Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuje pomocy- żarówki energooszczędne

19 Lut 2005 22:20 16147 18
  • Poziom 2  
    Witam mam spory problemik, zapewne ten portal odwiedzają ludzie wykształceni w kierunku elektrycznym, i właśnie do nich mam proźbę.
    Jestem uczniem 3 klasy gim i fizyka nie jest moją najlepszą stroną ,ledwo miałem 3 na semestr, a Paniu nauczycielka w ramach naciągnięcia oceny zadała mi prace . Polega ona na tym że musze mieć spory zasób teori o żarówkach energooszczędnych , budowa, działanie, czy to prawda że faktycznie się na nich oszczędza. Jesli Ktoś mi jest w stanie pomóc to z góry dzięki, Jutro wyjeżdżam na ferie ale za wszelkie informacje przesłane na mój adres e-mail ( ksiezna_kkj(malpa)op.pl ) dzięki:)Dobrze że są portale takie jak ten
  • Poziom 14  
    żarówki energooszczędne to zwykłe lampy jarzeniowe(tzw świetlówki), tyle, że kompaktowe i zasilane impulsowo ze wszystkimi ich wadami i zaletami. Na pewno my na nich oszczędzamy(przynajmniej na poborze prądu), gdyż przy ich charakterze pracy(wąskie, wysokie szplki prądowe) konwencjonalne liczniki energii niedokładnie mierzą pobór mocy(zaniżają).
  • Poziom 14  
    To nie z tego powodu żę wytwarzaja "szpilki" są oszczedne tylko dlatego że dzieki zjawisku (świetlówka) wzbudzenie warstwy luminoforu, przy pomocy promieniowania ultrafioletowego, wytworzonego podczas wyładowania.Jest oszzedna dlatego żę potrzebuje duzo mniej energi elektryczne ąy wytworzyć swiatło o tej sam strumnie świetlnym niż inne żródla światła.
    http://www.lighting.pl/
    pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Ja chciałbym dołożyć jeszcze trzy grosze do tego tematu .... Dlaczego po wyłączeniu kontaktu żarówki energooszczędne ( przynajmniej w moim domu ) rozbłyskują jeszcze przez długi czas. Wygląda to tak jakby wewnątrz zachodziły jakieś wyładowania ....jak temu zaradzić ????
  • Poziom 15  
    Cytat:

Ja chciałbym dołożyć jeszcze trzy grosze do tego tematu .... Dlaczego po wyłączeniu kontaktu żarówki energooszczędne ( przynajmniej w moim domu ) rozbłyskują jeszcze przez długi czas. Wygląda to tak jakby wewnątrz zachodziły jakieś wyładowania ....jak temu zaradzić ????

marcin4642:
    Jeśli żarówki energooszczędne rozbłyskują przez pewien czas po wyłączeniu to pewnie włącznik ( lub kilka jeśli jest układ schodowy) jest z neonówką . Nie wiem, czy wyższej klasy żarówki się tak zachowują , ale ja osobiście miałem dwa takie przypadki i likwidacja neonówek pomogła. Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Czyli sugerujesz wymontowanie neonówek z kontaktów ?? W sumie w pomieszczeniach gdzie "błyskają " żarówki energooszcz. mam takie kontakty. Jak tylko wróce do domu sprawdze czy to działa ...Dzięks;)
  • Poziom 12  
    Witam

Świetlówki kompaktowe stanowią korzystną alternatywę dla lamp żarowych umożliwiając stosowanie energooszczędnych rozwiązań do oświetlenia wnętrz. To nowa generacja lamp wyładowczych, którą wyróżniają: małe wymiary, duża skuteczność świetlna i niski pobór mocy. Rozróżnia się dwa typy tych lamp opartych na konstrukcji świetlówki trójpasmowej o małej średnicy: świetlówki typu SL i PL. Pierwsza z nich wykonana jest w postaci kilkakrotnie zgiętej rury wyładowczej, zapłonnika i statecznika umieszczonych w bańce zewnętrznej zakończonej trzonkiem gwintowym. Druga zaś współpracuje z zewnętrznym statecznikiem elektronicznym bądź konwencjonalnym i z wewnętrznym zapłonnikiem...
  • Poziom 18  
    A jak sądzicie te żarówki energo oszczędne proponowane w praktikenie za 8 zł wartają coś czy lepiej stosować markowe
  • Poziom 2  
    Wróciłem z feri :) dzieki za wiadomości dotychczas ale powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz , co wpisywac w wyszukiwarce żeby szukac wiadmości o żarówkach energooszczędnych bo jak pisze żarówki energooszczędne to nic nie znadajduje prócze ofert kupna bądź sprzedaży

Dodano po 25 [minuty]:

Czy świetlówki kompaktowe to to samo co żarówki energooszczędne ??
  • Poziom 2  
    witam

Może to trochę spóźniona odpowiedź, a właściwie podpowiedź. Poszukaj informacji na temat żarówek LED. tak sie składa, że mam z nimi doczynienia. To dopiero oszczędność energii i to bez emisii szkodliwego promieniowania UV, który w jakiejś części zawsze przenika przez luminofor żarówki jarzeniowej.
    Stosunek poboru mocy wyrażony w Watach (W) dla zestawu żarówka tradycyjna/jarzeniowa/LED wynosi odpowiednio: 100/21/3.
    Natomiast czas eksploatacji żarówek LED kształtuje się w przedziale 50-80tys. godzin, dla żarówki jarzeniowej jest to tylko 6-8tys. godzin (i to jesli nie bedzie się jej zbyt czesto włączać-wyłączać), a żarówka tradycyjna dokona swego zewotu przed upływem 1tys. godzin.

