Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generacja dźwięku za pomocą AVR

mi_ma 16 Mar 2008 14:23 24544 30
Tespol
 • Generacja dźwięku za pomocą AVR

  Oto mały projekt pokazujący jak za pomocą mikrokontrolera można generować dźwięk. Układ bazujący na mikrokontrolerze Atmega16 jest w stanie odtworzyć dźwięk zapisany w plikach MIDI. Oczywiście wcześniej muszą zostać przekonwertowane w specjalnym programie dostępnym na stronie źródłowej. Jakość dźwięku ze względu na prostotę urządzenia jest nie najlepsza, ale projekt idealnie nada się dla początkujących elektroników.

  Na projekt składają się trzy elementy: głośniczek piezo, źródło zasilania (3 baterie AA) i mikrokontroler Atmega16. Mikrokontroler wykorzystuje wewnętrzny oscylator 1MHz, dzięki czemu nie trzeba korzystać z oscylatorów zewnętrznych. Projekt można szybko zbudować na płytce uniwersalnej. Sam kod napisany jest w AVR-GCC i dostępny na stronie źródłowej.

  Generacja dźwięku za pomocą AVR

  Źródło http://avrprog.pbwiki.com/AvrSound

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mi_ma
  Translator, editor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Has specialization in: elektronika wojskowa
  mi_ma wrote 831 posts with rating 782, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
 • Tespol
 • #2
  KJ
  Level 31  
  Wav-y odtwarzałem na dwóch prockach z karty SD :) nawet to grało :D 8bit/32kHz :D
 • #3
  kiler129
  Level 27  
  KJ wrote:
  Wav-y odtwarzałem na dwóch prockach z karty SD :) nawet to grało :D 8bit/32kHz :D


  Moze bys sie pochwalil ? :)
 • #4
  lechoo
  Level 39  
  KJ wrote:
  Wav-y odtwarzałem na dwóch prockach z karty SD :) nawet to grało :D 8bit/32kHz :D

  Czesi są lepsi - zrobili projekt na ATMEGA32 który odtwarza pliki WAV w formacie PCM 16bit stereo z dowolnym próbkowaniem 11..48kHz z kart CF lub dysku IDE:
  -> http://elektronika.kvalitne.cz/ATMEL/PCMplayer/PCMplayer.html
  Lekko skompresowany (4:1) ADPCM też pewnie dałoby radę...
 • #5
  KJ
  Level 31  
  Wiem że można 16 bit ale z mojej strony to był eksperyment sprawdzający czy się da coś takiego zrobić. Przetwornikiem było dla mnie PWM w procku a całość napisana w bascomie hadware przeznaczone było do zupełnie czegoś innego schematów więc nie mam :)
 • #6
  lukasb9
  Level 28  
  Witam na mojej stronie niedługo pojawi sie opis odtwarzacza wav-ów z karty SD za pomoca atmegi16, gra to całkiem nieźle z próbkowaniem 22050Hz, dźwięk mono. Układ jest już zmontowany lecz jako prototyp, do odtwarzania dźwięku wykorzystuje sprzetowy PWM atmegi :)
 • #7
  Haden
  Level 12  
  Witam. A czy ktoś z Kolegów próbował za pomocą procesora zapisać dźwięk? Wiem, temat nie jest nowy, trochę informacji znaleźć można tutaj,
  jednakże...
 • #8
  paBlas16
  Level 11  
  Czy to urządzenie odtwarza dźwięk? Nie znam się za bardzo. Tak się pytam.
 • Tespol
 • #9
  lechoo
  Level 39  
  Dosyć ciekawy jest format MOD znany jeszcze z komputerów Amiga, utworki w tym formacie zawierają zarówno zapis nutowy, jak i 8-bitowe próbki brzmień instrumentów. Przeglądając kiedyś zagraniczne projekty znalazłem coś takiego: Link
  Uprościłem ten układ do niezbędnego minimum, pozostawiłem tylko mikrokontroler ATMEGA32 i przetwornik TDA1543, wyświetlacz LCD jest opcjonalny. Maksymalna wielkość odtwarzanego pliku przez to zmalała do około 27kB ze względu na brak pamięci zewnętrznej. Wyszedł mi z tego taki oto prototyp:

