Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmega - termometr i zegarek - sprawdzenie schematu

paluch_gda 04 Maj 2014 23:40 1098 6
  • #1 04 Maj 2014 23:40
    paluch_gda
    Poziom 16  

Popełniłem właśnie takie coś ale wyświetla mi krzaki na lcd. Sam program widzę że działa, bo mam w programie zdefiniowany ekran startowy i po 2sek. zmieniają się krzaki na inne. Sprawdźcie proszę czy czegoś nie namieszałem. atmega - termometr i zegarek - sprawdzenie schematu

0 6
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 05 Maj 2014 05:57
    Steryd3
    Poziom 31  

Wygląda dość dobrze, choć narysowany jest w tak chaotyczny sposób, że ciężko się go czyta.
    Jedynie co bym dołożył to zabezpieczenie wejścia analogowego miktokontrolera. Można to zrobić dołączając dwie diody spolaryzowane zaporowo do wejścia przetwornika (wyjście dzielnika napięcia) -jedną do +5V a drugą do GND.
    Z doświadczenia wiem, że jeżeli ekran powitalny działa a "krzaczki" pokazują się później to wina leży pomiędzy krzesłem a monitorem :) -a mówiąc serio w kodzie.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 05 Maj 2014 13:38
    paluch_gda
    Poziom 16  

Dzięki wielkie. Z tymi krzakami był błąd w podłączeniu wyświetlacza. Nie wiem czemu ale po odpięciu podświetlenia lcd wyświetla prawidłowo. Może coś machnąłem w płytce.

Dodano po 4 [godziny] 36 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie o wejścia do switchy. W tej chwili nie reagują wcale i to chyba przez ten fragment kodu poniżej (zakomentowany wiersz Config Portd = Input). Switche są po prostu zwierane do masy. Dobrze myślę?

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    [/code]

0
  • #4 05 Maj 2014 13:51
    Steryd3
    Poziom 31  

Na Bascomie specjalnie się nie znam ale powinno być tak, że piny(te od switchy) powinny być podciągnięte przez wewnętrzny rezystor do zasilania. Realizuje się to przez wpisanie jedynek w odpowiednie pozycje rejestru PORTD. Port powinien być ustawiony jako wejście(czyli zera na odpowiednich pozycjach w rejestrze DDRD- są tam już po starcie procka), a stan switchy czytasz z rejestru PIND.

0
  • #5 05 Maj 2014 14:06
    paluch_gda
    Poziom 16  

no to właśnie chyba to - 'Config Portd = Input 'port wejściowy
    Sprawdzę w domu, dzięki.

0
  • #6 05 Maj 2014 14:06
    LA72
    Poziom 39  

paluch_gda napisał:
    Mam jeszcze pytanie o wejścia do switchy. W tej chwili nie reagują wcale

Brak jest obsługi przycisków.
    Poniżej kod z książki M.Wiązania

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #7 05 Maj 2014 14:21
    paluch_gda
    Poziom 16  

hmmm, jedyna różnica jaką widzę pomiędzy kodem podanym z ksiązki to to, że ja podciągam do vcc aliasy S1, S2, S3 a w książce jest Set Portb.1 itd. Dobrze widzę?

0