Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary Energetyczne - jaki miernik?

mlody91 01 Sty 2009 19:43 5172 15
  • #1 01 Sty 2009 19:43
    mlody91
    Poziom 20  

Witam,
    muszę zakupić miernik do pomiarów:
    1. Skuteczności zerowania
    2. Rezystancji uziemienia
    3. Wyłączników różnicowo-prądowych
    4. Izolacji instalacji i ciągłości żył
    Cena nie gra roli, proszę o wszystkie sugestie na ten temat.

Pytanie co do miernika, czy trzeba go jakoś legalizować. Jeśli tak to gdzie się dokonuje takiej legalizacji.

Pozdrawiam :)

0 15
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 01 Sty 2009 20:01
    Poldek kombi
    Poziom 13  

Aby dokonywać takich pomiarów musisz mieć ukończony kurs SEP.
    W Ośrodkach Doskonalenia Zawodowego dowiesz się jak i co.
    Przyrządy do takich pomiarów bezwzględnie podlegają legalizacji o czym się dowiesz na kursie, ponadto zdobędziesz tam odpowiedzi na te i inne zapytania.

Ps. Te przyrządy są bardzo drogie.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #3 01 Sty 2009 20:14
    Magister_123
    Poziom 33  

Poldek kombi napisał:
    Aby dokonywać takich pomiarów musisz mieć ukończony kurs SEP.

Ukończyć kurs to każdy może. Miałeś na myśli zdany pozytywnie egzamin.
    Mlody91 pytał się o sprzęt a nie jakie uprawnienia musi posiadać.

0
  • #4 01 Sty 2009 20:30
    mlody91
    Poziom 20  

Skoro pytam się o sprzęt to zapewne mam uprawnienia do wykonywania pomiarów a o SEPie już nie wspomnę. Nastepne takie posty nie na temat będą zgłaszane do moderatora jako bezsensowne nabijanie postów.

0
  • #8 02 Sty 2009 09:00
    irekub
    Poziom 12  

Jeżeli można wtrącić to:
    Przede wszystkim tzw."kombajn" do pomiarów różnych wielkości.Ale tu pojawia się problem kasy.Te zabawki są raczej drogie.
    Po drugie:Raczej produkt krajowy -producent i serwis na miejscu.
    Po trzecie: Deklaracja zgodności UE.
    Po czwarte:Świadectwo kalibracji producenta a ja jeszcze zażyczyłbym sobie świadectwo sprawdzenia GUM.Kosztuje to trochę kasy ale masz pewność że nie kupujesz barachła, a w przypadku pomiarów ochronnych to nie przelewki(prokurator+sankcje karne itp.)
    A i jeszcze jedno. Jak kupiujesz coś azjatyckiego to niech sprzedawca(dystrybutor)przedłoży ci świadectwo dopuszczenia do obrotu w krajach UE.A najlepiej poczytaj sobie o certyfikacie CE,a zwłaszcza o wzorze CE.Skośnoocy podobno wypuszczają jakieś podróby ale ponoć walnęli się przy oznaczeniu CE.Kolega który był na jakimś kursie odnośnie tego zagadnienia sprzedał mi temat.Ogólnie reasumując albo coś polskiego albo z krajów UE.
    Sprawdzenie/kalibracja/wzorcowanie -wg.ustawy o miarach raz na rok.

0
  • #10 02 Sty 2009 11:21
    Raaf
    Poziom 21  

Szczerze polecam MPI-511 - Miernik parametrów instalacji SONELa.
    sam używam mierników tej firmy, niestety kupiłem wcześniej MZC303, później MRP200, teraz muszę jescze wymienić posiadany miernik IMI na MICa (teraz tylko pożyczam od znajomych) , no i dokupić coś do uziomów...
    Podlicz sam że koszt pojedynczych mierników będzie wyższy niż tego MPI - a załatwia on cały temat związany z pomiarami. Po za tym sprawdzasz/wzorcujesz 1 miernik co roku a nie kilkaszt - to kosztuje..
    Do całości jescze luxomierz (z atestem!) i jakieś programy do protokołów (popatrz w sklepie ise.pl) i możnadziałać. Zakładam że uprawnienia i wiedzę już masz ;)

0
  • #11 07 Sty 2009 20:31
    Jacek_paw
    Poziom 15  

Ja polecam Kyoritsu najlepiej KEW6016 ma wszystko co potrzeba do pomiarów(poza luksomierzem). Ewentualnie KEW6010B także bardzo dobre urządzenie pomiarowe, tez bez luksomierza i bez pomiaru rezystancji gruntu. Do tego luksomierz, i tu znów nie będę odkrywczy - Kyoritsu KEW5202 ewentualnie DER DE3350 oba bardzo podobne. Jeżeli ktoś życzy sobie mieć w jednym urządzeniu wszystko polecam Benninga 120 IT w najbogatszej wersji ma luksomierz i cęgi prądowe. Polecam www.biall.com.pl jeżeli się zdecydujesz na Kyoritsu, jeżeli myślisz o Benningu http://www.langelukaszuk.pl/
    Są to importerzy tych "zabawek".
    Pozdrawiam J.

0
  • #12 07 Sty 2009 22:15
    fala591
    Poziom 12  

Witam.
    Kupiłbym SONELa. Chociażby z tego powodu, że serwis masz na miejscu. Jeżeli robisz dużo pomiarów u jednego zleceniodawcy, nie spisujesz każdego pomiaru tylko wrzucasz do pamięci miernika. Po zakończeniu pomiarów podłączasz miernik do kompa i drukujesz wszystkie protokoły.

0
  • #13 08 Sty 2009 21:59
    ArturGibson
    Poziom 9  

Mam Kyoritsu 6010B oraz parę innych tej firmy i twierdzę że są SUPER.
    Bardzo przyjazne w użyciu. W pełni wystarczające do tego typu pomiarów.
    Ze świadectwem sprawdzenia też nie ma problemu. Sprawdza je firma z Łodzi. Sonel jest też dobry ale dużo droższy i wiele innych funkcji dla specjalistycznych pomiarów.

0
  • #14 11 Sty 2009 16:52
    e88cc
    Poziom 12  

fala591 napisał:
    Witam.
    nie spisujesz każdego pomiaru tylko wrzucasz do pamięci miernika. Po zakończeniu pomiarów podłączasz miernik do kompa i drukujesz wszystkie protokoły.

Ciekaw jestem jak to opisać jeżeli mierzę na przemian różne gniazda, oprawy w różnych miejscach na przykład dużej hali. Dla mnie ta pamięć to ściema. Żeby dało się faktycznie napisać protokół musimy opisać co to za gniazdo i gdzie się znajduje a nie wkleić kilkadziesiąt wyników a potem improwizować z opisami gdzie który pomiar był robiony.

0
  • #15 11 Sty 2009 17:18
    Marcino2004
    Poziom 2  

Witam,
    Również polecam miernik Sonela MPI-511. Sam wykonuje na nim pomiary i jak do tej pory jestem zadowolony.Prosty w obsłudze i pomierzysz wszystko o co ci chodzi...

0
  • #16 11 Sty 2009 17:21
    jurekN
    Poziom 22  

Zgadzam się z kolegą taką pamięć to można wykorzystać do paru pomiarów a nie do setek i ja z tego nie korzystam.

0