  W załączeniu zamieszczam dodatkowo nagranie wykonane poprzez wejście line-in w komputerze, bez żadnej ingerencji poza kompresją mp3.
  Jak będzie większe zainteresowanie tym prostym projekcikiem to zamieszczę schemat i kod programu (asm) w dziale DIY.
 • #10
  olinek2
  Level 23  
  Nonono jestem pod wrażeniem Lechoo :)
  Dodać jeszcze obsługę klawiaturki i SD, które ostatnio są tanie jak barszcz i mamy uniwersalny odtwarzacz :)
 • #11
  muzyk_radiowezel
  Level 11  
  Jestem zainteresowany czymś takim.
  Mam pytanie: jaki jest orientacyjny koszt całości?
 • #12
  lechoo
  Level 39  
  Koszt podzespołów to 11zł za ATMEGA32 i 8zł za TDA1543 - ceny ze znanej łódzkiej firmy. Pozostałych części nie liczę, bo to drobnica którą miałem w szufladzie lub z demontażu. Bez wyświetlacza LCD też będzie działać. Oryginalny program odchudziłem m.in. z obsługi przycisków, gdyż nie są potrzebne - można załadować tylko jednego MOD-a który jest odtwarzany w pętli. Kod programu zajmuje nieco poniżej 4800 bajtów, pozostała pamięć flash jest przeznaczona na załadowanie utworku do odtwarzania. W przyszłym tygodniu postaram się naszkicować schemat i zamieścić tu wraz z kodem programu i przykładowymi utworkami.
 • #13
  Atlantis86
  Level 19  
  Mógłbyś zaprezentować jak to odtwarza "Anti Atari Song"? ;P
 • #14
  lechoo
  Level 39  
  Atlantis86 wrote:
  Mógłbyś zaprezentować jak to odtwarza "Anti Atari Song"? ;P

