Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303

Sebastain 08 Wrz 2011 17:12 12002 15
  • Różne koncepcje i podejście do "renowacji" i "tuningu" zmotywowały mnie do luźno odprężającego projektu, który sobie wieczorami dłubałem, a mianowicie regeneracji i drobnych poprawek starej Toski, która jakimiś drogami trafiła ze strychu jakiegoś znajomego do mnie. Wiadomo, jak to stara Tosca, zakurzona, odrapana z popalonymi tranzystorami i bezpiecznikami. W poniedziałek zabrałem się do pracy. Znalazłem trochę tranzystorów, wylutowałem te dobre z Toski, podobierałem pary tranzystorów głównych, miałem trochę nowych BD1xx 2 garście BC550 i 560, zostało mi z innego projektu trochę kondensatorów elektrolitycznych i zacząłem wymianę.
    Na początek, ze zdekompletowanego WS-354 przełożyłem rezystory 0,47R (jeśli te w Tosce mają 5W to ile mają w WS-354? :) ), potem założyłem pary 2N64xx. Przyczepiłem je na porządne kabelki a nie na ten makaron, na którym wisiały oryginalnie.
    O dziwo tak mi się skompletowały te tranzystory, że wszystkie są tego samego producenta.
    Co wymiana podzespołów to sprawdzałem co się dzieje.
    Wiadomo, jak coś idzie nie tak to Tosca potrafi kaprysić. Tranzystory były ok. Regulacja prądu spoczynkowego i wszystko działa jak należy. Potem miałem trochę dylemat, bo BD1.. i BC560 były o najwyższym współczynniku wzmocnienia (BD1.. miały ponad 200 a BC560 ponad 500) ale były sparowane z dokładnością do 5 jednostek. Oczywiście po ich wymianie prąd spoczynkowy skoczył do 150mA ale po korekcji wszystko ładnie zadziałało.
    Nie chciałem za bardzo ingerować w Toskę ale zastanawiałem się nad założeniem układu opóźniającego załączenie. Po tak dokładnym sparowaniu jednak zrezygnowałem, bo przy włączaniu wzmaka jest tylko delikatne puknięcie w głośnikach. W końcówce zblokowałem jeszcze diody Zenera 8,1V kondensatorami, żeby wytłumić szumy tych diod i ustabilizować trochę zasilanie pary różnicowej. Wymieniłem też wszystkie tranzystory przedwzmacniacza na BC550B. Te z kolei o mniejszym wzmocnieniu - pierwszy efekt to ciut mniejsze szumy po rozkręceniu sprzętu na maksa - nie słychać też szumów "niejednorodnego krzemu" (zapomniałem jak się nazywa ten szum).
    Objawia się on tym, że po rozkręceniu na maksa we właściwym szumie białym pojawiają się delikatne trzaski jak z płyty gramofonowej. Teraz nie ma tych trzasków. Dalej kolej przyszła na poszerzenie pasma przenoszenia. W końcu Tosca to niemalże to samo co ws-301s Trawiata i końcówka jak w WS-442.
    Te wzmacniacze mają szersze pasmo, więc poszerzyłem pasmo Tosce, przez wymianę wszystkich kondensatorów sprzęgających na większe i tak na wejście końcówki mocy i przedwzmacniacza są elny 2,2 uF , pozostałe odprzęgające są 10uF.
    Z kolei te, które ograniczają pasmo od góry z 300pF wymieniłem na 220pF. Niestety, poważniejszej ingerencji wymagał ten wredny kontur. Usunąłem kondensatory 1,5nF a rezystory 1,8k zwarłem do masy. Na schemacie są odwrotnie niż na płytce, dlatego nie musiałem usuwać kondensatorów 68nF.
    Na samym wejściu przedwzmacniacza usunąłem też rezystor 180k, z wejścia magnetofonowego i wyłączyłem filtr RIAA (też zblokowany, więc w razie czego po rozlutowaniu zworek zadziała tak jak powinien.
    Wymieniłem też kabelki od wejść na ekranowane - nie wiem czy to dzięki nim zmniejszyło się tłumienie przesłuchu - przy rozkręconym wzmacniaczu na maksa i skręconym balansie nic nie słychać w drugim kanale - ale wiadomo - to trzeba zmierzyć.

