Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu proszę o poradę

stiv88 15 Sty 2017 20:56 999 16
  • #1 15 Sty 2017 20:56
    stiv88
    Poziom 11  

Witam zakupiłem dom i pierwsze co chcę zrobić to od nowa położyć instalację elektryczną . Na początku chciałem zrobić osobno bezpiecznik na pokój dzienny ( gniazdko+światło na jednym bezpieczniku ) oraz sypialnia ( gniazdko światło na drugim bezpieczniku) .Lecz czy coś się stanie jeżeli wszytko połączę na jednym bezpieczniku kabel 2,5 ? W sypialni będę miał tv żyrandol dwie lampki nocne i gniazdko do ładowania telefonu czy laptopa . Wiem że najlepiej było by dać osobny bezpiecznik lecz po poprzednim właścicielu skrzynkę z bezpiecznikami mam nową z której idą nowe kable do puszek wychodzących z przedpokoju na poszczególne pomieszczenia . I nie ma miejsca na dodatkowy bezpiecznik :/ czyli musiał bym robić dodatkową skrzyneczkę oraz kuć przedpokój .

Instalacja elektryczna w domu proszę o poradę

0 16
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 15 Sty 2017 21:03
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

stiv88 napisał:
    od nowa położyć instalację elektryczną

stiv88 napisał:
    czyli musiał bym robić dodatkową skrzyneczkę oraz kuć przedpokój

Zdecyduj się albo nowa instalacja albo remontujesz starą.

stiv88 napisał:
    gniazdko+światło na jednym bezpieczniku

Nie jest to zgodne z prawem.

stiv88 napisał:
    Lecz czy coś się stanie jeżeli wszytko połączę na jednym bezpieczniku kabel 2,5 ?

Tak instalacja nie będzie zgodna z Polskim prawem.

0
  • #3 15 Sty 2017 21:05
    mczapski
    Poziom 38  

Więc co zamierzasz remontować? Masz rozdzienicę, masz instalacją, masz osprzęt. Instalacja funkcjonuje chociaż nie w zgodzie ze współczesnymi trendami. Więc albo prujesz ściany, kładziesz przewody, rozbudowujesz rozdzielnię. Albo nie zawracasz sobie i innym głowy.

0
  • #4 15 Sty 2017 21:05
    osiniak75
    Poziom 30  

Instalacje typu

stiv88 napisał:
    ( gniazdko+światło na jednym bezpieczniku )
    to lata 40-50 ubiegłego wieku. Żeby zrobić nową instalację same chęci nie wystarczą.

0
  • #5 17 Lut 2017 15:50
    Daszuta
    Poziom 13  

kozi966 napisał:
    stiv88 napisał:
    od nowa położyć instalację elektryczną

stiv88 napisał:
    czyli musiał bym robić dodatkową skrzyneczkę oraz kuć przedpokój

Zdecyduj się albo nowa instalacja albo remontujesz starą.

stiv88 napisał:
    gniazdko+światło na jednym bezpieczniku

Nie jest to zgodne z prawem.

stiv88 napisał:
    Lecz czy coś się stanie jeżeli wszytko połączę na jednym bezpieczniku kabel 2,5 ?

Tak instalacja nie będzie zgodna z Polskim prawem.

To nie jest prawda że niezgodne z polskim prawem,
    przynajmniej raz w tygodniu jestem wzywany do naprawy instalacji starego typu gdzie i oświetlenie i gniazdka są na jednym zabezpieczeniu a rozdział następuje w puszkach pod sufitem i co mam obowiązek zaniechania napraw bo nie wiem o istnieniu jakiegoś prawa?
    Proszę o informacje jakie normy mi tego zabraniają

Moderowany przez kozi966:

Brak znajomości prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

0
  • #6 17 Lut 2017 16:57
    strfind
    Poziom 15  

Bo 40 lat temu się tak robiło.
    Oczekujesz, że w związku z wejściem w życie nowych przepisów nagle setki tysięcy domostw będzie przerabiać instalację elektryczną?

Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.

