Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupno części do zasilacza i mikrokontrolera

08 Kwi 2015 20:42 2661 33
  • Poziom 15  
    Jak się pomyliłem proszę o przeniesienie tematu bo nie wiem gdzie go umieścić bo chcę poruszyć kilka tematów.

Potrzebuję pomocy w zrobieniu zamówienia. Chcę zamówić części do dobrego zasilacza o parametrach 0-30V 2A(jak się da więcej małym kosztem to może być)
    Pomyślałem o typie zasilacza liniowego z L317 stabilizatora liniowego regulowanego. Przybliżony schemat umieszczam poniżej:

Edytuj

Pamiętam ,że trzeba było dać ten tranzystor aby zwiększyć maksymalny prąd i diodę aby zabezpieczyć układ była druga dioda ale nie wiem gdzie ją dać.
    Chciałbym dać wyłącznik ale nie wiem gdzie a na razie nie chcę ryzykować i postanowiłem go zamieścić po transformatorze (o tracony prąd się nie martwię)
    Kupię też analogowy woltomierz i amperomierz aby pokazywał obecne napięcie i pobierane natężenie.

Po zbudowaniu zasilacza na płytce uniwersalnej (takiej pcb z otworami do zrobienia ścieżek z cyny) chcę zacząć naukę z mikrokontrolerami.

Możecie mi polecić jakiś dobry mikrokontroler typu atmega z dosyć dobrymi parametrami i jakiś prosty programator?

Oto moja przybliżona lista zakupów:
    -części do zasilacza
    -amperomierz do 5A i woltomierz do 30
    -kilka włączników i przełączników (wybiorę sam)

-mikrokontroler atmega tylko który? (chcę 2 jeden miejszy do małych projektów drugi większy do skomplikowanych układów z większą ilością wyprowadzeń do podłączania przełączników i innych elemetów)
    -części do prostego programatora (taniego)
    -części do uruchomienia mikrokontrolera

kilka:
    -tranzystorów BC547 i BC578 oraz MOSFET kilka typów
    -transoptorów do zabezpieczenia mikrokontrolera
    -wzmacniaczy operacyjnych, komparatorów
    -diod zenera
    -elementów światłoczułych
    -czujników np. magnetycznych, temp.

Możecie mi podać modele części? Chciałbym użyć je do nauki oraz chciałbym aby
    miały dobre parametry do eksperymentowania.

Wszystkie części zasilacza i mikrokontroler z niezbędnym wyposażeniem (oraz kilka wzmacniaczy operacyjnych i komparatorów czy czujników jakie polecicie)
    chciałbym zamówić za jednym razem. Znalazłem taki sklep: http://lispol.pl/index.php?a=product&b=list&gr_id=79
    znajdę tu wszystko co potrzebuję?
  • Poziom 38  
    Wpisujesz w wyszukiwarkę " lm 317 kup" i wyskoczą ci różne sklepy.
    Ja poleciłabym ci "LISPOL" jest na allegro jak również ma własny sklep- za przesyłkę płacisz tylko raz .
    Mają oni w ofercie "Programator AVR USBASP " lub jak kto woli "Programator STK200".

Cóż dobry procesor ,hm, każdy jest dobry do konkretnego zastosowania.

Polecam zacząć przygodę od ATmega8 lub ATtiny26, lub AT89S2051( lub lepiej 4051 podobna cena a pamięci więcej x2).
  • Poziom 38  
    Wszystkie programują się prosto , inna sprawa języka programowania jakiego się nauczysz. Pewnie na początek będziesz się uczył kopiując i modyfikując programy ,rozwiązania układowe z publikacji.

Masz wszystko podane na stronie której link wpisałeś, w czym problem?
    ...."jak zacząć ?" -jest temat :).

W wiadomości prywatnej masz bardzo fajną stronkę gdzie autor opisał wszystko co i jak , przedstawił kilka rozwiązań układowych.
  • Poziom 15  
    Dobra sprawa części różnych i mikrokontrolera załatwiona.
    Potrzebuję tylko rady odnośnie zasilacza aby ktoś dał gotowy schemat
    i spis części do jego budowy.
  • Poziom 38  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic954666.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic89399-30.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2417563.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic695649.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic695649.html

"Akurat u nas ci na elektrodzie zasilaczów w bród."
    Musisz sam zdecydować na ile będziesz potrafił dane rozwiązanie doprowadzić do realizacji.
    Może na początek coś prostego na starszym bracie LM 317T a mianowicie LM 350T- większy prąd wyjściowy.
  • Poziom 15  
    Mam już schemat:

Tak zamieszczamy załączniki na forum!
    [_P_]

Wziąłem go z poprzedniego tematu o zasilaczach.
    Może on przy 30V dać 2A? (wiem o datasheetach ale jest ten tranzystor który jakąś magią wzmacnia prąd) jak nie to może po wymianie LM na ten 350T ?

Jak skończę projekt zasilacza to pozostanie kwestia zrobienia programatora (mam możliwość przyłączenia portów równolegych i szeregowych).

Edit:
    Jak widzę to tematem interesuje się tylko 1 osoba ale co tam. Przeczytałem kilka schematów mojej wierzy i wyczytałem, że jej trafo się nada bo generuje 25V. Nie wiem jak wygląda wydajność prądowa jutro sprawdzę.

Na razie wystarczy mi 25V potem zamienię trafo na toroida. Widziałem wiele schematów zasilacza opartego o lm317 kupię kilka elementów i poeksperymentuję z nimi, może mi się uda coś dobrego zmontować. Programator też mam chyba załatwiony. Z zamknięciem tematu poczekam do zamówienia na wypadek jakiś pytań.
  • Poziom 15  
    Chyba już nikt nie patrzy na ten temat, ale już przetestowałem transformator i daje on 28V - to chyba dobrze. Kupię więcej elementów takich jak tranzystory i poeksperymentuję z zasilaczem, bo nikt nie chce mi sprawdzić tego schematu, a ja nie znalazłem dokładnego tematu na forum.
  • Poziom 43  
    Schemat z postu #7 jest dobry ale nie ma zabezpieczenia prądowego ani temperaturowego.

prądowe robi sie tak
    Link
    lub tak
    Link
  • Poziom 15  
    Te tranzystory można zastąpić innymi? widziałem połączenie tranzystorów z linku pierwszego to układ pozwalający uzyskać stały prąd przy zmiennym napięciu. Myślałem aby taki układ dać na wyjściu i zamienić rezystor r3 i r4 na potencjometr to by zadziałało?
  • Poziom 38  
    Grzegorzm2121 napisał:
    widziałem połączenie tranzystorów z linku pierwszego to układ pozwalający uzyskać stały prąd przy zmiennym napięciu.

Kolego nie uzyskać a ograniczyć do danej wartości prąd zawsze wymusza obciążenie(odbiornik).
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Grzegorzm2121 napisał:
    Możecie mi polecić jakiś dobry mikrokontroler typu atmega z dosyć dobrymi parametrami i jakiś prosty programator?
    ...
    -mikrokontroler atmega tylko który? (chcę 2 jeden miejszy do małych projektów drugi większy do skomplikowanych układów z większą ilością wyprowadzeń do podłączania przełączników i innych elemetów)

Na początek ATmega8 najlepiej w wersji ATmega8A (większy zakres napięć, co bardzo Ci się przyda, gdy będziesz łączył ją z elementami pracującymi na 3,3V). Na niej nauczysz się wszystkiego co jest Ci niezbędne w AVR-ach. Dodatkowo najwięcej darmowych materiałów na ten mikrokontroler znajduje się w Internecie. W dodatku wszystkie narzędzia są darmowe.

