Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stara instalacja a wylącznik różnico-prądowy

pavulon 12 Wrz 2004 22:03 17827 41
  • #1 12 Wrz 2004 22:03
    pavulon
    Poziom 21  

Witam, mam nadzieję, że uzyskam odpowiedzi na ten temat.
    Chodzi mi o to ża mam w mieszkaniu starą dwu żyłową instalację i chcialbym gniazda w kuchni i łazience zabezpieczyc wyłącznikiemróznico-prądowym.
    Myslę zeby ten wylącznik zamontowac normalnie na L i N a PE dorobic do gniazd i wpiąc go za wyłącznik?
    Czy to będzie bezpieczne?

0 29
  • Megger
  • #2 12 Wrz 2004 22:32
    tprzemko
    Poziom 22  

Witam
    Jest to do zrobienia. Z układu TN-C przed różnicówką robisz zero robocze i zero ochronne i za różnicówką masz TN-C-S. Punkt rozdziału zera powinieneś uziemić i chyba jeszcze połączenia wyrównawcze do zrobienia.
    Nie jestem za bardzo w temacie bo nie długo kończą mi się uprawnienia.
    Pozdrawiam
    Podwójny post. Drugi usuwam.[h]

0
  • Megger
  • #3 12 Wrz 2004 22:48
    ekaand
    Poziom 22  

Zasadnicza sprawa,to czy jesteś w stanie zrobić uziemienie.(Jakie to mieszkanie-w bloku?).

0
  • #4 12 Wrz 2004 23:24
    pavulon
    Poziom 21  

Tak mieszkanie w bloku, parter, na klatce schodowej w WLZ jest PE, ale do mieszkania nie wchodzi juz, gdyby wchodzil byloby po sprawie. Uziomu raczej nie wykonam.

0
  • #6 13 Wrz 2004 07:21
    tprzemko
    Poziom 22  

Witam
    A rury wodociągowe nie przypuszczam aby były z pcv. Postaram się dowiedzieć i jeszcze dzisiaj zmienić posta czy można to zrobić na wodzie. Uziemienie powinno być aby w przypadku braku zera była ochrona. Układ zaprezentowany wyżej będzie spełniał swoje zadanie do momentu kiedy zero będzie w całości, a jak wiemy z doswiadczenia przeważnie ono potrafi zgniąć. Pozdrowienia

0
  • #7 13 Wrz 2004 08:48
    ekaand
    Poziom 22  

Nie radziłbym Ci się podłączać z uziemieniem do rur.
    Poza tym uważam,że większe jest prawdopodobieństwo "zniknięcia uziemienia z rur,niż zera.

0
  • #8 13 Wrz 2004 09:42
    lechm56
    Moderator

ekaand napisał:
    W takim razie musisz to zrobić w ten sposób:

Mam pytanie.Czy podłączenie PE na listwie w mieszkaniu ,które jest na schemacie przed licznikiem można podłączyć przed wyłącznikiem różnicowym? ( mniej roboty)

0
  • #9 13 Wrz 2004 09:59
    Mathevp
    Poziom 19  

nie wiem czy czy masz zamiar wymieniać przewody doprowadzające do gniaz czy tylko chcesz pociągnąć dodatkowo przewód PE, ponieważ to nie wynika z postu, ale osobiście odradzam ciągnięcie dodatkowego przedu PE tylko wymianę przewodów w mieszkaniu.
    miejsce przejścia na instalację TN-S musi być uziemione. Jest to duży problem szczególnie w bloku. Niekiedy zdarza się, że w WLZ-ach jest uziemienie tylko trzeba poszukać. Idzie w środku bednarka.
    Jak zaczniesz kombinować w ciągnięciu dodatkowych przewodów z WLZ do mieszkania to na bank masz kontrolę z ZE, będą myśleli że ciągniesz na lewo prąd. Proponuję zadzwonić do ZE odpowiedniego do twojego miejsca zamieszkania i dowiedziec się jak oni się na taką przeróbkę zapatrują. Osobiście jestem przeciwnikiem takich rozwiązań mieszanych i proponuję wymienić wszystko kompleksowo. Mniej problemów na przyszłość, niestety inwestycja większa.
    Pozdrówka
    M

0
  • #10 13 Wrz 2004 12:15
    ekaand
    Poziom 22  

Jeśli masz na myśli podłączenie PE za licznikiem,to nie można.

