Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analogowo-cyfrowy analizator widma.!

Zlata_n 11 Mar 2009 15:57 16496 37
  • Analogowo-cyfrowy analizator widma.!

Witam.
    Ostatnio ukończyłem mój kolejny projekt jakim jest analizator widma akustycznego. Sercem układu jest znany nam wszystkim procesor Atmega8. Musze jednak na wstepie zaznaczyc że jest to KIT, poniewaz nie posiadam jeszcze umięjtnosci projektowania płytek i ich trawienia ...
    Lutowanie nie bylo cięzkie, z lekkim naciskiem na płytke wyświetlacza (100 DIOD LED jednak robi swoje :D) Projekt ten zainteresowal mnie ze wzgledu na wykorzystany system obróbki sygnału czyli DSP!! (Digital Signal Processing). Nie widzialem jeszcze takich projektow ;) Dopracowany projekt sprawdza sie wyśmienicie i pracuje idealnie w swoim zakresie (31Hz - 16Khz) i na poziomie (-16dB - 2dB). Układ można zmontować na 2 płytkach drukowanych. Płytki są składane w tzw. "kanapkę". Montaż jest klasyczny, poza tym, że elementy są dosyć ciasno rozmieszczone.
    Układ powinien być podczas normalnej pracy sterowany sygnałem audio o amplitudzie do około 0-2Vpp. Ja zastosowałem potencjometr aby miec zabezpieczenie przed zbyt dużym sygnałem. Kolejnym uatrakcyjnieniem układu jest możliwość wyboru pracy. Na płytce posiadamy dwie zworki, które sterują pracą diod. Mamy wiec do wykorzystania 4 opcje świecenia:

1.Same kolumny
    2.Kolumny z miejscem szczytowym
    3.Przesuwający sie punkt
    4.Przesuwający sie punkt z miejscem szczytowym

U mnie w projekcie zastosowalem przełączniki jednosekwencyjne do zmiany trybów. Do analizatora można także podłączyc mikrofon elektretowy.
    Przejdzmy do samego projektu. W obudowie zastosowałem gniazdo na wejscie ~AC, transformator oraz standardowy zasilacz stabilizowany na 12V (mostek-kondensator-stabilizator-kondensator), który jest przykrecony do radiatora. Z tyłu projekt posiada także wejscie audio (gniazdo mały jack). Boczny panel to regulacja. (tryby + regulacja amplitudy).Z przodu zastosowałem wyłącznik oraz diode zioloną która ładnie sie komponuje w metalowej oprawce.
    Na koniec chciałbym podziekować mojemu koledze z klasy "Chudemu", który pomógł mi gdy tylko miałem jakiś problem.

Przedstawiam cały kosztorys tego projektu

- Kit AVT 49zł
    - Obudowa 8zł
    - Trafo 220/12 19zł
    - Przwód do zasilania + gniazdo (zapasy domowe)
    - Przewód Audio (zapasy domowe)
    - Diody, Rezystory, Kondensatory (zapasy domowe)
    - Przełączniki, potencjometry, gniazdo mono, nakretki + śrubki 4,40zl
    - Oprawka LED 2zł
    - Zasilacz (mostek+układ 7812+radiator) (zapasy domowe)
    - Dostawa Kuriera 19zł

RAZEM = 101,40 zł

RADOŚĆ Z PIERWSZEGO URUCHOMIENIA = BEZCENNA :D

Poniżej przedstawiam zdjecia projektu i filmik z jego działania.!

Prosze o ocene i komentarz.

PANEL PRZEDNI (prawy profil)

SCHEMAT IDEOWY - STEROWNIK

SCHEMAT IDEOWY - WYŚWIETLACZ

PŁYTKA STEROWNIKA I WYŚWIETLACZA
    Analogowo-cyfrowy analizator widma.! Analogowo-cyfrowy analizator widma.! Analogowo-cyfrowy analizator widma.! Analogowo-cyfrowy analizator widma.!

BOK OBUDOWY

PANEL TYLNI

WNĘTRZE OBUDOWY
    Analogowo-cyfrowy analizator widma.! Analogowo-cyfrowy analizator widma.! Analogowo-cyfrowy analizator widma.!

