Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzm m.cz. do prostego odbiornika globalnego KF

bellc 12 Lut 2008 11:28 4350 12
  • #1 12 Lut 2008 11:28
    bellc
    Poziom 10  

Witam

Mam taki oto schemat prostego odbiornika globalnego superreakcyjnego (mam także bardziej skomplikowany -,- ).

Oto moje pytania ;

- Zastanawiałem się na tym czy można podłączyć do niego głośniki komputerowe. Ale nie wiem do którego bieguna podłączyć przewód biegnący od połączenia R2 i C3.
    - Jakim napięciem może być zasilany jest ten układ ? Domyślam się, że 9V bo odbiornik (ten bardziej skomplikowany) jest takim zasilany.
    - Czy trazystory BF199 można zastąpić trazystorami BC547. Jeśli tak to jakie modyfikacje należy nanieść na schemat.
    - Mam tutaj schemat wzmacniacza m.cz. z (tego bardziej) odbiornika. Jak jego podłączyć ? Co odjąć, a co dodać ?

Ponoć odbiornik ten jak twierdzi jego autor może odbierać stacje europejskie w tym amatorskie CW/SSB. Czy to możliwe aby takiego typu rx był tak czuły ?

--------------------\ Część druga

Po za tym mam także problem ze wzmacniaczem m.cz. odbiornika ,,Jędruś". Niestety zamawiając części pomyliłem się i zamówiłem nie ten układ scalony co trzeba. Zamiast TA7368 mam TA7668 z 16-toma nóżkami. Zamieszczam Jędrusia i proszę o układ zastępczy dostosowany do napięcia 6V. Szkoda mi go rozbierać na części bo wszystko jest już misternie połączone.
    Jeżeli ktoś ma TA7368 i mieszka w Chełmie (woj. lubelskie) to mogę kupić ten układ lub wymienić się na TA7668. Przyjmę także jakiś wyużyty sprzęt odbiorczy za parę złoty.. jeśli ktoś ma na zbycie.

Proszę o pomoc.

(na dole są załączniki-schematy)

• #3 12 Lut 2008 13:26
    albion1
    Poziom 17  

Jeżeli chcesz mieć regulacje głośności w głośniczkoach komputerowych podłącz do wyjścia c12.Tak ten układ może być zasilany 9v.
    BF199 nie można zamienić na BC547. Co do odbioru to głównie zależy od anteny.

• #4 12 Lut 2008 14:09
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

albion1 napisał:
    BF199 nie można zamienić na BC547.

Na jakiej podstawie kolega twierdzi, że nie można BF199 zastąpić tranzystorem BC547?
    Tranzystory te różnią się kilkoma parametrami (BF199 Ic=25mA dla BC547 Ic=100mA itp., itd., ale różne wartości tych parametrów nie powinny przeszkadzać w tym układzie).
    Dla BF199 ft=550MHz dla BC547 ft=200MHz (takie wartości akurat znalazłem w katalogu). Druga rzecz to pojemności dla BF199 Cre=0,5pF dla BC547 Cobmax=4,5pF.
    Różne wartości tych parametrów raczej też nie powinny robić różnicy w układzie.

Jest to odbiornik KF (na pewno nie będzie robić różnicy wartość ft).
    Przecież też nie można kurczowo trzymać się, że jak jest element taki i taki to trzeba akurat ten wstawić.
    Jak autor ma trudności ze zdobyciem BF199 to może wstawić BC547.

• #5 12 Lut 2008 14:17
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Zamiast tranzystora BF199 można zastosować inne tranzystory w. cz. typu BF194, BF195, BF196, BF197, BF214, BF215, BF240, BF241, BF494.

• #7 21 Mar 2008 06:48
    sp8gsc
    Poziom 26  

bellc napisał:
    Ponoć odbiornik ten jak twierdzi jego autor może odbierać stacje europejskie w tym amatorskie CW/SSB. Czy to możliwe aby takiego typu rx był tak czuły ?

Proponowałbym do niego antenę 2x 10m lub Long Wire co najmniej kilkanaście metrów drutu. Bez dużej anteny odbiór będzie slaby. Skoro autor twierdzi, że można na nim odbierać europejskie stacje cw/ssb to myślę że najlepiej to probować robić w paśmie amatorskim 7 MHz.
    Kondensator C3 47nF zmieniłbym na nieco mniejszy - 2-3 nF i równolegle do niego należy dołączyć wzmacniacz m.cz. Może to być dowolny wzmacniacz np od wieży.
    C1 to nie kondensator nastawny tylko kondensator zmienny (powinien być ze strzałką) z przekładnią. Można zamiast niego zastosować diodę pojemnościową z potencjometrem wieloobrotowym.
    Ogólnie bardzo słaby rx, ja bym próbował zbudować raczej prosty odbiornik superheterodynowy z generatorem bfo do odbioru cw/ssb.

• #8 21 Mar 2008 18:42
    bellc
    Poziom 10  

1 - Przepraszam ale chodziło mi o odbiornik superreakcyjny http://grzesiek21.republika.pl/nasluch_det.htm

2 - i nie mam odpowiedzi na drugie pytania...

3 - Jeśli ma pan schemat odbiornika superheterodynowego opartego na bf966, bf199 dławikach 100uH , 10uH lub innych popularnych to bardzo proszę.

