Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle] Prośba o sprawdzenie schematu płytki prototypowej AVR

12 Wrz 2013 20:43 2535 7
 • Poziom 10  
  Witam!

  Bardzo uprzejmie proszę o sprawdzenie schematu zaprojektowanej przeze mnie płytki prototypowej dla "dużych", 40-pinowych mikrokontrolerów ATMega :)

  Chciałem, aby na mojej płytce znalazły się przede wszystkim te elementy, których podłączanie do mikrokontrolera na płytce stykowej jest najbardziej czasochłonne.
  Starałem się również zaimplementować kilka rozwiązań, które podpatrzyłem w najciekawszych płytkach sprzedawanych w sklepach - wymienne rezonatory kwarcowe przy mikrokontrolerze, możliwość podłączenia termometru DS18B20 na 2 sposoby (opisane w książce pana Mirosława Kardasia), możliwość podłączenia pinu R/W wyświetlacza ze sterownikiem HD44780 do masy lub mikrokontrolera.

  Bardzo proszę o krytyczną ocenę i sprawdzenie mojej płytki - zarówno doboru komponentów, sposobu ich podłączenia, jak i poprawności narysowania samego schematu ;)

  Po raz pierwszy robiłem schemat w Eagle'u, (właściwie po raz pierwszy narysowałem tak rozbudowany schemat), a niektórych z zamieszczonych na nim elementów nigdy jeszcze podłączałem do mikrokontrolera na płytce stykowej (narysowałem schemat połączeń opierając się na innych schematach i opisach z internetu/wspomnianej już książki), dlatego bardzo proszę o wszelkie wskazówki dotyczące ulepszenia mojej płytki.
  Dodam jeszcze, że mam jedynie darmową wersję Eagle'a i nie zdołam już chyba upchnąć wielu elementów na płytce o wymiarach 80 x 100 mm. Wszystkie użyte elementy to komponenty do montażu przewlekanego.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 28  
  Witam
  Moje skromne uwagi i sugestie:
  - kondensator we do LM-a 47u - troszkę mało, ja dałbym od 100u wzwyż
  - rezystory przy ledach 250Ω - troszkę mało; co prawda ledów nie spalisz, ale będą dawały dość mocno i za jakiś czas będzie Cię to denerwowało. 470Ω też będziesz widział czy coś świeci :D
  - czasem pomocny jest " przyciskaczek " do RESET-u ale gdy nie masz miejsca ....
  Pozdr.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 28  
 • Poziom 10  
  Odświeżam temat, bo właśnie skończyłem projekt pcb do mojej płytki.
  Znów chciałbym prosić was o pomoc, opinie i konstruktywną krytykę ;)

  Pierwszy raz projektowałem PCB, dlatego proszę o, przynajmniej pobieżne, rzucenie okiem na płytkę. Proszę o sugestie i wskazówki - co zmienić? co nie zadziała? co nie da się zmontować? czy dobrze umieściłem elementy chroniące mikrokontroler przed zakłóceniami? czy możliwe jest wykonanie tak skomplikowanej (?) płytki metodą żelazkową?
 • Poziom 28  
  Jak na pierwszy raz to nieźle ;). Ale nie wykonuj tej płytki w takiej postaci.

  1. Czy płytka napewno będzie dwu warstwowa z metalizacją ?, czy nie lepiej zrobić mostki w paru miejscach i jednowarstwowe pcb biorąc pod uwagę montaż przewlekany, oraz niewielki stopień komplikacji schematu ?
  2. Odległości między przelotkami są często zbyt małe.
  3. Ogólnie tragedia, pcb jest tak bezsensu rozplanowane, jakby to autorouter łączył.

  Zaznaczyłem to co się najbardziej rzuca w oczy.

  [Eagle] Prośba o sprawdzenie schematu płytki prototypowej AVR

  Czy zapoznałeś się w ogóle z jakimś kursem obsługi i funkcjonalności programu eagle ? Podstawa to zdefiniowanie minimalnych odległości między elementami ścieżkami przelotkami. Nawet płytkarnia nie wykona Twojego pcb w takiej postaci.
 • Poziom 10  
  Nie miałem zamiaru oddawać płytki do wykonania zakładowi, chcę zrobić ją sam, metodą "żelazkową", a tam, gdzie poprowadzone są czerwone ścieżki mają być przelotki z drutu. Poprawiłem płytkę w miejscach, które zaznaczył mi Eagle, niestety program nie pokazał mi wszystkich wrażliwych miejsc - dzięki za zaznaczenie tego, co powinienem poprawić :)

  Mocno ograniczają mnie małe wymiary płytki (100 x 80 mm), ale tylko tak dużą mogę zaprojektować w darmowej wersji Eagle - zastanawiam się, czy nie "przesiąść" się na KiCad.
  Poza tym wyświetlacze, które mam mają bardzo nieciekawie pomyślane wyprowadzenia - każdy segment w każdej cyfrze ma swoje własne wyprowadzenie, przez co pinów do połączenia jest bardzo wiele....

  Dzięki za porady, spróbuję poprawić jeszcze płytkę ;)