Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PL504 Wzmacniacz PP prąd siatki II

31 Gru 2009 19:59 4306 11
 • Poziom 20  
  Witam już prawie stałem się posiadaczem wzmacniacza na pl504, Będzie to wersja stereo. Chwilowo testy robię na trafie sieciowym TS15/20. Z tego co widzę to dostępne schematy na elektrodzie w większości mają rozwiązane zasilanie II siatek przez opornik podpięty pod zasilanie główne, u mnie 330V. Są to oporniki o małych wartościach jednak u mnie napięcie około 200V na II siatkach uzyskałem przy oporniku około 33K nie jak u innych jakieś 500-1000 Omów. Gdzie tkwi błąd ?? Prąd siatek u mnie wynosi jakieś 3mA, mało..... Jednak niby wszystko działa prawidłowo.

  PL504 Wzmacniacz PP prąd siatki II
  Co jest nie tak ?? Przy próbie zmniejszania wartości opornika znacznie wzrasta napięcie powyżej 250V. Jaki powinien być prąd spoczynkowy w tym układzie ?? W tej chwili jest około 35mA. Na I siatce mam około -35V a na II około 198V.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  KrzysztofS napisał:
  Jaki powinien być prąd spoczynkowy w tym układzie ?? W tej chwili jest około 35mA. Na I siatce mam około -35V a na II około 198V.


  35mA na jedną lampę czy na dwie?
  Przy 300V ustawiłbym więcej, rzędu 50 do 55mA na każdą z anod (pewnie sie musisz wystarać o lepszy transformator sieciowy).
  Przy okazji spytam czy masz na żarzeniu nominalne 27V? Lampy są w miarę nowe?
 • Poziom 20  
  Tak lampy są nowe. Lepsze trafo a po co ?? Mam kłopot z tym że po zastosowaniu np opornika 3K mam na siatkach 300V .......... A tyle nie powinno być. Nie wiem dlaczego :-| 35mA na lampę. Mam ich cztery (wersja stereo). Co ciekawe że wzrostem wysterowania napięcie na II siatkach dopiero przysiada.... Może je stabilizować ?? Ale to raczej nie tędy droga. Tak jest sztywne 27V~
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Prąd siatek drugich rośnie z wysterowaniem*, dlatego nie uda się zapewnić nominalnych napięć przy pomocy redukcji tego napięcia opornikiem. Do redukcji możesz wykorzystać stabilizator jarzeniowy, albo niestety oddzielny zasilacz lub stabilizator.

  *W chwili gdy prąd anodowy osiąga maksimum, napięcie na anodzie osiąga minimum, kilkakrotnie mniejsze niż Us2 i wtedy prąd tej siatki osiąga wartość maksymalną.
 • Poziom 20  
  :-) To teraz wszystko jasne ......... Czyli stabilizować. Dzięki wielkie.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  KrzysztofS napisał:
  Lepsze trafo a po co ??


  Bo z 15-to watowego transformatora nie pobierzesz zasilania do choćby jednego kanału - 70mA*300V=21W - w spoczynku, o wysterowaniu nie wspominając.

  Dodano po 13 [minuty]:

  KrzysztofS napisał:
  :-) To teraz wszystko jasne ......... Czyli ztabilizować. Dzięki wielkie.


  Niekoniecznie...
 • Poziom 20  
  "Bo z 15-to watowego transformatora" EEE mam toroida 500W przewiniętego, nie rozumiem dlaczego mówisz o tum trafie ......... A że może ten TS o którym wspomniałem, to przecie zamiast głośnikowego. On ma tylko 9V.
  Raczej koniecznie stabilizować w tym układzie. Przy niskim wysterowaniu przy oporze 33K mam około 200V jednak gdy podkręcę to spada do 100V. Gdy dam mniejszy opór to przy małym wysterowaniu mam prawie 300V i lampy nie działają prawidłowo. Łatwo przechodzą w stan(nasycenia) i zaczyna płynąć wielki prąd. Wyjście stabilizacja lub zasilanie z innego zasilacza, zrobienie odczepu z trafa...... Jednak w tym układzie nie ma opcji :-|

  PL504 Wzmacniacz PP prąd siatki II PL504 Wzmacniacz PP prąd siatki II

  Prawie gotowy zasilacz ...... Zamontowane PLki plus testowy mega pająk :-) .
 • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
  Przy PL504 siatki drugie powinny być zasilane z oddzielnego uzwojenia. Na anodach powinno być 300V a na G2 połowa tego.
 • Poziom 20  
  No tak teraz wiem, jednak w tym układzie co mam ratuje mnie jedynie jakaś stabilizacja .... :-| Coś wymyślę. zostawiam to na potem, gdy już ukończę całość. W razie kłopotów z mocą traconą (może być spora) dowinę jakieś 150V~ uzwojenie i będzie pięknie :-)
 • Admin Grupy Retro
  Dioda Zenera na 150V + IRF840 + rezystorek + radiator + kilka kondensatorków.
  To zapewni wystarczającą stabilizację.
 • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
  KrzysztofS napisał:
  No tak teraz wiem, jednak w tym układzie co mam ratuje mnie jedynie jakaś stabilizacja .... :-| Coś wymyślę. zostawiam to na potem, gdy już ukończę całość. W razie kłopotów z mocą traconą (może być spora) dowinę jakieś 150V~ uzwojenie i będzie pięknie :-)


  i po wyprostowaniu będziesz miał ze 200V... uzwojenie powinno mieć co najwyżej 120VAC. A tak przy okazji... zacząłeś budować wzmacniacz kompletnie nic nie wiedząc o zastosowanej lampie?
 • Poziom 20  
  No właśnie o takim napięciu myślałem maks tej lampy to 250V ......

  Dokładnie 211V mniej więcej tyle mam teraz i działa ładnie.......

  "A tak przy okazji... zacząłeś budować wzmacniacz kompletnie nic nie wiedząc o zastosowanej lampie?" Po prostu nie spodziewałem się takich zmian przy wysterowaniu. Zmyliły mnie a raczej jeden temat z tego forum gdzie człowiek twierdził że, zresztą ten stary temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic418906.html
  "Siatki S2 pentod PL504 podpiąłem przez 500Ω do +300V" Nie wiem jakim cudem, zresztą wydzieliła by mu się na min jakieś 11W .... i w trakcie ciszy było by 300V na II siatce.
  "Wszystkie 4 siatki S2 podpiąłem do 300V przez jeden opornik 500Ω- czyli w tej gałęzi płynie jakieś 100-150mA wiec na S2 jest 225V"