Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputerowy sterownik świateł.

KJ 13 Lut 2005 23:34 7815 7
  • Przedstawiam mój własny komputer świetlny. Układ bazuje na scalaku AT89S53 Wybrałem taki ze względu na 12kilo Flasha. Całość ma konstrukcję modułową i daje się łatwo rozbudowywać. Bazuje w dużym stopniu na układzie do Discolitez-a generalnie sygnały z układu do discoliteza zostały "przepuszczone" przez mikroprocesor co stwarza nowe możliwości można np zapisać do pamięci sekwencję a później odważać ją w pętli bez udziału PC. Układ wyszedł stosunkowo drogo jak na razie siedzi w nim 5szt PCF8574 a będzie jeszcze więcej gdyż na razie zrealizowałem tylko 16 kanałów fundusze i bak czasu nie pozwalają na dokończenie. Sterownik powstał 2 lata temu objeździł już sporo imprez i obyło się bez większych usterek raz padł jeden triak. Największy mankament to brak wejścia analogowego planuję je wykonać w najbliższym czasie. Sterownik posiada 14 zaprogramowanych sekwencji oraz 2 dodatkowe z których jedna można tworzyć ręcznie druga zapisać na zasadzie "nagrania" z komputera. Obsługa całości jest intuicyjna dzięki klawiszom nawigacyjnym oraz menu podobnemu do tych w starych telefonach komórkowych. Oprogramowanie zostało napisane w bascomie 8051. Troszkę nietrafionym pomysłem okazało się przepuszczanie 230V przez złącza DB15 Znacząco ogranicza to maksymalną moc jaka można pobrać z jednego kanału. Planuje to przerobić na jakieś sensowniejsze złącza. Co prawda nie zdarzył mi się jeszcze przypadek "nadpalenia" styków.

Wszelkie komentarze mile widziane :D

Ps. Jak odzyskam aparat to wrzucę lepszą fotkę płyty czołowej.

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    KJ
    Poziom 31  
    Specjalizuje się w: wysokie napięcia, mikrokontrolery, cewki tesli
    KJ napisał 2311 postów o ocenie 880, pomógł 68 razy. Mieszka w mieście Mikołów. Jest z nami od 2001 roku.
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Bardzo profesjonalnie wyglada - mam tylko pytanie odnosnie bateryjek (wygladaja mi na AAA) - moze by jakies akumulatorki? (wlasciwie jaka funkcje pelnia?).
    Vault Dweller
    Poziom 29  
    Drewniana obudowa nie podoba mi się! :) Nie ma chłodzenia- ale mówię to z perspektywy konstruktora urządzeń lampowych, które przecież się mocno grzeją i wymagają odpowiedniego chłodzenia. Ale panel naprawdę ładny- należy się pochwała. Wymiary takie jak do racka? Bo jakoś żadnych otworów mocujących nie widzę...
    MuNiO
    Poziom 26  
    drewniana obudowa ma tutaj duze powodzenie - bezpieczna jest !!!!!
    KJ
    Poziom 31  
    Bateryjki to zwykłe AA służą do podtrzymania RTC po wyłączeniu zasilania. Drewniana obudowa fakt na pewno jest bezpieczna a wybrałem taki materiał ze względu na brak innego w odpowiedniej ilości Przednia płyta to blacha. Miał być rozmiar racka ale jak to robiłem to jeszcze nie bardzo wiedziałem jakie taki rack ma wymiary :/ Niestety wyszło trochę mniejsze :( Co do chłodzenia to tu się nie za bardzo ma co silnie nagrzewać triaki przy takich obciążeniach przy jakich pracują są ledwo letnie jedyne co dość mocno grzeje to stabilizator 5V.
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Czadowy sprzecik. Ja zrobilem discoliteza i chetnie dodalbym do niego regulacje jasnosci. Wiecie mozne jak to zrobic?
    macio8888
    Poziom 22  
    Ja mam tylko pytanie jak do tego schematu DiscoLitez dołączć stroboskop? Czy musze wykonywać cały ukłąd stroboskopu czy wystarczy sam transformator impulsowy a za nim palnik??

A co do sterownika to wypaśny projekt i pomysł:)
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    witam
    jestem zainteresowany tym sterownikiem :)
    mam discolitez 32 (16 kanałów wykonawczych)
    i chciał bym coś podobnego zrobić
    głównie chodzi mi o nagrywanie sekwencji
    pozdrawiam