Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie mi polecicie oświetlenie na parking

majka__m 24 Sie 2009 12:57 9150 26
  • #1 24 Sie 2009 12:57
    majka__m
    Poziom 2  

Chcę oświetlic fragment parkingu o wymiarach 50x40m, dwoma trzema lampami które beda zapalone przez cała noc do rano czyli ok 10h. W sklepie doradzono mi zeby kupic w tym celu metalohalogen np 70W lub 150W które to świecą ok 5-6 razy mocniej niż moc znamionowa, znajomy poleca mi lampy sodowe o mocy rowniz ok 150W. Prosze o rade co wybrac czy metalohalogen czy lampe sodową, czy moc metalohalogenu rzeczywiście można pomnożyc ok 5 razy od wartości znamionowej. Może zastosować inny rodzaj swiatła? Chodzi mi głównie o oświetlenie tego fragmentu i co równie ważne ASPEKT EKONOMICZNY w opłatach za rachunki energi.[/b]

0 26
  • #2 24 Sie 2009 13:40
    neono
    Poziom 17  

Najbardziej ekonomiczne będzie oświetlenie LED. Metalhalogeny są w hipermarketach jako oświetlenie niektórych stoisk więc możesz podejrzeć jaką mają moc i jak mocno świecą.

0
  • #3 24 Sie 2009 13:53
    grzeko1
    Poziom 21  

Witam.
    Lampy metalohalogenowe oświetlają często objekty
    typu kościoły z zewnątrz, więc wcale tak żle nie działają.
    Niestety jednorazowy wydatek jest większy niż np. lamp sodowych.
    Jedne i drugie stosuje się do oświetlenia zewnętrznego.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 24 Sie 2009 14:03
    majka__m
    Poziom 2  

.... a jak wygląda sprawa natęzenia swiatła w metalohalogenach, czy rzeczywiście moc nominalną 70W lub 150W może przemnożyć przez wielokrotność? Chodzi o to czy metalohalogen o mocy np 150W świeci mocniej niż lampa sodowa o tej samej mocy?

0
  • #5 24 Sie 2009 14:07
    grzeko1
    Poziom 21  

Witam.
    Czy swieci mocniej trudno mi powiedzieć natomiast
    do metalohalogenów są źródła światła o różnych barwaś świecenia
    co może powodować wrażenie większej jasności.

0
  • #6 25 Sie 2009 08:01
    Awdeg
    Poziom 26  

Efektywność metalohalogenów jest porównywalna do sodowych ,ale sodowe jak wiemy świecą na żółto,natomiast metalohalogeny podobnie jak świetlówki na biało ,ciepło biało,zimno biało.Idealnie oddają barwy ,są stosowane do fotografi.Wcale nie muszą być drogie zajrzyj na ALLEGRO,ja osobiscie na giełdzie kupiłem po 5zł ,ale wiadomo takich cen w sklepach nie ma.

0
  • #7 25 Sie 2009 08:26
    plewkowy
    Poziom 11  

Witam
    Mam doświadczenie w oświetleniu kortów tenisowych. Jest prawdą, że metahalogen daje razy 5 / robilem pomiar /. Na obszar 50 na 40 m proponuję 4szt. 400W asymetryczne po rogach. wydatek jednorazowy lecz przez 6 lat niezawodne.
    150W za małe.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 25 Sie 2009 09:54
    kortyleski
    Poziom 41  

Zależy jak ten parking ma być oświetlony... Jeśli tylko tak by było coś widać to spokojnie wystarczą cztery (ew 6) metalohalogeny po 75W, jeden daje podobną ilość światła jak 500W halogen. Panele LED są jeszcze bardzo drogie więc aspekt ekonomiczny wyklucza je.

Natomiast jak dasz 4X400W jak radzi kolega plewkowy to na parkingu będzie już bardzo jasno.

Pytanie jeszcze co to za parking, na obiektach publicznych obowiazują normy dot jasności światła

0
  • #9 02 Wrz 2009 16:17
    keszan
    Poziom 20  

Witam!
    Kol.majka_m
    Polecam lampy metalohalogenowe.
    U mnie w firmie, są dwa parkingi.
    Stary oświetlony lampami sodowymi 250W,
    nowy lampami metalohalognowymi.
    Nie ma porównania ,lamp sodowych jest zamontowanych, 15 szt.
    metalohalogenowych 400W szt.4.
    Pozdrawiam:D

0
  • #10 22 Mar 2012 10:20
    peter182
    Poziom 8  

Witam, nawiązując do tematu, też mam pytanie odnośnie oświetlenia parkingu, mianowicie potrzebuję oświetlić parking o wymiarach 80x60m, od krótszej strony parkingu stoi budynek o długości 30 metrów (na nim można też zawiesić lampy).
    Myślałem o metalohalogenach, ale nie wiem, jakiej mocy, a co do ilości to między 4 a 6 szt.; parking dla klientów klubu rozrywkowego, myślałem też o kamerach na parkingu.

0
  • #11 22 Mar 2012 11:21
    serwisor
    Poziom 29  

Cześć.

Jeśli myślisz o monitorowaniu tego parkingu i tylko 4-6 lamp, to mimo wszystko sensownym wyjściem były by minimum 250W a nawet zastanowiłbym się nad 400W.
    To względem dobrego obrazu na kamerach, oczywiście jeszcze zależy jakie kamery zastosujesz.

Co do oświetlenia tego parkingu, myślę że 6 lamp metahalogenkowych po 150W powinno wystarczyć do "użytkowania".

Na budynku 2 lampy, najlepiej na wysięgniku, żeby jak najdalej od budynku padał główny strumień światła, następne 2 w połowie parkingu z jednej i drugiej strony, no i ostatnie na końcu też podwójnie ...

