Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AssistantPi - Alexa i Google Assistant na Raspberry Pi

ghost666 07 May 2017 20:17 13620 1
 • AssistantPi - Alexa i Google Assistant na Raspberry Pi
  AssistantPi to lekko zmodyfikowany moduł AlexaPi, umożliwiający uruchomienie na popularnym Raspberry Pi tak Google Assistanta jak i Alexa od Amazona. W module zintegrowano SDK Google Assistanta oraz system uruchamiania jednym słowem wbudowany w AlexaPi. Dzięki temu możliwe jest uruchamianie Google Assistanta lub Alexa jednym słowem.

  Oprogramowanie posiada dedykowany instalator, dzięki czemu bardzo łatwo je wgrać na nasze Raspberry Pi. Jednocześnie należy pamiętać, iż jest to projekt eksperymentalny i mający jedynie umożliwić prezentację pewnej nowatorskiej funkcjonalności Raspberry Pi.

  Projekt wykorzystuje między innymi:

  * AlexaPi (tutaj instrukcja instalacji
  * Google Assistant SDK (tutaj dokumentacja do SDK).

  Wymagania

  1. Raspberry Pi z kartą SD i świeżą instalacją Raspbiana.
  2. Peryferia audio:
  * mikrofon na USB
  * głośnik zewnętrzny z jackiem 3,5 mm

  Instalacja

  Na Raspberry Pi instalujemy Raspbiana i podłączamy system do Internetu. Autorzy oprogramowania rekomendują wieżą instalację Raspbian Jessie Lite bez Pixela

  Następnie postępujemy zgodnie z manualem Google aby przygotować JSONa z danymi do logowania do Google Assistanta. Plik umieszczamy następnie w /home/pi/Downloads/client_secret.json

  W kolejnym kroku przygotować musimy dane dla Amaxon AVSa, które pozwolą nam się zalogować. Postępujemy zgodnie z opisem zawartym w pierwszym kroku instrukcji instalacji AlexaPi. Ten krok jest konieczny, nawet gdy chcemy korzystać tylko z Google Assistanta.

  Następnie zainstalować musimy peryferia audio - mikrofon (na przykład podłączany przez USB) i głośniki.

  Aby rozpocząć instalację sklonujmy repozytorium do folderu /opt i zmieńmy nazwę folderu na AlexaPi:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Teraz możemy uruchomić skrypt instalatora. Całość zajmie około 25 minut, jeśli dysponujemy dosyć dobrym połączeniem z Internetem.

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Jeśli podczas instalacji automatyczne uwierzytelnienie z Google Assistant API nie zadziała musimy zrealizować to manualnie:  Code: bash
  Log in, to see the code


  Jeśli podczas instalacji nie wybierzemy, aby program uruchamiał się automatycznie podczas ładowania systemu uruchomić musimy go manualnie. Manualne uruchomienie może także być konieczne, jeśli instalator wyszedł z błędem. Jeśli instalacja zakończyła się pełnym powodzeniem to skrypt uruchomi się automatycznie. Aby uruchomić go manualnie musimy w konsoli wpisać:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Domyślnie Asiistant i Alexa uruchamiane są po usłyszeniu słów, odpowiednio, Google i Alexa.

  Rozwiązywanie problemów z audio

  W pierwszej kolejności należy sprawdzić ustawienia w raspi-config. Wybieramy Advanced Options -> Audio, gdzie wybieramy wyjście audio - Jack 3,5 mm zamiast HDMI.

  Jeśli mamy dalsze problem z konfiguracją skorzystajmy z odpowiednich poradników dla:

  Google Assistant
  AlexaPi

  Zmiana słów wywołujących poszczególne systemy

  Aby zmienić słowa, jakimi wywołujemy poszczególne usługi (domyślnie to Alexa i Google) przed uruchomieniem instalatora musimy zmienić dwa pliki:

  .../src/config.template.yaml - zmieniamy wartości stałych phrase oraz phrase_assistant.
  .../src/keyphrase.list - gdzie zmieniamy słowa kluczowe, a także zmienne określające czułość rozpoznawania słów etc. Więcej na ten temat znaleźć można tutaj.

  Zmiana języka rozpoznawania

  Jeśli chcemy zmienić język, z jakiego korzysta system rozpoznawania mowy (co może być konieczne, jeśli wybierzemy słowa kluczowe w języku innym niż angielski) musimy w pierwszej kolejności pobrać odpowiednie pliki z modelami tych języków z strony [url=]CMU Sphinx[/url]. Następnie musimy umieścić pobrane pliki w odpowiednich miejscach:

  * FILENAME.lm.bin i FILENAME.dic w /usr/local/lib/python2.7/dist-packages/pocketsphinx/model/
  * Zawartość FILENAME.tar.gz w /usr/local/lib/python2.7/dist-packages/pocketsphinx/model/[lng-lng] (gdzie [lng-lng] to oznaczenie importowanego języa na przykład 'de-de' dla języka niemieckiego).

  Następnie korzystamy z jednej opcji:

  * W pliku /opt/AlexaPi/src/config.template.yaml znajdujemy atrybuty language oraz dictionary i zmieniamy je według oznaczeń modeli języków CMU Sphinx (np. 'de-de' i dodajemy ścieżkę do katalogu z plikiem FILENAME.dic, na przykład 'cmusphinx-voxforge-de.dic'). Następnie uruchamiamy instalator i tworzymy nowy profil AlexaPi.

  * Zmieniamy w analogiczny sposób plik /etc/opt/AlexaPi/config.yaml.

  https://github.com/xtools-at/AssistantPi/blob/master/README.md

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10778 posts with rating 9158, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  alochowicz
  Level 7  
  Czy ta metoda jeszcze działa bo gdzieś w necie widziałem że proces instalacji alexy się trochę zmienił oraz jak to wygląda z zajęciem mikrofonu przez asystenta aby wysłuchiwał frazy aktywującej danego asystenta