Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Golf 3 - sterownik centralnego zamka

piotrrolirad 31 Sty 2015 22:00 4209 55
  • #1 31 Sty 2015 22:00
    piotrrolirad
    Poziom 7  

Witajcie!
    Mam pytanie.
    Nie działa mi otwieranie bagażnika w Golfie III.
    Chcę sprawdzić, czy sterownik podaje prąd do siłownika, ale nie wiem który kolor za co odpowiada.
    Nie mogę nigdzie znaleźć opisu tego sterownika.
    Może ktoś z Was wie jak się do tego zabrać?

• #2 31 Sty 2015 22:09
    młody88
    Poziom 19  

Golf 3 miał zamek pneumatyczny
    chyba że masz dokładany zamek(niezwykle rzadkie modele bez wyposażenia podstawowego)

Jaki masz centralny:
    pneumatyczny czy elektryczny(jakie są siłowniki)

• #3 01 Lut 2015 01:09
    diablo23248
    Poziom 25  

Sterownik pokazany na zdjęciu to centralka uniwersalna, czyli dokładana. Za wysterowanie siłowników odpowiadają przewody niebieski i zielony. Tak jest przynajmniej w oryginale bo widzę, że fabrycznej kostki tu brak. Najprościej wziąć w łapki próbnik i sprawdzić, czy na tych właśnie przewodach po naciśnięciu pilota pojawia się napięcie. Będzie ono występowało przemiennie tzn. jeśli przy otwieraniu na zielonym będzie + to przy zamykaniu będzie -.

• #4 01 Lut 2015 09:35
    piotrrolirad
    Poziom 7  

Dziękuje za odpowiedz
    A inne przewody do czego są ?
    Obecnie mam w aucie drzwi zamykane po zapłonie , czujnik otwierania drzwi , domykanie szyber dachu , syrenę , immobilizer i zamykanie z pilota drzwi .
    Jeszcze pytanko co do tych przewodów spiąć je miernikiem i zobaczyć czy jest napięcie ?

Proszę poprawić pisownię.
    Reg. 3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Mod.[CameR]

• #5 01 Lut 2015 10:02
    CameR

Moderator Zabezpieczeń Pojazdów

piotrrolirad napisał:
    oczywiscie syrene

piotrrolirad napisał:
    zamykanie z pilota drzwi

Te informacje świadczą o tym, że masz gdzieś w samochodzie jeszcze jedną centralkę odpowiedzialną za system alarmowy sterowany pilotem.
    Sterownik z Twojego pierwszego postu, jest odpowiedzialny tylko za sterowanie siłowników centralnego zamka.

• #6 01 Lut 2015 10:03
    młody88
    Poziom 19  

centralkę zostaw w spokoju bo możesz ją tylko zepsuć.
    Jeżeli pozostałe drzwi otwierają się to nie tam jest problem.
    Problemu szukaj w samej klapie. zacznij od zdjęcia plastiku osłaniającego klapę i tam wiele się wyjaśni.
    Jak zamykasz drzwi pilotem to słychać "stuknięcie" czy raczej buczenie??

• #7 01 Lut 2015 11:16
    piotrrolirad
    Poziom 7  

Hmm już zdjąłem tą osłonę na samym początku i sprawdziłem czy siłownik działa , i reaguje na prąd .
    Drzwi zamykają się dobrze słychać klikniecie .
    Bagażnik otwiera się po połączeniu ( dotknięciu ) dwóch przewodów , a z pilota nie reaguje .

• #8 02 Lut 2015 17:05
    piotrrolirad
    Poziom 7  

I co panowie ma ktoś jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem ?

• #9 03 Lut 2015 13:39
    młody88
    Poziom 19  

posiadasz kontrolkę 12V??

• #10 03 Lut 2015 20:29
    piotrrolirad
    Poziom 7  

Niestety takiej kontrolki nie posiadam ;(

• #11 03 Lut 2015 20:44
    diablo23248
    Poziom 25  

Zaopatrz się najpierw w PODSTAWOWE narzędzia do takiej roboty. Jak chcesz cokolwiek sprawdzić nie mając zwykłej próbówki??? Litości...

