Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta ceramiczna Amica PBF4VQ245FT PS2304-Wymiana rezystora na PCB

wilkubone 28 Mar 2017 22:10 729 18
  • #1 28 Mar 2017 22:10
    wilkubone
    Poziom 5  

Płyta ceramiczna Amica PBF4VQ245FT PS2304-Wymiana rezystora na PCB
    Witam serdecznie.
    Pytanie dla wielu z Was jest proste, ale dla początkującego zastanawiam się nad tym dość długo. Spalił mi się rezystor na płytce PCB od Amica PS 2304 / PBF4VQ245FT. Opcje są dwie...albo jej wymiana całkowita co wiąże się z kosztami niemałymi albo wymiana właśnie przepalonego rezystora. Zastanawiam się czy można wymienić przepalony i jak to zrobić? Przeszukałem już co mogłem, ale nigdzie nie jest dokładnie wyjaśnione jak przelutować starą część na nową i jak pozbyć się starego nakładu cyny. Proszę o pomoc.

0 18
  • #2 28 Mar 2017 22:21
    sosarek

Poziom 43  

wilkubone napisał:
    Zastanawiam się czy można wymienić przepalony i jak to zrobić....przeszukałem już co mogłem ale nigdzie nie jest dokładnie wyjaśnione jak przelutowacć starą część na nową i jak pozbyć się starego nakładu cyny.

Owszem - można, wystarczy lutownica, cyna, odsysacz.
    Jeśli Cię to przerasta polecam udanie się do najbliższego serwisu rtv gdzie zrobią to od ręki.

0
  • #3 28 Mar 2017 22:23
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Popieram poradę jak powyżej, niech obejrzą czy nie ma więcej uszkodzeń poza tym rezystorem.

0
  • #4 28 Mar 2017 22:32
    yogi009
    Poziom 42  

O ile samo przelutowanie nie jest aż tak złożoną sprawą, to warto poszukać przyczyny tego przepalenia. Zazwyczaj nie dzieje się to bez powodu. Popieram kierunek serwis.

0
  • #5 28 Mar 2017 22:33
    sosarek

Poziom 43  

Swoją drogą albo mi się wydaje albo elektrolit jest wybrzuszony dodatkowo.

0
  • #6 28 Mar 2017 22:40
    wilkubone
    Poziom 5  

Nie będę ukrywać bo porada jest dobra i ją szanuje. Nie wiem jak to ująć by kolegów niezniechęić do pomocy ale chciałbym zacząć robić to samemu z racji ponownego się edukowania i pójścia do tech elektrycznego. Jeśli ktoś byłby w stanie chociaż podpowiedzieć procedurę wymiany jak przelutowywać podzespoły lub odpowiednio pokierować byłbym wdzięczny. Przeglądając kupno nowego rezystora jest dość spora rozbieżność pomiędzy natężeniem prądu. Co do schematu płytki mam problem w jego odszukaniu. Pozdrawiam.

0
  • #7 28 Mar 2017 22:44
    sosarek

Poziom 43  

Trzymałeś kiedyś w ręce lutownicę? Wiesz jak się nią posługiwać?
    O ile wymiana rezystora to nie problem (możesz odciąć go tak by pozostały nóżki i na nich okręcić nóżki nowego i zlutować) z kondensatorem jeśli jest uszkodzony nie będzie już tak łatwo - należy go wylutować i w jego miejsce wlutować nowy.
    Pytanie czy po drodze inne elementy nie uległy uszkodzeniu i czy wiesz (i masz) czym je pomierzyć.

0
  • #8 28 Mar 2017 22:54
    wilkubone
    Poziom 5  

Szczerze to trzymałem nie raz...uczęszczałem do technikum elektrycznego swego czasu i chciałbym kontynuować naukę w tym kierunku. Musiałem przerwać z przyczyn rodzinnych co nie zmienia faktu że nadal się tym interesuje. Zgadzam się z ''Sosarek" że pojęcie trzema mieć jak i sprzęt do pomiaru którego w tym przypadku nie mam. Pójdę za waszą poradą i udam sie do serwisu by to na spokojnie sprawdzili i powiedzieli co jest grane. Zależy mi poprostu by nie wymieniać całej płytki lub co gorsza całego panelu grzewczego. Jedyna prośba to taka jeżeli ktoś ma tutoriale z lutowania i demontażu części byłbym wdzięczny i dzięki za pomoc.

0
  • #9 28 Mar 2017 23:02
    sosarek

Poziom 43  

Skoro wiesz jak trzymać lutownicę to na co Ci tutoriale?
    Miej na uwadze że nowych płyt zwykłą transformówką nie zrobisz(inne temperatury topnienia spoiw zwykłych i bezołowiowych).

wilkubone napisał:
    sprzęt do pomiaru którego w tym przypadku nie mam

Do tego celu wystarczy zwykły miernik za 20-30zł i wiedza jak się nim posługiwać.

