Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak to zrealizować - układ przekaźników?

zuczek321 02 Oct 2012 18:54 3861 10
Optex
    zuczek321
    Level 10  
    Witam!

Posiadam:
    - dwa siłowniki 230V/0.26A (trzy przewody, jeden wspólny (czarny), podanie napięcia na czarny i niebieski wyciąga siłownik. Podanie napięcia na czarny i zielony ściąga siłownik. Czas podania napięcia zarówno do wyciągania jak i do ściągania siłownika to max 20s. Brak wyłączników krańcowych.
    - czujkę dymu (NC lub NO) na 12V, ALARM: 60V/100 mA max
    - dwa włączniki monostabilne (switche)
    - UPS 230V/620W
    - sygnalizator 12V

Chcę zrealizować:
    1. Gdy nacisnę włącznik monostabilny "1" LUB czujka dymu wykryje alarm oba siłowniki (na raz) wyciągną sie oraz załączy się syrena. Syrena ma wyć cały czas a napięcia na siłownikach powiedzmy że max na 30s ma się pojawiać.
    2. Gdy z kolei nacisnę włącznik monostabilny "2" syrena ma przestać wyć oraz siłowniki mają się wciągnąć.
    3. Posiadany system ma działać również bez zasilania (poprzez UPS)

Myślę że można to zrealizować na pomocą przekaźników czasowych?
    Bardzo proszę o pomoc jak to wszystko połączyć i co mi jeszcze potrzeba?

Pozdrawiam
    Łukasz
  • Optex
    12pawel
    Level 33  
    Jak to zrealizować - układ przekaźników?
    Chyba o coś takiego Ci chodzi.
  • Optex
    zuczek321
    Level 10  
    Dziękuję ale czy możesz mi to troszkę wytłumaczyć? Oznaczenie poszczególnych elementów, gdzie podłaczyć 230V a gdzie 12V. Nie jestem biegłym elektronikiem ale myślę że dam radę:)
    12pawel
    Level 33  
    k2,k3,k5, to zwykle przekaźniki. K1i k4 to przekaźniki czasowe ustawione na 30s. Reszta jest widoczna na schemacie. Co do podłączeń pod 12 i 230V to wszystko podłączasz pod 12V oprócz tych 2 lini pionowych gdzie jest napisane wsuwanie i wysuwanie siłownika. Te linie musisz podłączyć pod 230V.
    zuczek321
    Level 10  
    Rozumiem że układ ten ma działać następująco:

Najpierw wysuwanie oraz syrena:
    Po chwilowym załączeniu włączniku monostabilnego "S1" lub "CZUJKA" pojawi się napięcie na przekaźniku "K5" oraz czasowym "K1". Zaczyna sie "WYSUWANIE" oraz wycie syreny. Styki przekaźnika "K5" podają napięcie na przekaźnik "K2" oraz na "SYRENA". Wówczas styki przekaźnika "K2" załączone podtrzymują ten przekaźnik oraz syrenę. Włącznik "S1" oraz styki przekaźnika "K5" rozumiem że są rozwarty w tym czasie. Jak natomiast przekaźnik czasowy "K1" podtrzymuje swoje styki (WYSUWANIE SIŁOWNIKA) na 30s. skoro zaraz po zwolnieniu włącznika "S1" nie dostarczamy przekaźnikowi napięcia???

Jak działa przekaźnik czasowy? Czy pomimo braku zasilania potrafi on utrzymać swoje styki np. przez 30s ???

Proszę o wyjaśnienie.
  • Helpful post
    12pawel
    Level 33  
    Wszystko ładnie zrozumiałeś i dobrze opisałeś. Co do przekaźnika czasowego to załączany jest on impulsem, i po zaniknięciu zasilania zaczyna się odliczanie czasu. Przekaźnik podtrzymuje swoje styki aż odliczanie się skończy. Tu masz fachowo opisane jak on działa: http://www.fif.com.pl/produkt/36/585.
    Co do tych symboli co pytałeś na PW to są to tylko przedstawione styki przekaźników. Możesz to pominąć w schemacie. Po prostu program w którym to rysowałem tak oznacza.
    Jeżeli chcesz przeprowadzić symulację to do ściągnięcia są programy festo fluidsim gdzie można zobaczyć jak to wszystko działa. Naprawdę ułatwia to zrozumienie.
    Jest jeszcze jedno pytanie czy jeśli siłownik wysunie się w ciągu 15s a my przez 30s będziemy ciągle podawać zasilanie to czy to go nie uszkodzi? Może warto pomyśleć o wyłącznikach krańcowych.
    zuczek321
    Level 10  
    Rozumiem że istnieją takie przekaźniki czasowe gdzie impuls sterujący to 12V ?
    zuczek321
    Level 10  
    Ok. A siłownikowi nic nie będzie. Sprawdzałem to:)
    12pawel
    Level 33  
    Teraz tylko pytanie czy nie taniej wyjdzie kupić 4 wyłączniki krańcowe niż kupować 2 przekaźniki czasowe. Wybór należy do Ciebie.
    zuczek321
    Level 10  
    A może poprostu wykonać to np. na centrali SATEL?
    Będzie jeszcze taniej?