Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz BLAUPUNKT GTA 2 - świeci się czerwona dioda PROTECT

15 Maj 2016 12:43 2292 28
  • Poziom 7  
    Witam. Dostałem taki wzmacniacz i mam z nim pewien problem. Prawdopodobnie ktoś przesadził i za długo grał na pełnej mocy. Po podłączeniu zasilania do wzmacniacza, może przez sekundę świeci się dioda zielona potem od razu przeskakuje na czerwoną. Moje pytanie brzmi, które tranzystory mogły się wypalić, dołączam zdjęcia , może ktoś mi pomoże rozwiązać mój problem :) Wzmacniacz BLAUPUNKT GTA 2 - świeci się czerwona dioda PROTECT Wzmacniacz BLAUPUNKT GTA 2 - świeci się czerwona dioda PROTECT Wzmacniacz BLAUPUNKT GTA 2 - świeci się czerwona dioda PROTECT Wzmacniacz BLAUPUNKT GTA 2 - świeci się czerwona dioda PROTECT Wzmacniacz BLAUPUNKT GTA 2 - świeci się czerwona dioda PROTECT Wzmacniacz BLAUPUNKT GTA 2 - świeci się czerwona dioda PROTECT
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    bynbyn napisał:
    Moje pytanie brzmi, które tranzystory mogły się wypalić

Sprawdź te duże.
  • Poziom 7  
    Mierzyłem te duże według poniższego schematu i są ok :)
    Może jeszcze jakieś sugestie?
    Wzmacniacz BLAUPUNKT GTA 2 - świeci się czerwona dioda PROTECT
  • PCBway
  • Poziom 7  
    Na jednym mosfecie z przetwornicy jak daje minus na dren, a plus na źródło to na multimetrze na brzęczku piszczy, a pomiar podobno powinien wykazywać około 100 mikrowoltów po rozładowaniu, jak rozładowuje ten drugi to na nim jest właśnie 105 mikrowoltów.Czy to oznacza, że ten, który piszczy jest on uszkodzony?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    bynbyn napisał:
    Czy to oznacza, że ten, który piszczy jest on uszkodzony?

Jak jest możliwość zmierz napięcie na nim, jak nie wylutuj go i pomierz według opisu.
  • Poziom 7  
    Zmierzyłem napięcia na obu tych mosfetach HFP50N06, na obu jest takie samo, a mianowicie -
    bramka-żrodło 0 V
    bramka-dren 19,30 V
    źródło-dren 19,46 V
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Zmierz napięcie na tych dużych kondensatorach na środku płyty. Będziemy wiedzieć czy przetwornica pracuje. Minus jednego łączy się z plusem drugiego - to jest Twoja masa. W to miejsce przyłóż czarną mackę miernika. A czerwoną do pozostałych nóg tych kondensatorów. Powinno być napięcie ok. +32V i - 32V.

Jeśli będziesz miał to napięcie to dalej zobacz czy TL074 są zasilane - nóżka 4 i naprzeciw niej 11. Mierz względem tej wspomnianej wcześniej masy. Na nóżce 4 powinno być około +15,3V, a na 11 -15,3V.

A dalej to zobaczymy...
  • Poziom 7  
    Napięcie w tym miejsu czasem 0,15 V, czasem 0,04 V, a na drugim kondensatorze nic, a czasem na jednym i na drugim 0V.
  • Poziom 7  
    Wyniki pomiarów:
    MOSFET 1: czarna sonda- dren czerwona sonda-źródło raz 734 mikrowolty, a raz nawet ponad 800,
    po przyłożeniu czerwonej sondy do bramki na 3 sekundy pomiar dren-źródło to 130 mikrowoltów.
    MOSFET 2: czarna sonda- dren czerwona sonda-źródło 700 mikrowoltów, po przyłożeniu czerwonej sondy do bramki na 3 sekundy pomiar dren-źródło to czasem jest 130, a czasem 50-70 mikrowoltów i test ciągłości piszczy.
    W obu przypadkach po przełożeniu czerwonej sondy na dren i na 3 sekundy czarnej sondy na bramkę pomiar pomiędzy drenem(czarna sonda), a źródłem(czerwona sonda) znowu wraca do tego wynoszącego około 700 mikrowoltów.
  • Poziom 34  
    bynbyn napisał:
    dren-źródło to 130 mikrowoltów

bynbyn napisał:
    czasem jest 130, a czasem 50-70

Te pomiary był robione w płycie, czy tranzystory wylutowane?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    bynbyn napisał:
    Wylutowane z pcb

