Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki miernik do pomiarów odbiorczych/okresowych

nowypomiarowiec 29 Paź 2012 21:09 22725 36
  • #1 29 Paź 2012 21:09
    nowypomiarowiec
    Poziom 7  

Witam szanownych kolegów !

Jestem zainteresowany zakupem miernika wielofunkcyjnego do pomiarów ochronnych.
    Wstępnie zainteresowany jestem dwoma modelami naszego rodzimego producenta mianowicie :

1) Sonel MPI-525
    2) Sonel MPI-530

Chciałbym zasięgnąć opinii forumowiczów odnośnie tych urządzeń, różnice jakie udało mi się zobaczyć to napięcie do badania ISO (2500V w MPI 525 a 1000V w 530) oraz opcjonalny pomiar cęgami w 530.
    Nie zapominając oczywiście o luxomierzu w 530.

Który z przyrządów zdaniem kolegów jest opcją rozsądniejszą ?

0 29
  • #2 29 Paź 2012 22:04
    e-sparks
    Specjalista elektryk

Megger, Fluke, Kyoritsu, Metrel, każdy z nich lepszy będzie od Sonela, a poza tym znacznie tańszy, no chyba że patriotą jesteś i wszystko co polskie z Chin Ci bliskie...

0
  • #3 30 Paź 2012 07:54
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

e-sparks napisał:
    Megger, Fluke, Kyoritsu, Metrel, każdy z nich lepszy będzie od Sonela, a poza tym znacznie tańszy, no chyba że patriotą jesteś i wszystko co polskie z Chin Ci bliskie...

Wskaż konkretny model z wymienionych przez Ciebie firm, który byłby tańszy od MPI 525 czy 530 i posiadał ich funkcjonalność.
    Poza tym na jakiej podstawie twierdzisz, że Sonel to chińszczyzna?

1
  • #4 30 Paź 2012 08:28
    nowypomiarowiec
    Poziom 7  

Fluke jest droższe z tego co oglądałem..
    Czyli urządzenia Sonela są słabsze jakościowo/funkcjonalnie od mierników japońskich KEW czy też innych wyżej wyminionych?

0
  • #5 30 Paź 2012 08:51
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

MPI-530 ma bardzo rozbudowane funkcje pomiaru uziemienia o pomiar jedno i dwu cęgowy ale by z nich skorzystać to 2tys na cęgi :D ja wiem czy pomysł z luksomierzem jest udany miernik duży lataj z nim po hali i mierz oświetlenie przystawką. Wolał bym oddzielny samodzielny luksomierz ale sonela luksomierz to chyba chińczyk wzorowany na extechu. Już lepiej w 530 z pamięcią i tą klawiaturką bo widziałem w katalogu może to fajny pomysł. Wydaje mi się że sonel chciał zrobić swoja wersję metrela po prostu i tyle.
    Co do wyboru zastanów się nad tym co będziesz mierzył w przyszłości i zdecyduj sam. Mam fajny miernik uziemień MUR-105 + cęgi i mierzę tylko techniczna 3 przewodową jak mam chęci to 4 przewodową cęgi używam jak na lekarstwo a kosztowały 6stów :D ale miernik uziemień był potrzebny więc trza mieć. Swego czasu zastanawiałem się nad MPI-520 ale kupiłem mierniki oddzielnie i wyszedłem na tym gorzej finansowo. Tak samo jak z pomiarem izolacji mam MIC-3 i max 1kV pomiaru a potrzebowałem czasem 2.5kV i znów dopłaciłem do kolejnego miernika by móc popracować przy kablach a tera miernik leży w szafie i czeka nieubłaganie na kolejną okazję. Zastanów się nad MPI-525 i jego 2.5kV ale to zależy co będziesz nim robił.
    Jeśli chodzi o szybkość pomiarów to sonel jest troszkę mułowaty twierdzę to na podstawie mojego MPI-502 pomiar pętli bez wyzwalania RCD trwa długo nawet dobre 20sek choć pomiar pętli bez RCD migiem 1-2 sek. Co do fluke zauważyłem że mierzy w try mig ale nie stać mnie na żółtego kolegę choć z czasem widząc ile na płaciłem na mierniki to miał bym go i jeszcze resztę na piwo :D

0
  • #6 30 Paź 2012 09:00
    19barti78
    Poziom 15  

A może się ktoś wypowiedzieć na temat tego miernika - Metrel EUROTEST 61557 MI 2086-ST - albo np. porównać go do któregoś z Sonel-i ?? Ktoś kto miał do czynienia z jednym i drugim...

