Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw dla początkującego Siemens Simatic S7-1200

fysiek 17 Lip 2015 01:25 4272 5
  • Zestaw dla początkującego Siemens Simatic S7-1200

Witam. Przedstawiam Wam, drodzy koledzy koleżanki moje najnowsze dzieło - zestaw do ćwiczeń na sterowniku przemysłowym Siemens Simatic S7-1200. Jest to zestaw najprostszy, składający się tylko ze sterownika, bez panelu operatorskiego i modułów dodatkowych, mimo to pozwalający na przeprowadzenie wielu ćwiczeń. W moim zestawie pracuje CPU 1214C, posiadający 14 wejść cyfrowych, 2 wejścia analogowe 0-10V i 10 wyjść przekaźnikowych. CPU zasilane jest bezpośrednio z sieci 230VAC a do zasilania zestawu wykorzystałem wbudowane wyjście napięcia 24VDC. Zestaw posiada 14 przełączników pozwalających na symulowanie stanów logicznych na wejściach cyfrowych, oraz dwa niezależne zadajniki wartości analogowych zbudowane na potencjometrach 10-cio obrotowych. Wartość napięcia, podawanego na wejścia analogowe wyświetlana jest na wyświetlaczu z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Jako źródło napięcia odniesienia dla przetwornika AC wykorzystałem wbudowane w ATmegę. Wynik wyświetlany jest średnią z pięciu pomiarów, przeprowadzanych w każdym przerwaniu timera co 50ms, czyli w sumie 4 pomiary na sekundę. Ponieważ posiadałem wolny wyświetlacz OLED 4*20, postanowiłem wykorzystać go także do wizualizacji stanów na wyjściach CPU - zamiast typowych kontrolek, jak to bywa w zestawach szkoleniowych. W pierwszej linijce wyświetlane są numery wyjść, natomiast linijka druga przedstawia juz stany na wyjściach. Plus oznacza wyjście aktywne, minus oznacza wyjście nieaktywne.

Za pomiar napięcia w dwóch kanałach, oraz komunikację wyświetlaczem odpowiedzialna jest Atmega32 - taki akurat miałem wolny pod ręką - taktowana wewnętrznym generatorem 8MHz. Program zajmuje około 2.8k i jest napisany w Bascomie. CAły zestaw zbudowany został w postaci kanapki. Płytę dolną stanowi pomalowany na czarno tekstolit 10mm z doklejonymi gumowymi nóżkami. Warstwa druga to płyta główna na której zamontowany jest CPU, oraz cała elektronika. Ostatnia, wierzchnia warstwa to płyta czołowa, do której zostały przykręcone potencjometry, przełączniki, oraz zawierająca wytrawione napisy informacyjne. Została ona polakierowana w celu uniknięcia przebarwień na miedzi.

Na koniec może opiszę w jaki sposób przeprowadziłem kalibrację woltomierza. Teoretycznie wartość napięcie referencyjnego wynosi 2.56V, jednak praktyka pokazuje, że praktycznie za każdym razem to napięcie jest inne. W moim przypadku to napięcie wynosiło 2.60V. Wartość tą podzieliłem przez 1024 i otrzymałem 0.00254 zamiast wpisywanego często w sposób maszynowy 0.0025. Na wejście dzielnika podałem napięcie 11V i tak ustawiłem potencjometr montażowy by uzyskać na wyjściu dzielnika dokładnie 2.60V. Ta czynność została przeprowadzona dla każdego kanału oddzielnie. Następnym krokiem był pomiar wartości rezystancji dzielnika i wyliczenie stosunku podziału napięcia - 4.23. Ponieważ wynik wyświetlany jest średnią z pięciu pomiarów, zamiast używać trwającego lata dzielenia w Bascomie wykorzystałem fakt, że dzielenie przez 5 to dokładnie to samo co mnożenie przez 0.2. Mam nadzieję, że ko źródłowy sprawę dokładnie wyjaśni.

Zestaw dla początkującego Siemens Simatic S7-1200 Zestaw dla początkującego Siemens Simatic S7-1200 Zestaw dla początkującego Siemens Simatic S7-1200 Zestaw dla początkującego Siemens Simatic S7-1200 Zestaw dla początkującego Siemens Simatic S7-1200 Zestaw dla początkującego Siemens Simatic S7-1200

Zestaw dla początkującego Siemens Simatic S7-1200

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Fajne!
  • PLC Fatek
  • #2 17 Lip 2015 03:26
    Alana
    Poziom 37  

Moim zdaniem pakowanie atmegi tam gdzie wystarczy pare ledow i miernik tablicowy za 10zl to troche przerost formy nad trescia.
    Urzadzenie doceniam poniewaz z profesorem kopalismy sie z koniem z sterownikami S7-200 i dopiero zrobienie podobnego panelu operatorskiego - u nas na LEDach i przelacznikach zalatwilo sprawe raz na zawsze :D

• PLC Fatek
  • #3 17 Lip 2015 10:22
    fysiek
    Poziom 23  

Wszystko to kwestia gustu. Nie myslałem o kosztach, ponieważ wszystko zaczynając od najmniejszego elementu po ten największy i najdroższy posiadałem, więc jedyne co musiałem poświęcić to kilka/kilkanaście godzin spędzonych na zaprojektowaniu płytek i złożenie tego w całość. Było to dla mnie także świetne ćwiczenie z Bascomem i poznanie przetwornika AC w praktyce, którego jakoś wcześniej nie musiałem używać. Atmega32 to nie jest wielki koszt, biorąc pod uwagę wykonanie amatorskie i żonglowanie pojedyńczymi sztukami. Jego cena jest jeżeli dobrze pamiętam o 2zł większa niż ATmega8 i dosłownie o grosze większa od Atnega16...oszczędność niewielka. Na płytce jak i na schemacie w okolicach wyświetlacza widać potencjometr regulacji kontrastu i podłączenie zasilania do podświetlenia, które w tym przypadku - z wyświetlaczem OLED w ogóle nie są potrzebne, jednak stwierdziłem, że dobrze o nich pomyśleć...bo kto wiec czy OLED w przyszłości nie będzie przeniesiony do czegoś ważniejszego a jego miejsce zajmie zwykły LCD.

• #5 17 Lip 2015 18:14
    timo66
    Poziom 22  

@fysiek nie myślałeś dodać rezystora do jednego AI i "za symulować" wejście prądowe? Zawsze to coś więcej i przy np. długich przewodach pomijasz rezystancję okablowania.

• #6 19 Lip 2015 12:05
    fysiek
    Poziom 23  

timo66 napisał:
    @fysiek nie myślałeś dodać rezystora do jednego AI i "za symulować" wejście prądowe? Zawsze to coś więcej i przy np. długich przewodach pomijasz rezystancję okablowania.

Nie, bo to nie ma sensu. Jak widzisz nie wykorzystuje żadnych zewnetrznych czujników, więc tez nie ma sensu budować zródła prądowego 0-20mA tylko po to, że by zamieniać je na napięcie.