Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

filtr dolnoprzepustowy 24 dB

Buliwyf 24 Apr 2005 21:23 20526 44
    Buliwyf
    Level 11  
    Witam
    Czy posiada ktoś schemat konkret filtru dolnoprzepustowego ???

zmontowałem KIT AVT 1281 i straszny to kondon ! Co mi z takiego filtra jak w subie słyszę jak wokalista zdziera ryja do mikrofonu ;( może macie coś konkretniejszego ?

pozdrawiam
    irek2
    Level 40  
    filtr 24dB/okt to nic innego jak polaczenie szeregowe dwoch filtrow 12dB.okt. Wiec dorob drugi taki filtr i po sprawie. A najlepiej sam sobie zaprojektuj w symulatorze Elektronic Workbench. To jest roste jak rogalik :)
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Może być taka sytuacja, że wokalista śpiewa nisko i w tedy nic na to nie poradzisz.
    Pozdrawiam
    Buliwyf
    Level 11  
    Do Janek 11389
    Ale to śpiewa dupa w takim razie musi to być Miriam :)

Dodano po 5 [minuty]:

Do Irek2

Skąd wziąć elektronic workbench ???
    kaseihome
    Level 14  
    Jaka ma być częstotliwość graniczna tego filtru ?. Podrzucę Ci schematy.
    Buliwyf
    Level 11  
    To ma być do suba wię 20 -100

--------
    Boję się, że o kolejny kanał z serii AVT. Wygląda nieco solidniej ale czy ktoś już to uruchamiał ???

___
    Uzywaj ZMIEN!
    tom
    kaseihome
    Level 14  
    Już generuję ale możesz spojrzeć międzyczasie tutaj, robiłem chyba wczoraj takie coś. Tamten był 8-rzędu.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1434083&sid=3559f986d36962649a8fde7ed13a488b#1434083

Dodano po 10 [minuty]:

No i jest. Częstotliwość graniczna -3dB 80Hz. 24 dB/oct. Zobacz na stronie Burr-Brown/Texas tam jest program FilterPro. Naprawdę niezły. Do filtrów 24 dB/oct. masz też coś takiego na Elliot Sound Product.

Oto linki.
    http://sound.westhost.com/projects-3.htm
    http://sound.westhost.com/esp-lr12.exe

Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

A to rysunek, bo zapomniałem o nim na śmierć dorzucając linki.
    Buliwyf
    Level 11  
    no według charakterysyk czemu nie ?! ale jeśli była by możliwość płynnej regulacji częstotliwości granicznej :) 30 -100 to było by git

Dodano po 4 [minuty]:

serdeczne dzięki coś się myślę z tego ulepi :)

pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

z tego drugiego linka nic nie mogę uruchomić :(

Dodano po 2 [minuty]:

do kaseihome

na jakim prognramie to robiłeś ??? skąd go wziąć ???

pozdrawiam
  • Helpful post
    Logan
    Level 30  
    Mozesz sciagnac plik pdf i przeczytac opis z ktorego dowiesz sie ze filtr ten moze miec 18 dB/okt.
  • Helpful post
    kaseihome
    Level 14  
    Robiłem to programem FilterPro firmy Texas Instruments/Burr-Brown.
    To jest link do programu:

Quote:
    http://www-s.ti.com/sc/psheets/slvc003d/slvc003d.zip

Ten drugi podany link w poście to też link do programu, ale tylko do filtrów 24 dB/okt.

Inne programy znajdziesz tutaj.
    Quote:
    http://www.linear.com/company/software.jsp