  Nie mogę :)
  Jest za mało pamięci w mikrokontrolerze na jego załadowanie. Trzebaby dodać zewnętrzną pamięć, tak jak w oryginalnym czeskim projekcie, do którego link podałem kilka postów wyżej.
 • #15
  Haden
  Level 12  
  Jestem pod wrażeniem! Gratuluję! Swego czasu interesowałem się umieszczoną na stronie Atmela notą aplikacyjną AVR335, ale zabrakło mi determinacji... mam nadzieję, że uda mi się do tego wrócić - dzięki za inspirację. Czy można liczyć na obiecany schemat i program?
 • #16
  lechoo
  Level 39  
  Namalowałem wreszcie ten schemat, odręcznie bo nie chciało mi się bawić z Protelem...
  Na schemacie pominąłem stabilizator 5V z układem 7805, bo przecież każdy wie jak on wygląda. Wyświetlacz LCD jest elementem opcjonalnym, bez niego też będzie grała muzyczka.
  W poniższym załączniku znajduje się (oprócz schematu) kod źródłowy programu, a także przykładowe gotowe do wgrania pliki hex. Zamieściłem również zrzut z ustawieniami FuseBit-ów.
  Attachments:
 • #17
  musznik
  Level 10  
  Super robota. ;) Teraz zastanawia mnie jak by wygladalo rozszerzenie pamieci na mod'y o te kilkanascie KB ( jakie I2C ?:P ) - zawsze to kilka min wiecej ;)
 • #19
  musznik
  Level 10  
  Jak wygląda upload takiej muzyczki? z tego co widze na schematach wymagany jest dodatkowo uklad COM/USB ,albo ja sie myle. Z reszta autor tego watku nie wspomnial o tym nic, no moze poza "Drobnica" :]
 • #20
  lechoo
  Level 39  
  Autor tego wątka nie ma nic wspólnego z czeskim, ani moim projektem.
  U mnie muzyczka MOD jest załadowana bezpośrednio do pamięci flash mikrokontrolera (brak zewnętrznej pamięci), opisałem to w dokumentacji kilka postów wyżej.
  Natomiast w czeskim oryginalnym pierwszym projekcie utworki są załadowane programatorem do pamięci EPROM, można też załadować pojedynczy MOD do pamięci RAM poprzez RS232 i dowolny program terminala umożliwiający wysyłanie plików prze port szeregowy. Drugi czeski projekt wykorzystuje pamięć w karcie CF do przechowywania MOD-ów, zaś komunikacja odbywa się przez USB, a dokładniej poprzez wirtualny port szeregowy COM z szybkością 1,25Mb/s.
 • #21
  maly_elektronik
  Level 23  
  Ja bym toie lecho proponował może zaimplementować obsługe kart SD\MMC :) I przy takiej prędkości zdążysz sobie odczytać sektor z karty i wysłać go do tda . Wcale nie muszi nawet zaimplementować obsługi fat bo jak napiszesz swój program to możesz ładować zawartość bezpośrednio do sektorów a potem tak samo odczytywać :idea:
 • #22
  lechoo
  Level 39  
  Wszystko można zrobić, tylko trzeba mieć na to czas... Jednak w zaproponowany przez Ciebie sposób można co najwyżej odtwarzać pliki wav/pcm, z mod-ami tak łatwo się nie da - odczyt kart SD przez uC jest zbyt wolny...
 • #23
  maly_elektronik
  Level 23  
  Ale czy MOD rózni się czym w swojej strukturze od WAV :?: Czy odtwarza się wszystko tak samo :?:
 • #24
  Samuraj
  Level 35  
  WAV i MOD to zupełnie różne pliki. Rożnica jest w samej strukturze pliku jak i w formacie zapisu dźwięku. Pliki te nie są zamienne. Podobnie jak i VOC, PCM itp.
  To nie jest różnica tylko w rozszerzeniu pliku !
 • #25
  lechoo
  Level 39  
  -> http://pl.wikipedia.org/wiki/MOD
  Odtwarzanie nieskompresowanych plików WAV jest banalne, gdyż procesor nie robi nic więcej tylko odczytuje kolejne próbki z pamięci i wysyła je do przetwornika C/A. W przypadku odtwarzania MOD-ów procesor musi wykonać dużo więcej operacji - odczytywać nuty z paternów, obliczać częstotliwość odtwarzania poszczególnych próbek, pobierać próbki z tablicy próbek, dokonywać interpolacji oraz miksowania tych próbek i wysyłać je na przetwornik.
 • #26
  Guma1975
  Level 14  
  Witam serdecznie.

  Zachciało mi się odtworzyć wav-a z marnym skutkiem i kiepską wiedzą programistyczną.
  Może komuś przyda się przepis na AVR-DOS na atmega32. Aby to zadziałało podłączyłem kartę SD przez kostkę 74LS07. W pliku CONFIG_AVR-DOS.bas zmieniamy tak jak poniżej:
  Const Cfilehandles = 1
  Const Csepfathandle = 0
  W pliku config_MMC.bas zmieniamy definicję pinów dla atmegi32
  Const Cmmc_soft = 0 "zero dla hardware SPI"
  w konfigu SPI clockrate=16 dla kwarcu 20MHz a 4 dla 12MHz. Po zmianie kwarcu z 12MHz na 20MHz komunikacji z kartą nie było. Jako przetwornik C/A zastosowany fast pwm (dla 20MHz 78KHz). Karta musi być w slocie inaczej krzaczki. Jest to tylko namiastka tego rozwiązania nie odtwarzam wava od próbek tylko razem z headerem, chciałem zobaczyć czy avd-dos pociągnie. Blędem moim jest pobieranie próbki jednobajtowo i co jakis czas (widoczne na oscyloskopie) pwm przerywa na kilka ms pracę (czy to się dzieje co sektor 512b ?). Czy byłby ktoś w stanie naprowadzić mnie jak to "zbuforować" aby wyeliminować "czkawkę" ?
  załączam pliki konfiguracyjne avr-dos-a mogą zaoszczędzić nerwów początkującym.

