Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega128] Płytka przyłączeniowa do prototypowania

Malin2000 10 Lip 2012 14:44 3364 23
  • #1 10 Lip 2012 14:44
    Malin2000
    Poziom 7  

Poprawiłem tytuł na zgodny z zasadami działu.
    LordBlick

Jako,że to mój pierwszy post tutaj, to się najpierw przywitam: Witam!

a teraz przejdźmy do meritum sprawy.
    chcę zrobić płytkę przyłączeniową w oparciu o uP Atmega128 z wtyczkami (by nie musieć lutować wszystkiego, co podłączam tam). znalazłem taki układ:
    schemat układu

oczywiście zrobię to trochę większe i dołączę wyprowadzenia pinów coś w rodzaju tych tutaj:
    Link

Programator chce mieć zewnętrzny (bo może będę go używał do innych układów).

ale teraz mam pytania następujące:
    1. czy schemat z linka 1-szego jest ok?
    2. czy da się to zrobić wytrawianiem płytki w domu z użyciem pisaka?
    3. przeglądając datasheet widziałem, że wejścia napięć (VCC,AVCC) są w różnych miejscach uP. jak je połączyć do tego samego wyjścia ze stabilizatora napięcia?
    4. na wejście stabilizatora w schemacie w linku1 wchodzi 5VDC, prawda?
    5. jeżeli 4 to tak, to wystarczy podać tam wyprostowane napięcie z tranformatora 5V? czy lepiej zmienić ten układ zasilający na: podobny do tego (rys. 10 - na dole)
    6. czytając ten temat na forum wyczytałem,że kondensatory muszą być możliwie blisko uP. jak to pogodzić z ptk 4 i 5?
    7. jak oszacować moc maksymalną pobierana przez układ?

z góry dziękuje za pomoc.

0 23
  • Pomocny post
    #2 10 Lip 2012 15:11
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

1. czy schemat z linka 1-szego jest ok?
    Odp: tak
    2. czy da się to zrobić wytrawianiem płytki w domu z użyciem pisaka?
    Odp. no jak masz rękę ze stali pracującą precyzyjniej niż ploter komputerowy to owszem, ale mówiąc szczerze zrobienie metodą pisakową podstawki tqfp wydaje mi się niemożliwe.
    3. przeglądając datasheet widziałem, że wejścia napięć (VCC,AVCC) są w różnych miejscach uP. jak je połączyć do tego samego wyjścia ze stabilizatora napięcia?
    Odp. wszystkie VCC podłączasz do zasilania (np. +5V), natomiast AVCC możesz albo podłączyć tak samo jak VCC albo poprzez układ L-C
    4. na wejście stabilizatora w schemacie w linku1 wchodzi 5VDC, prawda?
    Odp. nie - na wejście 7805 musisz podać napięcie nieco wyższe - powiedzmy minimum 7,5V
    5. jeżeli 4 to tak, to wystarczy podać tam wyprostowane napięcie z tranformatora 5V? czy lepiej zmienić ten układ zasilający na: podobny do tego (rys. 10 - na dole)
    Odp. Najlepiej kup jakiś tani zasilacz stabilizowany (byle nie impulsowy) 9V lub regulowany (takie z suwakami skokowo od 3 do 12 V)
    6. czytając ten temat na forum wyczytałem,że kondensatory muszą być możliwie blisko uP. jak to pogodzić z ptk 4 i 5?
    Odp. Kondensator kondensatorowi nierówny. Część z nich dotyczy filtrowania zasilania i jego stabilizowania (te umieszczamy przy stabilizatorze), a inne (zazwyczaj 100nF) stabilizują dodatkowo zasilanie przy procesorze - te umieszczamy możliwie blisko niego.
    7. jak oszacować moc maksymalną pobierana przez układ?
    Odp. pomnożyć maksymalny prąd, jaki może pobierać układ (odczytany z sekcji electrical characteristics z datasheeta) i pomnożyć przez napięcie zasilania.

I coś do poczytania: http://mikrokontrolery.blogspot.com/

0
  • #3 10 Lip 2012 15:19
    Malin2000
    Poziom 7  

dzięki za odpowiedzi, ale nie zrozumieliśmy się co do ptk3.

chodziło mi o to,że na płytce chce mieć jedną wtyczkę od zasilania. i przy układzie VCC, AVCC i GND ścieżki będą musiały się krzyżować z tymi od portów. a wiadomo,ze nie mogą się krzyżować.

jak to ogarnąć, by się nic nie krzyżowało?

0
  • #5 10 Lip 2012 15:31
    Malin2000
    Poziom 7  

dzięki za odpowiedzi.
    póki co nie mam więcej pytań, ale temat niech będzie otwarty.. w razi ejak jakieś problemy napotkam.

