Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji elektrycznej a pomiary

Dziakoc 20 Cze 2017 16:44 1512 6
  • #1 20 Cze 2017 16:44
    Dziakoc
    Poziom 5  

Witam.
    Przymierzam się do wymiany instalacji elektrycznej w domu znajomego (dom dostał po babci), podjął decyzję o wymianie całej instalacji elektrycznej.

Mam jednak pytanie na temat pomiarów elektrycznych w przypadku wymiany instalacji elektrycznej na nową, otóż czy po wykonaniu pomiarów impedancji pętli zwarcia, badaniu wyłącznika RCD, pomiarze rezystancji izolacji, ciągłości przewodów ochronnych protokół trzeba komuś oddać?

Czy wystarczy pod nim mój podpis wraz z numerem świadectwa kwalifikacyjnego i po prostu wręczenie tych papierów właścicielowi? Wiem, że w przypadku nowego budynku istnieje potrzeba odbioru przez osobę z uprawnieniami budowlanymi jak i ZE - jak wygląda to w przypadku wymiany instalacji?

Pozdrawiam.

0 6
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    #2 20 Cze 2017 16:47
    kortyleski
    Poziom 41  

Nie słyszałem o takich obowiązkach. Ty wykonujesz pracę dla inwestora więc jemu zostawiasz wszystkie dokumenty dotyczące wykonanej pracy. To od niego jako właściciela instalacji może ktoś tych papierów wymagać.

0
  • Szkolenia SEP
  • #3 20 Cze 2017 16:55
    Dziakoc
    Poziom 5  

@kortyleski czyli mam rozumieć, że odbiór takiej instalacji nie jest wymagany? Dziękuje Ci ślicznie za szybką odpowiedź :)

0
  • Pomocny post
    #4 20 Cze 2017 17:37
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Dziakoc napisał:
    czyli mam rozumieć, że odbiór takiej instalacji nie jest wymagany?

Odbiór w myśl ustawy Prawo Budowlane nie.
    Natomiast dopuszczenie do użytkowania tej instalacji już tak.
    Ma to potwierdzić na papierze osoba ze świadectwem kwalifikacji D.
    Dokument taki stanowi część dokumentacji technicznej obiektu. Powinien go dostać i zachować do końca istnienia tego obiektu właściciel obiektu.

0
  • Pomocny post
    #5 20 Cze 2017 19:09
    mawerix123
    Poziom 38  

Dziakoc napisał:
    otóż czy po wykonaniu pomiarów impedancji pętli zwarcia, badaniu wyłącznika RCD, pomiarze rezystancji izolacji, ciągłości przewodów ochronnych protokół trzeba komuś oddać?

Tak, inwestorowi.

Dziakoc napisał:
    Czy wystarczy pod nim mój podpis wraz z numerem świadectwa kwalifikacyjnego

O ile Twoje świadectwo obejmuje wykonywanie pomiarów.

0
  • Pomocny post
    #7 20 Cze 2017 23:30
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

kkas12 napisał:
    kozi966 napisał:
    Ma to potwierdzić na papierze osoba ze świadectwem kwalifikacji D.
    Czy na pewno?

Należy zwrócić uwagę na zdanie poprzedzające cytat i w tym kontekście zadawać takie pytanie albowiem pominięcie tego zdania wypacza myśl autora.

0