  Code:
  ' Adjust HW Stack, Soft-Stack and Frame size to 128 minimum each!!!
  
  $regfile = "m32def.dat"                                     'informuje kompilator o pliku
        'dyrektyw mikrokontrolera
  $crystal = 20000000                                         'informuje kompilator
        'o czêstotliwoœci oscylatora
        'taktuj¹cego mikrokontroler
  Dim Dane_save As String * 30

  Config Graphlcd = 128 * 128 , Dataport = Portd , Controlport = Portc , Ce = 2 , Cd = 3 , Wr = 0 , Rd = 1 , Reset = 4 , Fs = 5 , Mode = 6
  'Wybralem tryb 6x8 font konieczne zmiany na PCB LCD odpowiednie zworki oraz koniecznosc konwersji tak przygotowanej grafiki
  'mode 8 gives 240 / 8 = 30 columns , mode=6 gives 240 / 6 = 40 columns
  '----------------------------------------------------------------------------
  Dim B As Byte , S As String * 12
  Dim D As Byte
  Dim R As Byte
  Dim Czas As Byte , Czas1 As Byte
  Dim Pobieraj As Byte

  Config Porta = Output
  Set Porta.0
  '============UWAGA poprawilem w config_MMC.bas CLOCKRATE na 16 20MHz/16 1.25MHz bylo na 4
  '============------------------ ale nie dzialalo po zmianie kwarcu z 12 na 20MHz
  $include "Config_MMC.bas"                                   'include mmc

  If Gbdriveerror <> 0 Then End
  $include "Config_AVR-DOS.BAS"                               'include avr-dos

  B = Initfilesystem(1)                                       'init file system
  'If B <> 0 Then Print "Errore MMC" 'se errore
  '=====-----------------------------------------------------
  '=====                 FAST PWM prescale 1 78kHz
  Ddrb.3 = 1
  Tccr0 = &B01101001                                          'timer0 in fast pwm mode, prescale = 1
  Ocr0 = 0                                                    'tu wpisujemu próbkê 8 bit
  '
  '=====-----------------------------------------------------
  'Enable Timer0
  Config Timer2 = Timer , Prescale = 8
  'Capture Edge = Rising , Compare A = Disconnect , Compare B = Disconnect , Clear Timer = 0
  On Timer2 Odmierz
  Enable Interrupts
  Enable Timer2
  Start Timer2

  Cls
  Cursor Off
  ' porty
  ' port Pinb.0 ustawiamy minuty
  ' port Pinb.1 ustawiamy godziny
  ' uwaga wymagane rezystory 10k Ohm na magistrali i2c
  ' podpiete pod +5V
  ' portc.0/1 magistrala i2c
  Do
  Locate 1 , 2

  Lcd "Sprawdzam MMC/SD"
  Locate 2 , 2
  If B <> 0 Then Lcd "ERROR MMC"
  If Gbdriveerror <> 0 Then Lcd "GB blad"
  '=========================================
  'Lcd "Gbdoserror=" ; Gbdoserror
  'Locate 3 , 2
  'Lcd "gbfilesystem=" ; Gbfilesystem
  'Locate 4 , 2
  'lcd "gwRootEntries="; gwRootEntries
  '=========================================
  Locate 3 , 2
  S = Dir( "*.*")
  While Len(s) > 0                                            'jeœli znaleziono jakieœ pliki
    Lcd S ; "  " ; Filelen()

