Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu

szybownick 17 Dec 2007 00:15 42845 24
 • #1
  szybownick
  Level 12  
  Witam.
  Oto zdjęcie termostatu w lodówce. Objawy: przy skali pokrętła 1-6 lodówka chłodzi stale (nie wyłącza się) już przy ustawieniu pokrętła na 3-4. Dobrze by było przeregulować termostat by możliwe było wygodniejsze operowanie pokrętłem (np. ustawienie słabszego chłodzenia niż obecnie na "1"). Która ze śrubek przesuwa działanie termostatu w kierunku wyższych temperatur i w którą stronę należy pokręcić? O ile stopni zmienia się skala termostatu przy jednym obrocie śruby regulacyjnej?
  Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu
 • #2
  movzx
  Level 39  
  Jeśli dzieje się tak od niedawna, to albo masz nieszczelny układ chłodniczy, nieszczelną lodówkę, albo uszkodzony termostat.
  Zacznij od zmierzenia temperatury w lodówce, bo wydaje mi się że usuwasz skutek a nie przyczynę.
 • Helpful post
  #3
  lidmar
  Home appliances specialist
  śrubami radze nie kręcić bo to prowadzi do rozregulowania termostatu i potrzeby jego wymiany. prawdopodobna przyczyna nie wyłaczania sie lodowki jest ubytek czynnika chłodniczego. jezeli układ chłodniczy jest ok a lodowka sie nie wyłacza to produkty w lodowce powinny zamarzać. jezeli zamarzaja to winien termostat.
 • #4
  szybownick
  Level 12  
  Tak było od początku, więc żadnego ubytku czynnika chłodniczego nie podejrzewam. Ot po prostu, termostat był zawsze ustawiany w przedziale 1-2 bo już na 3 chłodziło zdecydowanie za mocno, a przy 3.5 sprężarka pracowała nieprzerwanie. Mi chodzi tylko o sposób na to by przesunąć tą skalę, a chyba od tego jest regulacja termostatu?
 • #5
  nares
  Home appliances specialist
  Regulacja jest do kalibrowania fabrycznego - wymień ten termostat.
 • #6
  lidmar
  Home appliances specialist
  napisz czy jak chodzi bez przerwy to zamarzają produkty ?
 • #7
  colcolcol
  Home appliances specialist
  Przekręć śrubę regulacyjną w lewo (!) o około 270 stopni, tą głębiej (nie widoczną na zdjęciu) i tylko tą (!)
 • #8
  artfik
  Level 25  
  Witam żadna regulacja nic nie da jeśli tak było od początku że przy 3,5 chodziła non stop tobyła już fabrycznie a mało nabita trzeba było zgłaszać na gwarancji ale podejrzewam ubytek gazu ja wcześniej ktoś pisał sprawdz temp jeśli ma ok 5 stopni w lodówce to ok ale jak powyżej 10 to coś z układem.i bez fachowca się nie obejdzie
 • #9
  szybownick
  Level 12  
  lidmar,
  Przy ciągłej pracy nie mroziło mi produktów, ale temperatura była około 0 stopni. Z tym że ta ciągła praca była przeze mnie przerwana po kilku godzinach (około 12). Normalnie lodówka pracuje maks. kilkadziesiąt minut (przy ustabilizowanej temperaturze) i ma podobne przestoje. Tu się spodziewałem że chodzi o termostat, ale to co inni napisali zwróciło moją uwagę na czynnik czynnika chłodniczego (jego np. niedoboru). Gdzie można sobie coś o tym poczytać?
 • #10
  movzx
  Level 39  
 • #11
  szybownick
  Level 12  
  Dziękuję za poradę z wyszukiwarką i nieszczelnością. Chodzi jednak o to że moim zdaniem agregat nie jest nieszczelny. Okazało się że przy ciągłej pracy jednak mrozi (niektóre) produkty w komorze chłodniczej, a tylna ścianka jest coraz bardziej oszroniona - aż do dnia w którym wyłączam lodówkę w ogóle.
  Dziękuję za sugestie w kwestii nieszczelności, ale chciałbym w miarę możliwości się dowiedzieć, która śruba reguluje temperaturę włączenia/wyłączenia agregatu.

