Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic KX-TCA115EX - Czy da się skalibrować wskaźnik baterii?

21 Lis 2015 14:36 2013 14
  • Poziom 8  
    Witam

Mam kilka słuchawek KX-TCA115EX i działają niby ok, ale drażni mnie to że wskaźnik naładowania baterii (w konsekwencji próg wyłączenia telefonu), nie odzwierciedla rzeczywistego stanu akumulatorów. Tak jak by były skalibrowane do baterii.

Po samo wyłączeniu telefonu w akumulatorach siedzi jeszcze z 500mAh (Sanyo Eneloop).

Czy jest jakiś mało inwazyjny sposób na kalibrację tego odczytu napięcia?
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Tak, wymiana na akumulatory o takiej pojemności i typie , jak były fabrycznie.
  • Poziom 8  
    Ale czemu to miałoby pomóc, skoro decyzja podejmowana jest tylko na podstawie napięcia, a odcięcie następuje gdzieś przy 2,2V?
    Bo temat był przerabiany i poruszany ze 100 x.Nie wkłada się akumulatorów o większej pojemności, niż zaprogramowana fabrycznie w procesorze telefonu.
  • Poziom 8  
    Pojemność jest ta sama, 750mAh.
    Zresztą nawet jak by była dwa razy większa, to skąd procesor miałby wiedzieć że nie podmieniłem mu akumulatorów na naładowane?
    Zrozumiałbym gdyby producent dawał jakieś specjalne akusy, o podwyższonym napięciu, ale raczej tak nie jest.
  • Specjalista od telefonów
    Słuchawka mierzy napięcie na aku:
    gdy spadnie do 2.3V => tryb Batt low
    gdy spadnie poniżej 2.2V => słuchawka wyłącza się.
    Próg można korygować
  • Poziom 8  
    A możesz napisać jak to zrobić?
    Z mojej praktyki Sanyo Eneloop nie nadają się w miejsce niklowo kadmowych akumulatorów do takiego telefonu, więc skoro pojemność zbliżona. to nie ten typ i rodzaj aku.
  • Poziom 8  
    W zestawie też były NiMh-y Panasonica.
    A że Sanyo to teraz Panasonic, to za dużego wyboru niema.

Gdyby zejść z progiem o 0,2V powinno być akurat.
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    #ciamciak#1 napisał:
    Gdyby zejść z progiem o 0,2V powinno być akurat.
    Pole manewru jest niewielkie. Dokumentacja przewiduje zmianę jednego parametru w pamięci związanego z "Batt low".
    W komórce 0F 04 domyślnie jest wartość 9A. Możesz się pobawić w zmiany i obserwację skutku.
    Osobiście nie spodziewam sie rewelacji. 0,2V to niedużo ale może wpłynąć na poprawne działanie wewnętrznego zasilacza impulsowego dla napięcia +4,1V.
  • Poziom 8  
    @KAT10
    @W.P.
    Dzięki za linki i naprowadzenie.
    O dziwo u mnie na wszystkich słuchawkach było 9E.

A wiecie może jaki tam jest mniej więcej przelicznik V/jednostkę?
    Czy tam jest 8 bitowy przetwornik (tylko trzeba by wiedzieć jaki jest wzorzec i dzielnik)?
    Wbiłem na razie 95 zobaczymy na jakim poziomie zacznie pikać.
  • Poziom 8  
    Czy jest gdzieś dostępny schemat interface-u I2C + program do tego Panasonica?

W jednej ze słuchawek coś się posypało i źle odczytuje poziom napięcia baterii, mimo przywrócenia wartości domyślnej (9E lub 9A).
    Kiedy zamiast baterii podam napięcie 2.6V, wskaźnik dalej pokazuje jedną kreskę.
    Poziom niskiego napięcia sygnalizowany jest prawidłowo przy ~2,2-2,3V.

W.w. interface ma m.in. komendę odczytu wartości z ADC i kilka innych pomocnych parametrów.
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Wskaźnika nie można traktować jako bargrafu obrazującego napięcie akumulatora.
    Zapalenie kolejnego elementu drabinki to wynik zarówno napięcia akumulatora jak i czasu ładowania.
    Nie znam bliżej założeń jakimi kierowali się konstruktorzy programując nadzór nad procesem ładowania.

Obserwowałem kiedyś prąd ładowania od początku cyklu (akumulatory rozładowane) do pełnego naładowania. Na początku jest to ładowania ciągłe, po czym przechodzi w pulsujące z malejącym wypełnieniem.
    Nawet po wyświetleniu 3 znaczków na wskaźniku ładowanie trwa dalej z wypełnieniem (szacunkowo) 0,2-0,3.
  • Poziom 8  
    Rzeczywiście algo jest jakieś wykręcone, nawet jak się włoży oddzielnie naładowane akumulatory, też pokazuje jedną kreskę.
    Widocznie dopóki słuchawka nie dostanie sygnału, że został osiągnięty delta peak, wskaźnik się nie zresetuje.

Przy okazji testów wyszło, że jedna cela padła, a sąsiednia trzyma już tylko 400mAh (rozładowanie do 0,9V).
    Słuchawka, która była dużo rzadziej używana, ma obie cele po ~600mAh.

Ciekawe czy te Eneloopy w wersji Lite lepiej by się sprawdziły.

Dziwią mnie trochę napięcia z zasilaczy, bo mimo iż mają nominalnie 6V, to bez obciążenia jest 10V dla bazy i 12,5 dla ładowarki. A podczas ładowania napięcie sobie tak skacze miedzy ~4-10V.