    'wydrukuj nazwê pliku , datê i czas utworzenia/zmiany, czas i d³ugoœæ pliku
    S = Dir()                                                 'odczytaj nastêpny
  Wend
  '===============================================================
  Open "guma.txt" For Binary As #1

  'While Eof(1) = 0
  Pobieraj = 1
  Wait 5
  Pobieraj = 0
  Close #1
  Locate 10 , 2
  Lcd Czas ; " " ; D

  Loop
  End

  Odmierz:
  Porta.0 = Not Porta.0                                       'pomiar oscyloskopem

  Load Timer2 , 60                                            '72
  If Pobieraj = 1 And Eof(1) = 0 Then
  Get #1 , D
  Ocr0 = D
  'Incr Czas
  End If

  Return

  End  Buforowanie w/g naszego kolegi z forum tez nic nie daje. Przy 32kHz nie daje rady, lecz 22KHz już się wyrabia.
  Code:
  ' Adjust HW Stack, Soft-Stack and Frame size to 128 minimum each!!!
  
  $regfile = "m32def.dat"
  $crystal = 20000000
  Dim Dane_save As String * 30

  Config Graphlcd = 128 * 128 , Dataport = Portd , Controlport = Portc , Ce = 2 , Cd = 3 , Wr = 0 , Rd = 1 , Reset = 4 , Fs = 5 , Mode = 6
  'Wybralem tryb 6x8 font konieczne zmiany na PCB LCD odpowiednie zworki oraz koniecznosc konwersji tak przygotowanej grafiki
  'mode 8 gives 240 / 8 = 30 columns , mode=6 gives 240 / 6 = 40 columns
  '----------------------------------------------------------------------------
  Dim B As Byte , S As String * 12

  '=========================
  Dim Pozycja As Byte
  Dim Buf_dol As Byte
  Dim Buf_gora As Byte
  Dim Bufor(255) As Byte
  Dim Probka_lad As Byte
  Dim Poz_lad As Byte
  Dim Probka As Byte

  Const Zero = 0
  '=========================
  Config Porta = Output
  Set Porta.0
  '============UWAGA poprawilem w config_MMC.bas CLOCKRATE na 16 20MHz/16 1.25MHz bylo na 4
  '============------------------ ale nie dzialalo po zmianie kwarcu z 12 na 20MHz
  $include "Config_MMC.bas"                                   'include mmc

  If Gbdriveerror <> Zero Then End
  $include "Config_AVR-DOS.BAS"                               'include avr-dos

  B = Initfilesystem(1)                                       'init file system
  'If B <> 0 Then Print "Errore MMC" 'se errore
  '=====-----------------------------------------------------
  '=====                 FAST PWM prescale 1 78kHz
  Ddrb.3 = 1
  Tccr0 = &B01101001                                          'timer0 in fast pwm mode, prescale = 1
  Ocr0 = Zero                                                 'tu wpisujemu próbkê 8 bit
  '
  '=====-----------------------------------------------------

  Config Timer2 = Timer , Prescale = 8
  On Timer2 Int_player
  Enable Interrupts
  Enable Timer2
  Start Timer2

  Cls
  Cursor Off

  Locate 5 , 2
  S = Dir( "*.*")
  While Len(s) > Zero                                         'jeœli znaleziono jakieœ pliki
    Lcd S ; "  " ; Filelen()

    'wydrukuj nazwê pliku , datê i czas utworzenia/zmiany, czas i d³ugoœæ pliku
    S = Dir()                                                 'odczytaj nastêpny
  Wend

  'Do
  Locate 1 , 2

  Lcd "Sprawdzam MMC/SD"
  Locate 2 , 2
  If B <> Zero Then Lcd "ERROR MMC"
  If Gbdriveerror <> Zero Then Lcd "GB blad"
  '=========================================
  Lcd "Gbdoserror=" ; Gbdoserror
  Locate 3 , 2
  Lcd "gbfilesystem=" ; Gbfilesystem
  Locate 4 , 2
  Lcd "gwRootEntries=" ; Gwrootentries
  '=========================================