Co do "większego", to nie tędy droga. Nie kupuj na zapas, tylko gdy będziesz chciał wykonać konkretny projekt dobierzesz do niego właściwy mikrokontroler AVR. I tak do każdego projektu będziesz musiał kupić zapewne jakieś elementy, których nie będziesz miał więc wtedy także zakupisz właściwy mikrokontroler.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Te tranzystory można zastąpić innymi?
    Nawet trzeba, schemat jest niewyraźny i do tego opisany (chyba) po chińsku, ale chodziło mi o to żeby pokazać jak maja byc połączone elementy, akurat google nie znalazł mi tego uładu w bardziej przystępnej wersji.

Cytat:
    widziałem połączenie tranzystorów z linku pierwszego to układ pozwalający uzyskać stały prąd przy zmiennym napięciu.
    Napisałeś to tak że nie wiem dokładnie o co ci chodzi, ale jest to prymitywny ukłąd stabilizacji prądu, tutaj zastosowany żeby przy zwarciu nie dopuścić do nadmiernego wzrostu prądu Q1 (O, są dwa Q1 na schemacie, chdzi o 2N3055), ten drugi Q1 gdy napiecie na R3,R4 przekroczy 0,7V ogranicza prąd 2N3055.

Cytat:
    Myślałem aby taki układ dać na wyjściu i zamienić rezystor r3 i r4 na potencjometr to by zadziałało?
    Dodanie regulowanego ograniczenia prądowego jest bardzo przydatne, bo może zabezpieczyć zasilane układy przed uszkodzeniem jeśli było by w nich coś nie tak.
    Niestety ten układ jest uproszczony i ma na celu zabezpieczenie tylko zasilacza przed spaleniem przy zwarciu, zrobienie regulowanego ograniczenia prądu napotyka ograniczenia:
    1. Nie ma potencjometrów które nadawały by sie na R3 i R4.
    2 Choć można zrobić taki potencjometr, albo zastąpić przełącznikiem, zakres regulacji 1,5A-2A nie jest satysfakcjonujący.

Układ pozbawiony tych wad wygląda tak (przy okazji jest jeszcze regulacja od zera i sygnalizacja zadziałania ograniczenia prądu)
    Link

Jakbyś użył L200 było by prościej bo jest do 2A bez zewnętrznych tranzystorów (choć zabezpieczenie SOA pewnie nie da 2A w całym zakresie napięć), regulowane ograniczenie prądu w szerokim zakresie można zrobić zmieniając jeden rezystor (przełącznikiem, potencjometru tam nie wstawisz), no i wadą jest minimalne napięcie 2,7V (też do obejścia, ale układ sie komplikuje), w każdym razie L200 z przełączanym ograniczeniem prądu potrzebuje znacznie mniej elementów zwewnętrznych niż LM317 z taką funkcją
  • Poziom 15  
    Chodziło mi o to ,że przy zmiennym prądzie (regulacji prądu od 1,5 do 30) tranzystory blokują większy przepływ prądu. Widziałem to w tym kursie https://youtu.be/h5F86mcQJ5Y?t=13m6s

Może na razie zbuduję prosty zasilacz bez regulacji prądu, tylko z tym zabezpieczeniem. Później jak poszerzę swoją wiedzę to ten układ rozbuduję.

Zrobię też osobny zwykły nieregulowany zasilacz 5V na 7805 aby zasilał moją atmegę a regulowane napięcie będzie zasilać dodatki do atmegi np. silniki, tranzystory.

Poza tym ograniczają mnie koszty.
    Widziałem zasilacz podobny do mojego tylko z większą ilością tranzystorów na górze pozwalający osiągnąć wydajność 10A.

Sam nie wiem ile A może wygenerować mój transformator. Myślałem o układzie z tranzystorem mocy:

Edytuj

Na razie chciałbym aby ktoś dał schemat z dostępnymi częściami taki jak w linku
    pierwszym bo potrzebuję tylko tego do mojego zamówienia.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Chodziło mi o to ,że przy zmiennym prądzie (regulacji prądu od 1,5 do 30)
    Nie myl prądu z napieciem, pisz właściwe jednostki, regulowanego napięcia nie nazywaj zmiennym, są rzeczy których nawet początkującym nie wypada.

Cytat:
    Poza tym ograniczają mnie koszty.
    Widziałem zasilacz podobny do mojego tylko z większą ilością tranzystorów na górze pozwalający osiągnąć wydajność 10A.
    Oprócz tego miał duży i drogi transformator, kondensatory i radiator.

Cytat:
    Sam nie wiem ile A może wygenerować mój transformator.
    Nie chodzi o to ile "wygeneruje", ale o to ile wytrzyma, co ci z 10A jeśli za chwilę będziesz musiał wymienić spalony transformator.

Cytat:
    Myślałem o układzie z tranzystorem mocy:
    W tym układzie żaden prąd nie popłynie.

Cytat:
    Na razie chciałbym aby ktoś dał schemat z dostępnymi częściami taki jak w linku
    pierwszym bo potrzebuję tylko tego do mojego zamówienia.
    Którym pierwszym? moim z postu #9?
  • Poziom 15  
    Chodziło mi o ten link:
    " http://www.seekic.com/uploadfile/ic-circuit/2009720654535.gif "
    Jakie potrzebuję tu tranzystory?
    Najlepiej aby były w ofercie tego sklepu:
    http://lispol.pl/index.php
    Potrzebuję na już bo chcę składać zamówienie. (rodzice się denerwują)
    Chciałbym ,żeby były tanie.
    Jak nie starczy mi pieniędzy to nie zrobię zabezpieczenia ale będę uważał.

Dodano po 3 [godziny] 35 [minuty]:

Dzięki za pomoc! Z tym zasilaczem to sobie poradzę.
    Zainstalowałem eclipse indygo i inne rzeczy do jego działania oraz darmowy AVRcalculator.
    Zamówienie już poszło.
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Grzegorzm2121 napisał:
    Zainstalowałem eclipse indygo i inne rzeczy do jego działania oraz darmowy AVRcalculator.

Odinstaluj oba narzędzia i stosuj oryginalne darmowe środowisko Atmela wraz z symulatorem, który będzie Ci niezbędny na początku (i nie tylko) nauki:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/atmel-studio-spis-tresci.html

a jako program do programowania używaj darmowego eXtreme Burner: http://extremeelectronics.co.in/avr-tutorials...oftware-for-usbasp-based-usb-avr-programmers/
    AVRcalculator jest darmowy tylko dla Atmega8 i może jeszcze jakiegoś jednego mikrokontrolera - reszta jest płatna.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Grzegorzm2121 napisał:
    Prośba o odblokowanie tematu: "Odpowiedz na post"
  • Poziom 15  
    Możecie w takim razie podać mi proste (dla nooba) narzędzia do programowania fusów?
    Bo ten eXtreme burner wygląda dla mnie bardzo skomplikowanie a ten avr calculator ma lepszy interface (i obsługuje atmegę 8 i 16) i to mi na razie chyba starczy.
    Grzegorzm2121 napisał:
    ...a ten avr calculator ma lepszy interface (i obsługuje atmegę 8 i 16) i to mi na razie chyba starczy.

Atmega16 nie jest za free (wg oficjalnego info). Poza tym, mikrokontrolery dobiera się do zadań, które stawiać będziesz przed sobą (w przyszłości), a nie odwrotnie.