Takie nie jednoznaczne te pomiary, sprawdź żarówką jak w załączniku, tylko tranzystor zamontowany na radiatorze.
    Diody D513, D514 też pomierz, tylko miernikiem na zakresie dioda.
  • Poziom 7  
    Diody na 100% sprawne juz mierzylem. To z żarowką sprawdzę wieczorem bo teraz nie ma mnie w domu.
  • Poziom 20  
    Zapewne problem leży w przetwornicy bo układ wchodzi w stand by. Na początku sprawdź płytkę pod kątem zimnych lutów. Na ostatnim zdjęciu widać przebarwione/przegrzane ścieżki.
  • Poziom 7  
    Brak zimnych lutów, ścieżki też są okej - sprawdzałem testerem ciągłości.
  • Poziom 7  
    Jeden mosfet płynnie przyciemnia żarówkę, drugi podlączyłem, żarówka lekko świeciła, przekreciłem troszke potencjometrem to się z niego zakopciło :P to chyba ten jeden mosfet do wymiany.
  • Poziom 34  
    bynbyn napisał:
    to chyba ten jeden mosfet do wymiany.

Raczej tak.
  • Poziom 7  
    Wymieniłem oba tranzystory, a dioda dalej czerwona.

Dodano po 11 [minuty]:

W ogóle nie wiem czemu jak podaje pod zaciski 12v mierząc odlaczony zasilacz jest 12,5v, kiedy podlączę go pod zaciski wzmacniacza nagle jest 19V.
  • Poziom 23  
    Gdzie jest 19V? Jakie napięcie na kondensatorach o których pisałem wcześniej? Jak go zasilisz to grzeją się jakieś elementy po chwili? Chodzi mi o rezystory mocy i tranzystory w końcówce mocy. Odkręcone od radiatorów.

Chyba wiem o co Ci chodzi z tym napięciem. Co to za zasilacz? Ma filtrowane napięcie?
  • Poziom 7  
    Zwykły prostownik 12V. Napiecia brak lub 0,07; 0,10V. Nic się nie grzeje. Wzmacniacz BLAUPUNKT GTA 2 - świeci się czerwona dioda PROTECT
    Napięcie w tym miejscu co na zdjęciu.
  • Poziom 23  
    Masz w domu jakiś kondensator tak z 470uF / 25V? Podłącz pod ten Twój prostownik ten kondensator i zmierz napięcie stałe na nim.
  • Poziom 20  
    Pisałem w moim poście że to prawdopodobnie wina przetwornicy-zasilacza. Zaczął bym od pomiaru napięć lub/i wymiany elektrolitów.
  • Poziom 7  
    Nie mam takiego kondensatora, ale jak podlaczam pod niego np zarowke to jest caly czas 12,5V. Na innym zasilaczu wzmacniacz tez nie działa.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Ale na jakim innym? 19V miałeś bo prawdopodobnie, a nawet na pewno prostownik nie ma w sobie kondensatora (bo i po co). Prostownik daje tętniące napięcie. Kiedy kondensator na wejściu wzmacniacza do odfiltruje i podbije do wartości maksymalnej masz 19V. Wzmacniacz powyżej 15,8V będzie miał zabezpieczenie. Nie jestem pewny co do progu, ale przy 19V będzie Ci się włączało zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem.
    Skombinuj pewne źródło napięcia. Najlepiej akumulator. I zmień bezpiecznik na wejściu wzmacniacza na 5A - na czas prób.
  • Poziom 7  
    Panowie wszystko chodzi, podlączyłem pod akumulator i śmiga :D czyli padnięty był tylko ten jeden mosfet. Dziękuję wszystkim, którzy udzielali rad :D