Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi

25 Cze 2017 14:43 1977 7
  • Poziom 23  
    Parę lat temu z Waszą pomocą przywróciłem do życia swoją starą kosę po poważnej awarii -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2342022.html

Po remoncie śmigała aż do wczoraj, kiedy to podczas pracy silnik bez żadnych podejrzanych odgłosów - z dźwiękiem identycznym jak w momencie gdy braknie paliwa, momentalnie stracił obroty i zgasł, trwało to może 2 sekundy.
    Pociągnięcie za sznurek - całkowity brak kompresji, więc mniej więcej wiedziałem już czego można się spodziewać. Myślałem, że w końcu rozsypało się łożysko igiełkowe korbowodu na wale (nie da się go wymienić więc nie ruszane od nowości) i uszkodziło znów cylinder.

Dziś rozebrałem silnik i zobaczyłem zniszczenia takie jak na fotkach poniżej.
    Tym razem nie da się już tego w sensownej kwocie naprawić, więc to sekcja zwłok. Co mogło być przyczyną wyrobienia się gniazda pod zabezpieczenie w samym tłoku i wytarcie zabezpieczenia sworznia, prowadzące do jego pęknięcia ?
    W ubiegłym roku jakoś w połowie sezonu rozbierałem silnik do wymiany uszczelniaczy, oglądałem wtedy wszystko dokładnie i nie było widać żadnych problemów. Teraz to od razu dało się zauważyć, że coś tam tarło, ponieważ z jednej strony sworznia widać było delikatny aluminiowy pył zbełtany z olejem.

Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi

Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi Jonsered RS-44 - Uszkodzony tłok po raz drugi
  • Poziom 1  
  • Poziom 23  
    Tłok to zamiennik od Meteora, jakbym wtedy wiedział że sprzęt tyle pochodzi, to bym może kupił oryginał, kto wie może pochodziłby trochę dłużej. I tak długo wytrzymało biorąc pod uwagę wcześniejszą kondycję sprzętu, a kosa u mnie lekko nie ma.

Zabezpieczenia tłoka są oryginalne od kompletu z tłokiem.
    W 2012 poskładałem sprzęt, ale nie wyrównałem dość dokładnie drobnego zadzioru który był na oknie wydechowym cylindra. Po pierwszym większym koszeniu, jak zobaczyłem że wszystko działa, z ciekawości zajrzałem przez okno wydechowe i zobaczyłem na tłoku wypolerowaną kreseczkę szerokości ok 0,5mm i malutki zadziorek aluminium przy pierścieniu, pewnie pierścień ściął jakieś zadrapanie. Rozebrałem wszystko ponownie, żeby upewnić się że nic się więcej nie dzieje i dla pewności kupiłem drugi tłok. Niczym się nie różnił ale zabezpieczenia miał inne.
    EDIT2: Sprawdziłem nawet na pudełkach od tłoków, które mam jeszcze zachowane - są z różnych partii produkcyjnych, oba zestawy miały takie same oznaczenia PC1755000, ten sam sworzeń SP100315 i pierścień RF001540200, ale inne zabezpieczenia: AN0B1010 vs AN2B1010 - pewnie czysta kosmetyka, że akurat takie dali.

Możliwe, żeby zużyte łożysko wału/korbowodu przyspieszało też zużycie w obrębie sworznia tłoka ? To łożysko obecnie ma już taki luz we wszystkie strony, że gdybym teraz rozebrał nieuszkodzony silnik np. do planowej wymiany uszczelniaczy, poważnie bym się zastanowił czy go jeszcze składać.
    W ubiegłym roku jak tam zaglądałem to jeszcze nie było tak tragicznie.

Rozważam 545RX jako następcę, ale może jest coś wyraźnie lepszego w podobnej cenie ?
    Pod nosem mam od jakiegoś czasu serwis i dystrybutora Makity, może dla odmiany kupię coś niebieskiego - z ciekawości przejdę się tam i zobaczę co zaproponują.
  • Poziom 38  
    W zamiennikach tłoków zdarzają się zbyt płytkie rowki pod zabezpieczenia a nawet nieosiowo wykonany sam rowek - płytszy z jednej strony. Takie zabezpieczenia z drutu łatwiej założyć ale mym zdaniem są one bardzie niebezpieczne niż segery obecnie rzadko stosowane.
  • Poziom 23  
    O kosach Kawasaki to słyszałem legendy, tylko że coś słabo z ich dostępnością w okolicy, jak już to są jakieś chińskie złomy z silnikami Kawasaki.

Tymczasem za 104$ jest komplet cylindra z tłokiem w promocji, niby numer części się zgadza
    http://www.husqvarna-parts-sales.com/503625502-Husqvarna-CYLINDER-ASSY tylko w opisie mają że to do modelu 49. Jakbym miał pewność, że będzie pasować, to już bym zamawiał i zastanawiam się nad taką opcją. U nas za taki komplet wołają 700.
  • Poziom 20  
    No i kwestia tego czy wał wytrzyma nowy cylinder.
  • Poziom 23  
    Na razie kupiłem nową kosę, ale starą i tak za jakiś czas wyremontuję. Patrząc na ceny nowych o takich parametrach to w starą opłaca się nawet z tysiaka władować, zwłaszcza że wygląda na dużo solidniej zbudowaną od nówek w cenie ~3k.
    Jak wał padnie to się kupi najwyżej drugi, byleby rozlatując się nie rozwalił cylindra :D