Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie garażu oddalonego od domu.

08 Dec 2012 15:25 51195 38
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  mscgs24
  Level 21  
  Ja w ubiegłum roku również budowałem garaż, oddalony o 16 od domu, uwarunkowania geodezyjne...
  Przy okazji wykonania przyłącza wodnego i kanalizacji, postanowiłem puścić rurki ogrzewania podłogowego (upakowane wenątrz rury PCV takij niebieskiej żeby się nie uszkodziły)
  U mnie kapitalnie zdaje to egzamin, bo ogrzewa mi całą powierzchnię garażu jak również kanał, a to się przydaje w zimie w razie usterki auta.
  Rurki na zewnątrz zakopane na głebokość ok 70 cm.
  Sterownik temperatury w garażu. Ustawiony mam na 17 st. C
  Miałem zakładać zwykłe grzejniki pod okna, ale sąsiad, który mi to robił (ma firmę zajmującą się C.O.) doradził mi takie rozwiązanie, nie żałuję.
 • #3
  William Bonawentura
  Level 33  
  bobek5001 wrote:
  Garaż ma powierzchnie 35m i ściany grubości 25cm czy ocieplać budynek czy zostawić tam?? Oczywiście ja nie chce tam uzyskiwać temperatury takiej jak w domu ale w zupełności wystarczy kilka kresek ponad zero, ze względu na sprzęt tam przetrzymywany. I ja rozwiązać wyłączanie tego zwykłe zawory czy termostatyczne??


  1) O ile dobrze zrozumiałem chcesz ogrzewać garaż ciągle. Jeśli jest on w stanie surowym (i miałbyś robić tynk zewnętrzny) to jak najbardziej ma sens ocieplić go cieńszą (10-15cm) warstwą styropianu.
  2) Tak jak napisał kolega - jeśli nie masz jeszcze wylewek to podłogówka będzie świetną sprawą. Pod warunkiem, że zawsze już będziesz ten garaż ogrzewał. Z grzejników wodę spuścisz, rurki położone ze spadkiem oraz piony opróżnisz z wody. Podłogówki nie.
 • #4
  mscgs24
  Level 21  
  Williamie B. zapomniałem dodać, że przy podłogówce mam zawór w kanale (kanał głębokości 170 cm) zawór na wysokości ok 80 cm od podłogi kanału, więc nie mam problemu ze spuszczeniem wody, w ten sposób mogę spuścić tamtędy wodę z całego pionu nawet w domu. Pominąłem to info nieświadomie.
 • #5
  andrefff
  Level 36  
  No i niekoniecznie czynnikiem musi być woda.
 • #6
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Ale ogrzewanie podłogowe nie jest dobre dla aut zwłaszcza zimą.
  Najlepsze sa nagrzewnice :)
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Moim zdaniem tak, one moga miec moc większa niż dwukrotnie większy grzejnik płytowy.
  Zawsze możesz jeszcze jakiś wentylator za ta nagrzewnica zastosować.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  bartekfigura
  Level 28  
  Garaż to raczej miejsce ogrzewane sporadycznie i tylko podczas największych mrozów może warto zainteresować się rozwiązaniami elektrycznymi? Tani piec statyczny na 2 taryfę i po kłopocie. Woda w instalacji nigdy Ci nie zamarznie:-)
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Najbardziej ekonomiczna i najtańsza w wykonaniu jest podłogówka w garażu.
  I wówczas rzeczywiście może być niewielkie podgrzewanie do 10°C.
  A jak się poczyta tu i ówdzie to dla auta jest to też zalecane. Auto jest równomiernie podgrzane, szybciej odparowuje wilgoć, równomiernie ogrzane smary, oleje, zawieszenie, opony to też spora zaleta.

  A grzejnik grzeje tylko sufit, dopiero po ostygnięciu powietrze spada w dół, trzeba dostarczać do grzejnika dużo więcej energi i o wysokiej temperaturze, a od podłogi cięgnie zimno, jak też przez nie zawsze szczelne drzwi, wilgoć i rdza robią swoje, i z odpaleniem auta też mogą być problemy, silnik lodowaty i zasysający dużo cieplejsze rzadkie powietrze.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  saskia
  Level 39  
  bobek5001 wrote:
  Witam po dłuższej przerwie też zastanawiałem się nad nagrzewnicą ale są bardzo drogie a chciał bym to zrobić jak najtańszym kosztem i znalazłem na strychu dwie takie chłodnicę na rurkach 3/8 cala i zastanawiem się czy przy czynniku 45-50 stopni taka nagrzewnica nagrzeje mi garaż do tych 10 stopni w plusie.
  Ogrzewanie garażu oddalonego od domu. Ogrzewanie garażu oddalonego od domu. Ogrzewanie garażu oddalonego od domu.

  Pozdrawiam i czekam na ocenę.


