Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas Victrix 24kw plus - Usprawnienie zaworu 3D - czyszczenie instalacji CO

walimar 15 Lis 2014 01:29 2589 11
 • #1 15 Lis 2014 01:29
  walimar
  Poziom 9  

  Witam serdecznie.
  Mam pewien problem z kotłem gazowym Immergas Victrix 24 kW + zasobnok 200 l. Cały zestaw ma 5 lat i właśnie skończyła się gwarancja. Na początku lata w czasie gdy kocioł pracował tylko w trybie cwu nagle zaczęły mi grzać grzejniki. Po 2 - 3 dniach problem sam zniknął. Za jakis miesiąc jednak się problem powtórzył. wezwałem serwisanta, ktory stwierdził źe problemem moźe byc zawór 3D, który się zacina i kazał do układu wlać inhibitor.
  Cała instalacja CO ma trochę ponad 5 lat, grzejniki stalowe, rury pp i podłogówka.
  Pytanie moje dotyczy tego jak mam wyczyścić układ źeby usprawnić zawór 3D.
  Czy wystarczy wlać sam inhibitor i na jak długo zostawić go w układzie i czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na podzespoły kotła, czy moźe najpierw potraktować innym środkiem (super-ds).

  0 11
 • #3 15 Lis 2014 19:21
  walimar
  Poziom 9  

  Czyli jak rozumiem najpierw inicjator czyli np:(Super-DS), później inhibitor (CH-2). Tutaj przykładowo podałem preparaty firmy "Ferdom". Takie pierwsze znalazłem w internecie ale pewnie są i inne.

  Ale nie o to mi do końca chodziło, na stronach firm zajmujących się czyszczeniem instalacji CO lub producentów tego typu preparatów można w miarę dokładnie przeczytać jak należy przeprowadzić takie czyszczenie. Ale jak wszystkim wiadomo tego typu informacje, mają za zadanie podniesienie sprzedaży lub korzystania z pewnych usług i pewne negatywne elementy nie będą tam przedstawiane..

  Mi chodzi o praktyczne zastosowanie tego typu czyszczenia chemicznego instalacji CO np: przez osoby z tego forum: czy to już ktoś robił i czy się to sprawdziło.

  Mówiąc szczerze wodę w instalacji wymieniałem może ze 3 razy przez te 5 lat. Co roku czyszczę filtry wody na wejściu do kotła i zasobnika. Tylko w 1 roku był tam jakiś szlam. Później już były czyściutkie. Nie powiem wodę w mieście mamy o sporej zawartości wapnia itp. mikroelementów.

  Tak więc jeżeli wleję najpierw inicjator a później inhibitor, to czy taka operacja nie będzie miała bardziej negatywnego wpływu na podzespoły kotła niż np. wymiana zaworu 3 drogowego na nowy. A może lepiej ten zawór wymontować, rozebrać, wyczyścić i złożyć, ale jak znam życie w następnym sezonie problem się powtórzy i to w czasie kiedy będzie -20st.C.

  Może jeszcze jedno pytanie: czy takie prewencyjne chemiczne czyszczenie np co: 3 - 5 lat ma wogóle jakiś sens i czy to przekłada się na dłuższą pracę podzespołów instalacji CO i ograniczenie zużycia gazu lub innego paliwa. Ja np. zaobserwowałem, że od ok. roku czasu kocioł zużywa 10 - 15 % więcej gazu.

  Narazie tyle moich wywodów ale myślę, że większość forumowiczów musi spotkać lub spotkała się z tym problemem a odpowiedzi jest tyle co nic.

  0
 • #4 15 Lis 2014 23:33
  mirrzo

  Moderator na urlopie...

  Po wykonaniu instalacji zostaje w niej sporo różnych różności, które należy usunąć. Jeżeli nie było to robione, to oleje pasty, topniki itp osadzają się, gdzie tylko mogą.
  Ja z powodzeniem stosuję X400 firmy Sentinel. PO jego zadziałaniu - X100 dla zabezpieczenia instalacji.