Podsumowaniem renowacji było odmalowanie pokrywy górnej srebrnym sprayem i pomalowanie dolnej pokrywy, bo była już przyrdzewiała. Kondensatorów głównych nie wymieniałem bo trzymają ładnie pojemność (żaden z nowych jakie mam nie ma takiej pojemności jak te, które przynajmniej pomierzyłem) a zakładanie baterii 2xmilion uF działa jedynie na placebo, przy słuchaniu muzyki w domowych warunkach.

Jeśli chodzi o tuner to był wcześniej przestrojony, i gra prawie tak jak tuner sony, które widać na 1 zdjęciu (Tosca ma słabsze filtry chyba, bo ma więcej wysokich tonów ale też więcej szumów z sekcji tunera)

Co prawda hi-end się z Toski nie zrobił ale na pewno gra lepiej niż grała i lepiej od wcześniej wyremontowanego PW-3017. Próbuję ogarnąć moje audigy, jak już je opanuję to zrobię pomiary wzmacniacza o ile poprawiły się jego parametry. Pobieżny test niskich częstotliwości pokazał, że już przy 20Hz gra bez spadku charakterystyki, 10Hz daje 2,5V , 15Hz - 2,7V , od 20Hz do 200Hz - równe 2,8V (tak ustawiłem do pomiaru).

Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303 Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303 Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303 Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303 Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303 Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303 Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303 Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Sebastain
    Poziom 20  
    Sebastain napisał 500 postów o ocenie 51, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Inowrocław. Jest z nami od 2003 roku.
    pawel_aa
    Poziom 25  
    Komicznie wyglądają te tranzystory przymocowane do radiatora przy górnej krawędzi :D
    Chyba że w Tosce ciepłe powietrze ucieka do dołu to przepraszam i szacun.

Tak wysoko oryginalnie były przymocowane tranzystory do radiatora?
    Sebastain
    Poziom 20  
    Hehe, może śmiesznie, ale to już druga Tosca, którą rozbieram z takim patentem. To otwory niżej służą do zamocowania plastikowych izolatorków i nie są nagwintowane. Z drugiej strony tak dość prosto mi się montowało te tranzystorki. :) Radiator jest większy i tak od tego w WS-354 a odprowadza mniejszą moc, więc na pewno da radę :)
    miku210
    Poziom 26  
    Czytając tytuł, wyobrażałem sobie ów amplituner z niebieskim podświetleniem, wyjętym tunerem, zwiększoną mocą i wsadzonym CD z PC, a tu taka niespodzianka.
    A dlaczego nie masz pokręteł od regulacji FM?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Sebastain
    Poziom 20  
    miku210 napisał:

A dlaczego nie masz pokręteł od regulacji FM?

Mam - tylko te takie na "zapałkę" albo imbusa :)

Pierwsze problemy za płoty. Okazuje się, że pomimo, że Toska jest sprzętem niskobudżetowym, to dodatkowo jeszcze była okrojona z kilku elementów.
    Prostownik D508-511 jest zrobiony na 1 diodzie, nie ma kondensatorów C309, 310 C315, C316, Akurat te drugie i tak chciałem usunąć żeby zmniejszyć trochę zniekształcenia intermodulacyjne. Z tymi pierszymi to wpadłem na to, że ich nie ma, jak po podłaczeniu CD toska zaczęła się przesterowywać i chciałem jeszcze zmniejszyć czułość. Poza tym, rezystory R317, r318 miały wartość 150 Ohmów zamiast 330 przez co napięcie na kolektorze T303 T304 było 6,4V (!) zamiast około 13V i to był powód przesterowań (obcinania jednej połówki ), nie było obwodu sprzężenia R311 C309 a zamiast R313 5,6k był rezystor 510 Ohm. Jako R317 R318 wlutowałem z powrotem 330 Ohm a zamiast R313 510 Ohm wszedł 1k. Teraz Tosca gra w miarę prawidłowo, nie straszne jej wysokie poziomy sygnału no i wyeliminowałem nielogiczny tłumik R301,R303, co później nadrabiał wysoką czułością (i szumami) przedwzmacniacz. Po zmniejszeniu czułości i eliminacji kondensatorów sprzężenia tosca gra mniej "blaszanie" jednak cały czas trochę płasko.