• #12 03 Lut 2015 20:52
    piotrrolirad
    Poziom 7  

No w zasadzie nie posiadam takiej probówki ale mam miernik multimetr wiec można nim sprawdzić napięcie jeśli chodzi i sprawdzenie napięcia .

• #13 04 Lut 2015 09:01
    CameR

piotrrolirad napisał:
    miernik multimetr

Miernik w samochodzie podczas niektórych pomiarów wprowadza użytkownika w błąd.
    Zwykła żarówka z dwoma przewodami lub "kontrolka" za 3zł z marketu jest lepszym rozwiązaniem.

• #14 04 Lut 2015 18:30
    piotrrolirad
    Poziom 7  

No OK załóżmy że kupie tą probówkę , jak wtedy podejść do rozwiązania tego problemu ?

• #15 04 Lut 2015 19:01
    CameR

piotrrolirad napisał:
    jak wtedy podejść do rozwiązania tego problemu

Nie sprecyzowałeś jakiego typu siłowniki masz zamontowane w aucie - fabryczne pneumatyczne czy dokładane elektryczne.
    Czy jedynym problemem jest otwieranie klapy bagażnika?
    Jeżeli tak i masz siłowniki elektryczne, to odszukaj dwa przewody biegnące do siłownika w bagażniku, przetnij te dwa przewody i zaizoluj od strony przodu samochodu.
    Podłącz do tych przewodów (w kierunku bagażnika) 12V i sprawdź czy działa siłownik.
    Napięcie podłącz na 0,5s i odwróć biegunowość na kolejne 0,5s - siłownik powinien pracować w obie strony.
    Jeżeli jest OK, to podłącz siłownik bagażnika równolegle do siłownika dowolnych drzwi (zakładając, że są one wszystkie elektryczne).

Jeżeli masz siłowniki pneumatyczne, to postępowanie będzie zupełnie inne.

• #16 04 Lut 2015 20:29
    piotrrolirad
    Poziom 7  

Tak ma siłownik elektryczny , problem jest tylko z bagażnikiem reszta drzwi otwiera się bez problemu . Siłownik już podłączyłem do prądu 12V i wszystko działa , jeszcze nie podłączyłem do drzwi ale zdaje mi się ze problem tkwi od przedniej części samochodu . Ale jutro podłącze pod drzwi bo są też tam elektryczne siłowniki . Dzięki za ODPOWIEDŹ

• #17 06 Gru 2015 11:58
    piotrrolirad
    Poziom 7  

Witam panowie wracam do tematu ponieważ coś zrobiłem że nie działa otwieranie drzwi i nie mogę ogarnąć tego .

Dodano po 4 [minuty]:

Niebieski i zielony odpwiada za otwieranie drzwi czerwony to plus a czarny to minus tak mi się wydaje , zielony i niebieski sprawdziłem na krótko i zamykanie i otwieranie działa . plus dochodzi do sterownika

• #18 06 Gru 2015 13:50
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Jak sprawdziłeś na krótko, w jaki sposób?
    Jeżeli jest tam zasilanie i podłączone są siłowniki pod przewód niebieski i zielony to gdy podasz masę na brązowy lub biały siłowniki powinny zamknąć lub otworzyć drzwi.
    Sprawdź to.

• #19 06 Gru 2015 17:44
    piotrrolirad
    Poziom 7  

W jaki sposób hmm przeciąłem przewód w drzwiach i po podłączeniu zasilania do przewodów niebieski i zielony ( na chwilkę ) siłownik zadziałał . Podłączyłem masę na chwile do białego i brak rekcji , a brązowy słychać pstrykanie ale tylko w sterowniku .