  Jesli nieco przerobisz te chlodnice to nie bedziesz musial montowac wentylatora.
  Na srodkowym zdjeciu widac ta gorna petle (rurke) laczaca prawa strone z lewa.
  Rozepnij to i wstaw tam trojnik laczac prawa i lewa tak jak byly , a boczne podlaczenie trojnika podlacz do zasilania z CO. To samo zrob z przeciwnej strony z rurkami zasilajacymi chlodnice, zlacz je razem trojnikiem i podlacz do powrotu CO, zwiekszy sie dwukrotnie powierzchnia oddawania ciepla z takiej samej ilosci przeplywajacej wody i latwiej bedzie to odpowietrzyc.
 • #15
  Zbigniew Rusek
  Level 36  
  Zamontowanie wentylatora do tej chłodnicy (funkcjonującej jako nagrzewnica) znacznie przyśpieszy nagrzewanie garażu. Bez wentylatora jest lepsze do stałego ogrzewania a jeśli trzeba doraźnie - wentylator jest wskazany. Podobnie jest w przypadku ogrzewania elektrycznego - wyziębiony po nocy kiosk najszybciej ogrzeje termodmuchawa. Chłodnica samochodowa jest miedziana, a więc doskonale oddaje ciepło.
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  mateuszt2
  Level 2  
  witam wszystkich

  Dodano po 13 [minuty]:

  Ogrzewanie garażu oddalonego od domu. Ogrzewanie garażu oddalonego od domu. Ogrzewanie garażu oddalonego od domu.
  u mnie wygląda to tak garaż:
  22m2 ogrzewanie 45max50 stopni z pieca domowego odległość od domu ok 15m układ zanknięty zalany płynem chłodniczym wymiennik od jakiegoś auta nagrzewnica wymiary 40cm na 50cm wentylator przerobiony z pokojowego i teraz tak nagrzewnica w ogóle się nie sprawdza za mało wydajna temperaturowo to znaczy że jaka woda wpływa taka sama wypływa wentylator nawet sobie radzi mam zamiat wymienić na nawiew od klimatyzacji koszt ok 200zł co wy na takie rozwiązanie
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  mateuszt2
  Level 2  
  Teraz wygląda to tak jak na zdjęciach. Koszt 110zł plus przesyłka 30zl. Grzeje super. Nawet przy 45 stopni.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Ogrzewanie garażu oddalonego od domu. Ogrzewanie garażu oddalonego od domu.
 • #20
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Jeśłi na stałe , to tylko podłogowe. Na 35 m2 wystarczy krążek 200m rury za 500 zł ( firmowy, a nie z marketu) Grzejniki i podejścia wyjda drożej i gorzej. Jak koledzy pisali , bedzie ciepło pod sufitem, a przy drzwiach wjazdowych będzie zamarzniete, a jeśłi nie, to błoto śniegowe będzie na podłodze będzie lezało bez przerwy. Temperatura nastawiona 7-8 st.C bedzie odczuwana jak 12 przy grzejnikach. Jeśli jest kanał , to oznacza , że autor będzie czasem coś robił przy aucie i podłogowe do tego celu jest najlepsze- ciepło na dole , tam , gdzie jest potrzebne. Ponadto przy wygrzanej płycie otwieranie garażu nie powoduje jego natychmiastowego wyziebienia- duża bezwładność.
  I żeby nikt nie zarzucił mi gołosłowności, to napiszę, że mam garaż 42m2 z takim ogrzewaniem 2 petle z rozstawem rur 20-25cm. I kto nie wejdzie w zime to mówi : "jak tu ciepło" a w garażu ciągle jest utrzymywane ok. 8 st.C.
  Kiedyś , gdy montowałęm alarmy w autach miałem ustawione 12 st.C i wystarczało ubranie typu koszula i spodnie ogrodniczki.
  Do podłogowego w garażu twardy styropian EPS100 grubosc min. 8 cm. Wylewka min 8 cm i dobre spadki , choć może być problem , jeśli jest kanał, to trzeba dookoła niego zrobić odpływy, korytka.
  Termoregulator obowiązkowy(+ siłownik termiczny), nie musi być z czujnikim w pododze.
 • #21
  mateuszt2
  Level 2  
  Tak. Podłogowe ogrzewanie jest super. Pod warunkiem, że pracujemy w garażu codziennie. W moim przypadku nie zawsze mam coś do naprawy więc nadal uważam, że moje rozwiązanie jest dobre i ekonomiczne.
 • #22
  Jacek79
  Level 37  
  Nagrzewnice sa ok.
  Wazne zeby ja przewymiarowac, im wieksza tym lepiej
 • #23
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jacek79 wrote:
  Nagrzewnice sa ok.
  Wazne zeby ja przewymiarowac, im wieksza tym lepiej

  i trzeba im dostarczyć wody o dość wysokiej temperaturze, i to tylko po to aby ogrzewać sufit. Po otwarciu drzwi pomieszczenie natychmiast wystudzone i zaś potrzeba ful energii. Koło drzwi wieczna mazia błota, a nawet często lód.
  Wjeżdżając do garażu natychmiastowe zaparowanie wszystkich szyb.
  Pod autem brak cyrkulacji powietrza, wręcz utrzymująca się ujemna temperatura, duża wilgotność, szybka korozja, sztywne zawieszenie, twarde ogumienie które dopiero po przejechaniu kilku kilometrów ma dobrą przyczepność.
  Samochód stojący w takim garażu jest w środku zawsze zimny, lodowate podwozie wchodzi chłód przez podłogę.
  Jedyna zaleta nagrzewnic (i grzejników) to to, że na dachu garażu nie zbiera się śnieg.