Rozumiem, że masz USBasp? Jeśli tak, to do ustalenia jak mają być ustawione fusebity wykorzystujesz Atmel Studio, a do ich zaprogramowania eXtremem Burner. Bez sensu jest płacić 45,00 zł za narzędzie, skoro są inne darmowe.
  • Poziom 15  
    Ja właśnie nie kupuję tego bo to jest za proste narzędzie a jest drogie.
    Spróbuję z tym co mówisz. Jak dostanę mikrokontroler to dam znać jak będę miał problemy z programowaniem. (Dostanę to jutro lub pojutrze)
  • Poziom 15  
    Dostawa doszła :D . Po bardzo trudnych próbach poskładania oprogramowania do kupy zrobiłem prosty program który włącza diodę led i nie działa :( . Program mam skopiowany z neta bez błędów ale nie podaje napięcia na pin 1. Trzeba podpinać mikrokontroler do zewnętrzenego zasilania aby zadziałało? podłączyłem atmegę 8 tylko do programatora to starczy?
    Wystarczy jeśli programator ma włączone zasilanie na pinie nr 2.
    Pokaż zdjęcia jak podłączyłeś - tylko ostre, dobrze oświetlone i z wielu stron.
  • Poziom 15  
    Włączyłem zasilanie na programatorze i nie działa :( (wiem dam zdjęcia)
    dałem taki prosty program. Podłączyłem programator dobrze bo by nie wykrywało mi atmegi i by był błąd przy programowaniu. I też nie muszę niczego podłączać do atmegi oprócz programatora by działał?

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Moderowany przez dondu:

Wstawiając kod programu używaj znacznika SYNTAX - poprawiłem Twój post.

Kompilowało bez błędów. Nie ustawiałem fusów więc ma 1MHz fabrycznie.

Spróbuję podłączyć ponownie.
    Przerobiłem programator usuwając plastik z styków i lutując za pomocą kawałka płytki uniwersalnej kilka kabli do płytki stykowej (zrobiłem za krótkie kable więc kupię zwykły kabel w elektryku i zamienię kable bo też mi szkoda bo są specjalne do płytki stykowej)

Za chwilę zamieszczę zdjęcia

PS. Gdzie jest pin PB1?

Dodano po 4 [godziny] 53 [minuty]:

Na razie zrobiłem zasilacz aby móc zasilać moje projekty (w tym mikrokontoler)
    Taki jak na schemacie:

Edytuj

Mam taki mały problem:
    Mogę regulować napięcie tylko w granicach 15-30V Wyjście z trafa to 28V
    Mam też potencjometr 10k. Jak mogę zwiększyć zakres napięć od 0 do 30V ?
    Stabilizator to LM317T

Na razie potrzebuję zasilacza aby móc coś robić w moim warsztacie.
  • Poziom 38  
    http://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,lm317-kalkulator.html

-wystarczy poczytać, albo wpisać w wyszukiwarce hasło:" lm317 kalkulator"

Dlaczego zamontowaną masz diodę D2? - co to znowu za "udziwniona " aplikacja,
    miałeś podane podstawowe konfiguracje układu LM317 T.

Usuń ją i będzie wszystko w porządku. Dzielnik R1/R2 jest w porządku, poprawne wartości.

Teoretycznie układ pracuje przy napięciu wyjściowym 1,25- 30 V.

Jeżeli jako R2 stosujesz potencjometr lepiej podłącz z nim w szerego rezystor 200 om.
    Grzegorzm2121 napisał:
    Przerobiłem programator usuwając plastik z styków i lutując za pomocą kawałka płytki uniwersalnej kilka kabli do płytki stykowej (zrobiłem za krótkie kable więc kupię zwykły kabel w elektryku i zamienię kable bo też mi szkoda bo są specjalne do płytki stykowej)

Oj, widzę siebie sprzed 35 laty :) Gorąca krew, chęć uzyskania efektu szybko - tak rodzą się talenty, ale szybko przyszła rozwaga ... trzeba jednak wolniej i rozmysłem - szczególnie na początku drogi.

Grzegorzm2121 napisał:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Kompilowało bez błędów.

Ten program na pewno się nie skompilował. Bądź dokładny, gdy dajesz nam dane do analizy, bo będziemy wyciągać nieprawidłowe wnioski.

Grzegorzm2121 napisał:
    Za chwilę zamieszczę zdjęcia

Czekamy ....

Grzegorzm2121 napisał:
    PS. Gdzie jest pin PB1?

Zaglądnij do dokumentacji mikrokontrolera, który kupiłeś.
  • Poziom 15  
    Przepraszam za pośpiech ale teraz pomyślałem ,że zasilacz jest mi bardziej potrzebny i jak go zrobię to powrócę do mikrokontrolera. Teraz mam inny problem z zasilaczem:
    Mogę regulować napięcie od 1.5V do 30V ale maksymalny prąd to: 0.02A Tym nawet jednego silnika nie zasilę :( . Mam trafo od wierzy philips. Możecie go zobaczyć w tym temacie :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3012522.html#14577384

Prąd zmierzyłem podłączając wentylator od komputera pod ten zasilacz.
    Dziwne jest to ,że mój pierwszy zasilacz oparty o trafo 9V potrafi obracać ten wentylator.
    A trafo które daje 28V na wyjściu ledwo go rusza. Jak to możliwe? Luty mam dobrze zrobione ale zdjęcia wstawię po powrocie do domu (jak nie zapomnę :) ).
  • Poziom 38  
    Do uruchamiania zasilaczy najlepiej użyć obciążenia rezystancyjnego, wystarczy zwykle zwykła żarówka 12-24V.

Dobrym rozwiązaniem jest szeregowo połączyć dwie żarówki 12V i rezystor 1-4,7om/0.5-1W (żarówki samochodowe W 1,2W , W 2,3W ).

Kontrolka taka optycznie pozwala nam śledzić przepływający prąd po intensywności świecenia.

Zaleta :
    - wskazuje nam i obciąża zarówno źródła prądu stałego jak i zmiennego( sam transformator- wydajność).

Wszelkie stabilizatory dobrze jest wstępnie uruchamiać na zasilaniu bateryjnym lub akumulatorowym. Pozwala to pominąć wszelkich problemów na początku.

Być może źle rozpoznałeś uzwojenia transformatora. Tu masz na ten temat:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic916492.html
    Uzwojenia nawinięte drutem o największej średnicy przekroju mają największą obciążalność.

Kolejna sprawa:
    - jaką wartość ma napięcie po wyprostowaniu na kondensatorze wygładzającym C1?
    Czy przypadkiem nie przekroczyłeś dopuszczalnego napięcia wejściowego dla LM317T ?

Jeżeli przy wcześniejszych próbach podawałeś masę na końcówkę" ADJ." przez skręcony maksymalnie potencjometr mogła uledz uszkodzeniu struktura wewnętrzna układu.
  • Poziom 15  
    Czyli tak:
    -podłączyłem wentylator pod mostek i wentylator pobierał 0.49A przy ok 30V
    -napięcie na kondensatorze (sprostowanie: 3300uF) to 38V
    -mam też tranzystor mocy D1427 czy mogę go użyć do powiększenia prądu?
    PS. Przypadkowo chciałem zmierzyć prąd na kondensatorze C1 i poszedł dymek ale nic (chyba) się nie popsuło.

Trafo jest dobrze podłączone bo używałem ścieżek z płytki aby zobaczyć wejście i wyjście na mostek który dawał 30V (w wieży)

Nic się na razie nie popsuło bo daje na wyjściu 28.8V max i wciąż daje za mały prąd.

PPS. Wylutowałem diodę 2 i też nie działa. Podobno jest ona aby zabezpieczyć układ. (Zgapiłem schemat z innego tematu)

Dobra chyba znalazłem powód dlaczego to nie działa:
    Zapomniałem ,że końcówki LM317 są w innej kolejności niż input-adj-output.
    Jak wlutuję to poprawnie to dam znać, mam nadzieję ,że tego nie zepsułem :) .

