Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór kondensatora dla przekaźnika.

03 Sty 2016 20:09 846 11
  • Poziom 14  
    Witam.

Montuję pewien układ z przekaźnikiem. Jego cewka jest na 24VDC, 15mA, rezystancja 1,6kΩ. Muszę jakoś ograniczyć napięcie indukujące się przy wyłączaniu przekaźnika. Niestety nie może to być zwykła dioda, gdyż musi być zachowana obojętność polaryzacji zasilania cewki dla użytkownika.
    W takiej sytuacji chyba muszę zastosować kondensator. Zastanawiam się, jak takowy dobrać? Wydaje mi się, że ceramiczny 100n będzie dobry, tylko że większość jest na 50V, czy taki wystarczy?
    Zastanawiałem się też nad transil dwukierunkowym, ale z powodu potrzebnej dużej ilości znacznie podniesie to koszty.

Co byście polecili w tej sytuacji?
    Co do sterowania przekaźników nic na ten temat nie wiadomo, ale prawdopodobnie będzie to zasilacz + włącznik, żadne tranzystory itp.

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Proponuję zrobić testy z Oscyloskopem i różnymi kondensatorami żeby zobaczyć efekty. Dodatkowo przydałby się jakiś rezystor żeby ten kondensator rozładować.
  • Poziom 14  
    Przekaźników w jednej grupie będzie 30-40 połączone równolegle. Co do ich sterowania to do końca nie udało się niestety uzyskać takich informacji, napisałem, że prawdopodobnie prosto z zasilacza przez włącznik. Jednak przy takiej ilości połączonych równolegle chyba trzeba by jakoś ograniczyć te napięcie indukujące się?
  • Poziom 32  
    zarak napisał:
    Niestety nie może to być zwykła dioda, gdyż musi być zachowana obojętność polaryzacji zasilania cewki dla użytkownika.

Nie bardzo to rozumiem,jeśli przekaźnik jest zamontowany w podstawkę lub przylutowany na stałe to polaryzacja jego zasilania jest z góry określona poprzez doprowadzenie do podstawki lub wyprowadzenia przekaźnika zasilania o z góry określonej polaryzacji.
  • Poziom 14  
    Zaciski cewki mają zostać wyprowadzone na złącze śrubowe w urządzeniu i teoretycznie można oznaczyć polaryzację, jednak w wypadku pomyłki (może to podłączać zwykły kowalski) coś się uszkodzi -albo dioda, albo zasilacz.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    To proponuję dwie diody zenera połączone szeregowo podłączone anodami do cewki.Napięcie dobrać w zależności od napięcia zasilania cewki przekaźnika
  • Poziom 14  
    No i na to nie wpadłem, a rozwiązanie banalne. Takie 0,5W powinna wystarczyć?
  • Poziom 32  
    Proponuję 1W bo różnica w cenie nieduża a zawsze parametry lepsze,chyba że ilości liczone w tysiącach.
  • Poziom 14  
    Marian B napisał:
    Można też zastosować warystor

Zastanawiałem się nad tym, ale warystor chyba ma dłuższy czas zadziałania.
    Udało mi się dostać w dobrej cenie transile dwukierunkowe 30V więc problem rozwiązany.