie i ... ale to opowieść na inną bajkę... :|

 • #16 04 Cze 2012 21:31
  szybownick
  Poziom 11  

  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. W rezultacie w końcu w desperacji kupiłem nowy termostat w sklepie Popularna i wymieniłem. A stary mogłem sobie obejrzeć po całkowitym rozebraniu, dzięki temu wiedziałem już która śrubka i co reguluje.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME