Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary Energetyczne - jaki miernik?

01 Sty 2009 19:43 5271 15
 • Poziom 20  
  Witam,
  muszę zakupić miernik do pomiarów:
  1. Skuteczności zerowania
  2. Rezystancji uziemienia
  3. Wyłączników różnicowo-prądowych
  4. Izolacji instalacji i ciągłości żył
  Cena nie gra roli, proszę o wszystkie sugestie na ten temat.

  Pytanie co do miernika, czy trzeba go jakoś legalizować. Jeśli tak to gdzie się dokonuje takiej legalizacji.

  Pozdrawiam :)
 • Poziom 13  
  Aby dokonywać takich pomiarów musisz mieć ukończony kurs SEP.
  W Ośrodkach Doskonalenia Zawodowego dowiesz się jak i co.
  Przyrządy do takich pomiarów bezwzględnie podlegają legalizacji o czym się dowiesz na kursie, ponadto zdobędziesz tam odpowiedzi na te i inne zapytania.

  Ps. Te przyrządy są bardzo drogie.
 • Poziom 34  
  Poldek kombi napisał:
  Aby dokonywać takich pomiarów musisz mieć ukończony kurs SEP.

  Ukończyć kurs to każdy może. Miałeś na myśli zdany pozytywnie egzamin.
  Mlody91 pytał się o sprzęt a nie jakie uprawnienia musi posiadać.
 • Poziom 20  
  Skoro pytam się o sprzęt to zapewne mam uprawnienia do wykonywania pomiarów a o SEPie już nie wspomnę. Nastepne takie posty nie na temat będą zgłaszane do moderatora jako bezsensowne nabijanie postów.
 • Poziom 12  
  Jeżeli można wtrącić to:
  Przede wszystkim tzw."kombajn" do pomiarów różnych wielkości.Ale tu pojawia się problem kasy.Te zabawki są raczej drogie.
  Po drugie:Raczej produkt krajowy -producent i serwis na miejscu.
  Po trzecie: Deklaracja zgodności UE.
  Po czwarte:Świadectwo kalibracji producenta a ja jeszcze zażyczyłbym sobie świadectwo sprawdzenia GUM.Kosztuje to trochę kasy ale masz pewność że nie kupujesz barachła, a w przypadku pomiarów ochronnych to nie przelewki(prokurator+sankcje karne itp.)
  A i jeszcze jedno. Jak kupiujesz coś azjatyckiego to niech sprzedawca(dystrybutor)przedłoży ci świadectwo dopuszczenia do obrotu w krajach UE.A najlepiej poczytaj sobie o certyfikacie CE,a zwłaszcza o wzorze CE.Skośnoocy podobno wypuszczają jakieś podróby ale ponoć walnęli się przy oznaczeniu CE.Kolega który był na jakimś kursie odnośnie tego zagadnienia sprzedał mi temat.Ogólnie reasumując albo coś polskiego albo z krajów UE.
  Sprawdzenie/kalibracja/wzorcowanie -wg.ustawy o miarach raz na rok.
 • Poziom 21  
  Szczerze polecam MPI-511 - Miernik parametrów instalacji SONELa.
  sam używam mierników tej firmy, niestety kupiłem wcześniej MZC303, później MRP200, teraz muszę jescze wymienić posiadany miernik IMI na MICa (teraz tylko pożyczam od znajomych) , no i dokupić coś do uziomów...
  Podlicz sam że koszt pojedynczych mierników będzie wyższy niż tego MPI - a załatwia on cały temat związany z pomiarami. Po za tym sprawdzasz/wzorcujesz 1 miernik co roku a nie kilkaszt - to kosztuje..
  Do całości jescze luxomierz (z atestem!) i jakieś programy do protokołów (popatrz w sklepie ise.pl) i możnadziałać. Zakładam że uprawnienia i wiedzę już masz ;)
 • Poziom 15  
  Ja polecam Kyoritsu najlepiej KEW6016 ma wszystko co potrzeba do pomiarów(poza luksomierzem). Ewentualnie KEW6010B także bardzo dobre urządzenie pomiarowe, tez bez luksomierza i bez pomiaru rezystancji gruntu. Do tego luksomierz, i tu znów nie będę odkrywczy - Kyoritsu KEW5202 ewentualnie DER DE3350 oba bardzo podobne. Jeżeli ktoś życzy sobie mieć w jednym urządzeniu wszystko polecam Benninga 120 IT w najbogatszej wersji ma luksomierz i cęgi prądowe. Polecam www.biall.com.pl jeżeli się zdecydujesz na Kyoritsu, jeżeli myślisz o Benningu http://www.langelukaszuk.pl/
  Są to importerzy tych "zabawek".
  Pozdrawiam J.
 • Poziom 12  
  Witam.
  Kupiłbym SONELa. Chociażby z tego powodu, że serwis masz na miejscu. Jeżeli robisz dużo pomiarów u jednego zleceniodawcy, nie spisujesz każdego pomiaru tylko wrzucasz do pamięci miernika. Po zakończeniu pomiarów podłączasz miernik do kompa i drukujesz wszystkie protokoły.
 • Poziom 10  
  Mam Kyoritsu 6010B oraz parę innych tej firmy i twierdzę że są SUPER.
  Bardzo przyjazne w użyciu. W pełni wystarczające do tego typu pomiarów.
  Ze świadectwem sprawdzenia też nie ma problemu. Sprawdza je firma z Łodzi. Sonel jest też dobry ale dużo droższy i wiele innych funkcji dla specjalistycznych pomiarów.
 • Poziom 12  
  fala591 napisał:
  Witam.
  nie spisujesz każdego pomiaru tylko wrzucasz do pamięci miernika. Po zakończeniu pomiarów podłączasz miernik do kompa i drukujesz wszystkie protokoły.

  Ciekaw jestem jak to opisać jeżeli mierzę na przemian różne gniazda, oprawy w różnych miejscach na przykład dużej hali. Dla mnie ta pamięć to ściema. Żeby dało się faktycznie napisać protokół musimy opisać co to za gniazdo i gdzie się znajduje a nie wkleić kilkadziesiąt wyników a potem improwizować z opisami gdzie który pomiar był robiony.
 • Poziom 2  
  Witam,
  Również polecam miernik Sonela MPI-511. Sam wykonuje na nim pomiary i jak do tej pory jestem zadowolony.Prosty w obsłudze i pomierzysz wszystko o co ci chodzi...
 • Poziom 22  
  Zgadzam się z kolegą taką pamięć to można wykorzystać do paru pomiarów a nie do setek i ja z tego nie korzystam.