0
  • #7 30 Paź 2012 17:23
    TWK
    Specjalista elektryk

zdzisiek1979 napisał:
    MPI-530 ma bardzo rozbudowane funkcje pomiaru uziemienia
    Ma również pomiar rezystywności gruntu, który jest przydatny podczas projektowania. Niewiele mierników ma taką funkcję. Nie miałem w ręku żadnego, ale prędzej kupiłbym MPI-530 niż MPI-525, bo do izolacji na 2,5 kV widziałem ostatnio: http://astronik.pl/rezystancji-/243-miernik-uni-t-ut502.html za 380 zł, a do uziemień w tej cenie się nic nie kupi (pomijam to, że 530 z tym miernikiem z linku jest tańszy niż 525). Ale oczywiście wszystko zależy od specyfiki wykonywanych pomiarów - ja wiem czego potrzebuję.

0
  • #8 30 Paź 2012 18:37
    qadam12

Poziom 26  

MACROTEST 5035 -zastanów się nad tym miernikiem

0
  • #9 30 Paź 2012 20:55
    Plumpi

nowypomiarowiec napisał:
    Fluke jest droższe z tego co oglądałem..

Oczywiście, że droższe i dobre. Myślę, że kolega e-sparks ot tak sobie palnął bzdurę nie mając tak na prawdę rozeznania w temacie i niezbyt dobrze znając rynek.

nowypomiarowiec napisał:

Czyli urządzenia Sonela są słabsze jakościowo/funkcjonalnie od mierników japońskich KEW czy też innych wyżej wyminionych?

Uważam, że takie stwierdzenie to kompletna bzdura. Od wielu lat używam mierników Sonel (różnych modeli) i myślę, że nie ustępują jakością miernikom widących firm światowych. Obecnie pracuję na MPI 525 i uważam, że jest ten orzyrząd warty swoich pieniędzy, a jego wszechstronność i funkcjonalność "bije na łeb" wiele innych firm stosunkiem jakości do ceny.
    Przy pomocy tego przyrządu można zrobić wszystkie, wymagane prawem pomiary ochronne instalacji elektrycznej i odgromowej, a także badania elektronarzędzi.
    Oprogramowanie PE5 załatwia masę roboty i znacznie przyspiesza przygotowanie protokołów, choć jego obsługa wymaga przyzwyczajenia, bo jest nieco pokręcona i mało intuicyjna - inna jak wszystkich programów windowsowych.
    Zakup przyrzadu to nie wszystko, ponieważ dochodzą jeszcze koszty utrzymania takiego przyrządu. Poza samym sprzętem ważny jest także dobry serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz coroczne wzorcowanie. To wszystko zapewnia firma Sonel. Każda wysyłka przyrządu do serwisu czy laboratorium to koszty, strata czasu i strata dochodów.
    Zanim podejmiesz decyzję przeanalizuj czy niższa cena przyrządu nie jest okupiona droższym serwisowaniem i wzorcowaniem związanym z wysyłką przyrządu za granicę.

1
  • #10 30 Paź 2012 23:31
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Plumpi napisał:

Zakup przyrzadu to nie wszystko, ponieważ dochodzą jeszcze koszty utrzymania takiego przyrządu. Poza samym sprzętem ważny jest także dobry serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz coroczne wzorcowanie.

A dlaczego nie np. raz w miesiącu lub co pięć lat? Możesz podać konkretna ustawę?