FILMIK

Link

ZMIANA TRYBÓW

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Zlata_n
    Poziom 14  
    06 Sty 2012: LED CUBE 4x4x4 [Atmega16/32][C]
    11 Mar 2009: Analogowo-cyfrowy analizator widma.!
    27 Kwi 2008: Mój Pierwszy Termometr Elektroniczny ;)
    Specjalizuje się w: diy, up, projektowanie
    Zlata_n napisał 159 postów o ocenie 146, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Poznań/Radomsko. Jest z nami od 2007 roku.
  • Fabryka prądu
    manekinen
    Poziom 29  
    W ciemności wygląda super, ale za dnia ta dziura z wystającymi diodami... przecież można było wydrukować panel na samoprzylepnej folii, diody za folią od razu inaczej by się prezentowały :)
    Szkoda że kit, uruchamianie tego na własnej płytce przez dwa dni - to jest dopiero bezcenne :)
    Niepotrzebnie też taka wielka obudowa, ale ogólnie super Ci wyszło, pięknie polutowane i porządek w środku.
    Zrób coś z tym mostkiem prostowniczym, nie trudno o zwarcie!
    Pozdrawiam.
    skaktus
    Poziom 37  
    Mam podobne spostrzeżenia co poprzednik - obudowa psuje cały efekt. Lepiej jak by urządzenie znalazło się w wzmacniaczu lub podobnym urządzeniu, bo tak samo to kiszka.
    3_at
    Poziom 14  
    Albo mi sie wydaje albo masz przesłuchy na diodach. Jest to niedociągnięcie tego układu - brak diodek podciągających.
    Zlata_n napisał:
    Projekt ten zainteresowal mnie ze wzgledu na wykorzystany system obróbki sygnału czyli DSP!!

I niech mnie ktoś poprawie jeśli sie mylę ale typowe DSP ma inną architekturę niż popularna atmega. Co pawda taki uP może obrabiać sygnał ale do DSP typowego jeszcze mu daleko.
  • Fabryka prądu
    WoŹnY
    Poziom 28  
    Myślę, że to nie przesłuchy. Diody są tak gęsto upakowane, że jedna oświetla sąsiadujące i daje efekt żarzenia. Trzeba by je oddzielić jakimiś przesłonami albo po prostu zamalować boki.
    wojto15-05
    Poziom 18  
    Tak jak mówili przedmówcy, obudowa psuje resztę...
    Ja bym dał pomiędzy diody czarna izolację i upakował bym je jedna koło drugiej, myślę że lepiej by to wyglądało.
    Ale ogólnie całkiem ładnie, jednak to tylko kit...
    Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mkpl
    Poziom 37  
    Wykonanie ok :) efekt bombowy przy tak prostej konstrukcji :D Co do zasilacza rozumiem przy składaniu zawsze nie moge sie doczekac odpalenia i zasilacz jest taki byle by był :)
    Teraz pytania dlaczego zastosowałeś dodatkowy stabilizator ?? ten w kicie całkowicie załatwia sprawe oraz poco ci gniazdo zasilania potrafiące przenieść kilka kW ;] mogleś zastosować standardowe radiowe;P
    motocross.team
    Poziom 11  
    fajne sprawa fakt obudowa nie jest za ciekawa... mogl bys udostepnic wsad do procka ??
    radek310
    Poziom 15  
    Czemu zasilacz jest zrobiony na pająka. Płytkę mogłeś zrobić mazakiem. I ta obudowa, mogłeś pokombinować i zrobić z drzewa lub z aluminium. Poskładanie kitu gdzie jest wszystko czarne na białym to raczej słabe DIY. A poza tym reszta jest spoko.
    hetm4n
    Poziom 20  
    Ogólnie to całkiem nieźle, zastanawia mnie tylko jedno:D dlaczego przykręciłeś mostek prostowniczy (pewnie 3A) do radiatora? to się nic nie grzeje;p jedynie co stabilizator. Mam ten układ w wzmacniaczu i mostek jest zrobiony na diodach 1A i nic sie nie grzeją. pozdrawiam! :D

Dodano po 2 [minuty]:

nie zauważyłem stabilizatora na radiatorze, no ale za wielki na taki stabilizator.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    CiemnyLHS
    Poziom 10  
    Trochę przekombinowane z tym zasilaniem. Kit AVT 2864 ma na pokładzie stabilizator 7805, wystarczyłby mostek z kondensatorem. Radiator jak pisali koledzy wcześniej trochę za duży (domyślam się, że mieścił się na wymiar stąd taka a nie inna wielkość). Normalnie 7805 wystarczy w tym kicie mały radiatorek (bo układ niestety się nieco grzeje).