  '===============================================================
  Do
  Open "guma.txt" For Binary As #1
  Start Timer2
  Do
  If Pozycja > 127 And Pozycja < 255 And Buf_dol = Zero Then
  For Poz_lad = Zero To 127
  Get #1 , Probka_lad
  Bufor(poz_lad) = Probka_lad
  Next Poz_lad
  Buf_dol = 1
  End If

  If Pozycja > Zero And Pozycja < 128 And Buf_gora = Zero Then
  For Poz_lad = 128 To 255
  Get #1 , Probka_lad
  Bufor(poz_lad) = Probka_lad
  Next Poz_lad
  Buf_gora = 1
  End If
  Loop Until Eof(1) <> Zero
  Close #1
  Stop Timer2
  Loop
  'Print "KONIEC"
  '-------------------------------------------------------------------------------
  End
  '-------------------------------------------------------------------------------

  Int_player:
  Porta.0 = Not Porta.0
  Timer2 = 160                                                '160 22kHz
  Stop Timer2
  Probka = Bufor(pozycja)
  Ocr0 = Probka
  If Pozycja = 255 Then Pozycja = Zero
  If Pozycja = 127 Then Buf_dol = Zero
  If Pozycja = Zero Then Buf_gora = Zero
  Incr Pozycja
  Start Timer2
  Return
  End
 • #27
  maly661
  Level 11  
  Atlantis86 wrote:
  Mógłbyś zaprezentować jak to odtwarza "Anti Atari Song"? ;P

  "Anti Atari Song" RULEZ - projekcik fajny i całkiem nieżle daje czadu. Przetestowane. Dziękuję :)
 • #28
  Ture11
  Level 37  
  Witam. Czy ktoś przetestował już ten układ do odtwarzania midi, od którego zaczął się temat? Spróbowałem coś takiego zrobić, ale nie dysponowałem Atmegą16, więc zrobiłem to na Atmedze32.
  Jedyne działanie układu to bardzo cichy pomruk w głośniczku...
  Program wgrałem do procka poprzez programator zintegrowany w Bascomie, a rezonator ustawiłem na 1MHz.
  Dziwi mnie tylko pobór - na zasilaczu pokazuje się 70mA.... To chyba dużo...
 • #29
  elmłot
  Level 18  
  lechoo wrote:

  Odtwarzanie nieskompresowanych plików WAV jest banalne, gdyż procesor nie robi nic więcej tylko odczytuje kolejne próbki z pamięci i wysyła je do przetwornika C/A.


  Karta SD 128MB kosztuje w granicach 5zł.
  Chciałbym zapisać kilka plików wav (kilka minut) na karcie SD , ale z częstotliwością próbkowania nie tylko 44,1kHz a więcej np: 96kHz lub 192kHz.
  Około 2-3 pliki będą to pliki o f próbkowania 44,1kHz oraz 2 pliki 96kHz i 2 pliki 192kHz.
  Następnie odtwarzać je w określonych sekwencjach (np sekwencja 1 = odtwórz plik nr1,następnie nr3, nr 5) , powiedzmy że wybór jednej z 4 sekwencji przez określony czas (wybór jednego z 4 czasów).
  Np wybieram sekwencję nr 1 i czas nr 3 (3godziny) i przez 3 godziny sekwencja nr 1 jest odtwarzana w kółko tzn plik nr1 , nr3, nr5, nr1, nr3 , nr5 itd.
 • #30
  IMEX
  Level 20  
  Rozumiem że ten cały dźwięk generuje ten scalaczek?

  Jestem w szoku

  stara klawiatura midi -> atmega128 => tda1547 i muzyczka gra :)