Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tauron - wykonanie zalicznikowej instalacji

Kunzite 22 Sep 2014 22:52 2061 11
    Kunzite
    Level 7  
    Witam.
    Mam taki problem. Zleciłem firmie budowę domu jednorodzinnego do pewnego stanu. Instalacja wewnętrzna zakończyła się wypuszczeniem peszlem kabli do miejsca skrzynki, która ma być na ścianie budynku. Przyłącz mam mieć drogą napowietrzną.

Po uzgodnieniach z Tauronem i wykonawcą przyłącza uświadomiono mnie, że mam samemu (tzn. przez elektryka) zamontować skrzynkę, rurkę i hak do przyłącza.
    Problem jest taki, że mam wykonaną całą elewację, a elektryk twierdzi, że dana rurka powinna być wewnątrz elewacji, bo inaczej może być problem przy podpięciu licznika.

Nie wiem jak mam do tego podejść. Czy faktycznie nie może być takiej rurki na elewacji (widziałem pełno takich instalacji więc jak widać gdzieniegdzie się da)? Jeśli to jest zasada to czym podyktowana? Czy jest jakieś umocowanie prawne? Co jak dom nie jest otynkowany - prądu nie podłączą.

Problem jest ten też, że nie mam za bardzo z kim rozmawiać z Tauronu. Mam tylko telefon w sprawie przyłączy i tyle (telefonu nikt nie odbiera przeważnie). Gdzie szukać kompetentnego pracownika, który by miał władność do potwierdzenia takiej czy innej zasady postępowania. Mój rejon to Kraków-Podgórze. Bardzo proszę o opinię.

Kunzite
    olejopalacz2
    Level 23  
    A nie możesz zrobić skrzynki na skraju działki i kabel puścić ziemią do skrzynki i tam zrobic slup do podlaczenia napowietrznego. Bedzie lepiej
    Kunzite
    Level 7  
    Takie są warunki i taka infrastruktura - w całym miasteczku w starej zabudowie praktykuje się przyłącza napowietrzne inaczej rycie pod powiatówką i skrzynka chyba na środku wjazdu (jak ma być w granicy to na środku chodnika...). Chciałem się wprowadzić w tym roku, a jak zacznę teraz zmieniać warunki to nie będzie mnie stać na to, by jednocześnie wynajmować, spłacać kredyt i nie mieszkać...
  • Helpful post
    zbich70
    Level 43  
    Kunzite wrote:
    Po uzgodnieniach z Tauronem i wykonawcą przyłącza uświadomiono mnie, że mam samemu (tzn. przez elektryka) zamontować skrzynkę, rurkę i hak do przyłącza.
    Problem jest taki, że mam wykonaną całą elewację, a elektryk twierdzi, że dana rurka powinna być wewnątrz elewacji, bo inaczej może być problem przy podpięciu licznika.

Co kraj to obyczaj. W mojej okolicy (Energa) to operator montuje złącze, rurę i hak.
    A rura nawet wskazana na zewnątrz elewacji - mniej kłopotów przy ewentualnej wymianie przewodu, no i jest widoczna co "chroni" ją przed niecnymi zakusami chętnych na darmową energię.

Zerknij tutaj, ale ja tam nie widzę nic na temat elewacji. Niech Twój elektryk poda skąd mu się wziął ten "obowiązek".
    Elewacja to styropian? Może mocowanie na zewnątrz styropianu go przerasta i Ci ściemnia? ;)
  • Helpful post
    janek1815
    Level 38  
    Podjedź do BOK. U mnie montują tak jak zastają z reguły na wierzchu. Hak jest Twój.
    Kunzite
    Level 7  
    Dzięki za standard. Elewacja to styropian. Będę drążył temat w sprawie i z elektrykiem i podskoczę dziś do POKu.
    W umowie z Tauronem mam tylko że mam wykonać instalację zalicznikową i skrzynkę sp zgodnie z przepisami. Stąd było moje pytanie, czy jakieś przepisy to normują, bo dla mnie bardziej jest logiczny argument o tym, by takich rur nie zakrywać wręcz.

Kunzite

znalazłem coś lepszego: obowiązujące standardy:
    Link - mój przypadek jest zgodny z punktem 7.2.2. Nie znalazłem nic o chowani rur, a konieczność stosowania osłony z ochroną UV chyba sugeruje jej zewnętrzny charakter. Tylko problematyczne może by umieszczenie skrzynki w taki sposób jak pokazano - ponieważ owszem można u mnie wyciąć styropian, ale kuć i wmurować skrzynki się nie da, bo nie mam ścian murowanych (konstrukcja szkieletowa drewniana)

w starych wytycznych Link wręcz było napisane, że przewód WIZ umieszcza się na ścianie budynku
    Kunzite
    Level 7  
    Od haka muszę puścić najpierw pod kątem 45, a dopiero potem pionowo w dół, więc chyba raczej trudno ale może dałoby się to na 2 razy, zawsze to nie prucie całej elewacji, wolałbym jednak jej w ogóle nie ruszać, jeśli nie muszę
    MrMazi
    Level 16  
    W Piekarach Śląskich Tauron się nie czepia takich rzeczy. Mam od linii do skrzynki i z powrotem po elewacji w rurce i nikt nic nie marudził. Nawet nie wiem dlaczego by im miało to przeszkadzać.
    januszbe
    Level 19  
    We Wrocławiu też bez problemu przechodzi w rurkach, a skrzynkę to postaw przy elewacji na fundamencie gotowym lub własnoręcznie murowanym z klinkieru żeby ładne cudo wyszło :)
    Kunzite
    Level 7  
    Oczywiście w POKu załatwić nic się nie dało, ale dziś byłem w "Przyłączach" i potwierdzono, że osłona powinna być na elewacji. Dziękuje wszystkim za sugestie i wypowiedzi