  0
 • #5 16 Lis 2014 02:08
  walimar
  Poziom 9  

  To wszystko rozumiem. Powiedz tylko czy spotkałeś się w swojej karierze, że po zastosowaniu tego rodzaju środków były później mniejsze lub większe problemy z kotłem gazowym. Wnętrza kotłów ďzisiaj wykonane są dość oszczędnie. Rozumiem, że środki te nie narobią źadnego ambarasu. Jak długo można trzymać x100 w układzie, co ile go wymieniasz.

  0
 • #6 16 Lis 2014 10:05
  jas67
  Poziom 22  

  walimar napisał:


  Mówiąc szczerze wodę w instalacji wymieniałem może ze 3 razy przez te 5 lat.

  Wody w instalacji c.o. nie powinno się wymieniać, wprowadzasz niepotrzebnie nową dawkę kamienia.

  0
 • #7 16 Lis 2014 12:56
  walimar
  Poziom 9  

  jas67 napisał:


  Wody w instalacji c.o. nie powinno się wymieniać, wprowadzasz niepotrzebnie nową dawkę kamienia.


  To wiem dokładnie, ale są przypadki wyższej konieczności - awarie, przecieki.

  Szanowni Panowie lub/i Panie nie obraźcie się ale mówicie o rzeczach które powinien wiedzieć nawet laik po podstawowej lekturze np. tego forum. Natomiast na zadawane konkretne pytania odpowiedzi brak - pewnie temat trudny albo banalny.

  Dalej nie wiem czyścić układ czy nie, wymienić zawór 3D na nowy czy może zregenerować, Jedni piszą na forum aby z chemią wstrzymać się do napraw tylko niezbędnych inni aby systematycznie płukać, zmiękczać wodę w układzie. U mnie narazie zawór 3D trzyma, ale jak długo nie wiem. Pewnie walnie przy większym obciążeniu pieca (jak przyjdą mrozy albo święta).

  Może jednak ktoś ma jakąś wiedzę lub doświadczenie.

  0
 • #8 16 Lis 2014 22:29
  mirrzo

  Moderator na urlopie...

  walimar napisał:
  Jak długo można trzymać x100 w układzie, co ile go wymieniasz.

  Nie wymieniasz go. Ma być cały czas.

  0
 • #9 16 Maj 2016 22:28
  Mauuy
  Poziom 12  

  Każdy inhibitor ma swój termin przydatności w instalacji po tym czasie trzeba go dolać, ponieważ jest nieaktywny.

  0
 • #11 17 Maj 2016 10:44
  dziubek102
  Specjalista - systemy grzewcze

  Moga pojawić sie przecieki, uszczelnione kamieniem.
  Mogą i raczej będa na filtrach złogi (oderwane wieksze kawałki "brudu").
  Trzeba uważać na wymienniki płytowe.

  Moze ulec uszkodzeniu naczynie przeponowe dobrze jest opróżnić i wypłukać wodą. (zazwyczaj coś zostanie a przepływu tam nie ma)
  Martwe punkty np zawory bezpieczenstwa, odpowietrzniki powinny być sprawdzone , wymienione lub zakonserwowane.

  Czyszczenie wypłucze też smar z miejsc gdzie powinien być np zawory, dławice, zawory 3d .


  Nie wolno pod żadnym pozorem mieszać tych srodków z glikolem (zazwyczaj powstanie emulcja lub wydzieli sie piana) lub innymi środkami przeciwzamorożeniowymi chyba że jest to wyraznie napisane w karcie produktu.

  Trzeba też sprawdzić do jakich rodzajów instalacji czyściwo i inhibitor sie nadaje i czy jest bezpieczny dla metali, o ile wszyscy wiedzą ze nie wolno mieszać miedzi i ocynku to czasem są aluminiowe grzejniki, wkładki niklowane, żeliwo, wymienniki nierdzewne itp itd.


  Ja osobiście wolał bym wyczyścić ten zawór np wygotować w occie 8% kwasku w tym wypadku nie polecam, nasmarować dławice gumy wszystko co sie rusza smarem silikonowym wodoodpornym i zalać wszystko wodą uzdatnioną.

  0
 • #12 02 Wrz 2016 13:57
  walimar
  Poziom 9  

  Dzięki za informacje. Na razie dałem sobie spokój z czyszczeniem. Zawór do dzisiaj się nie zwiesił. Pozdrawiam i zamykam temat.

  0