Gratuluję inwencji i życzę dalszych pomysłów.
    U mnie zakup dwóch takich kitów w AVT (bo chciałem mieć stereo) rozwinął się do projektu wzmacniacza sterowanego DSP.

Pozdr.
    Łizi
    Poziom 12  
    Witam
    No no ładna konstrukcja co prawda brak jej nieco estetyki. Mam takie jedno pytanko do szanownego grona elektroników czy ma ktoś może wzór płytki do tego kitu AVT:?:
    Robert-filo
    Poziom 11  
    Witam.
    Analizatorek bardzo ładny. Sam nawet złożyłem sobie identyczny tylko w wersji stereo (2szt.). Wieczorem postaram się umieścić kilka fotek.
    Odnośnie wsadu do procka i wzoru płytek są one ogólnodostępne na stronie elportalu. Podaje bezpośredni link do pobrania. http://www.elportal.pl/ftp_05/200805avt2864.zip
    Skarabeusz87
    Poziom 15  
    Witam. Mam takie pytanie, jaki algorytm sluzy do wyodrebniania poszczegolnych czestotliwosci z widma sygnalu? Nie chodzi mi o konkretny przyklad np w C ale o sam algorytm.
    Pozdrawiam
    Zlata_n
    Poziom 14  
    Chciałem podziekowac za miłe komentarze oraz za slowa krytki tez, poniewaz na forum elektrody są one bezcenne. Cenie sobie ten portal ;)
    Jezeli chodzi o projekt, juz odpowiadam,

Nie ma tu zadnych przesluchów, poprostu diody są gęsto upakowane u jedna oswietla troche drugą, ale naprawde az tak bardzo tego nie widac w REALu, na filmie jest troche gorzej.
    Co do panelu przedniego, wystaje bo tak chciałem, wedlug mnie wygląda dobrze z daleka, nikt nie musi sie przyglądac z bliska, mocowanie rowniez jest przemyslane bo srubki na zewnątrz dają lekki efekt i prostrze jest także jego serwisowanie. Sprawa radiatora jest taka, że sie nie grzeje, ale po pierwsze radiator mialem z odzysku w domu tak jak stabilizator oraz mostek, wiec pomyslalem ze go wykorzystam. Częsci pasowaly idealnie w otwory radiatora, wiec tylko je przykrecilem, dlaczego nie plytka? nie potrafie jeszcze sam ich wytrawiac, stad narazie korzystam z KITów. Po drugie radiator pasowal idealnie do obudowy, wiec nie chcialem juz nic kombinowac ;). Dlaczego stabilizator? W opisie układu była wzmianka o zasilaniu układu od 9-16V, napiecie na wyjściu kondensatora 1000qF było 15,5V wiec nie chciałem ryzykować. Jezeli chodzi o potencjometr i sterowanie, nie bylo miejsca z przodu wiec umiesciłem je z boku, nie jest tak tragicznie, przełaczac mozna na wyczucie patrzac sie w wyswietlacz ;) Tam sa tylko 2 przełączniki ;) Kolejne komentarze dotyczyły gniazda zasilania, posiadłem takie ze starego zasilacza, wiec tez chciałem je wykorzystac, po 1 ładnie sie prezentuje i było na nie miejsce, po 2 wejscie ~220 powinno byc solidne, po 3 możliwosc odłączania wtyczki co jest chyba plusem ;)
    Nie posiadam takze mozliwosci i sprzetu do zrobienia obudowy z drzewa lub z aluminium, ale domyslam sie ze projekt wygladał by 200% lepiej. Diody reagują płynnie i dokładnie, nic nie skacze, zamieszczam drugi film w celu rozwiania wątpliwości.

Nie znam sie na tych algorytmach, wsad był już wraz z kupionym procesorem, natomiast znalazlem taki temat na elektrodzie, moze akurat cos Cie rozjasni....