do demonstracji możesz kupić jedną superjasną diodę (białą)

Pozdrawiam
    Grzesiek
  • Poziom 10  
    Robiłem kiedyś proste badania źródeł światła (tradycyjne, halogenowe, sodowe, świetlówki)
    zależności: pobór energii - swiatłość , wartość napięcia - światłość, charakterystyki widmowe źródła.
    Z pewnością, nie jest to poziom gimnazjum ale jeśli chcesz to mogę podesłać ten raport.
  • Poziom 10  
    Ja też byłbym zainteresowany takim raportem, jeśli można prosić.
  • Poziom 12  
    Zdecydowanie lepiej kupic markowe np. Philipsa niz no-name. Dla przykładu podam ze mialem trzy zarówki no-name 18 wat (3,90zl szt), jak wymieniłem na Philipsa 18W (17zł) to świeci tak samo jak poprzednie trzy naraz. Wiec markowa 18Watowa daje tyle swiatła co 3*18 badziewia.
  • Poziom 14  
    Na uczelni robiliśmy kiedyś takie badania żródeł światła
    - pobór mocy
    - natężenie światła w zależności od odległości
    - napięcie pracy
    - koszt całej eskploatacji dla żywota danej lampy
    w wyniku czego wyszło że enrgooszczędne są opłacalne - różnica zysku pomiędzy oszczędnymi a zwykłymi był znaczna ze wskazaniem na te pierwsze. Po drugie zmiana napięcia tylko w nieznacznym stopniu miała wpływ na natężenie światła energooszczędnych. Po ich zapłonie obniżenie napięcia do około 160V czy 170V dopiero powodowało ich wyłączenie. Te nie markowe ( 3-5zł ) dają gorsze światło.
  • Poziom 10  
    Witam
    Dolącze sie do postu i zapytam
    Słyszałem ze te żarówki energo-oszczędne pobieraja dużo prądu przy zapalaniu, czy to prawda i o ile wiecej, wiecej od normalnej ???

czy w pokojach gdzie zapalamy tylko na chwile np. w łazience nie lepiej (oszczedniej) kupić żarówki normalne

Z góry dzieki za odpowiedź
  • Poziom 11  
    omlettt napisał:

Słyszałem ze te żarówki energo-oszczędne pobieraja dużo prądu przy zapalaniu, czy to prawda i o ile wiecej, wiecej od normalnej ???

czy w pokojach gdzie zapalamy tylko na chwile np. w łazience nie lepiej (oszczedniej) kupić żarówki normalne

Tam gdzie często zapalamy światło tylko na chwilę rzeczywiście lepiej zamontować żarówki. Nie chodzi tu raczej o pobór prądu. Świetlowki nie są tak wrażliwe jak żarówki na wahania napięcia, jednak ich trwałość zależy od częstotliwości załączania. Ich trwałość może znacznie zmaleć w stosunku do znamionowej, gdy będą często na chwilę załączane (pomijając, że na pełny strumień świetlny trzeba chwilę poczekać). Wtedy zmiejsza się opłacalność stosowania świetlówki, bo koszty zakupu są przecież w stosunku do żarówki (za ok. 1 zł) ogromne.
  • Poziom 24  
    Ja się podłączę odgrzewając ten temat, bo uważam, że moje pytanie niekoniecznie wymaga zakładania nowego tematu.
    Oglądałem sobie świetlówkę kompaktową Philips 23W. Zgodnie z obliczeniami, pobierany prąd średni wynosi 100mA. Wiem, że takie świetlówki pobierają prąd impulsami. I tu zaskoczenie: na obudowie napisano 1165mA. Czy znaczy to, że (pomijając przesunięcia fazy), że współczynnik wypełnienia prądu wynosi jedynie ok 10% (tzn, że przez 90% cyklu żarówka "nie pobiera" prądu)?
  • Poziom 36  
    tomeeh napisał:
    Ja się podłączę odgrzewając ten temat, bo uważam, że moje pytanie niekoniecznie wymaga zakładania nowego tematu.
    Oglądałem sobie świetlówkę kompaktową Philips 23W. Zgodnie z obliczeniami, pobierany prąd średni wynosi 100mA. Wiem, że takie świetlówki pobierają prąd impulsami. I tu zaskoczenie: na obudowie napisano 1165mA. Czy znaczy to, że (pomijając przesunięcia fazy), że współczynnik wypełnienia prądu wynosi jedynie ok 10% (tzn, że przez 90% cyklu żarówka "nie pobiera" prądu)?

Świetlówki energooszczędne nie pobierają tak dużo prądu, dla świetlówki energooszczędnej o mocy 23W pobierany prąd wynosi 165mA.

Tutaj nie chodzi o współczynnik wypełnienia, tylko o współczynnik mocy cos φ, który w zależności od mocy i producenta świetlówki wynosi od 0.5 do 0.65.[/img][/youtube]