Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz Laboratoryjny 0-30V 20mA/3A

michal.rogaczewski 13 Wrz 2008 15:30 11077 17
  • Zasilacz Laboratoryjny 0-30V 20mA/3A

Witam

W związku na zapotrzebowanie (trwające od około roku :)) na zasilacz z płynną regulacją napięcia i prądu postanowiłem zrobić zasilacz znany już chyba wszystkim, Elektronika powstała ze 4-6 miesięcy temu, trafo było 50W, i była w paskudnej, 2 razy za dużej obudowie (ten kloc na którym leży na 2 zdjęciu). Zasilacz oprócz regulowanego napięcia 0-30V posiada jeszcze 2 stabilizatory (są to 78S05 i 78S12) 5V i 12V 2A zasilane z osobnego trafa (z tego trafka zasilam tez miernik). W planach dołożenie drugiego 2n3055 i zwiększenie ograniczenia do 4A (trafo ma 120W). Wiem, wiem oczywiście jest "letki" syf z kabelkami ale ciut dużo mi ich wyszło, ale plusem jest to że termogluta użyłem tylko do wyświetlacza i zabezpieczenia 2 dodatkowych stabilizatorów :), okienko na LCD wyszlo mi niestety 2mm za szerokie i są przerwy po obu stronach wyświetlacza po około 1mm :|. A panelu nie ma i nie będzie :P, bo i tak tylko ja z tego korzystam a nawet ładnie mi się udało wyciąć wszystkie otwory (dremel rlz :P),
    Koszty... (niestety :()
    trafo - 50zł
    obudowa - 12zł
    elektronika zasilacza - 20zł
    Miernik - 20zl
    Reszta - ze 20zł

Ale i tak kupowałem tylko trafo i obudowę bo resztę części miałem :)

Fotki jakieś:

p.s. trafo takie drogie bo za późno sie skapowałem że to jest trafo do audio :P (ekran dookoła trafka)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    michal.rogaczewski napisał 1394 postów o ocenie 54, pomógł 94 razy. Mieszka w mieście Słupca. Jest z nami od 2006 roku.
    nowy12
    Poziom 10  
    Witam, fajny zasilacz jak możesz wrzuć schemat miernika. Pozdrawiam
    szczur889
    Poziom 11  
    Witam
    Zasilacz fajny tylko:
    1) jak na moje oko, to radiator ciut przy mały
    2) czy jest jakiś sterownik wentylatorem
    3) skąd jest ten miernik;tzn. jaka strona
    4) czy zamierzasz dać jakieś gałki do potencjometrów
    Duch__
    Poziom 31  
    Ja bym zrobił jednak ten panel przedni z opisami. Zniknął by ten źle wycięty otwór pod wyświetlacz, a i estetyka by się całości poprawiła.

Miernik pochodzi ze strony http://www.elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm, czy może sam zaprojektowałeś?
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    To tak,
    1. Radiator wystarczający jest, przy ładowaniu akku prądem 1A radiator sobie bez wentylatorka spokojnie dawał radę, z wentylem pewnie te 3-4A uciągnie.
    2. Nie wentylator nie ma sterownika, bo nie ma takiej potrzeby :) jest dość cichy i mi nie przeszkadza jego praca.
    3. Miernik jest z tąd https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic620956.html (najlepsza wersja tego z elfly, wyświetlająca ograniczenie prądowe)
    4. Gałki będa, kiedyś :D

