Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Immergas Victrix 24kw plus - Usprawnienie zaworu 3D - czyszczenie instalacji CO

walimar 15 Nov 2014 01:29 4065 11
 • #1
  walimar
  Level 10  
  Witam serdecznie.
  Mam pewien problem z kotłem gazowym Immergas Victrix 24 kW + zasobnok 200 l. Cały zestaw ma 5 lat i właśnie skończyła się gwarancja. Na początku lata w czasie gdy kocioł pracował tylko w trybie cwu nagle zaczęły mi grzać grzejniki. Po 2 - 3 dniach problem sam zniknął. Za jakis miesiąc jednak się problem powtórzył. wezwałem serwisanta, ktory stwierdził źe problemem moźe byc zawór 3D, który się zacina i kazał do układu wlać inhibitor.
  Cała instalacja CO ma trochę ponad 5 lat, grzejniki stalowe, rury pp i podłogówka.
  Pytanie moje dotyczy tego jak mam wyczyścić układ źeby usprawnić zawór 3D.
  Czy wystarczy wlać sam inhibitor i na jak długo zostawić go w układzie i czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na podzespoły kotła, czy moźe najpierw potraktować innym środkiem (super-ds).
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #3
  walimar
  Level 10  
  Czyli jak rozumiem najpierw inicjator czyli np:(Super-DS), później inhibitor (CH-2). Tutaj przykładowo podałem preparaty firmy "Ferdom". Takie pierwsze znalazłem w internecie ale pewnie są i inne.

  Ale nie o to mi do końca chodziło, na stronach firm zajmujących się czyszczeniem instalacji CO lub producentów tego typu preparatów można w miarę dokładnie przeczytać jak należy przeprowadzić takie czyszczenie. Ale jak wszystkim wiadomo tego typu informacje, mają za zadanie podniesienie sprzedaży lub korzystania z pewnych usług i pewne negatywne elementy nie będą tam przedstawiane..

  Mi chodzi o praktyczne zastosowanie tego typu czyszczenia chemicznego instalacji CO np: przez osoby z tego forum: czy to już ktoś robił i czy się to sprawdziło.

  Mówiąc szczerze wodę w instalacji wymieniałem może ze 3 razy przez te 5 lat. Co roku czyszczę filtry wody na wejściu do kotła i zasobnika. Tylko w 1 roku był tam jakiś szlam. Później już były czyściutkie. Nie powiem wodę w mieście mamy o sporej zawartości wapnia itp. mikroelementów.

  Tak więc jeżeli wleję najpierw inicjator a później inhibitor, to czy taka operacja nie będzie miała bardziej negatywnego wpływu na podzespoły kotła niż np. wymiana zaworu 3 drogowego na nowy. A może lepiej ten zawór wymontować, rozebrać, wyczyścić i złożyć, ale jak znam życie w następnym sezonie problem się powtórzy i to w czasie kiedy będzie -20st.C.

  Może jeszcze jedno pytanie: czy takie prewencyjne chemiczne czyszczenie np co: 3 - 5 lat ma wogóle jakiś sens i czy to przekłada się na dłuższą pracę podzespołów instalacji CO i ograniczenie zużycia gazu lub innego paliwa. Ja np. zaobserwowałem, że od ok. roku czasu kocioł zużywa 10 - 15 % więcej gazu.

  Narazie tyle moich wywodów ale myślę, że większość forumowiczów musi spotkać lub spotkała się z tym problemem a odpowiedzi jest tyle co nic.
 • #4
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Po wykonaniu instalacji zostaje w niej sporo różnych różności, które należy usunąć. Jeżeli nie było to robione, to oleje pasty, topniki itp osadzają się, gdzie tylko mogą.
  Ja z powodzeniem stosuję X400 firmy Sentinel. PO jego zadziałaniu - X100 dla zabezpieczenia instalacji.
 • #5
  walimar
  Level 10  
  To wszystko rozumiem. Powiedz tylko czy spotkałeś się w swojej karierze, że po zastosowaniu tego rodzaju środków były później mniejsze lub większe problemy z kotłem gazowym. Wnętrza kotłów ďzisiaj wykonane są dość oszczędnie. Rozumiem, że środki te nie narobią źadnego ambarasu. Jak długo można trzymać x100 w układzie, co ile go wymieniasz.
 • #6
  jas67
  Level 22  
  walimar wrote:


  Mówiąc szczerze wodę w instalacji wymieniałem może ze 3 razy przez te 5 lat.