0
  • #11 13 Wrz 2004 13:14
    pavulon
    Poziom 21  

Nimoge wykonać połączeń tak jak jest przedstawione na rysunku wyżej dlatego, że musialbym prowadzić PE z pod tablicy do mieszkania co wiąże sie ze zdejmowaniem licznika i tablicyoraz ingerencją pod tablicą na klatce (sam tego niemoge robić). W takim przypadku już będę całą instalację wymieniał.
    Problem w tym, że niemam wystarczjących kosztów i chciałbym chociaż kuchnię i łazienkę zabezpiczyć.

0
  • #12 13 Wrz 2004 13:18
    pavulon
    Poziom 21  

i jeszcz jedno, mam zamiar wymienić przewody w kuchni i łazience

0
  • #13 13 Wrz 2004 14:18
    HenryK3
    Poziom 26  

Witam
    W zasadzie nie powinno się udzielać porad na takie pytania, ponieważ pisząc można pominąć coś bardzo oczywistego, a to może stanowić poważne zagrożenie zdrowia i życia autora tematu i domowników.
    Instalację powinien wykonać elektromonter z aktualnymi uprawnieniami SEP.

Mogę opisać jak jest u mnie:

Połączenie mam jak na schemacie, który załączył ekaand z tą różnicą, że przewód PE zaczyna się w rozdzielnicy w mieszkaniu (za licznikiem i WLZ).
    Ten punkt jest też "wzmocniony" przewodem 4 mm2 od połączenia wyrównawczego (w pionie połączyłem wszystkie metalowe rury).
    Instalację zabezpieczają 4 wyłączniki nadmiarowe:
    C-16 gniazda łazienka i kuchnia
    B-16 pozostałe gniazda bez przewodu ochronnego
    B-10 oświetlenie
    B-6 do oświetlenia przedpokoju zasilany jest z przed wyłącznika różnicowo-prądowego (L i PEN) aby w ciemności nie szukać rozdzielnicy.
    Od rozdzielnicy odchodzą przewody: 3x 2,5 mm2 do gniazd z bolcem, 2x 1,5 mm2 do gniazd w pokojach (połączenie pierścieniowe) oraz 3x 1,5 mm2 do oświetlenia.

Po przeprowadzeniu pomiarów miernikiem impedancji pętli zwarcia MPZ-1 wskazania wynoszą 0,5 - 0,7 Om czyli są zadowalające.

Pozdrawiam
    HenryK3

p.s.
    :arrow: ekaand
    Przewody ochronno-neutralne przed różnicówką powinny mieć oznaczenie PEN

0
  • #14 13 Wrz 2004 15:50
    pavulon
    Poziom 21  

HenryK3 - masz całkowitą rację, tylko ludzie z SEP'oskimi uprawnieniami powinni to robic, dlatego zrobię to za jakieś 10 miesiecy tylko juz byłem ciekaw jak moge to rozwiącać bo niezanosi sie na zmiane instalacji u mnie wmieszkaniu w najbliższym roku.

0
  • #15 13 Wrz 2004 18:58
    lechm56
    Moderator

ekaand napisał:

henryK3 pisze: Połączenie mam jak na schemacie, który załączył ekaand z tą różnicą, że przewód PE zaczyna się w rozdzielnicy w mieszkaniu (za licznikiem i WLZ).
    Nic z tego nie rozumiem :wink:

0
  • #16 13 Wrz 2004 19:26
    pavulon
    Poziom 21  

Chyba za WLZ i licznikiem przed W\wyłącznikiem różnicowo-prądowym

0
  • #17 13 Wrz 2004 19:33
    pavulon
    Poziom 21  

ekaand napisał:

Można, załóżmy że stoi sobie domek jedno rodzinny, licznik energii ma na zewnątrz, od licznika do mieszkania - dokladnie garażu idzie instalacja 3-fazowa, 4-przewodowa, dopiero w garażu jest wykonany uziom i tam jest wykonane łączenie N z PE. Budyneczek powstal w tym roku (znaczy instalacja) wiec raczej zgadza sie z obowiązującymi normami.

