Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykonanie nowej instalacji elektrycznej w łazience

Wito_84 06 Dec 2014 22:01 1041 9
 • #1
  Wito_84
  Level 2  
  Witam, mam pytanie kupiłem dom i chcę zrobić w jednym w pomieszczeniu łazienkę, jak mam wykonać instalację elektryczną? W tym pomieszczeniu jest doprowadzony prąd, jest w skrzynce elektrycznej bezpiecznik typu S na te pomieszczenie na gniazda i oświetlenie osobny. Chcę zrobić więcej gniazd i inne oświetlenie. Jak to wykonać?
 • #2
  pol102
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przy takich postach zastanawiam się zawsze czy to faktyczne pytanie, czy też prowokacja. Skoro pytasz tutaj to oznacza, że nie masz żadnej wiedzy. Brak podstawowej wiedzy, nawet w dziale Elektryka Początkujący dyskwalifikuje możliwość udzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi. Przecież nie będziemy pisać jak kuć bruzdę i osadzać puszki. Ba, łazienka jako wyjątkowe pomieszczenie ma osobną kartę w normach. Jedyne co można powiedzieć to: wezwij elektryka. Zapłać i miej pewność, że pewnego pięknego dnia, wychodząc z wanny czy brodzika i chwytając się pralki, prąd Cię nie zabije.
 • #3
  weryfany
  Level 26  
  Instalacja rzecz bardzo poważna i musi być wzorowo wykonana, żebyś mnie źle nie zrozumiał, ale od tego są elektrycy którzy ową instalację zrobią.

  A mógłbyś jaśniej opisał co chcesz zrobić. Dom z łazienką to logiczne ale w obecnej chwili jeje nie ma czy jak to rozumieć. Jeśli chcesz więcej gniazdek to podłączasz je równolegle do istniejących już gniazdek.
 • #5
  pol102
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Czy może jak mam kłopot z czytaniem ze zrozumieniem czy też koledzy? Przeczytajcie pierwszy post z tematu i zastanówcie się o co pytacie i co proponujecie.
 • #6
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Zanim cokolwiek autor tematu zacznie robić, należy poczytać o strefach oraz zapoznać się z normą "łazienkową":
  PN-HD 60364-7-701:2010
  Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Część 7-701: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Pomieszczenia wyposażone w wannę lub natrysk.
 • #7
  elpapiotr
  Electrician specialist
  I po przeczytaniu normy stanie się elektrykiem.
  Koniec świata, panie kolego, koniec !
 • #8
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Oby tylko zechciał się z nią zapoznać jak również poczytać o instalacjach w łazienkach tu na forum i z rad tam zawartych skorzystać.
 • #9
  Wito_84
  Level 2  
  Chce podłączyć ogrzewanie podłogowe w tym pomieszczeniu, tylko znajomy elektryk powiedział, że trzeba nowy obwód zrobić na ogrzewanie podłogowe i osobny na resztę w tym pomieszczeniu...
 • #10
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Wito_84 wrote:
  Chce podlaczyc ogrzewanie podlogowe w tym pomieszczeniu tylko znajomy elektryk powiedzial ze trzeba nowy obwod zrobic na ogrzewanie podlogowe i osobny na reszte w tym pomieszczeniu...

  A Tobie oczywiście to nie na rękę.

  Jak zapoznasz się z tym, o czym pisałem będziemy mogli dalej dyskutować. Inaczej nie widzę sensu.