Witam,
mam bardzo dziwny problem. Mianowicie chciałem zbudować włącznik na ruch, który włączałby zasilacz na 230. Zastosowałem tutaj triaka, ponieważ myślę, że to najłatwiejsze rozwiązanie. Do testów użyłem ładowarki do wkrętarki 70 watowej, z czego wynika, ze pobór prądu powinien wynosić około 0.3A.
Po podłączeniu ładowarki szeregowo do amperomierza zmierzyłem zaledwie 10 - 20mA, a po włożeniu baterii, tylko 70mA.
Stwierdziłem, że dziwne.. ale kontynuowałem. Następnie połączyłem szeregowo ładowarke triak i amperomierz. Co się okazało? prąd wynosił 270mA bezwgledu na to czy bateria była włożona czy nie.
Aby wysterować triaka stwierdziłem, że użyje małego tranzystora zamiast rezystora (100k tak jak wczesniej) między bramką a anodą, ale jak wiadomo między bramką a anodą jest napięcie zmienne, więc włożyłem między bramkę i anodę mostek greatza. Przed włożeniem tranzystora na wyjście mostka gretza dla próby włożyłem rezystor 100k.. i co sie okazało? Natężenie 1 - 2 A!
Wyjaśni mi ktoś jaka może być przyczyna?
Od razu mówie, zwarcia raczej nigdzie nie ma, ponieważ triak by się niemiłosiernie grzał, a wina amperomierza raczej też to nie jest, bo sprawdzałem to kilka razy. Podłączyłem też duży rezystor 10W 150 ohm, i mocno się grzał kiedy płynął większy prąd. Po usunięciu triaka przy prądzie 10 - 70mA rezystor się nie grzał, więc Amperomierz raczej ma rację co do wzrostu prądu.
Dodaję układy dla pewności zrozumienia
Tak umieszczamy załączniki!
[_P_]
mam bardzo dziwny problem. Mianowicie chciałem zbudować włącznik na ruch, który włączałby zasilacz na 230. Zastosowałem tutaj triaka, ponieważ myślę, że to najłatwiejsze rozwiązanie. Do testów użyłem ładowarki do wkrętarki 70 watowej, z czego wynika, ze pobór prądu powinien wynosić około 0.3A.
Po podłączeniu ładowarki szeregowo do amperomierza zmierzyłem zaledwie 10 - 20mA, a po włożeniu baterii, tylko 70mA.
Stwierdziłem, że dziwne.. ale kontynuowałem. Następnie połączyłem szeregowo ładowarke triak i amperomierz. Co się okazało? prąd wynosił 270mA bezwgledu na to czy bateria była włożona czy nie.
Aby wysterować triaka stwierdziłem, że użyje małego tranzystora zamiast rezystora (100k tak jak wczesniej) między bramką a anodą, ale jak wiadomo między bramką a anodą jest napięcie zmienne, więc włożyłem między bramkę i anodę mostek greatza. Przed włożeniem tranzystora na wyjście mostka gretza dla próby włożyłem rezystor 100k.. i co sie okazało? Natężenie 1 - 2 A!
Wyjaśni mi ktoś jaka może być przyczyna?
Od razu mówie, zwarcia raczej nigdzie nie ma, ponieważ triak by się niemiłosiernie grzał, a wina amperomierza raczej też to nie jest, bo sprawdzałem to kilka razy. Podłączyłem też duży rezystor 10W 150 ohm, i mocno się grzał kiedy płynął większy prąd. Po usunięciu triaka przy prądzie 10 - 70mA rezystor się nie grzał, więc Amperomierz raczej ma rację co do wzrostu prądu.
Dodaję układy dla pewności zrozumienia
Tak umieszczamy załączniki!
[_P_]