0
  • #18 13 Wrz 2004 21:39
    tprzemko
    Poziom 22  

Jasne że tak. Ważne jest aby punkt przejścia z TN-C na TN-C-S był uziemiony.
    Podwójny post. Drugi usuwam. [h]

0
  • #19 13 Wrz 2004 22:14
    ekaand
    Poziom 22  

Ale nie jest to domek wolnostojący i przecież nie można pdciągnąć tam uziomu.

0
  • #20 14 Wrz 2004 07:28
    tprzemko
    Poziom 22  

Witam
    Post kolegi HenryK3 ukazuje jak się to robi w praktyce. Jnstalatorzy jeżeli wyjdzie im z pomiarów uziemienie podpinają się do rur. Zresztą pewno w piwnicy rury są w którymś miejscu pospinane z uziomem.

PS. A tak odbiegając od tematu może ktoś podpowie mi dlaczego z domciu wysyłam dwa posty zamiast jednego (win98, ie po akutalizacjach).

0
  • #21 14 Wrz 2004 08:01
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie klikaj myszą dwa razy.

0
  • #22 14 Wrz 2004 09:04
    HenryK3
    Poziom 26  

lechm56 napisał:
    ekaand napisał:

henryK3 pisze: Połączenie mam jak na schemacie, który załączył ekaand z tą różnicą, że przewód PE zaczyna się w rozdzielnicy w mieszkaniu (za licznikiem i WLZ).
    Nic z tego nie rozumiem :wink:

Nie napisałem, że to jest zgodnie z przepisami.

Wyszedłem z założenia, że teraz gdyby nastąpiła przerwa przewodu PEN (przed rozdzielnicą w mieszkaniu) nadal będzie zachowana skuteczność ochrony przeciwporażeniowej i gwarantuję, że gdyby ktoś jednocześnie dotknął przewodu czynnego i np. rury wodociągowej to na 100% nastąpi wyzwolenie różnicówki.

W poprzednim układzie (zerowanie bez wył. różnicowo-prądowego) brak ciągłości PEN spowoduje pojawienie sią napięcia na bolcach ochronnych i na obudowach podłączonych urządzeń.

I tak może się zdarzyć w większości naszych mieszkań ......

0
  • #23 16 Wrz 2004 16:55
    pavulon
    Poziom 21  

Czy moge podłączyć punk łączenia PE z N do miedzianych rur od CO lub stalowych wodnych celem uziemiania.
    Jak wyżej pisałem chce zabezpieczyć kuchnie i łazienką wyłącznikiem różnicoprądowym (wymienię także przewody)
    Mieszkam na parterze, multimetr wykazuje pomiędy rurami a PE w WLZ ok. 0,1 Ohma.
    Czy będzie to zgodne z przepisami ?
    Czy bedzie to stanowiło zagrożenia życia i dlaczeg?
    Pozdrowienia

0
  • #24 16 Wrz 2004 17:46
    lechm56
    Moderator

!.Możesz podłączyć.
    2.Daj zabezpieczenie różnicowo prądowe.
    3.Pomiar wykonać miernikiem(np:MZK) do pomiaru uziemienia (dobór wartości zabezpieczenia)
    3.Zgodne z przepisami.
    4.Nie zagraża życiu.

0
  • #25 20 Lis 2005 20:10
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Sory że odkopałem stary temat :) ale dręczy mnie jedna myśl. Mianowiczie na elce raz piszą że nie można ciągnąć przedodu PE z rur wodociągowych a tu piszecie że można.
    To jak to jest można czy nie? i czy jest to zgodne z prawem?

