Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle] Prośba o sprawdzenie schematu płytki prototypowej AVR

12 Wrz 2013 20:43 2535 7
  • Poziom 10  
    Witam!

Bardzo uprzejmie proszę o sprawdzenie schematu zaprojektowanej przeze mnie płytki prototypowej dla "dużych", 40-pinowych mikrokontrolerów ATMega :)

Chciałem, aby na mojej płytce znalazły się przede wszystkim te elementy, których podłączanie do mikrokontrolera na płytce stykowej jest najbardziej czasochłonne.
    Starałem się również zaimplementować kilka rozwiązań, które podpatrzyłem w najciekawszych płytkach sprzedawanych w sklepach - wymienne rezonatory kwarcowe przy mikrokontrolerze, możliwość podłączenia termometru DS18B20 na 2 sposoby (opisane w książce pana Mirosława Kardasia), możliwość podłączenia pinu R/W wyświetlacza ze sterownikiem HD44780 do masy lub mikrokontrolera.

Bardzo proszę o krytyczną ocenę i sprawdzenie mojej płytki - zarówno doboru komponentów, sposobu ich podłączenia, jak i poprawności narysowania samego schematu ;)

Po raz pierwszy robiłem schemat w Eagle'u, (właściwie po raz pierwszy narysowałem tak rozbudowany schemat), a niektórych z zamieszczonych na nim elementów nigdy jeszcze podłączałem do mikrokontrolera na płytce stykowej (narysowałem schemat połączeń opierając się na innych schematach i opisach z internetu/wspomnianej już książki), dlatego bardzo proszę o wszelkie wskazówki dotyczące ulepszenia mojej płytki.
    Dodam jeszcze, że mam jedynie darmową wersję Eagle'a i nie zdołam już chyba upchnąć wielu elementów na płytce o wymiarach 80 x 100 mm. Wszystkie użyte elementy to komponenty do montażu przewlekanego.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 28  
    Witam
    Moje skromne uwagi i sugestie:
    - kondensator we do LM-a 47u - troszkę mało, ja dałbym od 100u wzwyż
    - rezystory przy ledach 250Ω - troszkę mało; co prawda ledów nie spalisz, ale będą dawały dość mocno i za jakiś czas będzie Cię to denerwowało. 470Ω też będziesz widział czy coś świeci :D
    - czasem pomocny jest " przyciskaczek " do RESET-u ale gdy nie masz miejsca ....
    Pozdr.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 28  
  • Poziom 10  
    Odświeżam temat, bo właśnie skończyłem projekt pcb do mojej płytki.
    Znów chciałbym prosić was o pomoc, opinie i konstruktywną krytykę ;)

Pierwszy raz projektowałem PCB, dlatego proszę o, przynajmniej pobieżne, rzucenie okiem na płytkę. Proszę o sugestie i wskazówki - co zmienić? co nie zadziała? co nie da się zmontować? czy dobrze umieściłem elementy chroniące mikrokontroler przed zakłóceniami? czy możliwe jest wykonanie tak skomplikowanej (?) płytki metodą żelazkową?
  • Poziom 28  
    Jak na pierwszy raz to nieźle ;). Ale nie wykonuj tej płytki w takiej postaci.

1. Czy płytka napewno będzie dwu warstwowa z metalizacją ?, czy nie lepiej zrobić mostki w paru miejscach i jednowarstwowe pcb biorąc pod uwagę montaż przewlekany, oraz niewielki stopień komplikacji schematu ?
    2. Odległości między przelotkami są często zbyt małe.
    3. Ogólnie tragedia, pcb jest tak bezsensu rozplanowane, jakby to autorouter łączył.

Zaznaczyłem to co się najbardziej rzuca w oczy.

[Eagle] Prośba o sprawdzenie schematu płytki prototypowej AVR

Czy zapoznałeś się w ogóle z jakimś kursem obsługi i funkcjonalności programu eagle ? Podstawa to zdefiniowanie minimalnych odległości między elementami ścieżkami przelotkami. Nawet płytkarnia nie wykona Twojego pcb w takiej postaci.
  • Poziom 10  
    Nie miałem zamiaru oddawać płytki do wykonania zakładowi, chcę zrobić ją sam, metodą "żelazkową", a tam, gdzie poprowadzone są czerwone ścieżki mają być przelotki z drutu. Poprawiłem płytkę w miejscach, które zaznaczył mi Eagle, niestety program nie pokazał mi wszystkich wrażliwych miejsc - dzięki za zaznaczenie tego, co powinienem poprawić :)

Mocno ograniczają mnie małe wymiary płytki (100 x 80 mm), ale tylko tak dużą mogę zaprojektować w darmowej wersji Eagle - zastanawiam się, czy nie "przesiąść" się na KiCad.
    Poza tym wyświetlacze, które mam mają bardzo nieciekawie pomyślane wyprowadzenia - każdy segment w każdej cyfrze ma swoje własne wyprowadzenie, przez co pinów do połączenia jest bardzo wiele....

Dzięki za porady, spróbuję poprawić jeszcze płytkę ;)