Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robię bufor do centralnego i pompa ciepła do niego.

wiesiekba 12 Lis 2017 15:40 2349 19
  • #1 12 Lis 2017 15:40
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Zrobiłem bufor do CO z beczki 1500l i wstawiłem do niej pięć wężownic w formie stozka i lejek średnicy 40cm nad trzema wężownicami. Zainstalowałem jako pompę ciepła agregat LG od klimy FM56AH (A8UW566FA0) który połączyłem z wężownicą 150mb rurki 8mm w buforze.
    Miałem trochę niepewności na początku uruchomienia bo napełniłem instalację zanieczyszczonym czynnikiem ale po zamontowaniu 4-go z kolei osuszacza sytuacja się poprawiła zaczęło wszystko pracować poprawnie więc mogę się pochwalić, i może komuś się przyda moje doświadczenie z wymienionych prac.
    Oto zdjęcia mojego bufora.Robię bufor do centralnego i pompa ciepła do niego.Robię bufor do centralnego i pompa ciepła do niego.Robię bufor do centralnego i pompa ciepła do niego.Robię bufor do centralnego i pompa ciepła do niego.Robię bufor do centralnego i pompa ciepła do niego.Robię bufor do centralnego i pompa ciepła do niego.

Potrzebuję jeszcze płytkę z multisplita LG powyżej 12000btu ponieważ płytka niższej mocy wysterowuje agregat na połowę mocy (sprawdzone).
    Najlepiej byłoby jakby ktoś miał z wyższej mocy jednostki wewnętrznej wsad eprom 24c01 do płytki którą posiadam.dobry byłby z jednostki wewnętrznej AMNH18GD5L0, lub z jednostki AMNH24GD5LO.
    Zdjęcie płytkiRobię bufor do centralnego i pompa ciepła do niego.

0 19
  • Relpol
  • #2 12 Lis 2017 16:24
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Ładny kawał roboty z tymi rurami i bardzo starannie wygięte ale:

1 Taniej wyszedłby wymiennik płytowy od polskiego producenta (nie chińczyk) i mniej roboty
    2 Wytłumacz jaki jest cel zastosowania tej części wymiennika w kształcie powiedzmy gwiazdy z 5-cioma odejściami od centralnego kolektora.

Dolne źródło ciepła w postaci czego ?

0
  • #3 12 Lis 2017 21:07
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Roboty było, to fakt, ale tego nie liczę.
    Na założoną wydajność płytowy wyszedł by niewiele drożej, ale nie chciałem dodatkowo zakładać pompek i dodatkowej przystawki w formie wymiennika płytowego, uważam że dla mniejszej awaryjności i sprawności im mniej klamotów, to mniej możliwych awarii.

150 mb rurki o przekroju wewnątrz 6mm to wyszedłby niezły opór, ja to rozłożyłem na pięć warstw po pięć rurek, rozłożonych stożkowo, góra tłoczna gazowa od środka do dołu na zewnątrz czynnik schłodzony jako ciecz do agregatu. Nad tym lejek tak aby woda nie krążyła chaotycznie dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma problemu z wymianą wody na tym skraplaczu. Woda nagrzewa się równomiernie w całym zbiorniku, różnica 1stopnia miedzy góra zbiornika 2 metry a dół na 30 cm. zastanawiam się czy jakbym zrobił środek lejka o mniejszej średnicy to wtedy bym osiągał wyższą temperaturę na górze, tylko prawdopodobnie pompa by pracowała na gorszej wydajności ze względu na wyższą temperaturę skraplania. Tego w tej chwili nie wiem jakby wyrabiał odbiór ze skraplacza.
    Dolne źródło oryginał czyli z powietrza.

1
  • #4 12 Lis 2017 23:29
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Mniej więcej zrozumiałem. Jako że źródłem jest powietrze, latem będzie działać wybornie, zimą słabiutko lub wcale.

0
  • Relpol
  • #5 13 Lis 2017 07:24
    wiesiekba
    Specjalista AGD

jaszczur1111 napisał:
    Mniej więcej zrozumiałem. Jako że źródłem jest powietrze, latem będzie działać wybornie, zimą słabiutko lub wcale.