Cytat:
    Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690

Cytat:
    § 188. 1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej
    w budynku wielorodzinnym nale˝y prowadziç w obr´-
    bie ka˝dego mieszkania lub lokalu u˝ytkowego.
    2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu nale˝y
    stosowaç wyodr´bnione obwody: oÊwietlenia, gniazd
    wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych
    w ∏azience, gniazd wtyczkowych do urzàdzeƒ
    odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników
    wymagajàcych indywidualnego zabezpieczenia.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #7 17 Lut 2017 17:04
    kozi966

Użytkowniku Daszuta czytaj:

stiv88 napisał:
    chcę zrobić to od nowa położyć instalację elektryczną

stiv88 napisał:
    Na początku chciałem zrobić osobno bezpiecznik na pokój dzienny ( gniazdko+światło na jednym bezpieczniku )

Daszuta napisał:
    To nie jest prawda że niezgodne z polskim prawem

Podasz podstawę do takiego twierdzenia?

Ja Ci podam, dla nowych instalacji:
    Cytat:
    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    § 188.
    2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.

Daszuta napisał:
    instalacji starego typu gdzie i oświetlenie i gniazdka są na jednym zabezpieczeniu

No przepraszam bardzo ale co ma stara instalacja do nowej?

0
  • #8 17 Lut 2017 17:25
    Daszuta
    Poziom 13  

Autor tekstu modyfikuje starą instalację a nie tworzy nowej z odbiorem odpowiednich instytucji

0
  • #9 17 Lut 2017 17:53
    slawekx
    Poziom 28  

stiv88 napisał:
    Witam zakupiłem dom i pierwsze co chcę zrobić to od nowa położyć instalację elektryczną ]

to nie jest modyfikacja tylko położenie od nowa czyli wdg. nowych przepisów.

1
  • #10 17 Lut 2017 18:44
    WojcikW
    Poziom 38  

Modyfikacja traktowana jest jak nowa instalacja.

0
  • #11 17 Lut 2017 18:51
    Daszuta
    Poziom 13  

slawekx napisał:
    stiv88 napisał:
    Witam zakupiłem dom i pierwsze co chcę zrobić to od nowa położyć instalację elektryczną ]

to nie jest modyfikacja tylko położenie od nowa czyli wdg. nowych przepisów.

Z tekstu wynika że nie chce ruszać przedpokoju,a nawet że nie ma takiej możliwości więc to jest modyfikacja na dodatek starego typu instalacji ponieważ podane w tekście też jest że w przedpokoju są puszki rozgałęźne na każde pomieszczenie.

0
  • #12 17 Lut 2017 18:55
    kkas12
    Poziom 41  

Nie ma czegoś takiego jak "modyfikacja starego typu instalacji". Takie stwierdzenie jest wierutną, wprowadzającą w błąd bzdurą.
    Dziś bowiem nie wolno wykonywać instalacji w starym kształcie, ponieważ elektryka zobowiązują między innymi wymogi minimalnego przekroju PEN i rozdzielonych PE i N.
    proszę więc nie wprowadzać w błąd czytelników tego forum.

0
  • #13 17 Lut 2017 18:56
    Daszuta
    Poziom 13  

WojcikW napisał:
    Modyfikacja traktowana jest jak nowa instalacja.

Proszę mi powiedzieć w takim razie co robisz?-jesteś wezwany do mieszkania w bloku(stare budownictwo),instalacja elektryczna w całym mieszkaniu dwu przewodowa a ty masz założyć dodatkowe gniazdo w łazience dla pralki?

0
  • #14 17 Lut 2017 19:09
    kozi966

Nie istnieje w prawie budowlanym modyfikacja.
    Jest remont albo modernizacja.

Daszuta napisał:
    Proszę mi powiedzieć w takim razie co robisz?-jesteś wezwany do mieszkania w bloku(stare budownictwo),instalacja elektryczna w całym mieszkaniu dwu przewodowa a ty masz założyć dodatkowe gniazdo w łazience dla pralki?