  Jeszcze raz powtórzę: pokrętło ustawione na minimum, chłodzi niemal bez przerwy, nawet mrozi. To musi być termostat. Więc pytanie jest o tą śrubkę. Czy to ta którą widać na wierzchu termostatu - od strony pokrętła? Chodzi mi o tą schowaną pod białą pokrywą (zdejmowalną).
  I czy ewentualna wymiana termostatu to trudna rzecz? Zastanawia mnie czy mogę wyjąć czujnik pociągając za rurkę na której jest umocowany.

  I ostatnie - kiedyś sklep z częściami był w Warszawie na ulic Popularniej. Byłem tam dziś ale został przeniesiony. Podobno gdzieś we Włochach ale nie znalazłem. Czy ktoś mógłby podać adres?
 • Helpful post
  #12
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #13
  rangi
  Level 18  
  Maksymalnie możesz wkręcić ta widoczną śrubkę o półtora obrotu (w prawo) wtedy będzie się wyłączać wcześniej. Jeżeli przekręcisz więcej może się nie włączyć! Najlepiej ustaw na pozycji „3” poczekaj ok. 0,5h i zacznij bardzo powoli kręcić. W pewnym momencie powinna ci się wyłączyć. Nie raz sprawdzone. :D Działa. Powodzenia.
 • #14
  szybownick
  Level 12  
  colcolcol podpowiada, by pokręcić NIEWIDOCZNĄ śrubę w LEWO i TYLKO TĄ, natomiast "rangi" pisze by pokręcić W PRAWO i to WIDOCZNĄ śrubkę, z tym że nie wiem którą bo widoczne są dwie. Na zdjęciu - jedna na metalowej obudowie, druga na pokrywie z tworzywa. Pomijając że te dwie porady są sprzeczne ze sobą, o którą widoczną śrubę chodzi? Chcę coś wreszcie pokręcić, może się uda zrobić dobrze.
 • Helpful post
  #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  szybownick
  Level 12  
  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. W rezultacie w końcu w desperacji kupiłem nowy termostat w sklepie Popularna i wymieniłem. A stary mogłem sobie obejrzeć po całkowitym rozebraniu, dzięki temu wiedziałem już która śrubka i co reguluje.
 • #17
  blackrafal
  Level 11  
  Witam
  W termostatcie sa 3 śrubki
  1. Nie widoczna w środku (Sprężynka ja naciąga)
  2. Widoczna (sprężynka ją naciąga)
  3. Śrubka na plastiku (odpowiada za właczenie ukladu )
  Jak odpowiednio skonfigurować i jakie temperatury ustawić jeśli lodowka pracuje w pomieszczeniu gdzie temperatura waha sie od 0 do 10'c. Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu
 • #18
  iskrownik
  Home appliances specialist
  blackrafal wrote:
  Jak odpowiednio skonfigurować i jakie temperatury ustawić jeśli lodowka pracuje w pomieszczeniu gdzie temperatura waha sie od 0 do 10'c

  Komora zamrażarki będzie nie używana?
 • #19
  blackrafal
  Level 11  
  Komora zamrażarki jest używana (udało mi się skonfigurowac na stałe zamrażarke -21 stopni ale w chlodziarce dziś odnotowalem -5)
  Wrzucilem 2 czujniki od 2 stacji pogodowych mierzące zakresy temperatur.
  Używam takze termometr laserowy.
  Dlaczego konfiguruje? wcześniej zamrażarka za późno reagowała co skutkowało lekkim rozmrozeniem.
  Jak ustawić pokrętło na 50% i sprawdzić jak spadnie temperatura na zamrażarce do -15 start i stop jak osiagnie -20? czy przy takich zakresach chlodziarka dalej będzie osiągać minusowa temperature? czy to zupelnie inny uklad odpowiada za chlodziarke?
 • #20
  iskrownik
  Home appliances specialist
  blackrafal wrote:
  wcześniej zamrażarka za późno reagowała co skutkowało lekkim rozmrozeniem.
  Ten sprzęt jest do użytku domowego( zakres temperatur otoczenia podczas pracy od +15 do +25 stopni celsjusza )
  blackrafal wrote:
  czy to zupelnie inny uklad odpowiada za chlodziarke?
  Układ chłodniczy masz szeregowy, najpierw schładzana jest komora zamrażarki a następnie tylna ściana w chłodziarce, kapilara termostatu jest umieszczona przy końcu parownika chodziarki.
  Tak więc jeśli urządzenie będzie w pomieszczeniu w którym temp otoczenia będzie w okolicy +4 stopnie, termostat nie uruchomi sprężarki bo temp komory chłodziarki będzie poniżej końca cyklu odladzania i w stanie statycznym temp na zewnątrz urządzenia będzie taka sama jak w chlodziarce.
  Temperatura w komorze zamrażarki jest ściśle zależna od wartości ustawionej dla komory chodziarki.
 • #21
  blackrafal
  Level 11  
  Po małej zmianie udało się uzyskać następujące rezultaty:
  Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu

  Jeśli wkrecamy śrubke w plastikowa obudowę termostat załącza układ mrożenie.
  Pozostałe 2 śrubki odpowiadaja za wyłączenie.
  Za co odpowiada ta calkiem w środku termostatu?
 • #22
  szybownick
  Level 12  
  blackrafal wrote:
  czy przy takich zakresach chlodziarka dalej będzie osiągać minusowa temperature? czy to zupelnie inny uklad odpowiada za chlodziarke?


  W takich chłodziarkach jest jeden punkt pomiaru temperatury - czujnik termostatu, ten na długiej rurce. Co więcej, jeden agregat i żadnego sposobu na zmianę proporcji intensywności chłodzenia w zamrażarce i chłodziarce. Nie da się zmienić jednego bez wpływu na to drugie.
  Można więc w pewnym zakresie wyregulować temperaturę tu albo tam, a dopiero wtedy sprawdzić, jaką temperatura "wyszła" w drugim miejscu.

  Czynnik chłodzący paruje w parowniku, powodując wychładzanie najpierw zamrażalnika, ten sam czynnik w następnej kolejności chłodzi komorę poniżej - powierzchnią na tylnej ścianie. Idzie to jakby szeregowo, w kolejności - cały czynnik musi przepłynąć przez oba elementy chłodzące i dlatego nie ma osobnego ustawiania stopnia chłodzenia.

  Ciekawostka - taką regulacja była w starych lodówkach, z zamrażalnikiem umieszczonym za wspólnymi drzwiami z chłodziarką i z dodatkowymi drzwiczkami wewnątrz. Była ona mechaniczna - przesłona regulująca przepływ powietrza między komorą chłodniczą a zewnętrzną powierzchnią parownika stanowiącego ścianki zamrażalnika.

  Dodano po 6 [minuty]:

  W tej lodówce w komorze musi być temperatura dodatnia, żeby tylna ścianka chłodząca mogła się odszronić po każdym wyłączeniu się agregatu. A nie dopiero na wiosnę.
 • #23
  blackrafal
  Level 11  
  Dziś koło 9 sprawdzałem były temperatury:
  2'c
  -10 (temperatura od wczoraj wzrosła z -17)
  Lodówka powinna wystartować, ale sie nie zalaczyla, delikatnie dokrecilem śrubka na plastiku i ruszyła.
  Nastawienie pokrętła 50%
  Po rekonfiguracji
  -0.5'c
  -21'c w zamrażarce
  Szukam konfiguracji około 3'c w lodowce i -20'c w zamrażarce tak żeby automatycznie trzymała taka temperature.
  2 śrubka zapewne można regulować czas działania agregatu.
  3 śrubki wewnątrz nie konfigurowałem.
 • #24
  szybownick
  Level 12  
  blackrafal wrote:

  Po rekonfiguracji
  -0.5'c
  -21'c w zamrażarce
  Szukam konfiguracji około 3'c w lodowce i -20'c w zamrażarce tak żeby automatycznie trzymała taka temperature.
  2 śrubka zapewne można regulować czas działania agregatu.


  Może teraz wystarczy zmniejszyć nastawienie termostatu, nie ruszając śrubek.
  Czas działania można regulować tylko pośrednio oczywiście, bo nie ma tam niczego w rodzaju zegara. Ten czas musi być na tyle długi by ścianka się rozmroziła i jeszcze trochę, ale na tyle nie za długi żeby nie doszło do niepożądanego wzrostu temperatury.
 • #25
  blackrafal
  Level 11  
  Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu
  Kalibracja nie pomogła
  zakres temperatur -24 do -13 zamrazarka i -1.2 do 1.2 lodowka
  Zakupilem nowy termostat za 43,- z przesyłką.
  Obecnie tak trzyma temperature:
  Zamrazalnik -23.9'c do -18.3'c i Chlodziarka 3.4'c do 6.7'c
  Naprawa wykonana :)