  A podłogówka pozbawiona jest tych wszystkich wad !
  W garażu jak jest dobra podsypka z piachu to twardy styropian 4-8cm wystarczy i na to folia, rurki i 8-10cm betonu.
  I koszt wykonania jak i ogrzewania BARDZO tani.
  Raz rozgrzana płyta betonowa - chociażby do 15°C utrzymuje długo w garażu temperaturę 8-12°C, a wystarczy że płynie w tych rurkach woda o temperaturze 20°C, niektórzy wówczas wykorzystują wodę z powrotu z grzejników.


  Inne ciekawe ogrzewanie to zakopać około 20m rury kanalizacyjnej (szara 110) na głębokość ponad 120cm i niewielkim wentylatorem (20-45W) przepompowywać powietrze przez te rury i mamy w garażu za darmo około 14°C. W letnie upały można wówczas za darmo wychładzać garaż.
 • #24
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  wada wrote:
  ... i niewielkim wentylatorem (20-45W) przepompowywać powietrze przez te rury i... za darmo około 14°C. W letnie upały można wówczas za darmo wychładzać garaż.

  A wentylator jaki ma napęd, skoro ZA DARMO?
 • #25
  wnoto
  Level 34  
  wnoto wrote:
  Inne ciekawe ogrzewanie to zakopać około 20m rury kanalizacyjnej (szara 110) na głębokość ponad 120cm i niewielkim wentylatorem (20-45W) przepompowywać powietrze przez te rury i mamy w garażu za darmo około 14°C. W letnie upały można wówczas za darmo wychładzać garaż.


  W jaki sposób 20 m rury pod ziemią ogrzeje powietrze z -18 do 14 stopni ??
  Od ziemi , która nie ma w zimie nawet 10C ?
 • #26
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  wada wrote:

  A podłogówka pozbawiona jest tych wszystkich wad !


  Zależy jak na to spojrzeć.

  Podłogówka ma ogromną bezwładność i dlatego korzystna jest gdy pomieszczenie wykorzystywane jest ciągle a nie sporadycznie ;
  Musi być prawidłowo przygotowana izolacja podłoża .

  Na zachodzie w magazynach, gdzie ludzie przebywają krótkotrwale najczęściej stosuje się różnego rodzaju promienniki. Takim promiennikiem może być koza i komin kozy choć częściej wykorzystuje się promienniki elektryczne wieszane na ścianach lub pod sufitem.

  Także przy średnim korzystaniu z tego garażu mniej niż 4h dziennie w sezonie grzewczym inne rozwiązania (nawet promienniki elektryczne) wyjdą taniej w eksploatacji.

  Dla auta też nie jest korzystne jeśli codziennie zbiera śnieg z solą z ulicy potem rozmraża się to na aucie.
 • #27
  daniel_lhr
  Level 13  
  witam
  Mam pytanie , jakie srednice pex dać do doprowadzenia ogrzewania do garażu 35m2 oddalonego 20m? Garaz ocieplony 10cm styropian także strop. Planuje jeden grzejnik , temp max 15 stopni C.Oczywiście bedzie pompa obiegowa.
 • #28
  Jacek79
  Level 37  
  daniel_lhr wrote:
  witam
  Mam pytanie , jakie srednice pex dać do doprowadzenia ogrzewania do garażu 35m2 oddalonego 20m? Garaz ocieplony 10cm styropian także strop. Planuje jeden grzejnik , temp max 15 stopni C.Oczywiście bedzie pompa obiegowa.


  Nie baw sie w to. Podłącz elektryczny olejowy

  Dodano po 53 [sekundy]:

  daniel_lhr wrote:
  witam
  Mam pytanie , jakie srednice pex dać do doprowadzenia ogrzewania do garażu 35m2 oddalonego 20m? Garaz ocieplony 10cm styropian także strop. Planuje jeden grzejnik , temp max 15 stopni C.Oczywiście bedzie pompa obiegowa.


  Nie baw sie w to. Duze straty na takim odcinku
  Podłącz elektryczny olejowy
  Albo kumulacyjny.
 • #29
  daniel_lhr
  Level 13  
  Trudno troche energi ucieknie .Ponawiam pytanie jaka srednica pex ? Mam zakopaną juz rure pcv 110mm , chyba wstawie 2x alupex 16 i otuline 18/20 , czy to ma sens?
 • #30
  Jacek79
  Level 37  
  Lepiej daj większą srednice, mniejsze opory hydrauliczne na takim odcinku