Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterbox - w projekcie Inteligentnego Mieszkania

23 Wrz 2011 16:10 11266 11
  • Poziom 9  
    Witam forumowiczów!
    Od pewnego czasu, w związku z planowaną przeprowadzką do mieszkania (czy ktoś próbował już IB w mieszkaniu?) interesuję się różnymi rozwiązaniami.
    Gotowy systemy nie wchodzą w grę ze względu na gigantyczne koszty, tym bardziej ja jako student automatyki chciałbym dla czystej przyjemności w coś takiego się pobawić celem zdobycia doświadczenia.
    Jako że obsługa stricte sterowników PLC mi nie leży (poza tym ich cena też nie jest najkorzystniejsza) szukałem alternatyw.
    Po przejrzeniu wielu stron producentów, for itd natknąłem się na dwa,trzy interesujące mnie rozwiązania:
    1) hall2007 - dość enigmatyczne jak dla mnie
    2) plc2011a/b - wygląda nieźle ale właściwie potrzeba by 2 sztuk żeby system działał
    3) sterbox - osobiście spodobał mi się najbardziej

Do czego mi to potrzebne? Do sterowania mieszkaniem (45m2 - zdaje sobie sprawę ze tak małe mieszkanie z IB to trochę dziwny pomysł, ale jak już wcześniej pisałem robię to z czystej przyjemności i na pewno doświadczenie się przyda przy budowie domu).

Wymagania mam takie:

- sterowanie oświetleniem (kilka/naście obwodów) w zależności od czujek PIR, fotodetektorów i pory dnia (sceny, ale bez ściemniania raczej)
    - czujniki temperatur (przynajmniej dwa), PIRy, i ew. czujnik gazu/dymu
    - system wspólnego nagłośnienia pokoju, kuchni i łazienki z jakiegoś "line in" radia lub mp3
    - sterowanie z www,telefonu,włączników tradycyjnych i panela (np. tablet)
    - kontrola dostępu (RFID, karta, pastylki)
    - program "wchodzę, wychodzę, idę spać" do sterowania całością elektroniki
    - funkcja budzenia np. muzyką i zapaleniem świateł
    - symulacja obecności
    - bez rolet/żaluzji/pomp/piecy/ogrzewania/polewania ogródka/bram i furtek i innych wodotrysków

No i teraz pytania:
    * czy ktoś już coś takiego widział/bawił się tym? może ktoś już jakiś konkretny system na tym sterowniku postawił?
    * czy do moich potrzeb to wystarczy?
    * jak oceniacie w/w modele, bo ich ceny (szczególnie sterbox i hall2007) wydają się być niezwykle atrakcyjne i zastanawiam się czy nie odbędzie się to kosztem możliwości i funkcjonalności
    * czy może odpuścić sobie zabawki i jechać na tradycyjnych PLC

za wszystkie cenne wskazówki serdeczne dzięki:)
    lukas

PS zastanawiałem się nad umieszczeniem tematu w odpowiednim dziale i chyba ten jest najbardziej zgodny, jeśli jednak szefostwo uzna inaczej to proszę o przeniesienie:)
  • OptexOptex
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    Dzięki za linka, poczytałem prawie całość, przyznać trzeba że skarbnica wiedzy to niezwykle wartościowa,

jednak akurat nic na temat mojej problematyki nie ma, dlatego założyłem nowy wątek.
  • Poziom 11  
    Jak tam prace związane z tym STERBOX-em?