A czy to jest problematyka nowego gniazdka w instalacji czy nowej instalacji? Proszę nie zmieniać wątku dyskusji tematami pobocznymi typu "co robisz, jak musisz dodać gniazdko".
    Nowe przewody i nowe zasilanie wykonane ma być jako zgodne z obecnymi przepisami.

W przypadku dalszych wątpliwości może sobie kolega założyć nowy temat.

0
  • #15 18 Lut 2017 13:00
    mczapski
    Poziom 38  

Panowie! Coraz częściej spotykamy sytuacje takie jak tutaj kiedy osoba zadająca pytanie nie bierze udziału w dyskusji. Natomiast inni nawidzeni w tym moderatorzy popisują się wiedzą, kmpetencjami i nienaruszalnością ich poglądów. Wyłania się więc pytanie, komu służy to forum? czy może leczycie tutaj swoje kompleksy?

Moderowany przez retrofood:

Pkt 3.1.9. pkt 3.1.11 regulaminu. Ostrzeżenie.

2
  • #16 18 Lut 2017 13:12
    WojcikW
    Poziom 38  

mczapski napisał:
    ... Natomiast inni nawidzeni w tym moderatorzy popisują się wiedzą,...
    Ty, to co jest normalne i powinno być na forum widzisz jako leczenie kompleksów i popisywanie się wiedzą. Jeżeli ktoś napisał błędną, nieprawdziwą itd. informację to trzeba ją albo skorygować, albo wypowiedź skasować. Moderatorzy wybierają to pierwsze, i wg mnie słusznie. Autor tematu nie musi cały czas udzielać się w dyskusji.

0
  • #17 18 Lut 2017 14:22
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Kolego! ( zwracam się do założyciela tematu) Poradzę Ci coś na spokojnie bez wymądrzania się o co podejrzewasz m.in. moderatorów itd itp. Gdybym JA kupował dom a zawłaszcza dość stary to instalacja elektryczna wyleciała by w całości. A dlaczego/ bo jestem starym praktykiem elektrykiem i elektronikiem i wiem że stare to są dobre dwie rzeczy mianowicie wino i skrzypce. Natomiast instalacja powinna wylecieć w całości bo: Po pierwsze to jest aluminium i lubi sie upalić, po drugie nawet jak to jest miedzianka to i tak stara i też lubi sie upalić w najmniej oczekiwanym momencie. W końcu po trzecie wymiana instalacji w globalnej cenie remontu to NAPRAWDĘ niewielki grosz. Po czwarte warto zamontować wyłącznik róznicowoprądowy a po co? A po to aby było bezpiecznie i na trzydzieści lat spokój z tym dziadostwem które teraz zalecam Ci wymienić. Nowe to nowe a nie jakieś stare "gie" psujące się co chwilę. poza tym jest naprawdę bezpiecznie i żona już Ci nie zrobi numeru w stylu Hithcocka z suszarką w wannie bo RCD na to nie pozwoli! Poza tym pomyśl - płyta indukcyjna - jaka wygoda a potrzebny nowy obwód trzy fazy bo jak robić to robić! Piekarnik , nowy obwód z powodu jak wyżej, zmywarka ... - jak wyżej. Hydrofor - jak wyżej. Łazienka i grzanie wody - jak wyżej. Więc daj se chłopie spokój z naprawa tyko weź elektryka z prawdziwego zdarzenia z uprawnieniami i zrobi Ci porządnie, podbije "kwity" i wtedy będziesz wiedział co masz. Kłębek kabla 2,5 kwadrat kosztuje tylko ok 250 zł a tam jest 100 mb ! Policz na ile to starczy ( sam jak nie ufasz fachowcom). Do światła potrzebujesz 3x1,5 kłębek 100 mb kosztuje... plus tablica itd. itp. Sam bym Ci to zrobił bo ostatnio mam "wolne moce" ale za daleko mieszkasz. Zrobisz raz a będzie na lata. I doprowadź trzy fazy. To sie naprawdę nawet w kuchni przydaje. Pozdrawiam ! :D

1