Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalnie sterowany włącznik do światła który musi spełnić dość wysokie wymagania.

04 Lip 2017 15:27 3414 9
  • Poziom 29  
    Witam.

Potrzebuję lekko zmodyfikować starą, po-PRL instalację oświetleniową w moim pokoju. Instalacja oświetleniowa z włącznikiem dwuklawiszowym. Tak się to maluje na schemacie:

Zdalnie sterowany włącznik do światła który musi spełnić dość wysokie wymagania.

A potrzebuję uzyskać:
    -Zdalne sterowanie z pilota + możliwość włączania/wyłączania włącznikiem ściennym.
    -Oba układy mają sobie nie przeszkadzać nawzajem tzn. zapalam światło włącznikiem ściennym a wyłączam pilotem i nie mam później problemu żeby je włączyć włącznikiem ściennym.
    Muszą być zachowane oba kanały (można włączać jedną bądź dwie żarówki osobno)

Tak więc połączenie włącznika ściennego z układem zdalnego sterowania z allegro równolegle/szeregowo odpada. Tu musi być coś więcej.
    Nie byłoby to dla mnie problemem gdybym w puszce oświetlenia miał L i N. Jedyne czym dysponuję w puszce oświetlenia to przewód fazowy i 2 przewody idące do żyrandola. Nie ma możliwości modyfikacji tych przewodów bo pokój był remontowany niedawno i nie będę ściany kuł. Przewody NIE SĄ w peszlu tylko zapaprane tynkiem jak to robili dawno budowniczy. Podobnie jest utrudniony dostęp do puszek rozdzielających zasilanie na gniazdka i oświetlenie bo też są zatynkowane i nawet nie wiadomo gdzie są. Pewnie pod sufitem nad gniazdkami.
    Jak już wyżej pisałem pokój był niedawno remontowany i kucie nie wchodzi w grę. Jedyne co jest do dyspozycji to puszka pod przełącznik która na szczęście jest głęboka.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to połączenie na wzór układu schodowego dwupunktowego. Tak się to maluje na schemacie wg mojego pomysłu:

Tylko problemy wynikające z takiego podłączenia:
    -Skąd wziąć przełącznik dwuklawiszowy schodowy wyglądający jak zwykły świecznikowy? Nie spotkałem się nigdy ze schodowym dwuklawiszowym.
    -Jak by wyglądała sprawa zasilania układu zdalnego sterowania? kiedy żarówki będą wyłączone to jakoś te kilka mA da się pobrać z toru ale co kiedy żarówki zostaną włączone? Skąd wtedy weźmie się te kilka mA do zasilenia układu zdalnego sterowania skoro całość będzie zwarta?
    -Prawdopodobnie odpadnie możliwość użycia oświetlenia LED bo będą się podświetlać przez te kilka mA płynące w układzie. Ale o to się nie martwię bo będą tam świecić żarówki klasyczne ew. kompakty.

A może istnieje coś co już spełnia wyżej wymienione wymagania? tzn cały moduł wyłącznika ze zdalnym sterowaniem? Szukałem czegoś takiego ale nie udało mi się znaleźć.

Dziękuję z góry za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 29  
    @piotrek22101 Moja bezmyślność. Pytałem w 2 sklepach elektrycznych i markecie budowlanym i nie mieli. Widać kiepsko zaopatrzone są bo na allegro jednak widzę takie przełączniki.
    Tylko jest ta ostatnia sprawa. Skąd się weźmie dodatkowy N tylko dla układu zdalnego sterowania? Bo kiedy przełącznik zostanie załączony (światło się zaświeci na obu klawiszach) to nie ma skąd wziąć N (przełącznik stanie się zworą).
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Na,tylko i wyłącznie jest w puszce,(o ile są tam puszki). Są do kupienia sterowniki radiowe dopuszkowe,można je łączyć z dedykowanymi przełącznikami,niestety potrzebne jest tam zero (N ). Kiedyś były ściemniacze reagujące na pilota od tv,wykorzystywały tylko te przewody co zwykły włącznik. Dało się obsługiwać pilotem,nawet po włączeniu oświetlenia gdy zanikało zero z żarówki. Kwestia poszukania.

Znalazłem w serwisie aukcyjnym o takiej nazwie .
    VL-C702R-62 Włącznik dotyk. LIVOLO SZKŁO NA PILOTA . Tutaj trzeba tylko pilota dokupić.
  • Poziom 29  
    Dzięki wielkie za zainteresowanie. Skontaktowałem się ze sprzedawcą i jak powiedział dodatkowy przewód neutralny dla przełącznika nie jest potrzebny.

Jak przełącznik dostanę zrobię kilka zdjęć m.in jak go podłączyć żeby było dla potomnych.
    Prosze jeszcze nie zamykać tematu.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    alikatek napisał:
    powiedział dodatkowy przewód neutralny dla przełącznika nie jest potrzebny

Dla przełącznika jest nie potrzebny ale dla przekaźnika którym chcesz sterować zdalnie już tak.

Ja bym na Twoim miejscu celował w Livolo

Link

albo Funry

Link
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    mawerix123 napisał:
    alikatek napisał:
    powiedział dodatkowy przewód neutralny dla przełącznika nie jest potrzebny

Dla przełącznika jest nie potrzebny ale dla przekaźnika którym chcesz sterować zdalnie już tak.

Ja bym na Twoim miejscu celował w Livolo

Link

albo Funry

Link

A jakie ja wyżej podałem, czytałeś?
  • Poziom 29  
    W każdym razie przełącznik wg zapewnień sprzedawcy nie wymaga żadnych dodatkowych przewodów. Jedynie fazę i przewody do żyrandola. Skąd weźmie energię na utrzymanie zatrzaśniętych przekaźników nie wiem, może ma jakiś superkondensator czy coś takiego w środku.
    Zakupiłem taki (screen aukcji)

Na razie czekam na kuriera który powinien przesyłkę dowieźć jutro bądź w czwartek.
  • Poziom 29  
    Przełącznik dziś dostałem. Oczywiście dostałem też polską instrukcję obsługi, w której jest wyjaśnione jak przełącznik należy podłączyć.
    Myślę że nie ma sensu robić zdjęć podłączenia skoro w instrukcji jest obrazkowo pokazane.

Z włącznika jestem MEGA zadowolony bo montaż jest bardzo prosty, wyłącznik doskonale spełnia swoją funkcję i jest ładny. Samo wykonanie przełącznika jest solidne, nie jest to byle jaki plastik i byle jakie szkło.
    Również jestem troszkę zaskoczony tym, że nie podświetlają mi się lampy led które obecnie mam w żyrandolu. Wcześniej był zwykły przełącznik świecznikowy z podświetleniem i ledy się podświetlały na kanale w którym była wpięta lampka.

Dołączam jeszcze skany instrukcji obsługi gdyby ktoś chciał sobie kupić taki przełącznik ale nie był pewny czy mu zadziała. Skoro instrukcja jest dodawana do przełącznika to zapewne sprzedawca nie będzie miał nic przeciwko jej pokazaniu. Ma darmową reklamę :)

Dzięki wielkie za zainteresowanie i pomoc.
    Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

edit: skaner mam jaki mam już trochę zużyty więc troszkę wyszło niewyraźnie ale chyba wszystko się da odczytać.