Pytam bo też noszę się z zamiarem zakupu tego urządzenia.
  • Poziom 9  
    Witam,
    tak naprawdę cały czas dużo czytam nt. IB, rozmawiałem z producentem i dystrybutorem Sterboxa - uzyskałem tam wiele informacji na nurtujące mnie pytania, sporo kwestii się wyjaśniło.
    Niestety pojawił się problem, na stronie producenta jest błędna (właściwie to napisane jest w to sposób dość zagmatwany, ale moim zdaniem wprowadza w błąd) informacja o ilości we/wy.
    Okazuje się ze sumarycznie jest ich nie 16 (jak wynika z opisu) a 12. Oczywiście są dodatkowe modułu poszerzające ilość we/wy, ale
    1. są drogie
    2. do jednego sterboxa można podłączyć tylko 1 moduł rozszerzeń w związku z tym całość może mieć tylko 20 we/wy

Jest to mało...za mało, nawet jak na mieszkanie. Ja wycyrklowałem właśnie 24 we/wy i teraz jest problem. Zalecano mi zakup drugiego sterboxa (ew. z dodatkowym jeszcze modułem), tym sposobem miałbym system zdecentralizowany i 32/40 we/wy. Wszystko fajnie, ale koszt rośnie podwójnie i trochę mi się to przestało podobać.

Znalazłem też bardzo fajną stronę o systemie eHouse (ma pewne wady, jednak zaletą np. Roommanagera jest spora ilość we/wy + ściemniacze). Dopiero to rozgryzam. Jeśli chodzi o cenę to jest droższy, ale wystarczyłby tylko jeden, więc w sumie może się to opłacać.

Jednym słowem cały czas sie dokształcam w temacie i na chwile obecną jeszcze nie wiem na jakim sterowniku pojadę. Jeśli chodzi o stronę wykonawczą jestem gdzieś w połowie projektowania.

W razie pytań służę, bo co dwie głowy to nie jedna. Pozdrawiam
    Łukasz
  • Poziom 13  
    Czy udało ci się uruchomić tego Sterboxa?
  • Poziom 9  
    tak, bawiłem się nim trochę, bardzo fajnie działa
    niestety z braku czasu niezbyt mogłem go sprawdzić w akcji, mam tam jeszcze kilka uwag i wątpliwości czy niektóre funkcje uda się na nim zrealizować, ale generalnie ładnie śmiga
  • Poziom 13  
    Czy możesz podesłać jak podłączyłeś sterowanie roletami oraz brama garażową?
    Interesuje mnie opcja otwarcie/zamknięcie wszystkich rolet oraz otwarcie /zamkniecie rolety balkonowej.
    Interesuje mnie jeszcze jedna kwestia, co się stanie w przypadku uszkodzenia sterownika. Jak otwierać rolety oraz włączać oświetlenie itd.
  • Poziom 9  
    U mnie to jest na razie na etapie bardziej makiety i rysunków niż rzeczywistej realizacji. Jak można przeczytać w tytule to ma być mieszanie, a nie dom, więc nie mam bramy garażowej (rolet też nie).

Ale nie bardzo rozumiem pytanie, bo przecież co za różnica co podpinasz? Czy to bedzie dioda, wiatraczek czy wyjście sterujące napędem bramy garażowej to podłączenie będzie dokładnie takie samo.

Problemem może okazać się implementacja funkcji typu "włącz/wyłącz wszystko". Nie mówię, że się nie da, bo jak by pomyśleć to pewnie się da, ale nie miałem czasu na rozkminianie tego.

A co się stanie w przypadku uszkodzenia? No dokładnie to samo, co w przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek PLC, przestanie działać :) możesz zmostkować np. z przekaźnikami i sterować tym ręcznie z rozdzielni (tymi szczególnie newralgicznymi funkcjami) bo przecież bramę garażową od biedy sobie pilotem otworzysz.
  • Poziom 11  
    lukas_t1 napisał:

2) plc2011a/b - wygląda nieźle ale właściwie potrzeba by 2 sztuk żeby system

Ja mam oba i A0 i B0. Bardzo sobie chwalę.
    http://tanieogrzewanie.istore.pl/
    Jest i 1-Wire do którego podłączyłem 24 termometry DS18B20, na tym samym 1-Wire można dołączyć zdalne przekaźniki, 8 sztuk, oparte na DS2408. Są 4 regulatory temperatury do ogólnego zastosowania, alarmy przekroczenia temperatur i w dół i w górę. I jest w pełni profesjonalny alarm. Widzę każde rozszczelnione okno lub rozszczelnione+otwarte. Można mierzyć wielkości analogowe, rezystancję czegokolwiek od 0 do 10k. Wejść jest 21 i 84 rozpoznawane czujniki.
    Robisz sobie w telefonie komendę WYCHODZĘ, WRACAM itp i jednym klawiszem wysyłasz rozkazy do kilku PLC2011 naraz.
    Po trzecie transmisja danych jest silnie szyfrowana wbudowanym akceleratorem kryptograficznym algorytmu AES-256.