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

Wlutowałem ten lm317 poprawnie i działa! Mam tylko niepewność co do dźwięków wydobywających się z zasilacza po włączeniu zasilacza z zwartym potencjometrem. Może dać jakiś mały rezystor? np. 22om? Zasilacz wyciąga 0.5 A i do ok 15V wiatrak kręci się jak zwariowany a po przekroczeniu 15V zwalnia. Spowodowane jest to chyba przez ograniczenie prądowe w lm317. Czy za pomocą tego tranzystora D1427 można zwiększyć prąd?
  • Poziom 38  
    Grzegorzm2121 napisał:
    Czyli tak:
    -podłączyłem wentylator pod mostek i wentylator pobierał 0.49A przy ok 30V
    -napięcie na kondensatorze (sprostowanie: 3300uF) to 38V
    -mam też tranzystor mocy D1427 czy mogę go użyć do powiększenia prądu?
    PS. Przypadkowo chciałem zmierzyć prąd na kondensatorze C1 i poszedł dymek ale nic (chyba) się nie popsuło.

Trafo jest dobrze podłączone bo używałem ścieżek z płytki aby zobaczyć wejście i wyjście na mostek który dawał 30V (w wieży)

Nic się na razie nie popsuło bo daje na wyjściu 28.8V max i wciąż daje za mały prąd.

Opadają ręce jak się czyta:D.
    Kolego zapoznaj się najpierw z prawem Ohma ze zrozumieniem, bo widzę iż masz "blade pojęcie" o tym o czym piszesz.
    Obciążenie wymusza prąd i nie ma możliwości by jego wartość wzrosła przy takim samym obciążeniu.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------
    Mylisz parametry graniczne zasilacza z aktualnym obciążeniem.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------
    Czy wiesz w jaki sposób mierzy się prąd ( natężenie prądu elektrycznego)?
    W jaki sposób chciałeś zmierzyć prąd na kondensatorze??????
    Zapoznaj się jeszcze raz z parametrami LM 317T w nocie katalogowej:
    -NAPIĘCIE WEJŚCIOWE NIE MOŻE PRZEKROCZYĆ JAKIEJ WARTOŚCI?
    Dlaczego używasz wentylatora na 12V pod napięciem 30 V? -Chcesz go uszkodzić?

Grzegorzm2121 napisał:
    Zasilacz wyciąga 0.5 A i do ok 15V wiatrak kręci się jak zwariowany a po przekroczeniu 15V zwalnia. Spowodowane jest to chyba przez ograniczenie prądowe w lm317. Czy za pomocą tego tranzystora D1427 można zwiększyć prąd?

Jak wyżej, kolego znajomość prawa Ohma się kłania, choćbyś dał i 100 sztuk tranzystorów , a transformator i mostek miały by parametry 10 000 W, to przy takim obciążeniu będziesz miał taki sam prąd rzeczywisty 500mA =0,5A.
    Innego wentylator nie może pobrać i nie pobierze .
    Zwiększenie prądu można uzyskać tylko zwiększając obciążenie , ilość wentylatorów, jakbyś ich podłączył 10 to prąd wzrośnie do 5A, jak 20 sztuk to prąd wzrośnie do 10A.
    Uwaga oczywiście w twoim przypadku maksymalny prąd to 1,5A ( 1500mA).
    Dlatego proponuję stosować obciążenia rezystancyjne do uruchamiania, najlepiej żarówki samochodowe:
    1,2W- prąd 100mA dla 12V,
    3,0W- prąd 250mA dla 12V,
    5,0W- prąd 416mA dla 12V,
    10W- prąd 830mA dla 12V.
    Zwiększając ilość żarówek możesz wymusić przepływ większego prądu.

Posiadany tranzystor to 2SD1427 zwykle stosowany w stopniach odchylania odbiorników TV.

Nigdy nie zwieraj naładowanego kondesatora, szczególnie elektrolitycznego !!!!