Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącza bezpiecznik przedlicznikowy 25A, zamiast słabszy16A

24 Lis 2010 16:50 6095 6
  • Poziom 13  
    Witam,

mam problem z instalacją w mieszkaniu (wielka płyta 1977)
    Instalacja TN-C - dwużyłowa, aluminiowa.
    Dwa obwody, zabezpieczone wyłącznikami nadprądowymi B - 16A (gniazdka) i 10A (oswietlenie).
    Przed licznikiem wyłącznik nadprądowy B 25A.
    Z racji TN-C - brak wyłącznika różnicowoprądowego.

W ostatnich tygodniach przy okazji montażu mebli w łazience i kuchni dokonałem dwóch modyfikacji:
    1. W łazience zainstalowałem gniazdo bryzgoszczelne do pralki, łącząc bolec uziemiający z przewodem N
    2. W kuchni zainstalowałem nowy piekarnik elektryczny również łącząc przewód N i PE z piekarnika do przewodu N z gniazdka.
    Nie pomyliłem przewodów i na pewno na bolcu uziemiającym nie ma fazy.

Problem:
    Po kilkunastu minutach pracy pralki lub piekarnika wyłącza się bezpiecznik B25A (przedlicznikowy). Robi się również ciepły (nie gorący). Po pół minucie można go znów włączyć, ale po kilkunastu minutach (przypuszczam, że w momencie ponownego załączenia grzałki w jednym z urządzeń) znów wyłącza.

Dotychczas zdarzało się zadziałanie wyłącznika B25A lub B16A gdy jednocześnie pracowały np. czajnik i stary piekarnik (kilkuletnia Amica), były to jednak sporadyczne wypadki i raczej uzasadnione (pobór przekraczał 4KW, a więc więcej niż 16A).

Pytanie:
    Dlaczego rozłącza się B25A przedlicznikowy, gdy B16 zalicznikowy nie? Czyżby ten pierwszy nadawał się do wymiany?

Dodam jeszcze, że zdając sobie sprawę z wad instalacji aluminiowych planuję pociągnąć niezależne instalacje miedziane 2x2,5 mmkw do łazienki i do kuchni. Nurtuje mnie jednak co z tym bezpiecznikiem.

Dziękuję za odpowiedzi.

Dodano po 3 [minuty]:

PS. Dodam, że stara kuchnia elektryczna była połączona dodatkowo przewodem PE (z obudowy urządzenia) do rur wodociągowych. Domyślam się, że jako dodatkowe uziemienie. W nowym piekarniku nie zastosowałem tego, gdyż nie wiem, czy to właściwa praktyka.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam!

Cytat:
    ...planuję pociągnąć niezależne instalacje miedziane 2x2,5 mmkw do łazienki i do kuchni.
    Błąd. Dziś musisz instalację wykonać stosując przewody trójżyłowe, czyli z oddzielną żyłą ochronną (PE) i neutralną (N).
    Cytat:
    ...zainstalowałem gniazdo bryzgoszczelne do pralki, łącząc bolec uziemiający z przewodem N.
    Błąd. W twojej instalacji nie ma przewodu N. Jest natomiast przewód który pełni rolę przewodu ochronno-neutralnego. I zgodnie z nazwą należy przyłączyć go najpierw do styku ochronnego gniazda a dopiero później do styku roboczego. Tu obowiązuje zasada "najpierw chronimy, później zasilamy".
    Cytat:
    ...zainstalowałem nowy piekarnik elektryczny również łącząc przewód N i PE z piekarnika do przewodu N z gniazdka.
    Jeżeli i to gniado połączyłeś tak jak to w łazience to wiesz już na czym polega błąd.
    Cytat:
    Dlaczego rozłącza się B25A przedlicznikowy, gdy B16 zalicznikowy nie? Czyżby ten pierwszy nadawał się do wymiany?
    Niekoniecznie. Zauważ, że masz instalację podzieloną na obwody. Więc najprawdopodobniej suma prądów w każdym z nich przewyższa jego wartość znamionową. By się w tym upewnić należy zmierzyć wartości prądów w nich płynące.
    Wtedy dowiesz się czy zabezpieczenie przedlicznikowe nie uległo uszkodzeniu (trzyma parametry), lub czy nie należy wystąpić do ZE o zwiększenie mocy. Jednak wiąże się to z wydatkami.
    Cytat:
    Dodam, że stara kuchnia elektryczna była połączona dodatkowo przewodem PE (z obudowy urządzenia) do rur wodociągowych. Domyślam się, że jako dodatkowe uziemienie. W nowym piekarniku nie zastosowałem tego, gdyż nie wiem, czy to właściwa praktyka.
    Masakra. Nie wolno tak postępować.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 22  
    kkas12 napisał:
    Cytat:
    Dodam, że stara kuchnia elektryczna była połączona dodatkowo przewodem PE (z obudowy urządzenia) do rur wodociągowych. Domyślam się, że jako dodatkowe uziemienie. W nowym piekarniku nie zastosowałem tego, gdyż nie wiem, czy to właściwa praktyka.
    Masakra. Nie wolno tak postępować.