Jak masz sterowanie światłem to robisz układ schodowy wszędzie gdzie ostatnim przyciskiem schodowym jest PLC2011A0. Jak elektronika padnie i przekaźnik zostanie w jednym położeniu to i tak światło działa. Możesz wyjąć zasilanie z PLC i poprzełączać światło.

Co do sterowania roletami to mam przekaźniki roletowe F&F. Mam i ręczne klawisze przy oknach i otwieranie wszystkich, jednej strony i oddzielnie tarasu.
    Bardzo dobrze to współgra z PLC2011A0, zajmuje mu 3 przekaźniki.
    Pod żadnym pozorem nie należy prowadzić skrętki do żadnych wyłączników. trzeba robić układy schodowe z przyciskami krzyżowymi jeżeli potrzebne i żadne uszkodzenie elektroniki nic nie wyłączy. Przestanie działać sterowanie ale ręcznie będzie normalnie.

Do tego jest też wsparcie dla programistów. Jest API w postaci bibliotek DLL pod Delphi, C++ i C#. Można nawet przesyłać dane portem szeregowym RS232 z buforem 280 baktów w samym PLC.
  • Poziom 13  
    Ja się cały czas zastanawiam czy sterbox czy PLC.
    Ja u siebie całą instalacje zrobiłem w gwiazdę i podstawowym kryterium była niezawodność. Dlatego zrobiłem cała instalacje na przekaźnikach oraz do tego dojdzie sterownik. Obecnie działa bez sterownika.
    Zrobiłem coś takiego (schematy na Sterboxa):

Sterowanie oświetleniem:

Sterowanie centralne roletami: do sterowania lokalnego mam sterowniki Mobilusa

To co mi brakuje w PLC to oprogramowania na iPhone, iPad, iPod, wiem że ma to wkrótce być, wiem jak to jest z tym oprogramowaniem :(.

palacz997
    Czy możesz podesłać jak podłączyłeś u siebie?
  • Poziom 14  
    Witam.
    Od pewnego czasu bawię się Sterbox-em i sporo czytam na jego temat. W większości osób chcących coś nim sterować pisze o ilości wyjść czy wejść. Nikt nie wspomina o tym, jakie możliwości daje Sterbox, aby sterować tymi wyjściami czy wejściami. Ja przeznaczyłem go głównie do sterowania akwarium i piecem. A sam projekt miał zawierać opcje włączenie i wyłączenia ręcznego i osobno automatycznego sterowania akwarium i pieca.
    I okazało się, że pomimo wcześniejszego optymizmu ilością różnego rodzaju bramek, przerzutników, itp. Po zrealizowaniu założeń okazało się, że praktycznie do sterowania dwóch urządzeń zużyłem sporą część zasobów Sterbox-a wykorzystując tylko cztery wyjścia i trzy wejścia. Do ustawienia pięciu zegarów na tak zwanym drucie musiałem zużyć trzy makrocele, dodając do tego możliwość włączenia i wyłączenia ręcznego i automatycznego zużyłem sześć makrocel. A Sterbox posiada ich tylko 16.
    I tak jak napisał lukas_t1 o swoim projekcie, zastanowiłbym się czy wewnętrzne zasoby Sterbox-a pozwolą na realizację tego projektu.
    Na wielki plus, można zaliczyć to, że producent albo dystrybutor oferuje możliwość wirtualnego sprawdzenia ustawień Sterbox-a. http://www.sterbox.eu/index.php/demox