0
  • #11 31 Paź 2012 06:47
    Plumpi

Łukasz-O napisał:
    Plumpi napisał:

Zakup przyrzadu to nie wszystko, ponieważ dochodzą jeszcze koszty utrzymania takiego przyrządu. Poza samym sprzętem ważny jest także dobry serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz coroczne wzorcowanie.

A dlaczego nie np. raz w miesiącu lub co pięć lat? Możesz podać konkretna ustawę?

A po co w ogóle robić badania?
    Możesz podać konkretną ustawę? :)

0
  • #12 31 Paź 2012 07:20
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Ustawa Prawo budowlane art. 62.
    Teraz czekamy na Ustawę na coroczne badania.

0
  • #13 31 Paź 2012 07:27
    Plumpi

elpapiotr napisał:
    Ustawa Prawo budowlane art. 62.
    Teraz czekamy na Ustawę na coroczne badania.

Nieprawda!

0
  • #14 31 Paź 2012 07:46
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Prawda. Może raczysz przeczytać, później negować ?

Poproszę Ustawę o coroczne badania/wzorcowania ... mierników/przyrządów.

0
  • #15 31 Paź 2012 07:56
    Plumpi

elpapiotr napisał:
    Prawda. Może raczysz przeczytać, później negować ?

Nieprawda! Może jednak Ty raczysz najpierw dokładnie przeczytać i zrozumieć moją i Łukasza wypowiedź, a później przytaczać ustawę, która ma się do poruszanego przez nas problemu jak "piernik do wiatraka" :)

0
  • #16 31 Paź 2012 09:24
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Kolego Plumpi, pisząc że od lat posługujesz się Sonelami sugerujesz że robisz pomiary. Jeśli tak to wiesz że o badaniach instalacji mówi właśnie artykuł wskazany prze Kolegę elpapiotr. Jeśli tak to wiesz że dla przyrządów stosowanych w pomiarach instalacji o terminach wzorcowania deydujesz Ty jako właściciel i użytkownik.
    I jeszcze jedna uwaga. Nie jesteś nowicjuszem na forum więc wiesz (i to już wiesz napewno) że pytaniem na pytanie się nie odpowiada.

A co do Sonela. Przyrządy przeciętne. Wzorcowania wykonywane w jednostkach wskazywanych przez producenta są drogie. Laboratorium samego producenta na dzień dzisiejszy nie posiada akredytacji. Kupując nowy miernik użytkownik dostaje papier, który nie jest Świadectwem Wzorcowania.

0
  • #17 31 Paź 2012 10:29
    Plumpi

mar_cik napisał:
    Kolego Plumpi, pisząc że od lat posługujesz się Sonelami sugerujesz że robisz pomiary. Jeśli tak to wiesz że o badaniach instalacji mówi właśnie artykuł wskazany prze Kolegę elpapiotr.

Ale w tym przypadku nie ma to nic do rzeczy, ponieważ nie rozprawiamy o badaniach instalacji, lecz o badaniach dotyczacych kontroli metrologicznej przyrządów, którymi wykunuje się te pomiary. Wskazana przez kol. Pawła ustawa w ogóle nie dotyczy poruszanego przez nas problemu.

mar_cik napisał:
    Jeśli tak to wiesz że dla przyrządów stosowanych w pomiarach instalacji o terminach wzorcowania deydujesz Ty jako właściciel i użytkownik.

To stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe.
    Nie chce mi się po raz kolejny tłumaczyć co i jak, bo już kiedyś na ten temat dyskutowaliśmy, także i z kolegą Pawłem.
    Pozwolę sobie przytoczyć wypowiedź jednego z kolegów z forum SEP Teodora, który to świetnie wyjaśnił:
    http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=17&t=7043
    Kolega Krystyn zaś podawał link do strony firmy Sonel, gdzie znajdowała się informacja dotycząca czasookresu kontroli metrologicznej. Ponieważ ten link wygasł to podaję nowy link do tej informacji:
    http://www.sonel.pl/news/31-239_Okresowa_kontrola_metrologiczna.html