Do HenryK3
    Czy możesz mi na meila przesłać jakiś schemacik jak to połączenie zrobiłeś? (jak opisałeś w swoim pierwszym poście)

Pozdrawiam

0
  • #26 20 Lis 2005 23:31
    ekaand
    Poziom 22  

Można,ale ....i tu przeczytaj sobie to:

Cytat:
    PN-IEC 60364-1:2000
    542.2.5. Systemy metalowych rur wodociągowych mogą być wykorzystywane jako uziomy, pod warunkiem że uzyskano na to zgodę jednostki eksploatującej te wodociągi, a także zapewnione jest zapewnione jest uzgadnianie z użytkownikiem instalacji elektrycznej każdej planowanej zmiany w systemie rur wodociągowych.
    542.2.7. Ołowiane powłoki i inne metalowe osłony kabli nie narażone na uszkodzenia wskutek nadmiernej korozji, mogą być wykorzystane jako uziomy, pod warunkiem że uzyskano na to zgodę jednostki eksploatującej te kable, a tak-że zapewnione jest zawiadamianie użytkownika instalacji elektrycznej o każdej planowanej zmianie kabli, która mogłaby wpływać na ich przydatność jako uziomu.
    543.2.4. Części przewodzące obce mogą być wykorzystane jako przewód ochronny jeżeli spełniają wszystkie cztery następujące wymagania:
    a) ich ciągłość elektryczna powinna być zapewniona przez konstrukcję albo przez odpowiednie połączenia, w sposób zabezpieczający przed uszkodzeniem mechanicznym, chemicznym lub elektrochemicznym;
    b) ich konduktancja powinna być co najmniej równa konduktancji wynikającej z wymagań 543.1;
    c) jeżeli zastosowane są elementy kompensujące, powinny być one zabezpieczone przed usunięciem;
    d) przewidziane są do takiego zastosowania lub w razie potrzeby zostały odpowiednio przystosowane.
    Wykorzystanie metalowych rur wodociągowych jest dopuszczalne, pod warunkiem że uzyskano na to zgodę jednostki eksploatującej wodociągi. Rur instalacji gazowych nie należy wykorzystywać jako przewodów ochronnych.
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 109, poz. 1156) przywołuję tą normę odnośnie § 184 :
    § 184. 2. Dopuszcza się wykorzystywanie jako uziomy instalacji elektrycznej metalowych przewodów sieci wodociągowej, pod warunkiem zachowania wymagań Polskiej Normy dotyczącej uziemień i przewodów ochronnych oraz uzyskania zgody jednostki eksploatującej tę sieć.
    to z postu ,który napisał geguśhttps://www.elektroda.pl/rtvforum/topic199340.html
    Z czym zresztą się zgadzam.

0
  • #27 25 Lis 2005 11:22
    Enpro
    Poziom 22  

Aby nie zakładać nowego tematu chciałbym pociągnąć wątek różnicówki chciałbym poznać opinie kolegów fachowców. Czy z punktu widzenia odbiorcy prądu w instalacji 1 fazowej 2 przewodowej lub 3 fazowej 4 przewodowej jest lepsze zastosowanie popularnego zerowania urządzeń tym samym przewodem zerowym ( mostkiem) przez bolec w gniazdku lub bezpośrednio na urządzeniu czy likwidacji tego typu zerowania i zastąpieniem go wstawieniem różnicówki bez dodatkowego przewodu PE tam gdzie to jest kłopotliwe lub ze względów obecnej ciężkiej sytuacji większości rodzin kosztowne. Czy bezpieczniejsze nie będzie zastosowanie różnicówki która może nie wyłączyć od razu w przypadku pojawienia się napięcia na obudowie urządzenia gdy ono będzie miało dobrą izolacje od podłoża i zadziała w przypadku dotknięcia się do urządzenia a może lepiej stosować dotychczasową metodę zerowania a co w przypadku upalenia się przewody zerowego gdzie pojawia się napięcie na obudowie poprzez mostek i człowiek się dotknie albo złapie rączkę od lodówki co wtedy wyłączy. Czy to będzie tak jak u znajomego upaliło się zero pod licznikiem z powodu nadmiernego obciążenia i za cienkich przewodów co spowodowało pojawienia się napięcia na obudowie bojlera elektrycznego bo był zerowany poprzez rury poszło napięcie do obory gdzie były poidła naddatek do tych samych rur podczepione były łańcuchy od krów a efekt wszystkie krowy padły dobrze że żaden człowiek nie złapał za to. To są moje takie sugestie związane z tym tematem i chciałbym poczytać wasze opinie na ten temat. Pozdrawiam.