Dokładnie tak jest,pompą większości grzeję w dzień kiedy jest cieplej na zewnątrz 1500 litrów to jest sporo energii zmagazynowanej na kilka godzin. Zastanawiam się czy koszt z tego co znalazłem najtaniej 120zł/mb wiercenia kilku kolektorów razem około 250 mb w ziemi jest wart inwestycji, na około dwa tygodnie większego mrozu w naszym regionie, ile lat to będzie się zwracać.
    Ale to zobaczę od maja mam fotowoltaikę i początkiem listopada miałem zapas 1500 kWh energii z lata teraz zostało 870 kWh po odliczeniu 20% dla zakładu energetycznego. może lepiej dołożyć kolektorów fotowoltaicznych. W mrozy grzać grzałką 9kW którą zamontowałem w buforze. Jest też połączony do bufora piec Atmos 18dc i sporo opału czeka na taką ewentualność, przecież nie zostaję na jednym źródle energii cieplnej.

Dodano po 16 [minuty]:

wiesiekba napisał:
    góra tłoczna gazowa od środka do dołu na zewnątrz czynnik schłodzony jako ciecz do agregatu.
    Dzięki temu rozwiązaniu mam mocno skupione ciepło na środku, cyrkulacja najcieplejsza prosto do lejka. Gdy temperatura na górze bufora jest 50 stopni na dole 36 stopni pompa pracuje chwilę to góra stygnie, po jakimś czasie temperatura się uśrednia i wyrównuje z różnicą 1 stopnia między góra , dół w całym buforze, po czym równo rośnie aż do chwili kiedy zacznie piszczeć alarm 51 stopni z termometru z czujnikiem przyklejonym na rurce cieczowej ręcznego wyłączenia pompy ( na dokończenie automatyki nie mam jeszcze czasu)

1
  • #7 14 Lis 2017 23:50
    wiesiekba
    Specjalista AGD

jaszczur1111 napisał:
    Bardzo słuszna decyzja o "decentralizacji" systemu. Mam podobne rozwiązania. Ogólnie duży plus.

Dziękuję. :D

0
  • #8 25 Lis 2017 13:24
    kkk6969
    Poziom 13  

Czy szacowałeś jaki cop osiągasz na wężownicy. Masz jakiś ciepłomierz?
    Ja przy wymienniku płytowym i grzaniu bufora do 45 stopni przy plus 2 na dworze osiągam cop 2,7.

Jak się mogę czepić to miedz nie powinna się stykać ze stalą. Powstaje ogniwo korozyjne. Chyba że te zdjęcia to jeszcze przed montażem przejściówek mosiężnych.
    Ja mam bufor 1500l i pompę 8,5 kw. Widzę że przy mrozach nie stuknie pomiędzy okienkami taniego prądu i chyba będę dostawiał drugi i chyba włożę do niego wężownice. Czy jakoś obliczałeś wężownicę do mocy ?

0
  • #9 25 Lis 2017 18:39
    wiesiekba
    Specjalista AGD

W tej chwili nie pamiętam jak mi to wychodziło dokładnie wymieszały mi się wyniki w głowie, liczyłem COP na podstawie zużycia prądu bo mam watomierz zamontowany na zasilaniu pompy do temperatury wody w buforze, od wychłodzonej wody np. 36 stopni do zagrzanej 50 stopni. Przy mrozach działa odszranianie i COP mocno spada. Korozja raczej nie powinna występować w jakimś wielkim stopniu bo nie ma tlenu w wodzie a spawy miedzi do stali robione są na lutowiu srebrnym. Co do obliczenia przyjąłem wielkość wężownicy do mocy agregatu jakiegoś producenta buforów. Oprócz tego pojemność była ważnym czynnikiem to wyszło po przeliczeniu skraplacza z mojego agregatu klimatyzacyjnego na 22 kW.

0
  • #10 23 Kwi 2018 20:01
    Marcink811
    Poziom 9  

I jak ta pompa sprawowała Ci się w zimę? Skraplacz w buforze jak się sprawdza?

0
  • #11 23 Kwi 2018 22:10
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Pompa pracowała po kilka godzin w porze dnia jak było cieplej na zewnątrz powyżej +2 stopni.
    Wężownica sprawuje się dobrze po około 30 minutach woda w buforze miesza się i temperatura się uśrednia, uważam że lejek ma za duży przekrój otworu i zbyt szybka wymiana przez co nie mam rozwarstwiania temperatury.
    Delta 0,3 do 5 stopni na skraplaczu w zależności od temperatury wody w buforze jak woda wystygła do 27 stopni na dole i w granicy 40 stopni na górze wtedy na rozgrzewanie idzie większa moc, jak temperatura dochodzi do 46 stopni moc malała i delta też maleje.
    W listopadzie grzałem cały miesiąc do 50-52 stopni ręcznie uruchamiałem bo automatyka nie była podłączona i pompa pracowała na maksymalnych parametrach.
    W ostateczności w Lutym podłączyłem automatykę z jednostki kasetonowej i czujniki przykleiłem do bufora około 10cm powyżej wężownicy i dwa na rurkach gazowych typowo jak przy klimatyzatorze wtedy moc pompy zaczęła się regulować dzięki temu wydajność pompy się poprawiła i na rozruchu ma mniejszą moc i delta na wężownicy maksymalnie 2 stopnie.
    W Kwietniu dokupiłem pilot przewodowy dzięki niemu mam możliwość programowania tygodniowego po dwa zdarzenia dziennie, bardzo wygodna opcja.