Quote:
    http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en010007

Filtr o regulowanej częstotliwości powinien być właśnie na ESP (Elliot Sound Product) jest tam też dokumentacja dobrych filtrów firmy RANE, a w zasadzie cały crossover.
    irek2
    Level 40  
    Odradzam wszystkim korzystanie z tego programu komputerowego! To jest program dla zawodowcow a nie amatorow co nie maja pojecia co to jest dobroc i faza.
    Tu masz prosty filtr 3-rzedu regulowany 80-150Hz. Jak chcesz nizej to wystarczy zwiekszyc kondensatory o 50 lub 100% ale filtr od 40Hz jak glosnik juz tego nie gra nie wydaje sie sensowny.
    Elektronic Workbench mozna znalezc w necie z winXP chodzi wersja5.0
    xawerypotocki
    Level 15  
    Wiadomość dla moderatora. Program nie jest mojego autorstwa i pochodzi z elektrody. Nie mogłem znaleźć do niego linku więc go tu wstawiłem. Chciałem aby program był za 0pkt. Jeśli jest możliwość to proszę o zniesienie prowizji za pobieranie.
    kaseihome
    Level 14  
    Quote:
    Odradzam wszystkim korzystanie z tego programu komputerowego! To jest program dla zawodowcow a nie amatorow co nie maja pojecia co to jest dobroc i faza.

Dlaczego wszyscy nagle mieliby zrezygnować z tego programu ? Czyżby był zawirusowany ? Jest w nim możliwość doboru dobroci filtru oraz inne ciekawe rzeczy, jak choćby wspomniane w poście zjawiska fazowe. Nie wszyscy są totalnymi laikami i takie programy są jak najbardziej potrzebne. Ponadto temat dotyczy filtru 24 dB/oct a nie 18. Mam wnioskować, że Pan Elliott też jest laikiem i dlatego tworzy filtry do subwoofera co najmniej 4 rzędu. A propos głośników, niektóre całkiem nieżle grają już przy 16 Hz, a filtr też nie obcina nagle.

Pozdrawiam.Arek.
    irek2
    Level 40  
    Ludzi ktorzy wiedza co to jest dobroc jest na forum tylu ze mozna ich zliczyc na palcach u rak. Dla wiekszosci jest to za trudny program.

kaseihome to policz mi pasmo subwofera jak glosnik w obudowie bedzie mial f3=40Hz a filtr dolnoprzepustowy f3=20Hz. Obie charakterystyki o dobroci Q=0,7
    ar2rek.w
    Level 18  
    Buliwyf - ja uzywam tego filtru i nie mam takiego problemu. rezystory R5 R7 R3 R4 wymien na 1% bo z tego co wiem AVT daje 5%(oszczednosc), R1 R2 ktore sa na wejsciu zmien na 22k bo 100k sa sporo za duze, tez 1%. kondensatory C12 C13 zastap jednym 470nF obowiazkowo MKT WIMA. ten gowniany wzmacniacz operacyjny LM358 zastap TL072 albo NE5532, powinno byc duzo lepiej - wiem, z tego co napisalem wszystkie elementy sa do wymiany, ale wyjdzie cie chyba taniej niz robienie nowego filtra.
    kaseihome
    Level 14  
    irek2 wrote:
    Ludzi ktorzy wiedza co to jest dobroc jest na forum tylu ze mozna ich zliczyc na palcach u rak. Dla wiekszosci jest to za trudny program.

kaseihome to policz mi pasmo subwofera jak glosnik w obudowie bedzie mial f3=40Hz a filtr dolnoprzepustowy f3=20Hz. Obie charakterystyki o dobroci Q=0,7

Pewnie, że mógłym siedzieć z kalkulatorem w ręce i liczyć sobie dobroć, charakterystyki przenoszenia, odpowiedzi impulsowe, sprawdzać dla danego filtru rozkład biegunów itd., ale chyba nie o to chodzi. Kolega Buliwyf miał kłopot z filtrem i trzeba mu pomóc, a nie ganić, że program podaje wartości Q dla poszczególnych stopni. Nie oblicza on filtru na podstawie tegoż parametru, a chce wyeliminować głos solisty. Nie znam parametrów głośnika, nie wiem w jakiego typu obudowie został umieszczony i wielu innych rzeczy, natomiast zaproponowałem program ze względów praktycznych. W przypadku mało satysfakcjonujących efektów można zawsze dołożyć stopień następny czy dobrać wartości elementów (choć wiadomo w przypadku filtrów powinny być wysokiej jakości). Nie trzeba być specjalistą aby na podstawie kilku danych otrzymać coś co spełnia założone warunki. Kolega irek2 proponuje program Elektronic Workbench. Może jakiś konkretny link. Chętnie sprawdzę przewagę tego programu nad tymi które posiadam, tylko proszę o taki w pełnej wersji.