A panel.... moooże kiedyś :P

p.s. Duch widze że robiłeś ten sam zasilacz, tylko ty go wcisnąłeś do obudowy od ATX-a
    augustinho
    Poziom 11  
    Witam,
    zasilacz spoko, ja bym dorobił panel przedni, ale to w końcu Twoje urządzenie:D. Mam pytanko: Po co dałeś 3 kondensatory na wejściu? W projekcie jest przecież jeden...
    Gizmoń
    Poziom 28  
    Zasilacz niezły. Wyjścia 5 i 12V jak w moim zasilaczu. Tyle tylko, że u mnie radiator (taki sam jak tu, długość 10cm, ale czarny) jest obudowany w tunelu powietrznym i ma własny, osobny, wydajny wentylator. Nie ma problemu z przegrzewaniem. Również diody prostownicze - są wlutowane z całymi nóżkami (sterczą nad płytkę) i mają osobne chłodzenie razem z tranzystorem sterującym BD139. Gdy miały krótkie nóżki, pomimo chłodzenia nadawały się do robienia jajecznicy przy 3A.
    Będzie problem z dorobieniem panelu przedniego - musi przykryć całą ściankę przednią, by było ładnie. I ciekawe, jakie gałki zastosujesz, chyba te takie dłuuugie :D
    A naprawdę warto - i łatwiej się kręci, i lepiej wszystko wygląda.

Proponuję dodać jeszcze wyjścia 24V~ i 12V~ tak jak u mnie - są czasem bardzo przydatne, np. przy badaniu transformatorów sieciowych. Na pierwotne dajesz 24 zamiast 230V~ i jest bezpiecznie a działa (na oscyloskopie wszystko widać).

PS. A jak jest z przenoszeniem zasilacza? Widzę, że transformator jest przesunięty na bok, co powoduje większe obciążenie nóżek lewej strony. Przez to ktoś nieświadomy chcąc podnieść urządzenie może się niemile zaskoczyć. Konstrukcja niewyważona.
    AMON86
    Poziom 22  
    Kolego augustinho łącząc kondensatory równolegle uzyskujesz większą pojemność i zapewne dla tego te trzy kondensatory...michal.rogaczewski <- polecam założyć mały radiator na Q2 bo potrafi się grzać. Tak po za tym zasilacz ok. :)
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    To tak, BD135 u mnie sie nie grzeje wcale (nie wiem jakim cudem ale mi to nie przeszkadza :P ) Diody prostownicze mają sie dobrze, grzeją się ale wytrwają (5A w końcu :) ), a gałeczki.... zwykłe kupie, po prostu ośkę dremelem skrócę :) Wiem że że się lepiej "kręci" wtedy, można także dokładniej ustawić napięcie.
    kiler129
    Poziom 27  
    Co do miernika to podziel sie plytka w wersji full przewlekanej.
    Duch__
    Poziom 31  
    michal.rogaczewski napisał:

p.s. Duch widze że robiłeś ten sam zasilacz, tylko ty go wcisnąłeś do obudowy od ATX-a

Prawda, najpierw zbudowałem to:

ale następnie przeniosłem się do nowej obudowy i zastosowałem większy radiator:

telemah
    Poziom 27  
    michal.rogaczewski napisał:
    To tak,
    1. Radiator wystarczający jest, przy ładowaniu akku prądem 1A radiator sobie bez wentylatorka spokojnie dawał radę, z wentylem pewnie te 3-4A uciągnie.
    2. Nie wentylator nie ma sterownika, bo nie ma takiej potrzeby :) jest dość

1- Nie był bym tego taki pewien :!: przy 1A masz ok 18W mocy strat , przy
    2A będzie już 36W a przy 4A będzie 72 waty CIĄGŁEJ MOCY STRAT ! a to bardzo dużo ciepła uważam , że ten mały radiatorek nawet z wiatrakiem ustawiony na full- nie da sobie rady i tranzystor odejdzie do krainy wiecznych łowów. Ja radzę zakupić na aukcji za tzw. grosze procesor pentium 3 lub Xeon przystosowane pod slot1 w wersji z pasywnym chłodzeniem - jest tam naprawdę duży radiator z szerokimi gęstymi żebrami - do tego 2 tranzystory + wiatrak i wtedy możesz być spokojny - sam tak zrobiłem i tranzystory wytrzymują ok 85W mocy strat , warto dodać iż zastosowałem tranzystory typu 2SC w powiększonych obudowach typu MT200. Naprawdę nie warto oszczędzać na chłodzeniu - ja też na początku dałem 1 tranzystor i o wiele skromniejszy radiator i też zakładałem że "jakoś tam wytrzyma" i zawiodłem się - nie wytrzymał.