Co do tuningu, to cały czas męczę przeróbkę toski na wzmacniacz na mosfetach, ale to jak wykończę go to wrzucę.
    miku210
    Poziom 26  
    Sebastain napisał:
    Prostownik D508-511 jest zrobiony na 1 diodzie,

W swojej zamontowałem mostek prostowniczy.
    Sebastain napisał:
    Z tymi pierszymi to wpadłem na to, że ich nie ma, jak po podłaczeniu CD toska zaczęła się przesterowywać i chciałem jeszcze zmniejszyć czułość.

To wynika także z większego napięcia wyjściowego w odtwarzaczu. Zapewne podłączyłeś pod gniazdo magnetofonowe, które było przystosowane do maks. napięcia 0,2V. Jaki masz CD?

U mnie to samo występuje: Po podłączeniu PS One było słychać dźwięk w głośnikach, pomimo pot. głośności maksimum w lewo. Z CDF002 to samo.

Na twoim miejscu wykonałbym wyłączalny układ konturu i zastąpiłbym nim przycisk mono/stereo, nikt już dzisiaj nie używa owego przycisku. Dźwięk będzie bardziej surowy.
    pawel_aa
    Poziom 25  
    Może ktoś w tym grzebał, że takie różnice są?

Gdybyś był chętny, mam na stanie NOWĄ płytkę wzmacniacza do Toski. PCB odtworzone w CorelDraw i robione termotransferem. Na płytce jest tak z 75% części, wszystki nowe i montowane wg. schematu. Odtwarzałem dla znajomego ale temat "umarł" więc mam na zbyciu.

Jeśli chcesz dalej "tuningować" przerobiłem też płytkę bezpieczników (tę nad transformatorem) dodając opóźniacz/zabezpieczenie DC - układ od PW9010. Płytka wymiarami i otworami montażowymi pasuje do śrub na transformatorze w Tosce. Do tego dysponuje jedynie projektem - płytki niestety już nie posiadam.
    Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303 Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303 Renowacja i tuning amplitunera Tosca AWS-303
    Sebastain
    Poziom 20  
    Właśnie wymianę tych kondensatorów i rezystorów zrobiłem, żeby zmniejszyć czułość. Teraz przy 2V na wejściu jest ok, sinusoida ładnie wygląda, za to moc maksymalna przy takiej amplitudzue jest na "godzine drugiej" potencjometru. Pełna moc za to na maksymalnie rozkręconej głośności jest przy około 100mV na wejściu.

Pawel_aa - patenet z opóźnionym załączaniem na płytce trafa jest niezły. Z kolei, gdybym robił "od podstaw" płytkę wzmacniacza to bym ją przerobił, tzn. zmienił przedwzmacniacz, przełącznik wejść zrobił na przekaźnikach, przystosował zasilacz do typowych kondensatorów a nie tych podwójnych, założył dodatkowe bezpieczniki zasilacza mocy, inaczej trochę masę poprowadził itp, to pewnie by poprawiło brzmienie toski. Tak czy tak jednak czasun za włożoną pracę.
    pawel_aa
    Poziom 25  
    Jakie 2V na wejściu? Sprzęty z tamtych lat mają maksymalne napięcia wejściowe rzędu 100-200mV. Dzisiejsze sprzęty oferują sygnał > 1V więc osiągnięcie mocy maksymalnej przy głośności ustawionej na 2/3 to nic dziwnego.