W skrócie napiszę:
    O co w tym wszystkim "biega", a jak zwykle chodzi o szczegóły.
    Do okresowej kontroli metrologicznej jesteśmy zobligowani normami:
    PN-E 04700
    PN-ISO 10012-1 zał. A
    Druga z nich określa, że czasokres przyjmuje się na podstawie zaleceń producenta, warunków środowiskowych i intensywności użytkowania danego miernika. Wydłużenie czasookresu ponad 13 mies. jakie zalecają producenci musi być udokumentowane i zgodne z utworzoną w swojej firmie procedurą. Kto z Was tworzy takie procedury? Zatem dla "świętego spokoju" przyjmuje się, że czasokres takich badań nie może przekraczać 13 mies. i wszystkie inne sprawy papierkowe można sobie darować.
    Mam nadzieję, że kolega Paweł to zrozumie, bo jest to dokładnie tak samo jak z dobrowolnością norm. Są one dobrowolne, ale biada temu, kto ich nie stosuje.
    Możemy się spierać kto ma rację, ale chyba żaden z nas nie ma zamiaru udowadniać przed sądem, że "nie jest wielbłądem" :)

mar_cik napisał:
    I jeszcze jedna uwaga. Nie jesteś nowicjuszem na forum więc wiesz (i to już wiesz napewno) że pytaniem na pytanie się nie odpowiada.

Przepraszam, myślałem, że to jest norma, ponieważ bardzo często specjaliści z tego forum mają w zwyczaju odpowiadać pytaniami na pytania bez udzielania wyjaśnień czy też wskazywania konkretnych źródeł. ;)

mar_cik napisał:
    A co do Sonela. Przyrządy przeciętne.

Ale z dobrym serwisem, kontrolą metrologiczną i dobrym stosunkiem jakości i funkcjonalności w stosunku do ceny.

mar_cik napisał:
    Wzorcowania wykonywane w jednostkach wskazywanych przez producenta są drogie.

Masz rację, ale tylko dla tych, którzy kupują przyrządy tylko po to, żeby je trzymać w szufladzie.
    Dla tych, którzy je użytkują intensywnie koszt wzorcowania w stosunku do zysków to ułamek procenta.

mar_cik napisał:
    Laboratorium samego producenta na dzień dzisiejszy nie posiada akredytacji. Kupując nowy miernik użytkownik dostaje papier, który nie jest Świadectwem Wzorcowania.

Jest "Świadectwem Wzorcowania". Mylisz pojęcia "Wzorcowanie" i "Legalizacja".
    Jeżeli zaś chodzi o akredytację to potrzebna jest ona tylko w przypadku "Legalizacji". W przypadku "Wzorcowania" może je wykonać każde laboratorium, nawet to bez akredytacji, które jest w stanie udowodnić, że wykonane przez to laboratorium "Wzorcowanie" jest wiarygodne - mówiąc najogólniej, że stosowane przez to laboratorium przyrządy mają odniesienie do wzorca krajowego, a stosowane procedury są zgodne z określonymi normami.

0
  • #18 31 Paź 2012 11:31
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Plumpi napisał:
    Pozwolę sobie przytoczyć wypowiedź jednego z kolegów z forum SEP Teodora, który to świetnie wyjaśnił:
    http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=17&t=7043
    Kolega Krystyn zaś podawał link do strony firmy Sonel, gdzie znajdowała się informacja dotycząca czasookresu kontroli metrologicznej. Ponieważ ten link wygasł to podaję nowy link do tej informacji:
    http://www.sonel.pl/news/31-239_Okresowa_kontrola_metrologiczna.html