P.S. Zdania zaczynam z Wielkiej litery, no i mogłeś własny temat założyć.

0
  • #12 22 Mar 2012 16:06
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 22 Mar 2012 20:30
    peter182
    Poziom 8  

Jeszcze mam pytanie jakim przewodem mam to wszystko zasilić ??

0
  • #14 22 Mar 2012 20:57
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

lordpakernik napisał:
    A Ci co polecają LED to nie wiedzą co piszą.
    Może kolega jakieś argumenty sensowne przeciwko owej teorii wystosuje?

0
  • #15 22 Mar 2012 21:34
    serwisor
    Poziom 29  

peter182 napisał:
    Jeszcze mam pytanie jakim przewodem mam to wszystko zasilić ??

Kolego, odpowiednim do tego co będziesz montował, bo narazie nie wiemy co i gdzie, ani jak chcesz zamontować.

P.S. Skoro nie wiesz tego, to może daj sobie spokój, bo coś czuję, że następnym pytaniem będzie "Jak to podłączyć", więc lepiej weź kogoś, czyli elektryka, kto ci w tym pomoże.

0
  • #16 22 Mar 2012 22:51
    peter182
    Poziom 8  

Przewód będzie w ziemi, powierzchnia parkingu 80x60, 4 lampy po rogach, dwie po środku najdłuższego boku, trzeba zapewne puścić dwie nitki kabla, po jednej i drugiej stronie parkingu, powiedzmy 2x80 + 60 = 240 + 40 metrów do głównej skrzynki rozdzielczej. To będzie około 240 metrów przewodu wkopanego w ziemię dla 6 lamp po maks 400W. Jakby ktoś mądry podał mi przekrój. Więcej nie będę się już pytał, bo za duży ostrzał tutaj.

Z góry dziękuję.

0
  • #17 23 Mar 2012 09:16
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 23 Mar 2012 12:28
    peter182
    Poziom 8  

Hmm elektrykiem nie jestem ale napięcie zasilające to 230V, łączna moc maks to 3 KW.

0
  • #19 14 Wrz 2018 20:53
    ptr92
    Poziom 17  

Odświeżę temat. Chcę oświetlić parking warsztatu samochodowego. Parking ma powierzchnię ok 700m^2 i jest w kształcie litery L, więc wolałbym wykorzystać ściany do zamocowania reflektorów, zamiast stawiać słupy, na których zamontowałbym lampy. Od ścian budynku do granic parkingu jest od 15-20m. Polecicie coś?

0
  • #21 14 Wrz 2018 21:17
    ptr92
    Poziom 17  

myśli że w moim przypadku NEOS LED 1 powinny wystarczy, czy jednak warto zainwestować w NEOS LED 2? Wysokość zamontowania jakieś 5-6m

0
  • #22 14 Wrz 2018 21:20
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Ja bym wpierw policzył (symulacją komputerowa), a dopiero potem decydował.
    Podaj wymiary obiektu i placu, wraz z punktami charakterystycznymi.
    Długości, szerokości, istniejące przeszkody (drzewa, inne budynki, itd.)
    Najlepiej narysowane na kartce.

0
  • #23 14 Wrz 2018 22:00
    ptr92
    Poziom 17  

Zakresowane długopisem to budynki. Zakresowane ołówkiem to parking. Wymiary podałem w cm.

0
  • #24 14 Wrz 2018 23:54
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Generalnie,

To możliwe jest wykonanie oświetlenia z budynku.
    Przykładowo:

Ale ja bym nie zalecał tej lub podobnej wersji.
    Dlaczego? Dlatego, że ciężko jest spełnić warunek maksymalnego dopuszczalnego olśnienia bezpośredniego od opraw.
    Norma zaleca wartości poniżej 50. W takim wypadku, przy użyciu naświetlaczy czy to symetrycznych, czy asymetrycznych wyniki wychodzą ponad 57. Chodzi o to aby oprawy nie oślepiały w nocy. A to dlatego, że będą bardzo nisko (6m) i będą musiały być bardzo odchylone.

Sugerowałbym raczej wykonanie oświetlenia z wykorzystaniem słupów oświetleniowych w około placu.

0
  • #25 15 Wrz 2018 00:14
    kkknc
    Poziom 42  

Nic ekonomiczniej ci nie wyjdzie jak lampy sodowe na słupach. Można na budynku zrobić tyle że wtedy musisz dać więcej i mniejszej mocy. I raczej dalej będzie spory spadek natężenia światła.

0
  • #26 15 Wrz 2018 07:52
    ptr92
    Poziom 17  

kozi966 napisał:
    Generalnie,

To możliwe jest wykonanie oświetlenia z budynku.
    Przykładowo:

Ale ja bym nie zalecał tej lub podobnej wersji.
    Dlaczego? Dlatego, że ciężko jest spełnić warunek maksymalnego dopuszczalnego olśnienia bezpośredniego od opraw.
    Norma zaleca wartości poniżej 50. W takim wypadku, przy użyciu naświetlaczy czy to symetrycznych, czy asymetrycznych wyniki wychodzą ponad 57. Chodzi o to aby oprawy nie oślepiały w nocy. A to dlatego, że będą bardzo nisko (6m) i będą musiały być bardzo odchylone.

Sugerowałbym raczej wykonanie oświetlenia z wykorzystaniem słupów oświetleniowych w około placu.

Super, dzięki za rady. Spróbuje to jakoś zaplanować z wykorzystaniem chociaż jednego słupa na rogu ogrodzenie.
    Co to za program? Żeby głowy nie zawracać, sam pobawię się.
    Jakie reflektory zastosowałeś w tej symulacji.
    Dzięki za rady i przekazaną wiedzę

1