Jeżeli już się tak ładnie rozpisałeś to powiedz jak nie wolno postępować?
    tak jak było czy tak jak zrobił to autor tego tematu czyli nie podłączająć obudowy do rury wodociągowej.
    BO z tej wypowiedzi laik nie jest w stanie zrozumieć gdzie leży błąd.
    Ja pewnie bym podłączył ten "dodatkowy" przewód do rury wodociągowej.
    Oczywiście gdybym o prądzie wiedział tyle co o pieczeniu chleba.
  • Poziom 13  
    Przyczyną "wywalania" bezpiecznika był prawdopodobnie on sam - wymieniłem go dzisiaj - był popalony i osmalony w miejscach łączenia z przewodami. Wydawał też dziwne odgłosy (brzęczenie) przy pracy.

Wymieniłem na identyczny tyle że Legranda - mam nadzieję, że to pomoże. Na razie działa dobrze.

Poczytałem też w necie o instalacjach i poprawiłem mocowania w gniazdach (PEN najpierw do bolca uziemiającego, potem do "roboczego").

Poczytałem też o TN-C-S i zrobię takie podłączenie osobno pod pralkę i osobno pod piekarnik, każde zabezpieczone B16A.

Co do podłączenia uziemienia do sieci wodociągowej to zrozumiałem bez dodatkowego tłumaczenia, choć nie jestem elektrykiem (piekarzem też nie) to takie rozwiązanie wydawało mi się bardzo ryzykowne w wypadku upalenia "zera".

Dziękuję za podpowiedzi. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś uwagi to proszę.
  • Poziom 43  
    Witam!

Brzęczenie wyłącznika nadmiarowoprądowego jest oznaką przeciążenia.
    Natomiast osmalenie jest najczęściej powodowane złym stykiem lub przeciążeniem. Natomiast zły styk powoduje wydzielanie się ciepła.
    Więc być może to było powodem jego zadziałań.
    Pożądany jest wykonanie pomiaru prądu przezeń przepływającego. Najlepiej i najbezpieczniej cęgami.
    Wtedy będziesz wiedział czy usunąłeś przyczynę czy tylko skutek.
  • Poziom 20  
    A ja sądzę że to wina aluminiowej instalacji , przy złym styku zaczęła grzać styki "S" i doszło do wypalenia. Często zdarza mi się jeździć do tego typu usterek zwłaszcza jak montowali to malarze i inni "super fachowcy od wszystkiego".
    Mogę poradzić byś co pół roku dokręcał przewody na bezpiecznikach oraz listwie PEN tzw. "zerowej " (te niebieskie kabelki) - tylko nie zapomnij wcześniej wyłączyć bezpiecznika na korytarzu bo możesz głośno krzyczeć :D:D