0
  • #6 11 Lip 2012 07:59
    Malin2000
    Poziom 7  

pojawiły się nowe pytania:
    zatem jeżeli już nawet uda mi się zrobić projekt płytki w EAGLE, dam tą płytkę do wydrukowania i mi ją przyślą, to będzie ona bez elementów..

czyli te elementy wszystkie będę musiał przylutować sam?

to wymagałoby nie lada precyzji, gdy odległość między nóżkami uP to nie cały milimetr..

0
  • Pomocny post
    #7 11 Lip 2012 08:33
    piotrva

Będzie bez elementów, chyba że zapłacisz za montaż, ale to nie jest tanie, jeśli to będzie 1 sztuka.
    Takie układy normalnie lutuje się albo pastą lutowniczą i nadmuchem hot air, albo lutownicą kolbową i cieniutką cyną, ale wymaga to odpowiedniej wprawy. Na początek kup.sobie najtańsze układy scalone smd i płytkę uniwersalną pod ich obudowy i trenuj. Sam kiedyś miałem podobne obawy i problemy, ale teraz już normalnie lutuję takie układy bez mrugniecia okiem;-) praktyka czyni mistrza

0
  • #8 11 Lip 2012 08:44
    Malin2000
    Poziom 7  

czyli tego się nie da nauczyć w miesiąc czy dwa. szkoda, bo muszę zdążyć na magisterkę zrobić...

anyway: płytka montażowa to np takie

ale układy smd wole zastąpić już jakimś małym uP. przynajmniej będę miał później na czym uczyć się programowania.

0
  • #9 11 Lip 2012 10:03
    piotrva

Ja się uczyłem na czymś takim: http://www.aphelektra.com/p/pl/4650/plytka+uniwersalna+msdipso1+przejsciowa+smddip.html
    A nie dawaj od razu procesorów - jak sobie zepsujesz będzie bardziej szkoda.
    A co do czasu nauki - da się nauczyć i w tydzień - to zależy od Ciebie i na ile jesteś cierpliwy i zdolny manualnie. Ja na początku trochę gorszą kość (atmega2560 - raster 0,500mm, Ty masz 0,625mm) lutowałem prawie 40 minut lutownicą kolbową, a teraz tą samą metodą zajmuje mi to parę minutek.

0
  • #10 20 Sie 2012 09:00
    Malin2000
    Poziom 7  

Po wielu próbach i pomocy jednego z użytkowników doszedłem do tego stanu:
    [ATmega128] Płytka przyłączeniowa do prototypowania

jednak mam jeszcze kilka pytań do tego:
    1. Czy "wypełnienie masą" jest dobrze zrobione? Znalazłem w necie i takze na forum elektrody, że wystarczy utworzyć Polygon i nazwać go GND. Ale jakoś nie jestem pewny czy to wystarczy.
    2. Czy wiercenie otworów (tych na rogach) jest ok? maja to być dziurki na mocowanie płytki do "obudowy". zrobione za pomocą Draw a Hole.
    3. Czy trzeba zrobić lustrzane odbicie całości zanim wyśle pliki do drukowania w firmie?

w załączniku są pliki do *.sch i *.brd do programu EAGLE. w razie gdyby rysunek nie był dobrej jakości.

Ps. Płtyka zasilana z zewnętrznego układu stabilizującego napięcie. Dlatego nie ma tam układów 7805.

0
  • #11 20 Sie 2012 10:15
    mirekk36
    Poziom 42  

Mam dla ciebie dwie propozycje, ponieważ schemat ani płytka w ogóle nie uwzględniają prawidłowej filtracji zasilania, a pewnie jak wielu początkujących nawet nie wiesz co to jest filtracja zasilania i kojarzysz to z jakimś dużym kondensatorem w zasilaczu, który zabierze groźne zakłócenia z sieci 230V .... dlatego najpierw poczytaj dokładnie to:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mikrokontroler-prawidowe-zasilanie.html

zobaczysz, że po dokładnym przeczytaniu do końca wyjaśni ci się sporo rzeczy a o pewnych dowiesz się być może po raz pierwszy.... Gdy to przeczytasz to później jak najszybciej obejrzyj sobie jak się projektuje obwody w tym PCB, ponieważ twoja płytka PCB pozostawia bardzo wiele do życzenia - a po obejrzeniu tego co w linku poniżej będziesz w stanie sam szybko poprawić i wyeliminować te wszystkie babole OK?

LINK

polecam szczególnie ostatnie odcinki z tego linku.

0
  • #12 28 Sie 2012 18:03
    Malin2000
    Poziom 7  

Wziąłem sobie do serca te rady. Kurs cały dokładnie przesłuchałem. okazał się bardzo pomocny, dziękuję. Naniosłem poprawki (pliki w załączniku).