4 - A propo tamtego paierwszego to nie zdołałem go uruchomić. Niby działa bo tranzystor bf199 szybko się grzeje przy ustawieniu P2 na ok. 20kom ale nie ogę uzyskać sygnału akustycznego mimo podłączenia do sprawnych głośniczków komputerowych ? Jak podłączyć ? Może źle podłączyłem gniazdo jack. Łączyłem masę i rezystor R4 (4.7k) [mówię o tym drugim odbiorniku z linku]

Proszę o pomoc.

• Pomocny post
    #9 21 Mar 2008 20:54
    sp8gsc
    Poziom 26  

bellc napisał:

nie mam odpowiedzi na drugie pytania...

przecież napisałem, że wzmacniacz należy dołączyć równolegle do kondensatora C3

bellc napisał:

...nie mogę uzyskać sygnału akustycznego mimo podłączenia do sprawnych głośniczków komputerowych...

bo takie odbiorniki działają słabo, wymagają dobrej anteny

Budowę odbiornika superheterodynowego należy rozpocząć od poznania zasady działania
    np tutaj
    http://oldradio.pl/index.php?page_id=6
    albo tutaj
    http://www.stareradia.pl/theory/superheterodines.html
    Następnie należy zapoznać się z budową poszczególnych stopni.
    Są to albo wzmacniacze, albo mieszacze albo generatory. Każdy z tych stopni można zbudować na niemal dowolnym tranzystorze.
    Najlepiej budować odbiornik wykonując na odrębnych płytkach poszczególne stopnie i łącząc je w całość uzyskać odbiór, łatwo wtedy modyfikować odbiornik zmieniając poszczególne stopnie. Odbiornik uruchamia się "od tyłu" sprawdzając działanie ostatniego stopnia, którym jest wzmacniacz m.cz. , a następnie kolejno, detektor (w odbiorniku umożliwiającym odbiór cw/ssb jest to dokładnie taki sam mieszacz jak mieszacz pierwszy z dołączonym dokładnie takim samym generatorem jak generator heterodyny tylko nastawiony na częstotliwość pośrednią). wzmacniacz pośredniej to normalny wzmacniacz z obwodem wyjściowym nastrojonym na częstotliwość pośrednią, (najlepiej wykonać dwa takie wzmacniacze i połączyć je szeregowo, każdy wzmacniacz zamiast na jednym tranzystorze można wykonać na dwóch w układzie kaskody celem ograniczenia szumów), mieszacz można zrobić na dowolnym tranzystorze, ale lepiej wykorzystać dwubramkowego mosfeta lub jakiś układ scalony podwójnie zrównoważonego mieszacza, stopień wejściowy to taki sam wzmacniacz jak wzmacniacz pośredniej, ale z dodatkowym obwodem wejściowym, oba obwody oczywiście muszą być nastrojone na częstotliwość odbieraną, łatwo to uzyskać dołączając do tych obwodów podwójny kondensator zmienny. I tak można bez końca. Najlepiej po prostu poczytać trochę książek przed zabraniem się za budowanie. Po prostu budowa odbiornika to najpierw zdobywanie wiedzy, potem doświadczenia, a na końcu dopiero lutowanie elementów.

• #10 23 Mar 2008 22:09
    bellc
    Poziom 10  

Zmieniłem kondensator z C4-47n na 2nF w podłączyłęm równolegle do wzmacniacza i nie działa. Być może jakiś błąd w schemacie, bo wszystkie elementy podłączyłem wzorowo wg. przepisu.

• #11 24 Mar 2008 09:36
    sp8gsc
    Poziom 26  

A jaką masz antenę, jak wykonane cewki L1 L2 i L3 i jaki kondensator (zmienny) 500pF?
    Czego używasz jako źródła sygnału do sprawdzenia działania odbiornika?

• #12 24 Mar 2008 18:41
    bellc
    Poziom 10  

Zastosowałem kondensator zmienny powietrzny 2x230pF i jeden dławik 10 uH/3A a potem zwykły o kształcie rezystora. Chodziło mi oto aby odbiornik zaszumiał. Antena to kilkanaście metrów drutu 1mm. Niechodziło mi o odbiór czegokolwiek. Niestety ...

• #13 25 Mar 2008 17:34
    sp8gsc
    Poziom 26  

Nawiń cewki na średnicy 1-2cm tak mniej więcej po 20 zwojów. Posłuchaj wieczorem, jak nie zrobiłeś błędu w montażu, coś powinno być słychać szczególnie po dołączeniu do wzmacniacza m.cz. o dużym wzmocnieniu.
    Ja kiedyś zrobiłem obwód na 27 MHz i dołączyłem do niego poprzez cewkę sprzęgającą kawałek drutu jako antenę, a do obwodu dołączyłem zwykłą diodę germanową i z diody na wzmacniacz m.cz. - pięknie słychać było lokalne stacje CB choć odbiornik nie posiadał ani jednego tranzystora i żadnego zasilania. Jak zamiast obwodu na 27MHz zastosujesz cewkę na zakres fal średnich, to wieczorem powinieneś usłyszeć jakieś stacje radiofoniczne na tych kilkunastu metrach drutu.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo