Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykrywacz metali typu TWO-BOX

colektor 01 Dec 2008 12:56 31190 28
 • Witam.
  Jak wykonać konstrukcję wykrywacza typu TWO-BOX ?.
  Otóż pozwolę sobie przedstawić taką konstrukcję.Stelaż ,obudowy cewek i nośnik, zostały wykonane z profili alumiowych,co pozwoliło na uzyskanie bardzo lekkiej konstrukcji w porównaniu z innymi amatorskimi wykrywaczami typu TWO-BOX.Narazie przedstawiam krótki opis oraz rysunki.Wykrywacz ten wykonałem we własnym zakresie jak prototyp , niestety :( nie zdążyłem zrobić zdjęć oryginału.
  Pozdrawiam
  Colektor [ALL]

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  colektor
  Level 14  
  Offline 
  Has specialization in: montaż i strojenie urządzeń radiostacjonarnych
  colektor wrote 154 posts with rating 40, helped 0 times. Live in city Gołąb. Been with us since 2005 year.
 • #2
  Żyro
  Level 2  
  Witam Guru!
  Czy elektronika może być od statyka VLF,np.F555?
  Żyro
 • #3
  colektor
  Level 14  
  Witam.
  Oczywiście, można zastosować elektronikę od wykrywacza Fisher 555.Dołączam zdjęcie wcześniejszej konstrukcji TWO-BOX.Trochę cięższa, od powyżej opisanej konstrukcji ,o jakieś 20 dkg
  Pozdrawiam Colektor
 • #4
  Żyro
  Level 2  
  Witam
  Ładne zdjęcie ale...Porównując z nowym projektem ,nie uwzględnił pan kilku rzeczy.
  1.Czy przewiduje Pan wskażnik wychyłowy ? Jeżeli tak to powinien znajdować się gdzieś na uchwycie lub, przed nim,tak aby był dobrze widoczny.
  2.Pokrętła regulacji powinny być w miejscu dobrze dostępnym ,więc raczej nie na obudowie położonej pionowo ,na antenie elektroniki.
  3.Jak upchnąć elektronikę i baterie w pudełku o wymiarze 80mm x 80mm x np 50mm?Czy może ona zajmować powierzchnię np100mm x 120mm?
  Na zdjęciu wszystko jest jasne.Projekt nowej konstrukcji nośnej i anten pociąga za sobą wiele pytań.Wszystkie te drobiazgi powodują problemy ze zrównoważeniem indukcyjności konstrukcji która ma się wektorowo zerować,ponieważ układ działa na zasadzie IB ,jak sądzę.
  Pozdrawiam serdecznie
  Żyro[Archi]
 • #5
  colektor
  Level 14  
  Witam.
  W tej wersji której pokazałem rysunki i krótki opis , miernik okazał się zbędny [ale ostatecznie dodatkową puszkę ze wskaźnikiem można wbudować w rękojeści ] .Wystarczyło to ,że wyprowadziłem i umieścilem w rękojeści przycisk chwilowy od resetu.W elektronice przybył natomiast jeden potencjometr więcej,służący do ustawiania dźwięku ,czy tak zwanego tonu wiodącego.Ta wersja ma cztery potencjometry.1 Czułość. 2 Balans gruntu. 3 Ton wiodący. 4 Reg. Dźwięku. Funkcje te ustawia się praktycznie jednorazowo ,więc instalowanie elektroniki w rękojeści staje się zbyteczne.Zieniłem też układ odsłuchu [mcz.] po zmianach , dźwięk stał bardziej czytelny i bardziej dynamiczny. Wielkość elektroniki + zasilanie zależy w zasadzie od pomysłowości konstruktora.Ja zastosowałem 4 AKKu typ NiMh R14 + mała przetworniczka 5Volt / +/- 12Volt ,następnie napięcie to jest stabilizowane do wartości +/- 9 Volt ,co spokojnie przy dobrze uformowanych AKKu wystarcza na 10 godzin pracy.Co do konstrukcji nośnej wykonanej z duraluminium wszystko jest OK. i nie ma to jakiegokolwiek znaczenia.Układ bardzo ładnie się równoważy.Np. konstrukcja wykrywacza TM 808 wykonana jest w całości z metalu , a cewki nadajnika i odbiornika to rurka z aluminium, konstrukcja ta nie jest dość sztywna, co w samym użytkowaniu jest problematyczne.Ja w swojej konstrukcji zrezygnowałem z składanego nośnika ze względu na lepszą stabilność konstrukcji jako całość.
  Pozdrawiam Colektor
  [ALL]
 • #6
  Żyro
  Level 2  
  Znam konstrukcję TM808.Jego anteny są jednozwojowe,wykonane z rurek aluminiowych i sprzężone są z układem elektronicznym za pomocą transformatorów stanowiących ich integralną część.Kilka lat temu za Pana namową zrezygnowałem z prób budowy wykrywacza opartego na obróbce amplitudy.Podpatrując Pana konstrukcje,Saszy z Warny i różnych amerykańskich ustrojstw wyszło mi coś jak na zdjęciach.Elektronika z klonu F555 w wersji Maki.Zdjęcia wykonane zostały przed ostatecznym równoważeniem i montażem.Waga z bateriami 1kG,zasilanie 8 aku NiMH z przetwornicą 2x9V na układzie ICL7660.Antena nadawcza na środku wzmocniona jest ceownikiem duraluminiowym(w TM808 jest pionowa rura o wysokości anteny).Drążek nośny to dwa ceowniki włożone w siebie ,tworzące rurę o przekroju prostokątnym.Anteny zbudowane są ze spienionego PCV .Połączenie uchwytu i anteny nadawczej wykonane są z trójników PVC 3/4" wewnątrz których wykonano po cztery rowki na cztery krawędzie drążka nośnego.Po próbach w terenie zdębiałem,a mam TM808.
  Wykrywacz metali typu TWO-BOXWykrywacz metali typu TWO-BOXWykrywacz metali typu TWO-BOX
  Pozdrawiam
  Żyro
 • #7
  colektor
  Level 14  
  Witam.
  Widze ,że konstrukcja przemyślana do końca :D.I pewnie zasięgi odpowiednie ,gratuluje konstrukcji.Ja w swojej konstrukcji TWO-BOX zastosowałem elektronikę od statyka Bartka 5.Co znacznie poprawiło zasięg.Tu można zobaczyć B 5.
  co może ten wykrywacz.
  http://www.youtube.com/watch?v=kYmtGGuzZMM

  W elektronice zrezygnowałem z pojedyńczych CA 3080 ,stosując 3 szt. podwójnych LM 13600.W przesuwniku fazy nie ma również LM 741.Zmieniłem też diody zenera, na źródło LM 385.Generator też pracuje w innej konfiguracji.Niestety nie zdążyłem pstryknąć zdjęcia , już jako gotowego do pracy wykrywacza TWO-BOX. :cry:

  Ja znam również konstrukcję TM 808.Naprawiałem ten wykrywacz [głośnik i potencjometr balans grunt do wymiany],po naprawie zalegał mi w domu prawie cztery miesiące ,tak więc miałem możliwość pobawić się nim trochę.

  Pozdrawiam i życzę udanych konstrukcji.
  Colektor
  [ALL]
 • #8
  Żyro
  Level 2  
  Wysoko cenię sobie Pańskie zdanie.Co do przemyśleń,obawiałem się czy uchwyt z PCV nie będzie się odkształacał ,ale grubościenna rura którą zastosowałem bardzo dobrze trzyma kształt.Zastanawiałem się nad równoważeniem konstrukcji metodą odchylania anteny pionowej przy pomocy nastawnej śruby. .Znalazłem takie rozwiązanie gdzieś chyba w amerykańskich konstrukcjach.Ostatecznie jednak zastosowałem sposób podany przez Pana,czyli zmieniając w pionie odległość osi anteny pionowej od osi drążka nośnego dążyłem do uzyskania wskazań bliskich zeru na antenie odbiorczej(mierząc oscyloskopem do którego od 10 lat mam zrobić podstawę czasu).Nawet zastosowałem generatorek którego schemat Pan kiedyś podał. Miernik zredukowałem do wskaźnika wysterowania ze starego radia ,bo założyłem że głównym sygnalizatorem będą słuchawki ,oczywiście nie te 32 Ω .
  Niestety ,praca zawodowa obecnie nie pozwala mi na rozwijanie swojego hobby,ale jak tylko znajdę wolny czas ...Już szukam aluminiowego ceownika 13mm x 10mm.Kupię i niech leży i czeka :)
  Dziękuję za cenne rady udzielone wcześniej i obecnie.Powodzenia!Dobrych pomysłów!
  Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam
  Żyro - kolekcjoner ciekawych konstrukcji 2bx i innych
 • #10
  colektor
  Level 14  
  Witam.
  Formy na ukształtowanie profili obudowy cewek z alu TWOBOX-a, pokazanych na wcześniejszych rysunkach zostały przeznaczone na pólki.Postanowiłem zrobić to trochę inaczej.Narazie tylko można pokazać.W miarę postępu w pracach będe robił i udostępniał zdjęcia.Aby zmniejszyć wagę konstrukcji zrezygnowałem z belki nośnej cewki nadawczej ,która w pierwotnej wersji wykonałem z textolitu.Elektronikę do tej wersji zastosuje od wykrywacza ALL-MAX
  Pozdrawiam
  Colektor [ALL]
 • #11
  jarek-pol1
  Level 10  
  Ja mam takiego "questa", by zbudować przystawkę two-box do mojego DFX'a. Inspiracją jest Garret GTI 2500, do którego taka przystawka jest w sprzedaży. Czy jest na tym forum ktoś, kto mógłby udzielić mi paru wskazówek, ewentualnie wskazać plusy i minusy?
  Pozdrawiam Jarek
 • #12
  colektor
  Level 14  
  Witam
  Poczytałem trochę o tym wykrywaczu DFX-300 na stronie internetowej firmy kellyco.Może być problem z budową cewek i z ich zestrojeniem. Ale zgodnie z zasadą , że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia są tylko rzeczy trudne i pracochłonne, zawsze można popróbować.Jednak w budowie typu TWO-BOX , najlepiej i skutecznie sprawdziły się typowe układy elektroniki , wykrywaczy statycznych.
  Pozdrawiam
  Colektor [ALL]
 • #13
  grazdanin
  Level 14  
  Dlaczego cewki sa nawijane dwa razy ? Uzwojenia laczy sie potem? Z tego co wiem w VLF sa trzy cewki, wiec jak to polaczyc?
 • #14
  colektor
  Level 14  
  Witam.
  Cewki nawijane są dwoma drutami jednocześnie [bifilarnie].Następnie łączy się je szeregowo ,tak jak na rysunku poniżej.Początek jednej cewki z końcem drugiej cewki. Środek łączymy z masą układu w przypadku odbiornika , a w przypadku nadajnika + [plus].Dla two-box jest są tylko dwie identyczne cewki.Równoważenie tego zespołu cewek , odbywa się poprzez odpowiednie ich ustawienie względem siebie ,pod kątem 90'.
  Colektor.
 • #15
  jarek-pol1
  Level 10  
  Co będzie najtrudniejsze w moim pomyśle?
  Jak zestraja się cewki w Two Box'ie?
  Ze zbudowaniem ramy spokojnie sobie poradzę. Z nawinięciem cewek też nie powinno być problemu. Obawiam się tylko o swoją ignorancję w temacie elektroniki.
  Jarek.
 • #16
  colektor
  Level 14  
  Witam.
  Obudowy cewek TWO-BOX-a można wykonać i ze sklejki.Jest to trochę bardziej pracochłonne ,ale wychdzi taniej.Wykonałem równolegle drugi egzeplaż nośnika ,z przeznaczeniem właśnie do tego typu obudów.Zrobię zdjęcia i zamieszczę je tu.A na razie rysunki obudów wykonane ze sklejki
  Colektor
  Wykrywacz metali typu TWO-BOX
  Wykrywacz metali typu TWO-BOX

  Dodano po 3 [godziny] 17 [minuty]:

  Zdjęcia
  Wykrywacz metali typu TWO-BOX Wykrywacz metali typu TWO-BOX
  Wykrywacz metali typu TWO-BOX
  Wykrywacz metali typu TWO-BOX
 • #17
  schmeia
  Level 1  
  Na jakich czestotliwosciach pracuje kazda z cewek w panskiej konstrukcji?
  pozdrawiam
 • #18
  colektor
  Level 14  
  Witam
  Na częstotliwości +/- 5kHz.Różnica nie powinna przekraczać 100Hz.Dla obu cewek.
  Colektor.
 • #19
  colektor
  Level 14  
  Witam.
  TWO-BOX, zakończone składanie.Zrobię zdjęcia gotowego TWO-BOX-a i zamieszczę je tutaj.
  Zasięgi , bo to najbardziej interesuje konstruktorów.
  Puszka po gaz masce - 150 cm.
  Hełm - 180 cm.
  Karnister 20 litrów - 240 cm.
  Nie wykrywa np. pudełka po pście do butów i np. klamry od pasa.
  Elektronika od ALL-MAX-a.Praca bardzo stabilna.Testy robione przy odsłuchu na głośnik.Trochę większa czułość i zasięg przy użyciu słuchawek
  Pozdrawiam
  Colektor.
 • #20
  colektor
  Level 14  
  I obiecane zdjęcia TWO-BOX-a
  Colektor.
  Wykrywacz metali typu TWO-BOX
  Wykrywacz metali typu TWO-BOX
  Wykrywacz metali typu TWO-BOX
 • #21
  colektor
  Level 14  
  Witam.
  Wprowadziłem kilka pozytywnych zmian w układzie TWO-BOX.Efekty calkiem ,całkiem nie złe.
  ZASIĘGI GRANICZNE DETEKTORA ALL-MAX TWOBOX VLF W POWIETRZU ORAZ WARTOŚCI "FUL SYGNAŁ"
  RODZAJ OBIEKTU: ZASIĘGI: FUL SYGNAŁ
  Nakrętka M3 stalowa CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Szpilka 25mm długości CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 10 groszy CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 1 grosz CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 5 groszy CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Łuska CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 5 zł CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 1 $ CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 1 złoty nowe CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 1 złoty stare CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 25 centów CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 5 centów CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 1 cent CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 10 centów CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Moneta 50 centów CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Obrączka złota CEL POMIJANY CEL POMIJANY
  Pudełko z pasty do obuwia 140 cm 110 cm
  Puszka 1 litr po farbie 200 cm 160 cm
  Pokrywa średnicy 40 cm stal 250 cm
  Pozdrawiam Colektor
 • #22
  SGrzechu
  Level 11  
  Witam.
  Posiadam Bartka 2.Mam pytanie czy z niego można zrobić TWO-BOX
  A jeśli tak to czy trzeba przerabiać coś w elektronice.
  Pozdrawiam Grzegorz
 • #23
  colektor
  Level 14  
  Witam
  Tak , z Bartka2 można zrobić wykrywacz TWO-BOX.Jednak trzeba wprowadzić
  drobne ,ale trochę kosztowne zmiany.Trzeba zmienić zasilanie ,wymienić i
  połączyć odpowiednio kable zasilania cewek.W elektronice , również potrzebna
  jest ingerencja.
  Pozdrawiam
  Colektor
 • #24
  SGrzechu
  Level 11  
  Witam
  Czy po tych zmianach osiągi były by podobne jak z elektroniką
  od ALL MAX?
  Myślałem o konstrukcji cewek ze sklejki.
  Czy mógłby Pan napisać coś więcej o tych zmianach.
  Czy lepiej zastosować elektronikę od All1
  Pozdrawiam
  Grzegorz
 • #25
  colektor
  Level 14  
  Witam.
  Sam Pan sobie nie poradzi , konieczne są zmiany w elektronice.Potrzebna jest dodatkowa płytka z zasilaczem, należy też dodać kilka elementów w płycie głównej.
  Zmienić też trzeba okablowanie zasilanie cewek Two Box-a, tego nie można
  zrobić bez odpowiedniego oprzyżądowania.
  A tu trochę testu tego TWO-BOX
  http://www.youtube.com/watch?v=PQ6WYMgdwUM
  Pozdrawiam
  Colektor.
 • #26
  Marian081
  Level 10  
  Witam i przepraszam za "odgrzewanie kotleta" ale bardzo zainteresowała mnie ta konstrukcja. Poszukuję czegoś co sięgnie mi pod ziemię na dość dużą odległość ok 1m. Chodzi mi o coś na stosunkowo duże przedmioty. Zaczynam przygodę z wykrywaczami dlatego proszę o poradę bardziej doświadczonych kolegów z forum. Z tego co widzę wykrywacz przedstawiony w wątku byłby idealnym rozwiązaniem. Rama niestety odpada bo chodzi mi i tereny głównie leśne. I tutaj rodzi się moje pytanie. Czy mógłby mi ktoś poradzić jaką elektronikę najlepiej powinienem zastosować? I czy poratowałby mnie ktoś schematem wykonania takiej elektroniki? Z góry dzięki
 • #27
  TASIOR101
  Level 10  
  witam. mam takie pytanko,czy z jabelka też dałoby się zrobić taką ramówke o dużym zasięgu.
  Morze ktoś już próbował .Myśle że temat zainteresował by wielu czytelników.
  pozdrawiam.
 • #28
  zboek
  Level 1  
  Witam! Chcę zbudować sobie układ cewek TWO-BOX do elektroniki Salamandry. O ile z samą budową wydaje mi się, że sobie poradzę to podejrzewam problemy z właściwym podłączeniem cewek do elektroniki. Czy ktoś pomoże?
  Gdzie podłączyć cewkę odbiorczą a gdzie nadawczą i jak? Elektroniki niestety nie mogę rozebrać, nie mogę odkręcić śrub i jeśli to nie jest to konieczne wolałbym tego nie robić.
  Rozebrałem wtyczkę od oryginalnej sondy- są 4 kabelki i jeden lutowany z osłoną wiązki kabli - zapewne ekran.
  Pomoże ktoś?
 • #29
  MADMAX1978
  Level 15  
  Sorry za odgrzebanie starego tematu ale chciałem się troszke pochwalić moim wynalazkiem. Zrobiłem two-boxa do wykrywacza HS-3. Zasięg na garaż blaszany- 5 metrów. Było trochę roboty ale dobrze pracuje.