Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Promiennik gazowy - jak go zabudować?

16 Lis 2015 00:36 1434 6
 • Poziom 9  
  Chciałbym użyć takiego promiennika do ogrzewania pomieszczenia. Tyle, że warunkiem jest szczelne odizolowanie, tak, żeby propan, czy też tlenek węgla nie miał możliwości wydostać się z instalacji.

  1. Jakiej grubości powinny być rury doprowadzające powietrze z zewnątrz i odprowadzające spaliny?
  2. Otwory w samej obudowie i podłączenie tam wdechu i wydechu oraz przyklejenie silikonem szyby z przodu to chyba głupi pomysł?
  3. Zadziałałoby umieszczenie całego promiennika w szczelnej, metalowej skrzynce z szybą z przodu? Pewnie trzeba by zawór umieścić na zewnątrz takiej skrzynki, bo w środku pewnie bardzo gorąco by było.
 • Poziom 28  
  Moim zdaniem, w przypadku skrzynki, pewna ilość ciepła będzie uciekać wraz z spalinami, szkło w jakimś stopniu hamuje przepływ ciepła.

  Czy promiennik ma pracować na okrągło, czy krótkimi okresami podobnie jak kuchenka gazowa i gazowe podgrzewacze przepływowe? Jeżeli w pomieszczeniu jest zapewniona wentylacja, a ilość wypalanego gazu jest porównywalna ze zwykłą kuchenka gazową lub podgrzewaczem, to lepiej nie robić żadnych osłon, tylko zainwestować w czujnik gazu i czadu.

  Obawiałbym się, że promiennik w skrzynce może się przegrzać, możliwe, że w instrukcji są podane minimalne odstępy od przedmiotów. A z przyklejona szybą, to nawet, jak zastosujesz silikon odporny na wysoką temperaturę, to brak dostępu tlenu z powietrza uniemożliwi palenie gazu.

  Czy stoi coś na przeszkodzie użycie promiennika elektrycznego? Moim zdaniem bezpieczeństwo użytkowania jest znacznie ważniejsze od kosztów eksploatacji.

  Jeżeli w pomieszczeniu mają przebywać ludzie, to i tak musi być zapewniona jakaś wentylacja lub wietrzenie.

  Moim zdaniem gaz palny jest tak niebezpieczny, że lepiej nie próbować przerabiać urządzeń gazowych lub używać ich w warunkach i w sposób nieprzewidziany przez producenta.
 • Poziom 31  
  Kiepski to chyba pomysł. Taki promiennik chodzi na butli, a gaz z butli jest drogi. Gdy spora ilość ciepła pójdzie w komin, to okaże się że nie wyjdzie te ogrzewanie tańsze od prądu.
 • Poziom 33  
  andrzejlisek napisał:
  lepiej nie próbować przerabiać urządzeń gazowych lub używać ich w warunkach i w sposób nieprzewidziany przez producenta.

  Możesz niechcący zbudować bombę, nie spalony w całości gaz ( z powodu ograniczenia swobodnego dopływu powietrza), może zapalić się później. A nawet jeśli nie wybuchnie to go bezpowrotnie stracisz, a wraz z nim energię.

  Jeśli w pomieszczeniu jest dostępny komin to kup mały piecyk/kozę, tak taniuśko ogrzejesz.
 • Poziom 9  
  Nie ma dostępu do prądu. Ten promiennik w teorii ma grzać podczerwienią, więc może sporo ciepła przejdzie przez szybę. Jeżeli będzie to szczelne to tlenek węgla, czy propan (w razie zgaśnięcia) ulotnią się dolnym przewodem. W czasie pracy spaliny powinny lecieć do góry a od dołu świeże powietrze.

  Zastanawiam się jakiej średnicy te przewody zrobić.

  Co do przegrzewania to ani ceramicznym płytkom, ani obudowie nic się nie stanie (są zrobione do pracy w wysokiej temperaturze). A zawór pewnie da się przenieść poza tę skrzynkę.

  Używanie otwartego promiennika to zły pomysł - duże zawilgocenie i smród.
 • Poziom 31  
  Rura 10cm powinna wystarczyć śmiało. Piece wolnostojące mają 12cm średnicy i cug jest potężny.
 • Poziom 9  
  A czy zwykła szyba wytrzyma temperaturę jakieś 5 - 10 cm od promiennika? Czy też trzeba jakąś szybę żaroodporną? Kiedyś u babci rozwalałem piec i w piekarniku była zdaje się - zwykła szyba, jak w oknie i nie pękła.