Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Corsa C - Nierówna praca silnika przy włączonej instalacji gazowej

mocuk 03 Jan 2015 20:55 1560 8
 • #1
  mocuk
  Level 9  
  Witam,  Posiadam Opla Corse C 2004r, 1.0 60 KM z instalacją gazową. Od około 2 lat mam następujący problem:
  W zimie przy temp na zewnątrz poniżej 0 oC po około 2-3 dniach w takiej temp zaczyna się problem. Silnik zapalam normalnie na benzynie, przez około 30 sec chodzi na ustawieniach fabrycznych (co jest normalnym zachowaniem) i po tym czasie zbiera ustawienia z różnych czujników i zaczyna pracować w oparciu o nie. I wtedy właśnie zaczyna się mój problem. Silnik zaczyna szarpać, nierówno pracować a auto kompletnie nie ma mocy. Przejadę tak z 2 km na tej benzynie, silnik się trochę nagrzeje ale jeszcze nie do temp potrzebnej do przełączenia się na gaz i wszystko wraca do normy (auto pracuje bezproblemowo) i potem na gazie również dobrze chodzi. Gdy wyłączę gaz (za pomocą przycisku) i jeżdżę tylko na benzynie to po 2-3 dniach auto wraca do normy i po odpaleniu po tych 30 sec nic złego się nie dzieje. Problem wraca po ponownym włączeniu gazu i kilku dniach zimna.
  Byłem u kilku gaziarzy, miałem czyszczone wtryskiwacze i resetowane ustawienia mapy silnika ale bez skutku. Jedno co mi stwierdzili to to, że mapa pracy silnika na benzynie rozregulowuje się przez gaz. Ale przyczyny nie znają.

  Miał ktoś może podobny problem? W przyszłą sobotę jadę do kolejnego mechanika i chciałbym mu może coś podsunąć, jakąś potencjalną przyczynę. Bardzo proszę o sugestie co może powodować tego typu problemy.
 • #2
  mod22
  Level 28  
  mocuk wrote:
  przez około 30 sec chodzi na ustawieniach fabrycznych (co jest normalnym zachowaniem) i po tym czasie zbiera ustawienia z różnych czujników i zaczyna pracować w oparciu o nie

  A to niby co ma znaczyć?

  Coś mi się wydaje że emulator sądy i wtrysków jest nie najlepszej jakości.
 • #3
  mocuk
  Level 9  
  to zdanie jest mniej więcej cytatem od jednego z gaziarzy.
 • #4
  mod22
  Level 28  
  Sprawdź pod komputerem wskazania czujnika temperatury.Tak na początek. No i co to za instalacja.Jeżeli emulator wtryskiwaczy i sondy nie będzie pracował prawidłowo ,będzie powodował rozjeżdżanie się mapy benzynowej,co po jakimś czasie "uczenia" się od nowa ustawień będzie wracało do normy.
 • #5
  gimak
  Level 40  
  mocuk wrote:
  Gdy wyłączę gaz (za pomocą przycisku) i jeżdżę tylko na benzynie to po 2-3 dniach auto wraca do normy i po odpaleniu po tych 30 sec nic złego się nie dzieje. Problem wraca po ponownym włączeniu gazu i kilku dniach zimna.

  Z tego ewidentnie wynika, że jest źle ustawiona instalacja gazowa, gaziarzem nie jestem, ale z przedstawionego tekstu, wg mnie, będzie to związane z korekcjami temperaturowymi sterowniku gazowym.
 • #6
  mocuk
  Level 9  
  o który czujnik temperatury chodzi? ten do gazu?
  Jeśli chodzi o instalację to sprawdzę jutro i dam znać

  Sprawdziłem i auto posiada instalację sekwencyjną Stag
 • #7
  krzysiek11
  Level 12  
  Wygląda na nieodpowiednią dawkę lpg tuż po przełączeniu z Pb na Lpg .Raczej zbyt dużo,dlatego komp benzynowy skraca czasy wtrysku , potem zapamiętuje te ustawienia.I na benzynie jest zbyt ubogo.
 • #8
  mocuk
  Level 9  
  Na początku pisałem, że problem jest jeszcze przed przełączeniem się na LPG. Na samym LPG chodzi ok.

  Odnośnie tego czujnika temp. To czy problem nie objawiał by się też w sytuacji gdy mam wyłączony gaz i jeżdżę tylko na benzynie? w końcu czujnik pracuje wtedy tak samo.

  W pierwszym poście pisałem, że jak jeżdżę tylko na benzynie gdy jest zimno to po 2-3 dniach wszystko wraca do normy.
 • #9
  grala1
  VAG group specialist
  Kolegom chodzi o czujnik temperatury silnika.
  Masz źle ustawioną instalację przez co rozjeżdża Ci się mapa LPG. Z tego powodu źle pracuje na PB a na LPG dobrze - mapa przestroiła się do LPG bo na tym paliwie silnik pracuje dłużej.
  Jak pojeździsz na PB to zaczyna się przestrajać na PB.
  Trzeba tak ustawić czasy wtrysku LPG, rozmiar dysz i mnożnik aby sterownik silnika nie widział różnicy pomiędzy pracą na PB a LPG.
  Szukaj dobrego gaziarza bo Ci u których byłeś nie mają zielonego pojęcia co robią.