Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów wentylatora PC

Kaz K 28 Sty 2005 01:13 158311 83
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Kaz K
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: elektronika, instalacje elektryczne, alarmy, domofony
    Kaz K napisał 541 postów o ocenie 127, pomógł 24 razy. Mieszka w mieście Chrzanów. Jest z nami od 2002 roku.
  • Relpol przekaźniki
    Krzysiek007
    Poziom 20  
    Witam.
    Zaproponowałbym do owego układziku zamiast diody LED wstawić wskaźnik wychyłowy <może być z demontażu jakiś dowolny> wydaje mi się ze dawałby lepszy efekt orientacyjny i jako gadżet przy komputerze by się lepiej prezentował niż kolejna dioda LED.
    Pozdrawiam.
    ZonX
    Poziom 22  
    w szeregu z potencjometrem mozna zastosowac termistor?
  • Relpol przekaźniki
    mbatman
    Poziom 11  
    Ale nie we wszystkich komputerach da sie to zastosować. Na układzie z chip.pl jest pokazane ze wentylator podpinam do układy i tam jest sterowany . A co zrobić jak wentylator (od procesora) przechodzi test przy starcie komputera w biosie ? Jak nie jest podpiety komputer nie wystartuje.
    Marekzenio
    Poziom 20  
    Można zmienić w biosie to ustawienie, żeby komp np się nie wyłączał w przypadku zatrzymania wiatraczka itp....
    ictorn
    Poziom 20  
    Witam!
    Kolego mbatman nie musisz się obawiać że komputer Ci nie ruszy bo BIOS i inne pierdoły, układ z CHIPa po włączeniu napięcia daje maksymalne napięcie ok 11V przy braku sterowania. Dopiero kiedy uruchomisz program WIATRACZKI lub umieścisz link do autostartu - układ zmieni obroty na ostatnio ustawione i np. w autostarcie po ścieżce dostępu do pliku musisz dopisać 'auto'.Inne ustawienia autostartu to 'min';'max'.
    Posiadacz takiego układu.
    mariuz
    Poziom 32  
    Niestety Ictorn, ale glupiutki BIOS nie patrzy naradiatorprocka zeby zajrzec jak pracujewentylator tylko sprawdza sygnal od wiatraczka.
    rozwiazaniem tegoproblemu jest poprowadzenie przewodow "sygnal" oraz "masa" do dodatkowejwtyczki podpinanejpod plyte glowna. Wtedy nie dosc, ze BIOS sienie czepia, to jeszcze mozemy kontrolowac predkosc obrotowa na ekranie monitora np. za pomoca MBM.
    deska
    Poziom 12  
    Schemacik od Gulsona i więcej nic nie trzeba,układ o działaniu podobnym do tc646 ale jaki za to elegancki!!! Moim zdaniem układy proste i spełniające założone zadanie są poprostu lepsze.
    luki55
    Poziom 20  
    wITAM:) ja mam pytanie do tego schemaciu qulsona czy ten termistor to jest zwykły 10 KΩ NTC??
    elektronik000
    Poziom 19  
    nie wie ktoś jakiego mosfeta użyć do tego układu???
    bo w sklepie dali mi irf520 ale on ma chyba vgs=20v

proszę o pomoc
    gaspaccio
    Poziom 17  
    Schematy zaczerpnięte z niemieckiej strony o modding'u.

link do artykułu.

link do artykułu.
    jacynka84
    Poziom 26  
    A macie może taki do silnika DC z
    "odwracaniem ciągu" zależnie od położenie potencjometru albo coś do 9.6V/2A ???
    Mihó
    Poziom 27  
    gulson napisał:
    jeszcze jeden regulator obrotów dwóch wentylatorów na czujniku LM35. Do K2 i K4 podłączamy wentylatory, do K1, K3 podłączamy czujniki LM35, K5 to zasilanie

C1, C3 = 22uF/16V
    C2 - 1uF/16V

Czy mógłbyś mi powiedzieć, jak zmienić wartości graniczne tego układu ? Chodzi mi o to, by przy ok. 50°C obroty były maksymalne ?

Którymi elementami zmineię wartości progowe ?
    swist17
    Poziom 11  
    mam pytanie do pierwszego schematu gulsona , czy zamiast kty10 moge dac kty81-210 . na tme pisalo ze jest zamiennikiem dla kty10-6 ??
    siwy26
    Poziom 11  
    Witam

Potrzebuje któryś ze schematów zaadoptować do włanczania i wyłanczania pompą CO. zasada podobna jak z wentylatorem w kompie tylko zamiast niego podłączyłbym przekaźnik. Poma załanczała by sie przy powiedzmy 35C i wyłanczała kiedy temperatura spadnie poniżej niej.
    Da się coś takiego zrobić?
    Misiek_19
    Poziom 13  
    siwy26 napisał:
    Witam

Potrzebuje któryś ze schematów zaadoptować do włanczania i wyłanczania pompą CO. zasada podobna jak z wentylatorem w kompie tylko zamiast niego podłączyłbym przekaźnik. Poma załączała by sie przy powiedzmy 35C i wyłączała kiedy temperatura spadnie poniżej niej.
    Da się coś takiego zrobić?

Witam
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale tobie bardziej się przyda termostat, który załączy pompę przy ustawionej temp. a nie regulator obrotów wiatraka.
    Popatrz na forum. Na pewno coś znajdziesz.
    Pozdrawiam.
    siwy26
    Poziom 11  
    gulson napisał:
    kolejny regulator obrotów, czujnikiem jest dioda krzemowa

właśnie zmontowałem regulator obrotów zgodnie z ostatnim schematem gulsona i nie stety nie działa. na wyjściu jest cały czs 3,5 V . Mógłby ktoś zweryfikować schemat, nie zabardzo się orientuje co zmienić.
    fx11
    Poziom 11  
    kolego Siwy26 wykorzystaj (jak masz)czujnik zmierzchowy tylko zamiast elementu foto czulego zastosuj termistor (to dziala umnie od ponad 5 lat bez zarzutu.mozna to nabyc w nord elektronik lub jabel w zestawie do samodzielnego montazu.
    Ps.przepraszam moderatorow jezeli uzywajac nazw firm robie kryptoreklame
    n0cturnus
    Poziom 10  
    witam. a ma ktoś może przerobiony z sch ideowego na ukl ściezek ten regulator z chipa???????? jeśli ktoś ma to proszę o podesłanie na n0cturnus(malpa)interia.pl pozdrawiam
    rozales
    Poziom 24  
    skomplikowane te uklady.ja wziąłem ntc10k potencjometr1k i tranzystor bd139. dziala elegandzko:D
    Biohazard
    Poziom 1  
    wITAM
    czy istnieje program który bedzie pokazywal temperatury i predkosci obrotowe wiatrakow w moim komputerze ?
    przy okazji czy jest opcja aby sterowac predkoscia obrotowa wiatrakow za pomoca programu jakiegos
    Jest to dla mnie dosc istotne