Czy jest lepiej? Czy coś jeszcze jest źle? (stabilizator napięcia wraz ze wszystkimi potrzebnymi kondensatorami chce umieścić na osobnej płytce)

0
  • Pomocny post
    #13 28 Sie 2012 18:54
    mirekk36
    Poziom 42  

Noooo i teraz to zaczyna mieć "ręce i nogi" ;) .... tylko może dławik do AVCC zmniejsz do 10-20uH z tych 100uH (zajrzyj do noty PDF w/s jego zalecanej wartości jeśli nie jesteś pewien)

A i samo PCB już fajniej wygląda

0
  • #14 28 Sie 2012 19:41
    Malin2000
    Poziom 7  

Czyli rozumiem,że jest ok (po zmianie tego dławika na 10uH). Super..! :D

ale teraz pytanie moje jeszcze jest takie:
    Czy znajdę w sklepach części o założonych rozmiarach i wartościach? W sensie czy dostanę w sklepie np kondensator 100nF w obudowie o rozstawie nóżek 2.54 mm?

0
  • #16 28 Sie 2012 20:49
    mirekk36
    Poziom 42  

Malin2000 napisał:

Czy znajdę w sklepach części o założonych rozmiarach i wartościach? W sensie czy dostanę w sklepie np kondensator 100nF w obudowie o rozstawie nóżek 2.54 mm?

No to jeszcze jedna praktyczna podpowiedź ;) bo ty widzę robisz "od tyłu"

tymczasem trzeba "od przodu" - co to znaczy ?

Sprawdzasz jakie masz elementy albo jakie będziesz miał dostępne i dopiero wtedy tworzysz pod nie PCB .... zapamiętaj NIGDY odwrotnie. A dobrze na tym wyjdziesz.

0
  • Pomocny post
    #17 28 Sie 2012 21:35
    miszczo997
    Poziom 27  

Zastosuj dławik z biblioteki rcl=>L-EU lub L-US. Nie wiem czy gdziekolwiek dostaniesz kwarc zegarkowy w obudowie hc49, dlatego pobierz sobie biblioteke sparkfun i weź kawrc stamtąd. Reszta jest ok.

0
  • #18 14 Wrz 2012 10:19
    Malin2000
    Poziom 7  

szukałem po sklepach i faktycznie nie ma kwarcu zegarkowego w dużej obudowie.. Mam tą bibliotekę SparkFun ale nie mogę tam znaleźć kwarcu w tej małej zegarkowej obudowie.

Gdzie go znajdę?

0
  • #20 14 Wrz 2012 13:34
    Malin2000
    Poziom 7  

a chyba mi się udało znaleźć w bibliotekach tą małą obudowę. Ale wolę się upewnić pytając Was o zdanie:)

Crystal->Crystal->crystaltc26v

to jest chyba ta obudowa. rozmiarami przypomina:)

0
  • #22 27 Lis 2012 09:27
    Malin2000
    Poziom 7  

Mam jeszcze dwa dodatkowe pytania:

1. Czy programatorem STK500 zaprogramuje ATMegę 128?
    2. Do AREF podłączyłem GDN. Czy jest to poprawne? czy będą problemy z prockiem?

Dodano po 11 [minuty]:

może napisze inaczej pierwsze pytanie, bo trochę mało precyzyjnie się wyraziłem.

mam taki programator: http://and-tech.pl/programator-avrprog-usb-v2/

Czy da radę nim ATMegę128 zaprogramować? z tego co wiem, to STK500 potrzebują przystawki (stk501).

0
  • #23 27 Lis 2012 09:40
    jaglarz
    Poziom 23  

AREF podłączamy do masy PRZEZ kondensator 100nF.

Dodano po 2 [minuty]:

Malin2000 napisał:
    Mam jeszcze dwa dodatkowe pytania:

1. Czy programatorem STK500 zaprogramuje ATMegę 128?
    2. Do AREF podłączyłem GDN. Czy jest to poprawne? czy będą problemy z prockiem?

Dodano po 11 [minuty]:

może napisze inaczej pierwsze pytanie, bo trochę mało precyzyjnie się wyraziłem.

mam taki programator: http://and-tech.pl/programator-avrprog-usb-v2/

Czy da radę nim ATMegę128 zaprogramować? z tego co wiem, to STK500 potrzebują przystawki (stk501).

A ciężko było zejść niżej i sprawdzić w sklepie internetowym?

http://zestawyuruchomieniowe.pl/pl/programatory/22-avrprog-usb-v2-stk500.html

0
  • #24 27 Lis 2012 09:53
    Malin2000
    Poziom 7  

później w końcu znalazłem to w sklepie.. ale to już po napisaniu postu..
    Dzięki za odpowiedź i rozwianie wątpliwości przy AREF :)

0