  Wody w instalacji c.o. nie powinno się wymieniać, wprowadzasz niepotrzebnie nową dawkę kamienia.
 • #7
  walimar
  Level 10  
  jas67 wrote:


  Wody w instalacji c.o. nie powinno się wymieniać, wprowadzasz niepotrzebnie nową dawkę kamienia.


  To wiem dokładnie, ale są przypadki wyższej konieczności - awarie, przecieki.

  Szanowni Panowie lub/i Panie nie obraźcie się ale mówicie o rzeczach które powinien wiedzieć nawet laik po podstawowej lekturze np. tego forum. Natomiast na zadawane konkretne pytania odpowiedzi brak - pewnie temat trudny albo banalny.

  Dalej nie wiem czyścić układ czy nie, wymienić zawór 3D na nowy czy może zregenerować, Jedni piszą na forum aby z chemią wstrzymać się do napraw tylko niezbędnych inni aby systematycznie płukać, zmiękczać wodę w układzie. U mnie narazie zawór 3D trzyma, ale jak długo nie wiem. Pewnie walnie przy większym obciążeniu pieca (jak przyjdą mrozy albo święta).

  Może jednak ktoś ma jakąś wiedzę lub doświadczenie.
 • #8
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  walimar wrote:
  Jak długo można trzymać x100 w układzie, co ile go wymieniasz.

  Nie wymieniasz go. Ma być cały czas.
 • #9
  Mauuy
  Level 12  
  Każdy inhibitor ma swój termin przydatności w instalacji po tym czasie trzeba go dolać, ponieważ jest nieaktywny.
 • #11
  dziubek102
  Heating systems specialist
  Moga pojawić sie przecieki, uszczelnione kamieniem.
  Mogą i raczej będa na filtrach złogi (oderwane wieksze kawałki "brudu").
  Trzeba uważać na wymienniki płytowe.

  Moze ulec uszkodzeniu naczynie przeponowe dobrze jest opróżnić i wypłukać wodą. (zazwyczaj coś zostanie a przepływu tam nie ma)
  Martwe punkty np zawory bezpieczenstwa, odpowietrzniki powinny być sprawdzone , wymienione lub zakonserwowane.

  Czyszczenie wypłucze też smar z miejsc gdzie powinien być np zawory, dławice, zawory 3d .


  Nie wolno pod żadnym pozorem mieszać tych srodków z glikolem (zazwyczaj powstanie emulcja lub wydzieli sie piana) lub innymi środkami przeciwzamorożeniowymi chyba że jest to wyraznie napisane w karcie produktu.

  Trzeba też sprawdzić do jakich rodzajów instalacji czyściwo i inhibitor sie nadaje i czy jest bezpieczny dla metali, o ile wszyscy wiedzą ze nie wolno mieszać miedzi i ocynku to czasem są aluminiowe grzejniki, wkładki niklowane, żeliwo, wymienniki nierdzewne itp itd.


  Ja osobiście wolał bym wyczyścić ten zawór np wygotować w occie 8% kwasku w tym wypadku nie polecam, nasmarować dławice gumy wszystko co sie rusza smarem silikonowym wodoodpornym i zalać wszystko wodą uzdatnioną.
 • #12
  walimar
  Level 10  
  Dzięki za informacje. Na razie dałem sobie spokój z czyszczeniem. Zawór do dzisiaj się nie zwiesił. Pozdrawiam i zamykam temat.