Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica na UC3845

19 Lip 2009 22:07 9398 13
  • Poziom 20  
    Witam,

rozważam budowę przetwornicy na układzie UC3844. o parametrach:
    Vin 40-90V
    Vout 12V
    Iout 0.2A

Co powiecie na poniższy schemat? Na początek chciałem się dowiedzieć czy idea jest sensowna

Przetwornica na UC3845
  • Poziom 43  
    Ja bym kondensator C2 zmienił na jakiś większy.
    Vref podłączył bym do masy kondensatorem 10...100nF.
    No i jakiś rezystor bramkowy by się przydał. Z 10...33R.

Dodano po 4 [minuty]:

CMPEN trzeba by połączyć z VFB równolegle połączonym kondensatorem 100p i rezystorem 150k.

Dodano po 1 [minuty]:

Acha. Najważniejsze. Tak nie wysterujesz Q2! To nie zadziała.
  • Poziom 30  
    Witam
    Nie bardzo widzę ten stabilizator 20V. By MOS przewodził musi mieć między bramką jakieś Ugs. Przeciętnie ok. 4V czyli na źródle będzie utrzymywał 16V ( dasz inny to będzie inne Uwy ). Ale prawdopodobne powstanie ge. gdyż będzie się sam podcinał. Może go "uspokoją" duże C. Ale tu bym dał npn a nie MOS-a.
    Z MOS-em kluczem podobna sprawa. Trzeba przerobić sterowanie, np. przez optodriver z osobnym Uz. Przydałaby się też jakaś pętla między UC3845 a Uwy.
  • Poziom 42  
    Tu nie ma o czym dyskutować - popełniono tyle błędów, że od razu wywaliłem na Bocznicę.
  • Poziom 43  
    Akurat zasilacz na Q1 nie jest zły. Małe wahania napięcia zasilania nie będą przeszkadzały.
    A układ z Q1 się nie wzbudzi bo jest ujemne sprzeżenie zwrotne, choć jakieś C by się przydały. Na razie nie ma żadnych.

Żeby to (całość) w ogóle działało, to można by Q2 zamienić na MOSFETa z kanałem P. I dodać odwracacz fazy do sterowania tego MOSFETa. Wtedy + zasilania UC38** trzeba by podłączyć na stałe do +80V. A stabilizować szynę ujemną zasilającą UC38**. Np. podobnym zasilaczem z Q1, tyle że też z kanałem P. Tak żeby mieć jakieś zasilanie "ujemne" względem tych 80V.
    I skomplikuje się sprzężenie zwrotne. Może jakimś transoptorem by się to załatwiło.
    Ogólnie to można zrobić, ale jak widać kombinowania sporo i ja jak już bym miał coś takiego robić to raczej bym najpierw rozejrzał się za scalonymi przetwornicami, np. z serii LM25**. Są na 62V, na > 80V nie widziałem, ale może by sie jakieś znalazły jak by wiedzieć gdzie szukać.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Panowie - stale błądzicie. Układy serii UC384x są kontrolerami pracującymi w trybie prądowym. I bez sygnału Isen pracują z pełnym, możliwym wypełnieniem (w przypadku 3844/5 - 50%) do czasu osiągnięcia przez wyjście wzmacniacza błędu napięcia odcięcia. Oprócz odwrócenia fazy i przesunięcia poziomu konieczne byłoby jeszcze dobudowanie lustra prądowego do uzyskania poprawnego sygnału Isen. Podsumowując - ciężko byłoby znaleźć uzasadnienie dla tak przekroczonych granic absurdu.
  • Poziom 20  
    Ok, teraz już rozumiem w czym jest problem, potrzebuje prostej i taniej przetwornicy obniżającej napięcie i stąd ten twór.
    Dzięki za wyprowadzenie z błędu, czasem mi się tak ubzdura, że będzie działało i nie dostrzegam problemów uniemożliwiających poprawną pracę.

Może jakaś podpowiedz odnośnie doboru układu?

Dodano po 52 [minuty]:

prawdopodobnie już znalazłem układ który będzie mi najbardziej pasował - LM5008

Przetwornica na UC3845
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jeżeli masa ne musi być wspólna to można to zrobić na UC3845 robiąc wspólny plus. Tyle że inaczej niż wcześniej proponowałem. UC3845 miał by masę na poziomie 0V. Była by to taka odwrócona wersja przetwornicy obniżającej.

Ale LM5008 wygląda obiecująco. Jeszcze zależy jaka jest jego cena.

Poza tym to zobaczyłem że pobór prądu będzie znaczny. Sam stabilizator zrzera ze 20mA. Czyli 1,6W. A i UC coś pobierze.
    A chcąc pobrać 0,2A przy 12V pobierzesz 2,4W. Czyli sprawność będzie zaledwie z 50%. Choć i tak to dużo w porównaniu do jakiegoś stabilizatora liniowego.
  • Poziom 20  
    Masa niestety musi być wspólna, ale zostawmy już może ten nieszczęsny UC3844. Szukałem czegoś takiego jak LM5008 i znalazłem.
    Co do poboru prądu, to ja się nie dogrzebałem do takich danych. Z design tools producenta wyszło, że układ ok 100mW rozprasza. Nie wiem jaki stabilizator masz na myśli? (czyżbym znowu coś przeoczył? ;) )
    Cena jest na poziomie 2,5 euro (farnell) u polskich dostawców chyba niedostępny.
  • Poziom 43  
  • Poziom 20  
    w między czasie zaktualizowałem. Przesyłka kosztuje 5 euro, niewiele drożej niż z Polski więc myślę, że można się pokusić
  • Poziom 43  
    Może lepiej LTC3703 albo LTC3810?
    Sprawność już 80% przy prądzie 0.25A. Potem jeszcze więcej.
    Nie jest tanie (ze 20...30zł) ale to chyba i tak tanio w porównaniu do innych podobnych. Szkoda tylko że trzeba zewnętrzne tranzystory.

Ale skoro zaktualizowałeś i jest w miarę tanio to może zostań przy LM5008.
  • Poziom 15  
    Czy Szanowni Koledzy mają jakiś prosty pomysł na dodanie zewnętrznego mosfeta do tego LM5008? Potrzebuję zejść z ok 80V do 24v tak aby zasilić jakiś wiatraczek plus kilka układów (po drodze jeszcze przez LM7812 i LM7805) szacuje łącznie ok 1,5A (na razie nie mam specyfikacji tego wiatraczka więc trochę strzelam