W skrócie napiszę:
    O co w tym wszystkim "biega", a jak zwykle chodzi o szczegóły.
    Do okresowej kontroli metrologicznej jesteśmy zobligowani normami:
    PN-E 04700
    PN-ISO 10012-1 zał. A
    Druga z nich określa, że czasokres przyjmuje się na podstawie zaleceń producenta, warunków środowiskowych i intensywności użytkowania danego miernika. Wydłużenie czasookresu ponad 13 mies. jakie zalecają producenci musi być udokumentowane i zgodne z utworzoną w swojej firmie procedurą. Kto z Was tworzy takie procedury? Zatem dla "świętego spokoju" przyjmuje się, że czasokres takich badań nie może przekraczać 13 mies. i wszystkie inne sprawy papierkowe można sobie darować.
    .....
    Jest "Świadectwem Wzorcowania". Mylisz pojęcia "Wzorcowanie" i "Legalizacja".
    Jeżeli zaś chodzi o akredytację to potrzebna jest ona tylko w przypadku "Legalizacji". W przypadku "Wzorcowania" może je wykonać każde laboratorium, nawet to bez akredytacji, które jest w stanie udowodnić, że wykonane przez to laboratorium "Wzorcowanie" jest wiarygodne - mówiąc najogólniej, że stosowane przez to laboratorium przyrządy mają odniesienie do wzorca krajowego, a stosowane procedury są zgodne z określonymi normami.

Przykro powiedzieć Kolego Plumpi ale manipulujesz i to raczej robisz świadomie i dezinformujesz i tu zakładam że nieświadomie a poprostu z niewiedzy.
    W cytowanym przez Ciebie wątku Kolega Teodor nigdzie nie napisał że praktyka wzorcowania co 12 miesięcy wynika z normy PN-EN ISO 10012:2004.
    Nie napisał bo w normie takiego zalecenia nie ma.
    Ty przywołałeś PN-ISO 10012-1 zał. A (przepisałeś ze strony Sonel jak sądzę). Ta norma (także ISO 10012-2) została zastąpiona już w 2003 roku przez normę powyżej.
    To że Sonel sobie coś pisze ani nie znaczy że jest zapisane w normie ani nawet że o aktualną normę chodzi. Czy sugerowane przez Sonela 13 miesięcy wynika z takiej a nie innej jakości ich wyrobów, czy z chęci "dorobienia" kasy za kontrole nie wiem i nie mam ochoty się zastanawiać.
    Nawiasem mówiąc jest to norma z systemu oceny zgodności ISO 9001, kogo obowiązuje warto poczytać.

Acha, jeszcze dwie sprawy.
    Pierwsza. Nie, nie mylę legalizacji ze wzorcowaniem.
    Druga. W wątku na ISE Kolega Teodor napisał:
    "Te 12 miesięcy jest tzw. powszechną praktyką i nie ma co szukać aktualnego przepisu prawnego na ten temat, bo po prostu takiego nie ma.
    Dlatego też świadectwa wydawane przez laboratoria wzorcujące nie powinny określać terminu ważności wzorcowania.
    Laboratoria wzorcujące powinny posiadać akredytację PCA zgodnie z PN-EN ISO/IEC 17025:2001."

0
  • #19 31 Paź 2012 12:42
    nowypomiarowiec
    Poziom 7  

Witam,
    widzę ze temat zmienił się raczej w dyskusję o wzorcowaniu;)
    Koledzy mój wybór padł na MPI-530 - czy słusznie pokaże czas.

Korzystając z wiedzy kolegów chciałbym jeszcze dopytać o praktyczne przeprowadzania pomiarów, mam tu na myśli budynki wielorodzinne, bloki.

Czy przy sprawdzaniu rezystancji izolacji wszystkie odbiorniki muszą być bezwzględnie wyłączone ? Interesuje mnie np. lodówka która jest zabudowana i trudny/niemożliwy dostęp do jej wtyczki.
    Czy napięcie testowe 500VDC uszkodzi taki sprzęt ? czy trzeba wtedy obniżyć napięcie do 250 ?
    Co wpisać do protokołu ?

Jak sprawdzać WLZ między piętrami bez rozplombowywania liczników ?

0
  • #20 31 Paź 2012 13:23
    Plumpi

mar_cik napisał:
    Przykro powiedzieć Kolego Plumpi ale manipulujesz i to raczej robisz świadomie i dezinformujesz i tu zakładam że nieświadomie a poprostu z niewiedzy.
    W cytowanym przez Ciebie wątku Kolega Teodor nigdzie nie napisał że praktyka wzorcowania co 12 miesięcy wynika z normy PN-EN ISO 10012:2004.
    Nie napisał bo w normie takiego zalecenia nie ma.
    Ty przywołałeś PN-ISO 10012-1 zał. A (przepisałeś ze strony Sonel jak sądzę). Ta norma (także ISO 10012-2) została zastąpiona już w 2003 roku przez normę powyżej.