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic599424.html
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Zlata_n
    Poziom 14  
    dj-MatyAS napisał:
    Zlata_n napisał:
    Dlaczego stabilizator? W opisie układu była wzmianka o zasilaniu układu od 9-16V, napiecie na wyjściu kondensatora 1000qF było 15,5V wiec nie chciałem ryzykować. l

W takim razie powinieneś wykorzystać stabilizator z KIT'a i zamieścić go na radiatorze zamiast tego który tam jest teraz. Uprości to nieco konstrukcję, i przy okazji "usprawiedliwi" zastosowanie radiatora ;)
    Pozdrawiam.

Ale w układzie jest stabilizator 7805 a ja potrzebowałem napiecia 9-16 V.
    Robert-filo
    Poziom 11  
    Problem polega na tym, że w układzie analizatora zastosowany jest wzmacniacz operacyjny tl071 który wytrzymuje napięcie +/- 18V. Jest on podłączony bezpośrednio pod zaciski zasilania wiec po zastosowaniu transformatora 12V + mostek + kondensator daje na wyjściu napięcie około 16V. Można przyjąć, że są 2V zapasu więc nie powinno być problemu. Jenak w moim przypadku (mam 2 takie analizatory) niestety bardzo często dochodziło do spalenia TL-a. Po zastosowaniu stabilizatora 12V problem znikł raz na zawsze dlatego tez poleciłem zastosowanie go Zlata_n-owi.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Kajdan
    Poziom 10  
    Siemanko, również mam tego "dziada", działa ale nie do końca... odcina wysokie częstotliwości... pomożecie??
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej
    3_at napisał:
    I niech mnie ktoś poprawie jeśli sie mylę ale typowe DSP ma inną architekturę niż popularna atmega. Co pawda taki uP może obrabiać sygnał ale do DSP typowego jeszcze mu daleko.

No to poprawiam. DSP = Digital Signal Processing = Cyfrowe Przetwarzanie Sygnałów.
    Polskie rozwinięcie mówi samo za siebie, czy mam dalej tłumaczyć?
    Mylisz procesor sygnałowy ze sposobem przetwarzania. Skrót DSP odnosi się do tego drugiego.
    devolt
    Poziom 21  
    Hej analizator fajna sprawa, ale szczerze to nie lubie analizatorów które wykorzystują Analize FFT bo chyba na tym opiera sie prezentowany układ.
    Wskaźnik działa troszke jakby za nerwowo.
    Dla porównania:
    Bardzo dawno temu wykonałem układ z Praktycznego Elektronika, oparty był na filtrach analogowych i poczciwym lm3915.

Oto filmik prezentujący jak to działa, sorki za jakość robione komórką.

Link

Wykonanie jest banalnie proste a efekt chyba lepszy..
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany
    jak zrobiłeś napisy na obudowie
    Zlata_n
    Poziom 14  
    Kajdan ==> masz tez ten KIT ? hmm ciezko powiedziec czemu odcina....moze diody zle przylutowane....

devolt ==> twój układ tez jest dobry, ale mnie to nie przeszkadza ze moze troszke moj jest "szybszy".

fiskusmat ==> opisy zrobione najłatwiej jak sie da, nadruk z drukarki na kartke samoprzylepną, która jest naklejona na panel.
    Kajdan
    Poziom 10  
    "niestety" wszystko jest dobrze przylutowane... a skąd doprowadzacie sygnał??
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany
    Zlata_n napisał:
    Kajdan ==> masz tez ten KIT ? hmm ciezko powiedziec czemu odcina....moze diody zle przylutowane....

devolt ==> twój układ tez jest dobry, ale mnie to nie przeszkadza ze moze troszke moj jest "szybszy".

fiskusmat ==> opisy zrobione najłatwiej jak sie da, nadruk z drukarki na kartke samoprzylepną, która jest naklejona na panel.

No tak, ale jak wydrukowac na biało?
    Zlata_n
    Poziom 14  
    Cytat:
    No tak, ale jak wydrukowac na biało?

Jest taka funkcja w PAINTcie ;) odwróc kolory ;) i po robocie ;)
    Taki prymitywny program a jak moze pomoc :D

Cytat:
    "niestety" wszystko jest dobrze przylutowane... a skąd doprowadzacie sygnał??

U mnie w projekcie sygnał jest doprowadzony z komputera z karty dzwiękowej, ale to nie ma nic do rzeczy, jesli odcina Ci wysokie czestotliwosci, to znaczy ze albo nie ma ich w kanale (z glosników bylby sam bas) albo siedzi jakis błąd w układzie...