0
  • #10 28 Mar 2017 23:10
    wilkubone
    Poziom 5  

Dzięki za odpowiedż i pomoc. Na tą chwile pozostaje mi tylko serwis bo wymieć i mogę ale szczegółowego pomiaru nie zrobię.

0
  • #11 28 Mar 2017 23:20
    yogi009
    Poziom 42  

wilkubone napisał:
    Przeglądając kupno nowego rezystora jest dość spora rozbieżność pomiędzy natężeniem prądu

Kolega tak na trzeźwo tą myśl złożył? Jeżeli piszesz "kodem", nie oczekuj logicznej pomocy. Jeszcze raz przeczytałem to zdanie i wiem, gdzie słyszałem podobne, wystarczy posłuchać jajogłowych z ekranu...

0
  • #12 28 Mar 2017 23:36
    wilkubone
    Poziom 5  

Gdybym się znał a nie zaczynał ponownie tematu z elektryką i jej pochodnymi tematu by nie było. Dla mnie pomoc liczy się każda bez "kodu'' z mojej strony bo tv oglądam od czasu do czasu. Poza tym jeśli to taka tajemnica pomóc chociażby w odczycie lub sposobie pomiaru i wymianie danej części to z mojej strony tematu nie było.

0
  • #13 28 Mar 2017 23:46
    nares
    Specjalista AGD

wilkubone napisał:
    Poza tym jeśli to taka tajemnica

Żadnych tajemnic tu nie ma. Jest uszkodzona przetwornica impulsowa i należy ją naprawić. Naukę lutowania i pomiarów, możesz sobie ćwiczyć np. na zestawach do samodzielnego montażu, a nie na dość drogim sterowniku.

0
  • #14 29 Mar 2017 00:36
    wilkubone
    Poziom 5  

Nurtuje mnie jeszcze jedna myśl. Kiedy włączam lub wyłączam płyte odcinam też za każdym razem napięcie S-ką. Czy to mogło lub może mieć wpływ na to co się stało lub dalsze przeciążenia?

0
  • #15 29 Mar 2017 00:48
    yogi009
    Poziom 42  

wilkubone napisał:
    Kiedy włączam lub wyłączam płyte odcinam też za każdym razem napięcie S-ką. Czy to mogło lub może mieć wpływ na to co się stało lub dalsze przeciążenia?

Zdecydowanie oddaj ten moduł do jakiegoś serwisu elektronicznego, jeszcze tam większej biedy narobisz.

0
  • #16 29 Mar 2017 10:16
    wilkubone
    Poziom 5  

Biedy nie narobię spokojnie. Zastanawiam się tylko czy jesteście w stanie udzielić mi porady co do zadanego pytania....

0
  • #17 29 Mar 2017 10:45
    yogi009
    Poziom 42  

Odpowiadając - "nakładu starej cyny" pozbędziesz się odsysaczem (koszt kilku złotych). To będzie zapewne cyna bezołowiowa, więc żeby pracowało się przyjemniej, najpierw dodajesz tam cyny ołowiowej, po wymieszaniu zdejmujesz ją odsysaczem. W przypadku metalizacji otworów może Ci się nie udać wykonać drożnego otworu, ale w sumie to bez znaczenia. Podczas wlutowywania nowego elementu możesz go przylutować z jednej strony, albo (lepiej) podgrzewając nieco kroplę cyny spowodować jej stopnienie również w otworze, co pozwoli włożyć wyprowadzenie rezystora w otwór. Jak przegrzejesz, zniszczysz pad. Można na koniec użyć plecionki miedzianej, o tym decydujesz po odessaniu cyny.

Czy to jest wystarczająco jasne? Takich opisów jest multum, a na YT masz filmy dotyczące poprawnego lutowania. Jeżeli każdy następny pytający będzie wymagał powtórnego tłumaczenia podstaw, to forum zamieni się w śmietnik. W regulaminie jest podana kolejność działań pytającego: najpierw szukasz, a dopiero kiedy nie znajdujesz, pytasz.

0
  • #18 29 Mar 2017 14:51
    wilkubone
    Poziom 5  

Rozumiem chciałem odświeżyć pamięć i dowiedzieć się co w związku wyłączaniem za każdym razem różnicówki. Czy to wpływa jakoś na sprzęt?

0
  • #19 30 Mar 2017 18:46
    wilkubone
    Poziom 5  

Witam. Po przeszukaniu internetu w ramach znależienia płyty lub jej zamiennika byłem u gościa co zajmuję się agd. Pogadał, spojrzał na płytkę i coś pomruczał. Odpowiedział, że on nie ma czasu itd a koszt ewentualnej naprawy to ok 200zl(nowa nieco droższa). Podziękowałem i poszukałem elektronika(pomogli w komputerowym). Rezystor jak i kondensator wymieniony. Płytka działa bez zarzutu za parę złotych. Temat zamknięty.

0