Na płytce są dwa dodatkowe bezpieczniki do zasilacza końcówek mocy. Zauważ, że bezpieczników jest sześć a nie cztery jak w oryginale. Płytka wzmacniacza miała być "jak w oryginale" i jedyne szaleństwo to przeróbka umożliwiająca montaż pionowych kondensatorów filtrujących.
    Sebastain
    Poziom 20  
    No tak dobrałem rezystory w sprzężeniach w przedwzmacniaczu, żeby spokojnie impulsy do 2V łykał bez przesterowań. Mierzyłem właśnie napięcie z odtwarzacza CD - 1,4V ma przy sinusoidzie (co prawda specjalnie głośno nagrałem sygnał testowy) żeby zobaczyć jak reaguje na takie napięcie na wejściu. Tuner FM Sony - średnio mu wychodzi 0,7V na wyjściu. Z komputera audigy daje napięcie 1V maksymalnie - więc dobrze, żeby wzmacniacz przenosił tak jak trzeba muzykę. Najsłabszy sygnał ma jakaś "popierdułka" mp3 medion - najgłośniej potrafi wydać z siebie 100mV
    Gdybym miał sprzęt, to bym pokusił się o pomiar zawartości harmonicznych przedwzmacniacza przy takim napięciu sterującym.

Co do bezpieczników i kondensatorów nie zauważyłem tych udogodnień - zwracam honor.

Gdym miał takie zacięcie i robił od podstaw płytkę dla Toski, tobym własnie spróbował przekonstruować układ, żeby dać np. niezależny przedwzmacniacz RIAA, przed regulatorem barwy tylko wtórnik emiterowy (bo wzmacniać tam nie ma co), no i może jakiejś lepszej jakości regulator barwy zapodać. Wtedy może toska by zagrała jeszcze lepiej.
    pawel_aa
    Poziom 25  
    W związku z prośbami jakie otrzymuje na PW o wzór płytki wzmacniacza udostępniam wzór do termotransferu. W załączniku plik PDF - bitmapa 300 dpi eksportowana z DipTrace. Jeśli ktoś chce "plik otwarty" z programu DipTrace - proszę negocjować na PW czy GG - uprzedzam, że nie będzie łatwo, odtworzenie pytki kosztowało sporo czasu i pracy.

Na płytce znajdują się dodatkowe pady umożliwiające wlutowanie pionowych kondensatorów filtrujących w zasilaczu.
    Płytka odtworzona jest praktycznie 1:1, rozmieszczenie elementów jest zgodne z rysunkiem montażowym z serwisówki. Wymiary płytki i rozstaw kluczowych elementów (potencjometry, przełączniki) zdjęte zostały z oryginalnej płytki.
    kulfon16
    Poziom 13  
    temat o regeneracji, więc tutaj zdam pytanie: wiesz może jak dosztukować linke napędu skali? dostałem tosce aws 303 z urwaną linką, a chciałem przestroić tuner... jakieś koncepcje?
    Sebastain
    Poziom 20  
    Masz na kilku zdjęciach widok przebiegu linki. Na lince dodatkowo jest taka sprężynka do naciągu linki. Ta linka to zwykła dratwa. Pamiętaj, żeby na oś strojenia nawinąć kilka zwojów, żeby dobrze się regulowało. Dobrze jest ustawić na skraju skali, czyli też kondensator dostrojczy powinien być w którymś skrajnym położeniu.
    kulfon16
    Poziom 13  
    Dzięki, mam nadzieję że mi to pomoże uruchomić tuner w mojej Tosce :)
    BTW pawel_aa: ile chciałbyś za tą płytkę? Mam drugą tosce w rozsypce... Napisz na priv jak możesz ;)