Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grawerka cnc

Marek333 13 Cze 2008 21:22 18128 26
 • Grawerka cnc

  Witam , przedstawiam dziś swoja konstrukcję jaką jest grawerka cnc , o polu pracy około 340x340x150 mm.
  Podstawa i brama została pospawana z profili stalowych 50x50x3 i 40x40x3 oraz blachy grubości 8 mm. Powierzchnie do których są przykręcone obudowy łożysk śrub pociągowych i wałków prowadzących zostały poddane szlifowaniu.
  Wałki mają średnice 20 mm, łożyska liniowe a wszystko jest montowane w podstawach , przykręcanych do korpusu. Wałki osi Y zostały zamontowane na podporach aluminiowych.
  Śruby pociągowe osi X i Y są trapezowe 16x4 mm , a śruba osi Z jest metryczna 14x2mm. Nakrętki zostały wykonane z brązu.
  Silniki i sprzęgła są takie jak widać :)) (chwilowy brak funduszy)Sterowniki silników i płytę główna wykonałem domowym sposobem.
  W sterownikach zastosowałem układ TA8435 a w płycie głównej układy 6N137 i cny17.
  Sterowniki zasilane są napięciem 24V z zasilacza impulsowego, i pracują z podziałem kroku na 8
  Wrzeciono to napęd od frezarki ręcznej z regulacją obrotów.
  Całość składałem około 5 miesięcy.

  Krótki filmik
  http://pl.youtube.com/watch?v=6FdKEk7bZG0


  Proszę zamieścić zdjęcia zgodnie ze wskazówkami:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic796975.html
  Niezastosowanie się do w/w wskazówek poskutkuje zablokowaniem tematu. [c_p]

  Grawerka cncGrawerka cncGrawerka cnc
  Grawerka cncGrawerka cncGrawerka cnc

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Marek333
  Poziom 11  
  Offline 
  Marek333 napisał 31 postów o ocenie 10, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Mazowiecka. Jest z nami od 2004 roku.
 • PCBway
 • #2
  malpek
  Poziom 17  
  Fajny sprzęt i profesjonalnie wykonany. Jaką ta frezarka ma dokładność?
 • #3
  Matejkos
  Poziom 20  
  Ładny sprzęt. Mam pytanie, nie gubi kroków to Twoje sprzęgło, bo zabieram sie za coś podobnego i mam problem właśnie skąd wziąć sprzęgła do napędu :). Zebrałem już silniki, kilka prowadnic z ksera i zostało mi poskładać to wszystko do kupy ale jak zawsze czasu barak. :) Jeśli możesz to prosił bym o wstawienie schematów płyty głównej i sterowników silników :) oraz napisz czym tym sterujesz

  Pozdrawiam Matejkos

  Słyszał kolega kiedyś o interpunkcji ? Jeśli nie to naprawdę warto się tą sprawą zainteresować, zapewniam że łatwiej się czyta wypowiedzi zbudowane ze zdań, a jeszcze jak ktoś się pokusi o użycie przecinków to naprawdę nie trzeba się zastanawiać o co mu chodzi. [CMS]
 • #4
  silvvester
  Poziom 24  
  Jeśli można wiedzieć to jaki soft to popędza , na jakim systemie operacyjnym :) i jakiej klasy PC pentium 233 czy raczej 2,4GHz ?
 • #5
  elektrofil
  Poziom 17  
  oś Y, pytanie. w jaki sposób łożyskujesz śrubę ( prosiłbym o podanie typu śruby i typu łożyska. śruba chyba jest trochę większa niż10/2)
  czy śruba była toczona pod łożysko czy łożysko jest zamocowane na gwincie?
  bloki mocujące łożyska-frezowane czy kupione?
 • PCBway
 • #6
  keseszel
  Poziom 26  
  Jakiej mocy są te silniczki? Co tym grawerujesz? Czy koszt już Ci się zwrócił?
 • #7
  cybergood
  Poziom 16  
  A ja zapytam ile cię to wszystko kosztowało i dlaczego takie małe pole robocze ? Jak masz zrobione mocowanie śrub trapezowych? Łożysko i w to śruba dotoczona na wymiar?
  Wydaje mi sie że konstrukcja udana i wiem że przydatna :D. Pewnie nie tylko ja to powiem ale jak będziesz miał fundusz zmień sprzęgła
  Pozdrawiam
 • #8
  Cichy666
  Poziom 20  
  Jakiego programu używasz do frezowania?
  Pozdrawiam
 • #9
  JStan
  Poziom 16  
  Frezarka bardzo ładnie zbudowana szczególną uwage zwróciłem na szafe z elektroniką(foto 1.jpg), tak jak w prosefjonalnych urządzeniach CNC, nawet nie zapomnialeś o przewietrzaniu!! Ostatnio miałem do czynienia z profesjonalną giętarką transfluid db 630 cnc i zresztą w wielu innych cała elektronika ma swoje miejsce tak jak to u Ciebie, bardzo ładnie!!

  Tak trzymaj, pozdrawiam!
  Janek
 • #10
  marekdrobin
  Poziom 13  
  Ja w tej samej sprawie co Cichy666 jakiego programu używasz do obsługi takiej frezarki a raczej co byś mi polecił ponieważ ja mam podobny sprzęt ale są ograniczenia programowe i nie mogę się rozwijać a paru stów nie chce zużywać
 • #11
  HeloMelo
  Użytkownik obserwowany
  No wykonanie musze przyznac ze bardzo ciekawe ale nie podoba mi sie ten jedem wentylator co ma chlodzic te trzy radiatory - chyba nie da rady  Pozdrawiam


  Moderowany przez androot:

  Jak się czegoś nie jest pewnym, to lepiej nie pisać. Skąd wiesz jaka jest moc tracona? Z czego wnioskujesz, że "chyba nie da rady"?

