Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie fotokomórek do napędu Came HG600

TomyZ 05 Mar 2017 22:14 3027 10
  • #1 05 Mar 2017 22:14
    TomyZ
    Poziom 4  

Witam

bardzo proszę o pomoc w podłączeniu fotokomórek do napędu bramy garażowej Came home hd600

1 . odbiornik

2.Napęd
    Jak chcę żeby to funkcjonowało : po przerwaniu wiązki fotokomórek brama ma odwrócić kierunek czyli : z zamykania w otwieranie

Nie jestem w tych tematach biegły więc proszę o poradę najlepiej w formie : pin 24 ( napęd ) połączyć z pin + (odbiornik)
    Za pomoc serdecznie dziękuję

0 10
  • #3 05 Mar 2017 23:25
    TomyZ
    Poziom 4  

Czyli rozumiem, że poza tym nadajnik z odbiornikiem podłączam + , - między sobą ?

0
  • #4 05 Mar 2017 23:52
    sosarek

Poziom 43  

TomyZ napisał:
    poza tym nadajnik z odbiornikiem podłączam + , - między sobą ?

Tak.

1
  • #5 07 Mar 2017 16:57
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Jak już podłączysz te fotokomórki, to musisz jeszcze je włączyć programowo, chyba że miałeś zworkę z drutu między GND a PE, to wtedy wystarczy ją tylko zdjąć.

Zasilanie nadajnika i odbiornika podłączamy równolegle. Z odbiornika wyjście NC łączymy do wspomnianego GND i PE.

Przycisk lokalnego sterowania bramą podłączamy pod zaciski GND i PB.

0
  • #6 11 Mar 2017 15:33
    TomyZ
    Poziom 4  

Tak włączyłem programowo wg.instrukcji .

Niestety nie działa takie połączenie tzn. wydaje mi się jakby nie było zasilania bo w żadnej fotokomórce nie świeci się dioda power.
    Jak to podłączyłem : Napęd : zacisk GND - zacisk COM (odbiornik)
    Napęd: zacisk PE - zacisk NC (odbiornik)
    Fotokom(nadajnik ) plus-plus (odbiornik)
    Fotokom(nadajnik) minus-minus(odbiornik)

Pytanie skąd ma Fotokom(odbiornik) zasilanie ?
    Z góry dzięki za pomoc :)

0
  • Pomocny post
    #7 11 Mar 2017 15:37
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Zasilanie bierzesz z GND i 24. Po to jest w napędzie wyjście 24. Twoje fotokomórki mogą być zasilane zarówno zmiennym jak i stałym napięciem. Oczywiście zasilacz może być inny niż ten z napędu ale tak jest prościej i wygodnie.
    Przed montażem fotokomórek należało sprawdzić je "na stole", czy w ogóle są sprawne. Mam taki zwyczaj, że sprawdzam najpierw działanie tego typu urządzeń aby wiedzieć czy i jak działają.

0
  • #9 13 Mar 2017 17:27
    TomyZ
    Poziom 4  

Patrzą na powyższy schemat zastanawiam się czy z wyjścia GND ( napęd ) mam wypuścić dwa kabelki z których jeden pójdzie do - w odbiorniku , a drugi do NC ?
    Czy mogę je zmostkować tzn. wpiąć się GND do przewodu minus miedzy odbiornikiem a nadajnikiem. Wyszło by na to że GND , NC i minus nadajnik , minus odbiornik są na tym samym przewodzie ?

0
  • Pomocny post
    #10 13 Mar 2017 18:17
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Na pierwszy rzut oka wydaje się że niepotrzebnie łączą się te masy. Jednak analiza schematów podłączenia potwierdza, że do zacisku masy praktycznie wchodzą trzy kabelki. Jeden od zasilania fotokomórek, drugi od styku NC i trzeci do przycisku lokalnego. Zatem jak najbardziej można jeden z nich weliminować i połaczyć masę tak jak wyżej podał tapczan0.

0
  • #11 18 Mar 2017 15:23
    TomyZ
    Poziom 4  

Wszystko działa wyśmienicie .
    GND - COM
    PE - NC

Dziękuję

3