A czy ja napisałem, że kolega Teodor to napisał, czy też sugerowałem, że ta norma określa czasokres na 12 czy 13 miesięcy?
    Poza tym nie tylko Sonel powołuje się na tę normę sugerując czasokres badań przyrządów. Czy robi to w celach czerpania zysków tak jak pisałeś czy też ze względu niepewności co do jakości i "trzymania" parametrów swoich przyrządów, tego nie wiemy. Jednak umieszczają taki zapis w dokumentacji przyrządu.

Proszę, nauczcie się czytać ze zrozumieniem.

mar_cik napisał:
    W wątku na ISE Kolega Teodor napisał:
    "Te 12 miesięcy jest tzw. powszechną praktyką i nie ma co szukać aktualnego przepisu prawnego na ten temat, bo po prostu takiego nie ma.
    Dlatego też świadectwa wydawane przez laboratoria wzorcujące nie powinny określać terminu ważności wzorcowania.

Tyle, że to jest cytat wyrwany z kontekstu całej jego wypowiedzi.

Co do świadectw wzorcowania to oczywiście nie ma na nich określonych terminów ważności, ani też prawo w jednoznaczny sposób nie określa czasookresu ważnosci świadectw. Choć z drugiej strony istnieje jeszcze Ustawa "Prawo o miarach", której Art.8 pkt.1 ppkt.1 "mówi" o prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych, które mogą być stosowane w ochronie zdrowia, życia i środowiska, którego zapis także niewiadomo jak interpretować.
    Wszak przyrządy do pomiarów ochronnych służą do zapewnienia ochrony życia i zdrowia. Co laboratorium to inna interpretacja.
    Czasami też PINB czy kierownicy budów wręcz żądają dołączenia do protokołu kserokopii aktualnego (nie starszego jak 13 miesięcy) świadectwa wzorcowania przyrządu. Można się dochodzić i udowadniać swoje racje, ale kosztuje to sporo czasu.
    Dlatego też dla spokojnej głowy praktykuje się zasadę wzorcowania nie rzadziej jak co 13 miesięcy.

mar_cik napisał:

Laboratoria wzorcujące powinny posiadać akredytację PCA zgodnie z PN-EN ISO/IEC 17025:2001."

PCA - dotyczy "Systemu Zapewnienia Jakości", który nie jest obligatoryjny.

0
  • Pomocny post
    #21 31 Paź 2012 15:53
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Plumpi napisał:
    mar_cik napisał:

PCA - dotyczy "Systemu Zapewnienia Jakości", który nie jest obligatoryjny.

Tekstu, który cytujesz ja nie napisałem ja Kolego Plumpi. Tekst "... Laboratoria wzorcujące powinny posiadać akredytację PCA zgodnie z PN-EN ISO/IEC 17025:2001." napisał Kolega Teodor, czy Ci się to podoba czy nie, autorytet w sprawach przepisów i norm.
    To tak odnośnie wyrywania z kontekstu.

Wracając do tematu.
    Autorowi wątku pozostaje życzyć żeby miernik służył długo i zarabiał a nie był "na utrzymaniu".

Odnośnie odłączania urządzeń przed pomiarem izolacji. Trzeba to robić bo klient każde uszkodzenie może zwalić na pomiarowca.

Dylematu z licznikami trochę nie rozumiem, mają zabezpieczenia przedlicznikowe, trzeba je powyłączać i wlz jest wolny.
    Gorzej z przewodami zalicznikowymi, chcąc zmierzyć izolację trzeba je od liczników poodłączać, czyli zerwać plomby i tu jest mały drobiazg, warto wcześniej zleceniodawcę (spółdzielnię, wspólnotę) uprzedzić że za ponowne plombowanie trzeba ZEzapłacić.
    Nie wiem tylko czy Kolega będzie w stanie coś zarobić przy stawkach za "pomiary" jakie wygrywają po spółdzielniach.