• #20 06 Gru 2015 18:03
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Odłącz przewód brązowy i biały przy module, podaj tam gdzie był przewód biały masę a później tam gdzie był brązowy. Jeżeli sterownik nie poda zasilania na siłowniki to masz uszkodzony sterownik. Powinien pstrykać gdy będzie masa na białym i na brązowym.
    Może podłącz żarówkę 5W pomiędzy przewód zielony a niebieski by wiedzieć czy zasilanie wychodzi ze sterownika.

• #21 06 Gru 2015 18:41
    piotrrolirad
    Poziom 7  

Z robiłem tak jak napisałeś i przeciąłem kabel biały i brązowy przed sterownikiem i dotykając masą sterownik pstryka jak i biały tak i brązowy ale żarówka na zielonym i brązowym nie zapala się

Dodano po 1 [minuty]:

zielony i niebieski żarówka

Dodano po 5 [minuty]:

a bo alarm się włacza i migacze migają

• #22 06 Gru 2015 18:50
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Przy jednym z przekaźników w module masz brązowy element trochę wyższy od przekaźnika który ma tylko dwie nóżki.
    Skoro przekaźniki cykają po podaniu masy na brązowy i biały a napięcia na żarówce brak to możne być uszkodzony ten element. Jest to bezpiecznik polimerowy.
    Chyba że gdzieś masz zwarcie na przewodach podających zasilanie do siłowników z modułu i ten bezpiecznik rozłącza obwód.

• #23 06 Gru 2015 18:56
    piotrrolirad
    Poziom 7  

mam połączyć je ze sobą

• #24 06 Gru 2015 19:01
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Najpierw odłącz przewód niebieski i zielony od modułu, podłącz zamiast nich żarówkę do modułu i zobacz czy zaświeci jak podasz masę na biały lub brązowy.
    Jeżeli nie zaświeci zmierz miernikiem czy jest przejście na nogach tego bezpiecznika, jak nie ma to na próbę możesz zlutować mu nogi.

• #25 06 Gru 2015 19:02
    milejow
    Poziom 42  

Pokazana na zdjęciu centralka steruje tylko zamkami w drzwiach, bagażnikiem steruje dołożony alarm przez przekaźnik w którym zwierałeś kable.
    Co do niedziałania centralnego-w momencie zamykania/otwierania centrala na zielonym i niebieskim pojawia się naprzemiennie plus?
    Sprawdź centralny podając masę na biały i brązowy naprzemiennie, bezpośrednio przy centralce.

• #26 06 Gru 2015 19:17
    piotrrolirad
    Poziom 7  

Odłączyłem niebieski i zielony podłączyłem żarówkę i nie świeci , przejscie jest miedzy bezpiecznikiem ale mimo to zlutowałem od dołu go i cały czas nic ;(

• #27 06 Gru 2015 19:19
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

To podłącz jedną stronę żarówki do masy a drugą do wyjścia a niebieski przewód.
    Podaj masę na brązowy a później na biały. Zobacz czy żarówka mignie.
    Później podłącz jedną stronę żarówki do masy a drugą do wyjścia na zielony i podaj masę na brązowy i biały.
    Możliwe że jeden z przekaźników ma nadpalone styki.

Daj zdjęcie płytki modułu od strony ścieżek.

• #28 06 Gru 2015 19:42
    piotrrolirad
    Poziom 7  

OKI jutro podeśle wzywają obowiązki rodzinne ;)

• #29 07 Gru 2015 10:53
    piotrrolirad
    Poziom 7  

A wiec połączyłem żarówkę do masy jednym przewodem i NIEBIESKI - BIAŁY zaświeciła żarówka , ZIELONY i BRĄZOWY

Na tym brązowym bezpieczniku połączyłem bieguny .

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

a jeszcze dodam że jest brak reakcji miedzy jednymi drzwiami a drugimi po wciśnięciu rygla

• Pomocny post
    #30 07 Gru 2015 12:00
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Brakuje Ci masy z przekaźników.
    Zlutuj ścieżkę zaznaczoną na zdjęciu - masz w tym miejscu przerwę.
    Ja ją widzę a Ty tego nie widziałeś?
    Zdejmij zworkę z bezpiecznika którą zrobiłeś.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME