Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia w sterowanie 0 - 10V

dardzik 30 Lip 2009 09:30 2256 12
  • #1 30 Lip 2009 09:30
    dardzik
    Poziom 9  

Steruję zaworem poprzez sterownik PLC wykorzystując napięcia 0V - 10V. Niestety nie mogę sterować w pełnym zakresie. Jeżeli ustawie w sterowniku, że na wyjściu ma być 0V to i tak na mierniku mam około 3V. Przewody sterujące położone są wraz z przewodami od silników (falownika). Nie można tego zmienić. Wszystkie przewody są ekranowane i uziemione. W jaki sposób można pozbyć się tego zakłócenia?

0 12
  • Megger
  • #2 30 Lip 2009 09:32
    mr.Sławek
    Poziom 32  

A na wyjsciu sterownika ile jest? To jest skladowa stala czy zmienna?

0
  • Megger
  • #3 30 Lip 2009 09:34
    dardzik
    Poziom 9  

Sterownik wymusza 0V, a w rzeczywistości jest około 3V (napięcie stałe). Jak wyłączę falowniki to napięcie jest wtedy prawidłowo 0V.

0
  • #4 30 Lip 2009 09:50
    Stary1952
    Poziom 33  

dardzik napisał:
    Steruję zaworem poprzez sterownik PLC wykorzystując napięcia 0V - 10V. Niestety nie mogę sterować w pełnym zakresie. Jeżeli ustawie w sterowniku, że na wyjściu ma być 0V to i tak na mierniku mam około 3V.

Witam .
    W jaki sposób jest zasilany sam sterownik , może tu należy szukać przyczyny zakłóceń ?. :|
    Pozdrawiam .

0
  • #5 30 Lip 2009 10:02
    Darrieus
    Poziom 38  

Może brak uziemienia falownika, tylko wierzyć mi się nie chce że ktoś nie podłączył.

0
  • #7 30 Lip 2009 16:48
    dardzik
    Poziom 9  

Uziemienie jest prawidłowo podłączone.
    Przewody silnikowe są ekranowane.
    Nie wiem jak wygląda podłączeniu typu świński ogon. Jeżeli się dobrze domyślam to nie jest tego typu podłączenie.

0
  • #9 31 Lip 2009 19:55
    *paweł*

Specjalista Automatyk

A czy minusy między falownikiem a PLC są dobrze spięte? i czy na wejściu falownika po odpięciu przewodu nie ma tych 3V?

0
  • #10 11 Sie 2009 09:50
    roks
    Specjalista Automatyk

Witam
    Miałem identyczny przypadek , tyle że przekłamywało o 1 V .
    Ekran przewodu sterującego ( 0-10 V ) podłącz tylko z jednej strony - od sterownika , prawdopodobnie indukuje się napięcie na ekranie .

Spróbuj odłączyć przewody silnika i załączyć falownik .

Jak daleko jest umieszczony falownik od sterownika i jaki to falownik .?

W moim przypadku pomogło dopiero wyprowadzenie falownika poza rozdzielnicę .

pozdrowienia

PS generalnie najlepiej przejść na 0/4 - 20 mA

0
  • #11 11 Sie 2009 12:08
    jotko
    Poziom 20  

Cytat:
    PS generalnie najlepiej przejść na 0/4 - 20 mA

Dokładnie to chciałem zasugerować .
    Niektóre karty PLC analog output są uniwersalne ( można przełączać poszczególne kanały 0-10V na 0/4-20mA i na odwrót) czyli wystarczyłby jeden przetwornik analogowy tuż przy odbiorniku.

PS Rzuć okiem na ten temat z elektrody Link. Poruszali całkiem podobny problem .

0
  • #12 12 Sie 2009 02:21
    falowniki.com
    Spec od Falowników

Witam,
    układanie kabli silnikowych i sygnałowych razem... jest błędem w sztuce...
    nawet zastosowanie kabli dedykowanych do przemienników (np. Topflex) nie zapobiega indukowaniu się pasożytniczego napięcia w kablach sygnałowych...
    oczywiście pozostaje jeszcze sprawa filtra RFI

należy zmienić prowadzenie przewodu sygnałowego i powinno wszystko ustąpić...

pozdrawiam

0
  • #13 02 Lis 2013 11:38
    przemeksternal
    Poziom 11  

Witam, mam podobny problem w falowniku SV008IC5. wszystko działało ok, nastawa prędkości odbywa się poprzez potencjometr 10K, parametry ustawione ok. napięcie 0-10V i częstotliwość odpowiadająca temu napięciu 0-60Hz. Zaznaczam ze wszystko pracowało ok przez 6 lat, i kilka razy stracil czestotliwosc i teraz maksymalnie 8,67HZ. Napiecie zmierzone na zaciskach to okolo 11V. Potencjometr wymieniony, nie mogę zmienić sposobu zadawanie predkosci np na potencjometr wewnetrzny na falowniku bo żadnego parametru nie można zatwierdzić Nie można zresetować falownika, poprzez komendę H93 bo H95 jest na "L", . Istnieje możliwość resetu poprzez np zworkę?? Spotkał sie ktos z taka sytuacją??

0