0
  • #28 25 Lis 2005 11:58
    cyruss
    Poziom 30  

Właśnie ze względu na takie przypadki obecnie nie stosuje się zerowania. W opisanym przypadku nawet uziemienie rur wodnych niewiele by pomogło, jeśli potem biegną one na długim odcinku po ścianach - wynika to z rozkładu spadku napięcia w ziemi. Może pomogłoby zastosowanie połączeń wyrównawczych wszystkiego co metalowe w oborze.

Wracając do tematu - odgałęzienie przewodu PE od PEN po liczniku nie jest dobrym pomysłem - w razie upalenia zera w wlz lub liczniku na PE pojawi się napięcie, a przecież nic go nie zabezpiecza (różnicówka w tym przypadku nie zadziała - prąd wyjdzie od L, przez różnicówkę tam i z powrotem, wróci po N do PEN i zamknie się przez PE i człowieka do ziemi). Lepiej już (jeśli nie można wyjść z PE od pionu z bednarką) zastosować połączenia wyrównawcze - połączyć bednarką lub grubym (Cu 16 mm kw) przewodem wszystkie metalowe rury wchodzące do mieszkania i do tego obwodu podpiąć styki ochronne w gniazdach. Wtedy różnicówka na pewno zadziała, nawet gdy upali się N czy PEN. A nawet gdyby na wszystkich rurach pojawiło się napięcie (co jest bardzo mało prawdopodobne) to nie ma do czego zamknąć obwodu i ryzyko porażenia jest małe. I nie jest to klasyczny uziom - raczej nieuziemione (lub niepewnie uziemione) polączenie wyrównawcze. A do zadziałania różnicówki wystarczy że bedzie miało i kilka kiloomów do ziemi.

0
  • #29 25 Lis 2005 12:17
    HenryK3
    Poziom 26  

Enpro napisał:
    jest lepsze zastosowanie popularnego zerowania urządzeń tym samym przewodem zerowym ( mostkiem) przez bolec w gniazdku lub bezpośrednio na urządzeniu czy likwidacji tego typu zerowania i zastąpieniem go wstawieniem różnicówki bez dodatkowego przewodu PE tam gdzie to jest kłopotliwe lub ze względów obecnej ciężkiej sytuacji większości rodzin kosztowne.

Zastosowanie wyłącznika różnicowo-prądowego nie zmienia faktu, że ochroną przeciwporażeniową jest nadal zerowanie.
    Koszt samych przewodów jest niewielki w stosunku do ceny wył. róż-prądowego.
    Życia i zdrowia nie przeliczamy na cenę...
    Enpro napisał:
    Czy to będzie tak jak u znajomego upaliło się zero pod licznikiem z powodu nadmiernego obciążenia i za cienkich przewodów co spowodowało pojawienia się napięcia na obudowie bojlera elektrycznego bo był zerowany poprzez rury poszło napięcie do obory gdzie były poidła naddatek do tych samych rur podczepione były łańcuchy od krów...

Aby instalację wodociągową wykorzystać jako naturalny uziom musi ona spełniać określone warunki - czytaj wyżej post ekaand.
    Jeżeli ktoś ma wątpliwości - zdecydowanie odradzam takie rozwiązanie.

1
  • #30 25 Lis 2005 12:41
    igabriel
    Poziom 20  

tak jest jak napisał HenryK3..
    różnicoka jest dodatkowym zabezpieczeniem przeciwporażeniowym , a podstawowym jest zerowanie!!!!

0