0
  • Pomocny post
    #22 31 Paź 2012 15:55
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Nieporozumienie z mojej strony wynikło z wyrażenia kolegi Plumpi :

Cytat:
    A po co w ogóle robić badania?
    Możesz podać konkretną ustawę?

Które ja z kolei zrozumiałem jako badanie/sprawdzanie instalacji elektrycznej, okresowe. Dlatego powołałem się na PB Art. 62, a tu cały czas chodzi o badanie wzorcowanie przyrządów pomiarowych.
    Dla mnie sprawa jest wyjaśniona.

nowypomiarowiec napisał:
    Czy przy sprawdzaniu rezystancji izolacji wszystkie odbiorniki muszą być bezwzględnie wyłączone ? Interesuje mnie np. lodówka która jest zabudowana i trudny/niemożliwy dostęp do jej wtyczki.
    Czy napięcie testowe 500VDC uszkodzi taki sprzęt ? czy trzeba wtedy obniżyć napięcie do 250 ?
    Co wpisać do protokołu ?

Jak sprawdzać WLZ między piętrami bez rozplombowywania liczników ?

Oj kolego, wiele przed Tobą prac pod okiem doświadczonego pomiarowca.
    1. Napięcie testowe 500 V nie uszkodzi lodówki. Po drugie, sposób wykonania pomiarów Riso dla niej można przeprowadzić inaczej.
    Sprawdzenie WLZ między piętrami wcale nie oznacza rozplombowywania liczników.

0
  • Pomocny post
    #23 31 Paź 2012 16:00
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Narysuj sobie schemat instalacji taki prosty 6 mieszkań przyłącze do WLZ 1f i 3f tyle że schemat nie jedno kreskowy tylko normalny z kreseczkami taki szczegółowy :D
    Zobaczysz że na nim jest główne zabezpieczenie przyłącza i każdy odbiorca ma swój licznik z zabezpieczeniem. I co się stanie jak wymażesz bezpieczniki w przyłączu i przed licznikami :D Wystarczy odłączyć główne BM-y i przedlicznikowe i mierzysz sobie. Nie znam innej metody pomiaru rezystancji izolacji w takim przypadku. To samo odnosi się innych sytuacji trzeba odłączyć zasilanie i odbiorniki i masz wolną czystą sieć owszem PEN N czy PE będzie zawsze podłączone bo tylko wyłączysz fazy i to starczy. I wtedy możesz sobie mierzyć L do PEN lub L do L :D
    Tak na uwadze mam tylko to że czasem kabel-przewód może być jak kondensator i należało by go rozładować bo kolega stracił miernik po podłączeniu do kabla ok 500m i miernik zamilkł na zawsze to miej to na uwadze.

0
  • Pomocny post
    #24 31 Paź 2012 17:54
    Plumpi

nowypomiarowiec napisał:
    Witam,
    widzę ze temat zmienił się raczej w dyskusję o wzorcowaniu;)

Niedługa sam zobaczysz jak to jest, kiedy się ma dylematy "co zrobić z tym fantem", a kolejne odwałania norm do kolejnych norm będzie przyprawiać o zawrót głowy :)

nowypomiarowiec napisał:
    Korzystając z wiedzy kolegów chciałbym jeszcze dopytać o praktyczne przeprowadzania pomiarów, mam tu na myśli budynki wielorodzinne, bloki.