2- bardzo dobrze przy takim lichym radiatorku jedynie wiatrak rozkręcony na full ratuje trochę sytuację ale tak jak pisałem przy prądzie 3-4A i on nie pomoże :cry:
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Telemah, swoją drogą to chyba tego zasilacza powyżej 1-2A nigdy nie wykorzystam :P bo mam zasilacze impulsowe typu 24V 20A z przetwornicami step-down które mają także ograniczenie prądowe i regulację napięcia (od około 2.5V do 23V)
    Gizmoń
    Poziom 28  
    Cytat:
    1- Nie był bym tego taki pewien przy 1A masz ok 18W mocy strat , przy
    2A będzie już 36W a przy 4A będzie 72 waty CIĄGŁEJ MOCY STRAT ! a to bardzo dużo ciepła uważam , że ten mały radiatorek nawet z wiatrakiem ustawiony na full- nie da sobie rady i tranzystor odejdzie do krainy wiecznych łowów.

Mam w zasilaczu taki sam radiator, tylko, że czarny i wentylator dmucha wzdłuż niego. Jest wszystko w porządku, przy prądzie 3,55A i napięciu ≈1V (ponad 100W mocy traconej!). Gdy zatkam wentylator, po chwili odzywa się ostrzeżenie o zbyt wysokiej temperaturze radiatora (czerwona lampka + piszczek). Ale szybko cichnie po odetkaniu otworu. Wniosek z tego taki, że chłodzenie spokojnie daje sobie radę. Tutaj jest trochę gorzej (wentylator dmucha na radiator w połowie i nie wzdłuż żeberek) ale pewnie wytrzyma. Jeśli nie, inaczej zamocuj wentylator.
    telemah
    Poziom 27  
    Gizmoń napisał:
    Cytat:
    1- Nie był bym tego taki pewien przy 1A masz ok 18W mocy strat , przy
    2A będzie już 36W a przy 4A będzie 72 waty CIĄGŁEJ MOCY STRAT ! a to bardzo dużo ciepła uważam , że ten mały radiatorek nawet z wiatrakiem ustawiony na full- nie da sobie rady i tranzystor odejdzie do krainy wiecznych łowów.

Mam w zasilaczu taki sam radiator, tylko, że czarny i wentylator dmucha wzdłuż niego. Jest wszystko w porządku, przy prądzie 3,55A i napięciu ≈1V (ponad 100W mocy traconej!). Gdy zatkam wentylator, po chwili odzywa się ostrzeżenie o zbyt wysokiej temperaturze radiatora (czerwona lampka + piszczek). Ale szybko cichnie po odetkaniu otworu. Wniosek z tego taki, że chłodzenie spokojnie daje sobie radę. Tutaj jest trochę gorzej (wentylator dmucha na radiator w połowie i nie wzdłuż żeberek) ale pewnie wytrzyma. Jeśli nie, inaczej zamocuj wentylator.

Ty chyba nie wiesz ile to jest 100W CIĄGŁEJ mocy traconej osobiście nie wierzę w to że taki radiatorek jest w stanie oddać 100W mocy ciągłej.
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Przyznaje 100W to ten radiator wytraci... ale przy WC... , swoją drogą wentylator "wyciąga" powietrze z obudowy, według mnie tak jest o wiele lepiej niz jakby mial je tam pompować
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Ogłaszam, że zasilacz został "podpicowany" po serii spaleń 2n3055 (4 razy z rzędu, choć i tak tranzystory to były podróbki, ale to nie zmienia faktu że się wściekłem) :P Założyłem drugi taki radiator, z jednym KD503 na pokładzie (drugi taki sam jest na starym) i teraz to..... :) nie do zakatowania (no chyba ze damy max prąd i min. napięcie, ale to prawie każdy zasilacz padnie od przegrzania), jeszcze założę czujnik temp. aby przy 100 stopniach wyłączał wyjście aż do schłodzenia
    Wygląd zewnętrzny zmienił sie niewiele.... 2 łepki śrub na górze obudowy są (drugi radiator przykręciłem do pokrywy zasilacza i dałem trochę dłuższe przewody, aby dało sie bez problemu otworzyć obudowę) a wewnątrz.... tłoczno sie zrobiło :P