Dodano po 20 [minuty]:

Grzeję w granicy 240 metrów plus czasami garaż 60 metrów jak w nim coś robię, przy temp. +6 na zewnątrz dziennie szło w granicy 30 kWh jak temperatura spadła bliżej 0 to zużycie w granicy 45 kWh przy -6 potrafiło pożreć w granicy 60-80 kWh. grzane całą dobę. Zapotrzebowanie na ciepłą wodę w tej chwili w granicy 15-18 kWh na dobę. Tak to u mnie mniej więcej wygląda. W

1
  • #12 24 Kwi 2018 07:59
    Marcink811
    Poziom 9  

Jeśli dobrze widzę to nie masz komina nad lejkiem.Robię bufor do centralnego i pompa ciepła do niego.

Wężownica do cwu na samej górze powoduje mieszanie zładu, powinno być coś takiego
    Robię bufor do centralnego i pompa ciepła do niego.

Dzięki temu poprawi się uwarstwienie i zwiększy Ci się COP, bo woda użytkowa będzie odbierała energie od najniższych warstw.

Jak myślisz, ile metrów CU 10mm potrzebne będzie na skraplacz do pompy 8kW.

1
  • #13 24 Kwi 2018 09:17
    wiesiekba
    Specjalista AGD

U mnie powodem mieszania się wody jest ten lejek, średnica jego rury to jakieś 30 cm to co wyszło z metrowego kawałka blachy.
    Mam trzy wężownice do CWU z rury miedzianej 22 mm. po 25 mb. Pierwsza pod lejkiem w formie piramidy przy samym skraplaczu druga w formie walca średnicy 60 cm. trzecia przy górnej dennicy w formie piramidy, wszystkie połączone w szereg razem 75 metrów zasilania od dołu wyjścia na górze, woda ogrzewa się stopniowo od najzimniejszej warstwy do najcieplejszej wychodzi praktycznie ogrzana do temperatury z góry bufora.

Jak chcesz ten skraplacz wykonać? chodzi mi o ułożenie rurek.
    Ja przy obliczeniach brałem pole powierzchni rurek 8mm x 150 metrów to 3,77 m2 plus średnia powierzchni kolektor i rury zbiorcze przyjąłem 3mb rury 15mm wychodzi 0,14 m2 razem 3,9 m2.
    Myślę że połowa mojej powierzchni powinna być dobra ale biorąc średnicę 10mm to pojemność skraplacza będzie duża przez co i ilość czynnika chłodniczego może być większa.

0
  • #14 24 Kwi 2018 11:19
    Marcink811
    Poziom 9  

100- 150mm pewnie by wystarczyło, tyle robią do wężownic solarnych które dostają 70-90stC. Rury na cwu nie żałowałeś, u mnie 50mb 18mm wystarczy.

Myślałem o 10mm ale 8mm też wchodzi w grę, muszę jeszcze to po przeliczać. Twój skraplacz wygląda na najbardziej rozsądny, pewnie z dwie albo trzy warstwy jak u mnie. Głównie idzie chyba o to by jak największa powierzchnia skraplacza miała kontakt z zimna wodą, w tedy chyba uzyska się największą sprawność- jeśli się mylę to mnie popraw.

0
  • #15 24 Kwi 2018 20:54
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Marcink811 napisał:
    100- 150mm pewnie by wystarczyło
    nie rozumiem.
    Marcink811 napisał:
    Rury na cwu nie żałowałeś, u mnie 50mb 18mm wystarczy.
    jedna rura jest na ewentualność solara, a że jest wolna to połączyłem wodę. 50mb 18mm rura to większe prędkości przepływu przez co woda będzie miała mniejszą powierzchnię i krótszy kontakt do ogrzania.
    Mój skraplacz ma pięć warstw z 8mm rurki i jest w kształcie piramidy tak aby właśnie woda obierała kierunek przepływu, gorący gaz trafia do środka w najwyższym punkcie skraplacza po stopniowym wychłodzeniu spływa jako ciecz do zewnątrz w najniższe partie skraplacza, dzięki temu jest uporządkowany ruch ( przepływ) wody.
    Marcink811 napisał:
    Głównie idzie chyba o to by jak największa powierzchnia skraplacza miała kontakt z zimna wodą, w tedy chyba uzyska się największą sprawność- jeśli się mylę to mnie popraw.
    tak.