Najbardziej niewdzięczna robota, a wykonanie niektórych pomiarów wręcz niemożliwe. Przy tym mała kasa w stosunku do koniecznego wkładu pracy, jeżeli swoją robotę będziesz traktował poważnie. O wiele lepiej jest się załapać do dużej firmy lub nawet niewielkich przedsiębiorstw. Niestety konkurencja duża, która nierzadko będzie robić wszystko, aby Cię zniszczyć :)
    Poza tym musisz jeszcze się nauczyć brać udział w przetargach - na początku jako statysta, bo przetargi z reguły wygrywają ci, którzy mają je wygrać :)

nowypomiarowiec napisał:

Z reguły wykonanie pomiarów przy podłączonych odbiornikach jest niemożliwe i dlatego należy odłączać.

nowypomiarowiec napisał:

Jest to mało prawdopodobne, ale .....
    Napięcia się nie obniża, lecz dostosowuje do wymagań danego obwodu i rodzaju instalacji. Dla poszczególnych rodzajów obwodów, instalacji czy urządzeń, normy określają minimalne napięcia probiercze, jakim powinno się przeprowadzać badania i te napięcia muszą być zachowane.

nowypomiarowiec napisał:
    Co wpisać do protokołu ?

Prawdę :) Pamiętaj, że jako pomiarowiec bierzesz na siebie odpowiedzialność.

0
  • #25 31 Paź 2012 18:41
    nowypomiarowiec
    Poziom 7  

Dziękuje kolegom za odpowiedzi i dzielenie się wiedzą z początkującym a raczej raczkującym ;)
    Co do przeprowadzania samych pomiarów i plombowania liczników to faktycznie nie pomyślałem o tym zabezpieczeniu przedlicznikowym.
    Czyli jedyny problem to przewód od licznika do zabezpieczeń u lokatora w mieszkaniu ponieważ wiąże się to z rozplombowaniem licznika.
    Korzystając jeszcze z wiedzy kolegów co w przypadku obwodu np. oświetleniowego gdzie transformator do halogenków zainstalowano nad sufitem z płyt karton-gips i nie ma możliwości się do niego dostać. Co w takim przypadku w protokole ?

Pozdrawiam serdecznie

0
  • #26 31 Paź 2012 19:02
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Załóżmy że masz przewód 3x1.5mm2 masz L N i PE i jak mierzyć rezystancje izolacji?
    Uczciwie to by należało każdy z każdym czyli L do N , L do PE i N do PE wtedy mamy zmierzona rezystancje między każdą żyłą. Można to zrobić prościej a mianowicie żyły L i N połączyć razem i zmierzyć do PE i masz jeden pomiar.
    W tym przypadku trafo jest zasilane miedzy L i N więc złączamy razem żyły i mamy jedną i ją mierzymy do żyły PE. Dlatego wprowadzono to udogodnienie elektrykom by nie musieli odłączać transformatorów i innych urządzeń wpiętych do instalacji.

0
  • #27 31 Paź 2012 19:15
    qadam12

Poziom 26  

Kolego ,jeśli mogę Tobie doradzić to proponuję byś się ,,przyssał,, do jakiegoś pomiarowca na pewien czas jako pomocnik .Następna rada to wykup OC.To jest jednak niebezpieczna praca.

0
  • #28 01 Lis 2012 11:08
    nowypomiarowiec
    Poziom 7  

Koledzy taki właśnie jest plan żeby wpierw podpatrzeć kogoś kto to wykonuje, ale chciałbym też dysponować sam odpowiednią wiedzą.
    Zawsze można trafić na "fachowca" który twierdzi że sprawdza się tylko gniazda w łazience i kuchni ;)
    Czyli reasumując całość, wszystkie pomiary na odłączonych odbiornikach,

-1
  • #30 14 Lis 2012 14:44
    nowypomiarowiec
    Poziom 7  

Korzystając z wiedzy kolegów chciałbym dopytać jeszcze o jedną rzecz.
    Dotarł już do mnie miernik (MPI-530) i teraz się z nim oswajam.
    Pomiary zacząłem od własnego podwórka-Dom jednorodzinny z lat 70 instalacja wewnętrzna wymieniona na nową 5 lat temu. Przyłącze napowietrznie.

Zmierzona rezystancja uziemienia (metodą trójprzewodową)= 26 om
    Mianowicie wykonując impedancję pętli zwarcia pomiędzy L-N wynik = 0,5om natomiast L-PE = 27 om.
    Czy ten wynik (L-PE) można uznać za poprawny ? Miernik wyrzuca go jako ponad limit.

Proszę o poradę i troszkę wyrozumiałości dla nowicjusza.

1