 • #12
  Szopler
  Poziom 21  
  marekdrobin napisał:
  Ja w tej samej sprawie co Cichy666 jakiego programu używasz do obsługi takiej frezarki a raczej co byś mi polecił ponieważ ja mam podobny sprzęt ale są ograniczenia programowe i nie mogę się rozwijać a paru stów nie chce zużywać


  Zainteresuj się darmowym TurboCNC pod DOSa. Od niedawna jest to program full freeware (także do zastosowań komercyjnych!).
 • #13
  grzesiek_re
  Poziom 14  
  Konstrukcja bardzo mi się podoba, bardzo fajnie wykonana. Ale czy dało rade zamieścić schemat płyty i sterowników do silników?
  pozdrawiam
 • #14
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #15
  gemiel
  Poziom 21  
  Wentylatory są jak widać dwa a nie jeden jak napisał HeloMelo. Tworzą wspólnie "przeciąg" przewietrzając całość obudowy. jedyna rzecz, do której mogę się przyczepić to kierunek żeber radiatora - w poprzek linii ruchu powietrza. Tutaj dobrym rozwiązaniem byłby wentylator liniowy z kserokopiarki. Nawet napięcie zasilania pasuje.
 • #17
  Marek333
  Poziom 11  
  Witam.
  Jeżeli chodzi o koszty budowy trudno powiedzieć , szacuje całość na około 1500 zł. Większość elementów pochodzi z giełdy , pracy swojej oczywiście nie liczę.
  Silniki zastosowałem takie jakie miałem , największy w osi Z ma około 1Nm , osi X ma 0,6 Nm i te dwa silniki prawdopodobnie zostaną , bo radzą sobie bardzo dobrze.
  Najsłabszy jest w osi Y i ten kwalifikuje się do wymiany.
  Sprzęgła to ostatnie moje zmartwienie , po prostu nie maja wyglądu i to jest ich wada.
  Nadmieniam że frezarka ta ma służyć do frezowania PCB i tworzyw sztucznych , choć próby przeprowadzone z obecnymi silnikami przy frezowaniu aluminium są bardzo zachęcające.
  Śruby pociągowe są osadzone w łożyskach kulkowych oznaczonych 608 ,średnica w środku łożyska 8mm na zewnątrz 22 mm.
  Stolik z braku innego materiału jest wykonany z tworzywa zamocowanego na płycie żeliwnej. Docelowo stolik powinien być sporo większy , aby wykorzystać cały zakres ruchu.
  Przedmioty obrabiane mocowane są za pomocą ścisków stolarskich , lub w imadle.
  Planuje powiercić i nagwintować w stole otwory rozstawione co około 30 , 40 mm , tak aby można było mocować przedmioty za pomocą łap.
  Jeżeli chodzi o elektronikę , to nic się nie grzeje.
  Obudowa jest przewietrzana dwoma wentylatorami , a radiatory maja żeberka nacinane w dwie strony , tak że przepływ powietrza jest bardzo dobry.
  Schematy sterowników pochodzą z noty katalogowej układu TA8435 , tak więc myślę że nie ma sensu ich powielać ,chyba że ktoś bardzo by chciał to zapraszam na pw.
 • #18
  qnx
  Poziom 13  
  Zabawka fajna. Jaka jest prędkość skrawania. Jakie obroty masz na wrzecionie. Jakimi średnicami frezów masz zamiar grawerować.
 • #19
  keseszel
  Poziom 26  
  Czy można wiedzieć do czego to używasz? Jakie powierzchnie grawerujesz? W jakim materiale? Jak bardzo skomplikowane wzory? I może takie niedyskretne pytanie- czy można zarobić na użytkowaniu czegoś takiego?
 • #20
  shazzy
  Poziom 14  
  Dziś da się zarobić na wszystkim. Liczy sie pomysł :D, ale fakt faktem kupowanie profesjonalnych takich maszyn do pierdół, nie jest opłacalne. Zrobienie takiego sprzęta sobie ze złomu jak ja np teraz robię z drukarek (koszt tylko elektronika a słabe silniki zrekompensuje gotowymi przekładniami jedynie śruby trapezowe kupiłem) to naprawdę do domowych zastosowań aż nad to, czy do grawerki ja już celuję na małe urządzenie ale do skrawania aluminium aby robić części do modeli :D
 • #21
  Marek333
  Poziom 11  
  Witam.
  Po czasie prób , zabawy , frezowaniu wszystkiego "wszystkim" :) i poznawania różnego oprogramowania są wreszcie pierwsze zadawalające efekty:
  Grawerka cnc Grawerka cncGrawerka cnc
 • #22
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #23
  Uszol 1990
  Poziom 29  
  skąd można pozyskać te śruby ? długie... :)
  bo z tego co czytałem to zwykłe się nie nadają tylko z innym gwintem.
 • #24
  life27
  Poziom 15  
  gwint trapezowy, potocznie mówi się "śruby pociągowe"
 • #25
  majster256
  Poziom 21  
  jakiego używasz oprogramowania do sterowania CNC?
 • #26
  me_super
  Poziom 29  
  Marek333 napisał:
  Witam.
  Po czasie prób , zabawy , frezowaniu wszystkiego "wszystkim" :) i poznawania różnego oprogramowania są wreszcie pierwsze zadawalające efekty:
  Grawerka cnc Grawerka cncGrawerka cnc
  Jakim narzędziem frezujesz laminat? To jest frez węglikowy? Jakiej średnicy?