Pozdrawiam, Arek.

P.S. Kilka pojęć dla laików.

Szerokość Pasma (Bandwidth) - zakres czestotliwość, na które wpływa dany filtr. W korektorach parametrycznych szerokośc ta jest regulowana. W korektorach graficznych, szerokość pasma zazwyczaj rośnie wraz ze zmianami wzmocnienia filtru.
    Częstotliwość Środkowa (Center Frequency) - częstotliwość wyznaczona szczytem charakterystyki filtru.
    Dobroć (Q) - to parametr definiujący zakres częstotliwości objętych działaniem filtru.
    irek2
    Level 40  
    Dobroc jakby ktos chcial wiedziec jest to odwrotnosc spadku charakterystyki w punkcie rezonansu filtra. Do celow audio stosuje sie dobroc z zakresu 0,5-1 i nosza one nazwy linkwitz Riley, besel .....
    Cos komus to powiedzialo?
    Pewnie nic. Dlatego przedstawilem opracowany przezemnie filtr 3-rzedu regulowany tylko pojedynczym potencjometrem! Zaden program do liczenia filtrow takiego nie zaprojektuje!
    Elektronic Workbench to prosty symulator ukladow w ktorym mozemy symulowac charakterystyki filtrow dobierajac poszczegolne elementu takie jakie nam pasuja. Mozna nim sprawdzic prawdziwa czestotliwosc regulacji filtra z AVT ktory niby ma regulacje 20-100Hz a tak naprawde duzo mniejsza.
    ar2rek.w
    Level 18  
    irek2 skoro uwazasz sie za znawce programu Elektronic Workbench, czy jest mozliwosc zebys zaprojektowal filtr do subwofera z zakresem regulacji 10-80Hz, najlepiej 18dB/okt?
    kaseihome
    Level 14  
    Irek2. No pewnie że nic. Bo dobroć Linkwitz Riley, Bessel to nic nie mówi takim laikom jak mnie. Dla mnie te informacje to zagadka. Znam natomiast nie dobroci Linkwitza itd. lecz charakterystyki przenoszenia dla filtrów Butterwortha, Czebyszewa czy Bessela. A kolegę odsyłam do prostej lektury "Liniowe układy scalone i ich zastosowanie" Z.Kulka, M. Nadachowski, WKŁ W-wa 1977 strona 221-253. Jeśli to nie wystarczy proponuję porozmawiać sobie z Siegfriedem Linkwitzem. A na początek www.linkwitzlab.com.
    irek2
    Level 40  
    Zakres regulacji 10-80Hz jest zupelnie bez sensu dla subwofera ale nie ma zadnego klopotu zeby takowy filtr zrobic. Wystarczy wziac slynny filtr z AVT i zmienic w nim wartosc elementow zeby uzyskac pozadany zakres przestrajania. Laczac dwa takie filtry osiagnac mozna 24dB/okt.
    Moj filtr 18dB/okt ma ograniczony zakres regulacji ze wzgledu na regulowanie tylko jednym potencjometrem. Regulacja wynosci ok 2,5oktawy w ktorej dobroc filtru zmienia sie w akceptowalnym zakresie.
    Jesli te ksiazeczki jako literatura to dla mnie to dziekuje wiele lat temu jak chodzilem do szkoly to je czytalem.
    A tu brakujace ogniwo:
    linkwitz-Riley dobroc Q=0,49
    bessel Q=0,58
    butterworth Q=0,707
    Czebyszew Q=1
    Charakterystyki przenoszenia i odpowiedzi impulsowej mozna zobaczyc na mojej stronce www.
    ar2rek.w
    Level 18  
    dlaczego pomysl z filtrem regulowanym od 10 do 80Hz jest bez sensu? ja zazwyczaj odcinam subwofer ponizej 60Hz bo reszta zajmuja sie kolumny, a dolny zakres zawsze dodaje fajnych wibracji (co z tego ze nie slychac 20Hz jak czuc). w AVT 1281 jest odciecie powyzej 40Hz, to zdecydowanie za wysoko.
    irek2
    Level 40  
    W zasadzie nawet najwiekszy glosnik ma juz opadajaca charakterystyke ponizej 40Hz. Wiec odciecie go filtrem ponizej 40Hz powoduje bardzo nieefektywne wykorzystanie glosnika. Jak w glosnikach estradowych ustawiamy filtr na 80Hz to glosnik po prostu milknie. W domu to co innego wiec mozna pokombinowac.
    Zmiana zakrsu regulacji na 10-80Hz w filtrze z AVT jest bardzo prosta. Jak bedzie cie to interesowac to sprawdze jakie dac elementy.
    ar2rek.w
    Level 18  
    jesli moglbys napisz te wartosci elementow, zapewne zmianie ulegna rezystory R5 R7 i kondensatory C 12,13,14,15. prosilbym rowiez o wskazowke jak sie to przelicza, albo gdzie moglbym znalezc na to wzory.