0
  • #16 24 Kwi 2018 22:37
    Marcink811
    Poziom 9  

Niepotrzebnie w milimetrach pisałem, 10-15cm średnicy komina przeważnie montują.
    Wężownica do cwu z 18 w dwóch równoległych odcinkach po 25mb powinna wystarczyć.
    Z tego co widzę to stożek masz o nachyleniu około 15st, nie wiem czy nie powinien być większy z 30 może 45st, ale to na razie moje dywagacje. Ważniejsze to chyba to że woda leci do góry i z warstwy niższej podgrzane przelatuje przez wyższe zwoje. Nie wiem czy lepiej nie było by zostawić od środka z 10 cm otwór, a warstwy rozdzielić takim lejkiem. Dolna wężownica, nad nią lejek kierujący strugę do góry do środka, nad nim następna itd. To tylko na razie takie moje luźne przemyślenia.

0
  • #17 24 Kwi 2018 22:51
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Marcink811 napisał:
    Z tego co widzę to stożek masz o nachyleniu około 15st, nie wiem czy nie powinien być większy z 30 może 45st, ale to na razie moje dywagacje. Ważniejsze to chyba to że woda leci do góry i z warstwy niższej podgrzane przelatuje przez wyższe zwoje. Nie wiem czy lepiej nie było by zostawić od środka z 10 cm otwór, a warstwy rozdzielić takim lejkiem. Dolna wężownica, nad nią lejek kierujący strugę do góry do środka, nad nim następna itd. To tylko na razie takie moje luźne przemyślenia.

Myślałem nad tym oddzieleniem każdej warstwy wężownicy, tylko wtedy wężownica wyszła by wyższa bo musiał bym robić szczeliny od dołu i góry każdego lejka aby nie zdławić przepływu.
    Stożek teraz bym spróbował z większym kontem, tylko już nie mam dostępu do wężownicy.
    Ale woda i tak się miesza z dużą prędkością więc płynie mniej więcej tak jak zamierzałem.
    Przy takiej skali doświadczenia nie są takie proste i tanie. Działa więc nie żałuję wręcz jestem zadowolony z efektu.

0
  • #18 24 Kwi 2018 23:52
    Marcink811
    Poziom 9  

wiesiekba napisał:

Przy takiej skali doświadczenia nie są takie proste i tanie. Działa więc nie żałuję wręcz jestem zadowolony z efektu.

Tym bardziej, że różnicy jakiejś mega i tak nie będzie. Ale jak się robi od nowa to można się starać choć trochę poprawić. To wszystko trzeba porządnie po przeliczać i poprzeć doświadczeniami, a to faktycznie przy jednostkowej produkcji mija się z celem.
    A próbowałeś określić COP, bo ciekawy jestem jak ta Twoja powietrzna się sprawdza. Mam dwie klimy 5kW i nie wiem czy pchać się w wymiennik gruntowy, czy może na powietrzu jechać, a w większe mrozy w razie potrzeby załadować bufor piecem węglowym.

0
  • #19 25 Kwi 2018 00:14
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Próbowałem ale nie jest takie proste bo woda użytkowa i centralne ogrzewanie na bieżąco pobiera energię. A ja liczyłem na podstawie zużycia prądu i ile stopni została ogrzana woda w buforze nie wiedząc jaki mam pobór ciepła na bieżąco. W tej chwili już nie pamiętam wyniku ale było to w granicy COP 3.
    Raczej będę kombinował aby zrobić wymiennik i dwie studnie głębinowe, mam hydrofor w zimie mierzyłem temperaturę wody przychodzącej która miała 12 stopni najzimniejsza, lub odwierty pionowe. Z powietrza jest zbyt mało energii w mrozy i jeszcze częste odszranianie.

0
  • #20 27 Maj 2018 22:45
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Muszę podzielić się doświadczeniem z pracy mojej pompy.
    Okazuje się że chcąc uzyskać lepszy COP zamontowałem eprom z jednostki 24000 btu prez co dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową potrzebowałem średnio 17 kWh prądu.
    Po zmianie na eprom z jednostki 36000 btu zapotrzebowanie spadło do średnio 8 kWh.
    w moim przypadku lepiej wychodzi praca z chwilowo większą mocą i wyłączająca się pompa od temperatury, niż ciągła praca z niską deltą przez 10 godzin.

0