mnie ciekawi jedna rzecz: pisales ze nawet duze glosniki maja opadajaca charakterystyke ponizej 40Hz, dla mnie nic nowego(dlatego do niskich czestotliwosci uzywa sie mocniejszych wzmacniaczy). kumpel kupil jakis czas temu subwofer aktywny domowy, firmy Magnat (glosnik 30cm i wzmacniacz150W), calkiem ladnie wyglada i sprawia wrazenie solidnej roboty(kosztowal rowniez sporo) do tego wprowadza chate w niezle wibracje. filtr w jaki jest wyposazony ten subwofer regulowany jest w 2poziomach od 0-40 i 40-100. skoro moj wymysl regulacji od 10-80 jest bezsensu to co miala na celu ta firma, robiac filtr 0-40Hz? akurat z tego przedzialu kozysta kolega i jest naprawde ciekawie.
    J. S.
    Level 27  
    Jak to jest zrealizowane? Przełącznik dwupozycyjny, czy dwa potencjometry, czy jak..?
    Jeśli 2 potencjometry to może ten dolny jest filtrem subsonic?
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Irek2 - podziwiam upor w walce...

Sluchajcie, NIKOMU nie chce sie poszukac nawet o kilku rzeczach, do ktorych Irek2 udzielil juz wskazania...
    Przykro mi jest jak czytam : "a po co mi to wiedziec, ja chce taki filtr i juz" - moge sie z kazdym tutaj zalozyc, ze nikt nie zastosuje odciecia przy 40 Hz nawet takim (wystarczajacym nota bene) filtrem o spadku 12 dB na oktawe! NIKT! Dlaczego - ano dlatego, ze nie bedzie sie dzialo wtedy praktycznie nic - subwoofer co jakis czas porusza swoja membranka (bo przeciez nie chodzi o glosnik 15 lub 18 calowy ze wzmacniaczem przynajmniej 300W, PRAWDA?) i ... nie bedzie slychac prakycznie nic...
    Proponuje posluchac ludzi, ktorzy maja olbrzymie doswiadczenie i wiedze - np. Irka2, zanim dalej bedziecie opowiadac takie bzdety!
    Sprawdzcie najpierw o czym sygnalizowal Irek2!
    ar2rek.w
    Level 18  
    tomaszo o jakie bzdety ci chodzi? o to ze filtr rzeczywiscie jest odciety przy 40Hz? tak jest i dzieje sie tak jak opisujesz, wlacza sie tylko w najnizszych zakresach i nie porusza delikatnie membrana, tylko wywoluje niezle drgania i wibracje w domu, reszta pasma zajmuja sie kolumny.

tak naprawde nie dokonca zrozumialem twoja aluzje, jesli byla ona do mnie. irek sam zaproponowal mi ze poda mi wartosci elementow wiec o nie poprosilem, rowniedobrze moglby odmowic i byloby OK. czasami twoje wybuchy zlosci sa smieszne!!!daj sobie na wstrzymanie
    micho a
    Level 35  
    no tomaszo ma racje ja ktoś infradzwięków potrzebuje to może dmuchawa rozwiąże problem:D:D:D

róbta co chceta w zciu nie widziałęm filtru dolnoprzepustowego o częśt 40 hz w żadnym subie to MUSI BYĆ SUBSONIC !! czyli górnoprzepustowy
    o odcięciu 40 hz